Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tinkas

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Tinkas's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

  • First Post Rare
  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare

Recent Badges

10

Reputacja

  1. SUPREME OxyLine PLUS 42L ma butlę 12x52 - w poprzednim poście źle napisałem.
  2. Hej, czy wiecie jakiej realnie wydajności pompy potrzebuję do urządzenia SUPREME OxyLine PLUS 42L? To jest butla 12x54 ze złożem Katalox Light. W katalogu producenta filtra widzę 1,8 m3/h, co oznacza 30 l/m. Sprzedawca twierdzi, że potrzeba przynajmniej 40 l/m. Katalogi producenta złoża Katalox Light podają 1,4 m3/h dla butli 10x44 i 2,1 m3/h dla butli 13x54. Brak danych dla 12x54 Jak często trzeba płukać takie złoże? Producent pisze, że najlepiej co dwa dni. To jest jednak masa wody...
  3. Prośba o doradzenie, w którą stronę pójść. Żelazo - 690 ug/l Mangan - 117 ug/l Twardość - 211 mg/lCaCo3 pH - 7,7 Chciałbym przede wszystkim pozbyć się żelaza, bo brudzi. Dodatkowo zmiękczenie wody będzie bardzo miłym dodatkiem. Pry czym nie do zera, bo mam miedzianą instalację + dwa duże psy, które dużo tej wody piją. Zaproponowano mi dwa rozwiązania (na oba jednocześnie nie mam miejsca i funduszy). Stacja multi z Ecomix-A (25l) i głowicą Clack WS1CI Odżelaziacz Wody SUPREME OxyLine PLUS 42L Druga opcja usunie mi prawdopodobnie cały mangan i żelazo (+ sprzedawca twierdzi, że także siarkowodór, a z tym nie mam dużego problemu), ale nie zmiękczy wody. Plusem jest bezobsługowość, bo nie wymaga soli. Pierwszą opcję chciałbym wykorzystać w ten sposób, że woda po filtracji będzie mieszana z surową w stosunku 60 do 40. Da mi to twardość na poziomie 85 mg/lCaCo3 (4,77 dH), co powinno być bezpieczne dla instalacji. Przy takim mieszaniu ilość manganu będzie mieściła się w normie, natomiast żelazo będzie nieco powyżej (około 276 ug/l). Czy wg Was to dobry pomysł?
  4. Cześć, widzę, że trochę wrócił ruch w wątku, więc ponawiam pytanie. Badanie wody - https://imgbb.com/7VCjk0V Zużycie około 6m3 miesięcznie. Dwie osoby, dwie łazienki z prysznicami, pralka, zmywarka (codziennie, czasami 2 razy dziennie), w planach dodatkowy członek rodziny. Czy możecie doradzić jaka powinna być wielkość złoża Ecomix-a i jaki sprzęt warto zakupić?
  5. DanielC - Jeśli problem dotyczy tylko dwóch kranów, to może spróbuj najpierw zdezynfekować te baterie. U mnie zapach pojawiał się w łazience i kuchni na parterze. Przy okazji pobierania wody do badania, zdezynfekowałem kran zgodnie z zaleceniami stacji badawczej - przepłukałem alkoholem i opaliłem płomieniem z dużej zapalniczki. Po tym zabiegu w kranie w łazience przestało pachnieć. Powtórzyłem to w kuchni i od miesiąca nic nie czuję, nawet rano. Warto zaopatrzyć się w jakąś strzykawkę i wpuścić alkohol do środka baterii (na tyle i ile można przy zamkniętych kurkach).
  6. Tak, w badaniu nie znaleziono żadnych bakterii coli i żadnych enterokoków. CWU odkaża się automatycznie raz w tygodniu podnosząc temp do 80 stopni. Na codzień temperatura jest utrzymywana na 55 stopni. Dom kupiliśmy półtora roku temu. Poprzedni właściciel używał go tylko rekreacyjnie. Na początku woda z CWU bardzo mocno śmierdziała zgniłymi jajami, ale w ciągu kilku dni zapach prawie całkowicie znikł. Teraz tylko rano coś czuć i to tak subtelnie, że goście tego nie czują nawet jak im się na to zwróci uwagę. Ja pewnie mam uraz po tych pierwszych dniach i rano czuję to przy płukaniu ust. Założyłem, że to raczej zapach z reakcji żelaza z anodą magnezową w zbiorniku. Wielu ludzi na to narzeka i wymienia anody na tytanowe, co podobno załatwia sprawę. Popłuczyny trafią do dwóch zbiorników o łącznej pojemności około 6m3, a dalej na drenaże. Myślę, że nie powinno być problemu dla bakterii. Czy mógłby Pan polecić jakiś konkretny zestaw? Ile złoża potrzebuję? Jak działa regulacja twardości wody na wyjściu? Czy filtrowana woda jest mieszana z niefiltrowaną, czy woda jest czerpana gdzieś ze środka złoża i jest odżeleziona, ale nie odkamieniona?
  7. Cześć, mam wodę ze studni głębinowej jak na obrazku. Chciałbym przede wszystkim pozbyć się z niej żelaza i manganu. Dodatkowo można by ją trochę zmiękczyć. Część instalacji mam na rurkach miedzianych, więc nie chciałbym zmiękczać do zera. Największy problem z tą wodą to zapach i smak po jej przebywaniu w zbiorniku CWU (anoda) i rdzawe odbarwienia na armaturze. Na kranach osadza się niewielka ilość kamienia, ale wystarczy przetrzeć raz w tygodniu szmatkę, żeby się go pozbyć. W czajniku kamień zbiera się raczej powoli. W domu mieszkają dwie osoby. Zużywamy około 6m3 wody miesięcznie. Są dwie łazienki z WC i prysznicami, do tego pralka i zmywarka. Kilka razy w roku mamy gości przez kilka dni - jedna, dwie osoby. Szukam rozwiązania kompaktowego - mam nieduże pomieszczenie gospodarcze, które już jest zagospodarowane. Pod tym pomieszczeniem mam mini-piwniczkę, w której zmieścił się zbiornik przeponowy około 100L i pompa Leader MultiHWA 300. [ATTACH=CONFIG]468979[/ATTACH] Myślałem o jakieś stacji z multizłożem. Może udałoby się samą stację wcisnąć jeszcze do tej piwniczki, a w pomieszczeniu ustawić tylko sam zbiornik na solankę. Poproszę o doradzenie co przy takiej wodzie się sprawdzi. Szukam porządnego i możliwie bezawaryjnego sprzętu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...