Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tomk93

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

tomk93's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Dzięki za odpowiedź. Problem w tym, że wykonanie odwiertów pod słupki może być u mnie niemożliwe lub bardzo trudne. Po pierwsze działka co prawda jest gliniasta, ale tylko do pewnej głębokości, potem jest piaskowiec. Druga kwestia, deweloper niwelując teren narzucał czego popadnie, obawiam się, że mogę uszkodzić sprzęt przy odwiertach. Trzecia kwestia to to, że teren pod taras jest częściowo zagęszczony, więc odchodzi mi sporo roboty. Myślę, że w moim wypadku jeśli dam bloczki pod dolne legary co metr i zachowam odstęp ok 80 cm między dolnymi legarami i 40 między górnymi, to spokojnie będę mógł na tym postawić nawet jackuzzi z 1000 l wody.
  2. Witam, Proszę o radę. W planach mam taki taras https://ibb.co/P9rsfBw. Taras będzie wykonany z modrzewia europejskiego o grubości 28mm. Z jakich legarów wykonać konstrukcje? Legary będą leżeć na bloczkach betonowych. Myślałem nad konstrukcją krzyżową z legarów 70x70 mm.. wiem, że górne legary muszą być rozstawione co 45 cm, co ile dać dolne legary. Czy taki wymiar kantówki jest wystarczający? Czy legary muszą być z tego samego drewna co deska czy kierować się jedynie ceną? Z góry dziękuję.
  3. Mówisz o geokracie położonej na płasko na skarpie, czy w formie takich schodków?
  4. Dokładnie skarpa jest w stronę istniejacego ogrodzenia. Bardziej mi chodzi o nieckę, która jest widoczna na pierwszym zdjęciu. Z poziomu podwórka wyglada to tragicznie, tak jakby cała działka się zapadała. Dlatego tam ciciałem to delikatnie wyciągnąć. Ale w takim wypakdu mogę zrobić to geokrata.
  5. Czy masz na myśli takie zastosowanie jak w moim poprzednim poście? Sęk w tym że w południowo-wschodnim rogu działki muszę podnieść teren o przynajmniej 30cm. Teraz jest tam dół. Załaczam zdjęcie, w rogu gdzie nie ma trawy jest spory spadek. Sznurek który widać na zdjęciu to poziom opaski domu. Może to lepiej zobrazuje problem. Załaczam też zdjęcie od strony zachodniej w kierunku wskochnim. https://ibb.co/LzhgqMk https://ibb.co/QJykBrq
  6. Rozumiem, nawet myślałem o czymś takim. Co prawda nie odzyskałbym przy tym całej powierzchni działki ale na pewno byłoby lepiej niz jest traz. Pytanie jak z wytrzymałościa takiego rozwiazania?
  7. Cześć. Problem tej działki jest taki, ze spada też po skosie od strony południowo-wschodniej (największa część muru znajduje się po stronie południowej). Załaczam "rzut" z góry zeby to lepiej zobrazować. https://ibb.co/rxR5NRD
  8. Dzięki. Czy dobrze zinterpretowałem twój pomysł? Co z drenażem takiego muru? EDIT: Mam w okolicy firmę, która wykonuje lane mury oporowe. Wiadomo, mniejsza estetyka, ale co z cena? Jakiej kwoty mogę się ewntualnie spodziewać? Czy mur z lanego betonu to dobry pomysł przy tej glebie? https://ibb.co/S09fwLC
  9. Wielkie dzięki za wyczerpują odpowiedź. Co w przypadku gdybym taka eLke utworzył z koszy gabionowych. Np. w podstawie kosz o szerokości 70 cm i grubości około 30 a na to kosz 50x50? Wszystko to ułożone na geowłókninie i 30cm podsypce z tłucznia (plus może geokrara dla lepszej stabilizacji)? Wg moich obliczeń taki mur z eLek to przynajmniej 30k PLN, a dochodzą jeszcze koszty roboty, w przypadku koszy gabionowych zmieniłbym się w 20K PLN (tak przynajmniej wyszło z moich ostrożnych szacunków) ale większość pracy mogę wykonać sam.
  10. Tak jest to skarpa, która została uformowana przez dewelopera. Obecnie po dwóch latach nie mam problemu z jej osuwaniem. Mur ma powstać w celu wyrównania podwórka i odzyskania części działki, która obecnie jest zajęta przez skarpę. Co masz na myśli co jest po drugiej stronie? Na ten moment przekrój wyglada mniej więcej tak jak na załaczonej grafice. Mur miałby znajdować się pomiędzy skarpa a siatka. Oczywiscie przestrzeń między murem a skarpa były uzupełniony czymś innym, nie glina ktora jest na działce. https://ibb.co/5Lfsjy6 https://ibb.co/5Lfsjy6
  11. Prawdopodobnie chodzi o to. Jednak nie zmienia to faktu, że pozwolenie na papierze mam. Zostaje tylko kwestia odpowiedniego przygotowania podłoża, dlatego pytam właśnie o to.
  12. Pozwolenie zostało wystawione deweloperowi. Ten nie wybudował murów oporowych, ponieważ różnica w wysokości działek nie przekroczyła maksymalnej wysokości gdzie mur oporowy jest wymagany. W dokumentacji budowy nie znalazłem nigdzie projektu samego muru, ale jest na jego budowę wystawione pozwolenie. R różnych źródeł wynika, że na konstrukcję oporowa do wysokości 120 cm projekt nie jest wymagany.
  13. Witam, Podłoże na mojej działce to cytując glina zwięzła symbo Gpiz. Chcę na całej długości postawić mur oporowy o wysokości dochodzącej do 1m. Podstawa muru będzie miała 50cm, co 1m planuję dać słupki z ceownika stalowego, na środku od słupka do słupka będzie poprowadzony pręt zbrojeniowy 14mm w celu dodatkowej stabilizacji. Mam natomiast pytanie co do zagęszczania podłoża. Czy wystarczy tu geowłóknina drogowa na to podsypka z krzusywa ok 30cm i na to kosze z kamieniem? Po ostatnich opadach glina jest bardzo plastyczna, czy zastosowanie dodatkowo geokraty w podsypce to dobry pomysł? Uprzedzajac pytania, mam pozwolenie na budowe tego muru. Z góry dziękuję za pomoc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...