Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mitek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez mitek

  1. No ale jak faktycznie ograniczona to o ile wytrzymałościowo będzie jak 9 to mocą już pewnie będzie przycięta do 7 i nic nam to nie da
  2. Mam trzy wyceny od fachowców i jest tak: - Pompa Panasonic 7 kW KIT-SDC07KE5 1-fazowa (7kW) - Hisense 8kW - Oraz ostatnia 10kW - Panasonic ale nie znam konkretnego modelu No i jak taki rozrzut to chciałem sam wyznaczyć jakaś z minimalnym marginesem... A może bym sam sobie to zmontował bo remonty dwa małe zrobiłem łącznie z kotłownią gazową...
  3. Nie jestem w stanie użyć jakiegoś płatnego rozwiązania w którym umieścił bym wszystkie parametry domu podobnie jak w "cieple właściwy," by było to wiarygodne?
  4. ... Ale do brzegu Czy na podstawie tego co tu wpisałem potrafisz oszacować w jaki segment (moc danego producenta) powinienem celować? Już niemal jestem pewien że nie uzyskam tu odpowiedzi jaki sprzęt jest mi potrzebny a jaki to głupota... Rozumie że nikt nie chce brać odpowiedzialności za sprawy nieznajomego z forum tym bardziej za darmo... A ja niestety czym dalej w las tym mniej wiem bo czytając niektóre posty zastanawiam się czy jestem w tym samym wątku
  5. Wylewki zwykłe około 5,5 do 7,5 cm wszędzie a w garażu około 8 do 10cm Na dole na styropianie 15cm a na piętrze na 10 cm (jakiś beton nieco lepszy niestety nie pamiętam nazwy)
  6. Obliczyłem ponownie i wyszło mi tak (bez CWU) https://cieplo.app/wynik/2euwr Obciążenie cieplne w projekcie domu mam wpisane 9,8kW czy to było by zbieżne z tym 8,1kw C.O bez CWU
  7. No jeśli chodzi o bufor to normalnie myślałem dać jakiś na poziomie 200l
  8. Oczywiści że chce by to było ekonomiczne, Chce pompę ciepła która zaoszczędzi dla mnie kasę a nie będzie studnią bez dna.
  9. Generalnie chciałem podeprzeć się projektem domu no i tam mam parametry jak poniżej. No ale ktoś przy doborze pompy podał właśnie stronę "ciepło właściwe" no a tam te paramenty różnią się diametralnie w porównaniu do projektu domu. Zakładałem że projekt podaje poprawne dane ale czy na pewno Dostałem wyceny pompy gdzie moce pomp są 7...8 i 10kW no i bądź tu mądry. Rozumie że pompa pomie nie równa. Dla tego chciał bym czymś to sprawdzić by za jakiś czas nie pisać tematu typu "faktura grozy" Czy może kupić projekt pompy od dostawcy projektu domu... ? mmm
  10. Dom jest w trakcie budowy jeszcze bez ocieplenia zewnętrznego i pewnie takie oszacowanie też do końca nie będzie pewne.
  11. Dobra to już wiem że aplikacja może wprowadzać w błąd. Podpowiedzcie w takim razie gdzie to ograne najlepiej jak mogę. Generalni zainteresowałem się tematem bo wycenę i dobór urządzenia robiły mi dwie firmy i wyniki ich doboru pomp były tak różne że postanowiłem sam to sprawdzić. Rozumie że temat jest zawiły i dla laika nie intuicyjny ale podpowiedzcie panowie jak ugryźć temat najlepiej. Generalnie w projekcie mam jeszcze inne dane jak poniżej. Doczytałem że https://builddesk.pl jest oki ale czy on poda mi jakieś rzeczowe informacje? z którymi tak naprawdę będę mógł wybrać urządzenie i jej moc... ? bo że dostane informacje jakie pomy konkretnie mógł bym użyć to nie wieże. link do projektu https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-idaredach-11-g2a-md2724d8c87a35
  12. To dobrze czy źle? Czyli taka pompa 8kW to Oki czy jeszcze za mała czy za wielka. Nie rozumie tej prostej... co ona przedstawia. Ta temperaturę jaka będzie wytwarzać pompa przy -6 czy o co z tym chodzi ?
  13. Wypełniając ankietę wszystko uzupełniłem zgodnie z stanem faktycznym a przynajmniej tyle co wiem, nawet wpisałem 23,5 że chce w domu a nie jak wszyscy piszą że 20 wystarczy Czyli dla Kaisai wyszło by to tak jak zaznaczyłem i odpowiednia była by pompa na poziomie 8kW + grzałki. Grzałki rozumie że obliczam do poziomu mojego maksymalnego zapotrzebowania grzewczego czyli 8,8kW od tego odejmuje moc którą dostarczy pompa czyli odczytując z wykresu 3,4kW dla pompy 8kW 8,8kW - 3,4kW = 5,4kW Czyli grzałki 5,4 kW (w zaokrągleniu 6kW) Tak to widzicie?
  14. No właśnie tej wiedzy szukam tu bo nie jest to dla mnie jasne do końca. Wszędzie piszą że te 8,3 kW to wraz z grzałkami a nie sama pompa ciepła. Pompa która tą moc by miała dostarczyć przy -20 musiała by mieć 18...20kW?
