Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

grzeg3.14

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez grzeg3.14

  1. Witam, podobnie jak kilku moich poprzedników z ostatnich kilkunastu/kilkudziesięciu stron wątku poszukuję odpowiedzi na nurtujące pytania dot. płyty fundamentowej. Konkretnie, chodzi o grzewczą płytę fundamentową wykonaną dla domu z poddaszem użytkowym. Po godzinach lektury FM zauważyłem (być może coś przeoczyłem – co nie trudne przy tak rozległym wątku) że większość wpisów które zdołałem odnotować dotyczą w/w płyty grzewczej pod domki parterowe. Mój projekt jak wspomniałem to dom z poddaszem użytkowym (98m2 użytkowej/ogrzewanej + dodatkowo wiatrołap/garaż na płycie nieogrzewanej, oddylatowanej od posadowienia budynku mieszkalnego). Oryginalny projekt został wykonany na ławach pod całym domem. Po namyśle chciałbym wykonać zamianę w/w ław na kombinację 2ch płyt (jak wyżej). Jak wspomniałem spośród oferowanych rozwiązań najbliżej mi do płyty grzewczej (ze względu na akumulacyjność vs PC pracująca głownie w 2giej taryfie), ale mam problem (a właściwie osoba robiąca integrę ogrzewania góra/dół) z niską temp. zasilania takiej płyty (26-28degC). Z jednej strony niskotemperaturowe zasilanie dołu z dużą bezwładnością cieplną a z drugiej piętro z klasyczną podłogówką i jak to zauważył Keizen (#13466) do pytania jednej z osób na tym forum „…..Ale jak to dom z poddaszem, to obawiałbym się problemów z ogrzewaniem poddasza. Część domu będzie miała dużą bezwładność dzięki płycie, a system grzewczy będzie musiał szybko reagować na zmiany temperatur na poddaszu, żeby uzupełniać straty. Przemyślałeś dobrze temat ogrzewania?......” Niestety temat, ten nie został dalej pociągnięty i jeśli nie przegapiłem czegoś na tym wątku, to dalej pozostaje (dla mnie) głęboko nurtującą zagwozdką. Czy któryś z użytkowników FM, kto jeszcze zaglądają na ten (lekko obumierający) wątek ma doświadczenia praktyczne z tego typu instalacją CO (instalacja/użytkowanie)? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie praktyczne uwagi spostrzeżenia na ten temat.
  2. Pandzik, ja trochę z innej beczki. Parę dni temu mignął mi przed oczami twój wpis z ad2021 „Ja mam 10cm wylewki. Po włączeniu ogrzewania (6godzin nocą , 28stopni) pod koniec listopada, dopiero po 3 dobie w domu zaczęło coś się dziać”. Teraz widzę, że działasz przy nowej płycie fundamentowej. Wybacz wścibskość – 2ga inwestycja? Pytam bo w tym roku ja również zabieram się za płytę. Niestety jeśli chodzi o jej typ to wciąż jestem brzoza rozdarta…. Na tą chwilę warunek absolutny – akumulacyjność/grzanie w 2giej strefie. Pierwszy wybór to (wciąż) płyta grzewcza z 20cm xps pod spodem (kosztowo najkorzystniejsze rozwiązanie). Jak widzę na FM, kolejne typy to wylewka bezpośrednio na płycie (bez dodatkowego EPSa), no i na koniec klasyczna kanapka tj. płyta z 10cmXPS pod oraz z EPSem między płytą a wylewką (wylewka about 10cm). Dom ma być z poddaszem użytkowym (grzane również podłogówką). Idea oczywiście jest taka, żeby PC grzała całość (parter/poddasze) głownie w 2 taryfie. Każde z w/w 3ch rozwiązań płyt ma swoje plusy/minusy. Najbliżej mi do płyty grzewczej, ale mam problem (a właściwie osoba robiąca integrę ogrzewania góra/dół) z niską temp. zasilania takiej płyty (26-28degC). Podobno (rachunkowo) trudno jest dogrzać chałupę/jej parter z takim zasilaniem, nawet jeśli chcesz budować w okolicach NF40 lub poniżej. Reasumując jeśli się nie mylę masz doświadczenie z budyniem grzanym na grubej wylewce i relatywnie niskiej temp. zasilania. Jeśli to nie problem, podziel się swoimi uwagami. Myślę, ze nie tylko dla mnie mogą być cenne. Pozdrowienia.
  3. Thx. Ostatnie pytanie. Wybacz gapiostwo jeśli w dzienniku dałaś na ten temat info. Wylewka zrobiona bezpośrednio na płycie czy oddzielona od płyty EPSem (czyli płyta w stylu kanapki)?
  4. Elfir, z tego co widzę zrobiłaś płytę grzewczą (?) A jak masz rozwiązany temat CO na piętrze? Podłogówka w wylewce na EPS ? Pytanie nr 2, to temp zasilania płyty w sezonie zimowym i/lub ewentualne uwagi z użytkowania 30stu centymetrów grzanego betonu (jeśli dobrze pamiętam z twojego dziennika....).
  5. Keizen, czy możesz szerzej rozwinąć temat swojej pomyłki dot. płyt grzewczych vs wylewka? Piszesz ...."Jak pisałem we wpisie, który robiłem zastanawiając się nad płytą, dużą jej zaletą była dla mnie akumulacyjność. I myliłem się. Zwykła wylewka w zupełności pozwala grzać w 100% w taniej strefie"..... Jestem obecnie na etapie szybkiej decyzji dot. typu płyty fundamentowej do mojej inwestycji. Dotychczas, akumulacyjność w/w płyty grzewczej była moim bazowym argumentem (in plus). Dodałem do tego argument nr dwa - cena niemal porównywalna z kosztem całkowitym wg. pierwotnej wersji projektu tj. fundament + EPS/podłogówka + wylewka. Ha!! Zapomniałem. Argument nr.3 to czas tego etapu budowy. Oczywiście, cel nadrzędny (puki państwowy monopolista nie wywinie jakiegoś fikołka) - ogrzewać budynek (PC) korzystając z zasilania głównie w 2giej strefie. Przekopałem setki wątków i jak zwykle znajduję tyle samo opinii za jak i przeciw płycie grzewczej. Niestety prócz twojej w/w wątpliwości (po latach;)....) znajduję kolejną zagwostkę w metodyce ogrzewania poddasza użytkowego które na tą chwilę ma projekt podłogówki w cienkiej wylewce na EPS. Czy da to radę zgrać tak by PC spokojnie zasilała obieg CO w w/w 2giej strefie??? Na razie potencjalni projektanci od (nazwijmy to) integracji płyty grzewczej (parter) i tradycyjnej podłogówki (poddasze) robią do tematu oczy jak diabeł do święconej wody (dochodzi jeszcze, przecież temat niskiej temp. zasilania obiegu na parterze tj. 26-28degC). Reasumując moje dylematy młodego Wertera , może jednak powinienem pochylić się nad twoimi wątpliwościami?!!??! pozdrowienia i z góry podzękowania za poświęcony czas na ew. odpowiedź!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...