  15. A te pompy Kaisai i Haiera są jakieś złe? też celowałem w tego typu sprzęty... ktoś może polecić ewentualni powiedzieć by sobie wybić je z głowy? Próbuje też dobrać taką pompę do swojego domu no i nie mam pewności czy to ruszy jakoś sensownie z moim metrażem...
  16. Wychodzi mi jeśli chodzi o obliczenia pompa 8,3...8,8kW teoretycznie. (Tak twierdzi https://cieplo.app/)Wszędzie piszą że lepiej w dół niż w górę... to lepiej 8 czy 10kW czy może 9kW Jaką pompę jakich firm polecacie? Albo raczej czego się wystrzegać?
  17. Wiem jak się różnią jeśli chodzi o sposób montażu splita i monobloka. Ale chciał bym się dowiedzieć która lepsza i dlaczego. Jeśli różnice są nie wielkie to monoblok jasne że wybiorę. Ale jeśli gra jest warta świeczki to pewnie uda się kogoś zorganizować do podłączenia.
  18. Dzień dobry. Postanowiłem że sam ogarnę montaż pompy ciepła w domu który jest na etapie wykończeniowym. Po wcześniejszych remontach mam jakieś podstawy jeśli chodzi o montaż ogrzewania oraz trochę sprzętu do prowadzenia instalacji. Dom który mamy ma 199m2 powierzchni użytkowej a 219m2 podłogi z garażem kotłownią i resztą. Są dwa piętra czyli też dwa rozdzielacze do podłogówki. W domu będzie 4 mieszkańców. Zachowując 20cm styropianu i resztę założeń projektowych domu wychodzi mi że pompa 10kW będzie w sam raz. - Polećcie mi proszę jakiś zestaw, który będzie działał sensownie a w zakupie mnie nie ogołoci. - Jaką pompę czy spilit czy monoblok lepiej. Czy r290 obowiązkowo czy nie koniecznie. - Jako że poskładać potrafię a nie do końca dobrać to wszystko chętnie zobaczę jakieś gotowe zestawy nawet z schematem instalacji. Czy robiąc to samodzielnie mogę się ubiegać o jakieś dotacje na zakup pompy? czy musi być instalator z papierami?
  19. Cała ta podłogówka i recznikowiec to nowy system. (Wczesniej oba piętra miały grzejniki) Na recznikowcu mam głowice termostatyczną. Dobra czyli w szafce robię zawory i przyłącz do rozdzielacza a wcześniej trójniki i zawory to jednego recznikowca. I ma działać
  20. Dzięki serdeczne, czyli podłączam grzejnik na zasilanie stosując zwyczajne trójniki. Czy jest sens dodać jakiś zawór zwrotny na linii tego grzejnika czy sobie darować?
  21. W innym domu tak mam ale tam będzie pompa ciepła i robienie obiegu z wyższą temperaturą było zbędną komplikacją. W tej instalacji jeden piec grzeje i grzejniki i podłogówkę no i w skrzynce rozdzielczej będę miał wyższą temperaturę stąd zastanawiam się czy nie udało by się jakoś podłączyć tego by temperatura na ręcznikowcu była jednak wyższa. Kwestia tylko czy się tak da i czy ta pompka zwyczajnie nie zabierze wszystkiego. W ostateczności zamontuje jak mówisz i będzie też dobrze.
  22. W starym remontowanym domu zrobiłem podłogówkę. Część domu na starych grzejnikach a część na podłogówce i stąd mieszacz w skrzynce. Ale brakło miejsca na recznikowiec a inna sprawa że niska temperatura podłogówki to też nie idealne rozwiązanie. No ale jak podłączyć teraz recznikowca ? Bo jak dam zupełnie przed pompką to czy nie będzie się przez niego mieszać wodą? Może jakiś zawór zwrotny... proszę coś doradzić.
  23. No dobra pozostaje tylko pytanie 2. Odpowiedź na 3 jest pod linkiem: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?48876-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe-i-instalacja-otwarta (Wynika z niej że można tak zrobić i będzie działać bez problemu)
  24. Doszukałem się że PEX 25mm do podłogówki na 60m będzie wystarczający. Ale co do reszty proszę o podpowiedź.
  25. Dzień dobry. Mam stary dwu piętrowy dom ogrzewany kondensacyjnym piecem gazowym.(będzie też ocieplony w tym roku) Robię remont górnego piętra i mam kilka pytań. 1. Dolne piętro zostanie z grzejnikami żeliwnymi. U góry robię podłogówkę. Nowe rury myślę PEX 25 do rozdzielnicy 6 obwodów i 60m2 do grzania. Czy to wystarczy? (Rozdzielacz z pompą i zaworem mieszającym. 2. Odciąłem górne grzejniki piętro niżej ale jeden muszę zaślepić na górnym piętrze (zasilanie i powrót) bo na dole nie mam dostępu do pionu. Taka rura będzie zapowietrzona Czy można to tak zostawić? Czy takie rury z powietrzem bo pewnie się nie zaleje nie będą problemem. 3. Instalacja jest obecnie otwarta z zasobnikiem otwartym na strychu. Czy muszę dodać naczynie przeponowe i zamknąć cały system czy jeden sezon grzewczy mi to wytrzyma bo może braknąć kasy na cały remont... Serdecznie dziękuję za podpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...