Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakov

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Jakov's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare

Recent Badges

10

Reputacja

  1. Dobrze słyszeć takie słowa A widziałem twój wątek o membranie na PIR jak zakładałem swój. Jak z hałasem ulicznym, samochody, sąsiedzi itp? Rozumiem, że mówisz o chłodzie latem, że poddasze się tak nie nagrzewa? Sam kładłeś PIR czy ekipa, masz jakieś zdjęcia? Co na ocieplenie elewacji?
  2. Tak, tak rzeczywiście. Ja już całą sprawą zamieszany zapomniałem że 8cm nie biorę pod uwagę. Sprawa mi się rozbija minimum o 14cm PIRu (bo tyle przekalkuluje się po zrezygnowaniu z poszycia z osb) ewentualnie 16 jeżeli miałoby to znacząco poprawić sytuację względem kondensacji. Też ciekawe. Będzie nad czym myśleć przy wykańczaniu elewacji.. Rozumiem, dzięki! Więc myślę teraz o takim układzie: Zastosować 16cm PIR w alu bezpośrednio na krokwie (co również spełni wymogi prawne), położyć pokrycie, wstawić okna, ocieplić elewację tak jakby to już miało być i zobaczyć jak będzie z tym hałasem i komfortem przez jakiś czas. Jeżeli nie będzie to satysfakcjonujące wtedy nie problem dołożyć wełny od środka międzykrokwiowo, zamknąć to płytą i wykończyć. Ma to sens? Te 16cm zmienia postać rzeczy?
  3. Znalazłem jeszcze dzisiaj ciekawe spostrzeżenia co do kondensacji pod płytami pir, wdg których jest to praktycznie niemożliwe: https://www.dobredomy.pl/poradnik/co-nowego-na-rynku/oddychanie-dachow-a-izolacja-nakrokwiowa/ Ponoć podpisał się pod tym sam dyrektor do spraw szkoleń z BM Ale trzeba by zweryfikować
  4. Na innym forum spotkałem się też z takim stwierdzeniem: "Płyty pir w których nie zastosowano okładzin zamykających ( np. foli aluminiowej), są otwarte gazowo i dlatego możemy je łączyć z innymi warstwami ociepleniowymi np. wełną" A tak z ciekawośći jakby tej wilgoci zamknąć drogę, np wełnę zamknąć na koniec folią nieprzepuszczalną? Nie pomyślcie też, że się uparłem przy swoim pomyśle, tylko ciekawi mnie temat i mam takie rozkminy. Czy nie jest tak, że wełna izoluje obustronnie? W sensie z zewnątrz nie wpuszcza zimna a z wewnątrz nie wypuszcza ciepła? Chyba to też jest jakaś bariera dla temperatury, która obniża punkt rosy w miejscu styku pir-wełna. Bo jeżeli w pokoju jest dajmy na to 20' To za warstwą 10cm wełny też będzie 20'? Z tym punktem rosy to też nie jest tak, że cały rok jest ryzyko kondensacji. Największe ryzyko przynoszą dni zimowe gdzie temperatury mogą spaść poniżej -20'. Przykładowo w sypialni jest nie wiem max 20' na plusie i wilgotność na poziomie około 45% to punkt rosy wynosiłby powiedzmy 9' (jakiś kalkulator online) ale bezpośrednio na wewnętrznej stronie PIR. A moim zdaniem wełna jako izolacja też zreduktuje temperaturę docierającą na styk pir-wełna i tam będzie kilka stopni mniej co obniża punkt rosy. Tak sobie myślę, mogę się mylić
  5. Dlaczego krzywdę? Sugerujesz, że coś złego może się dziać z takim połączeniem o jakim mówię? Czas jak czas, samo się nie zrobi co by to nie było. Koszty są ważne. Właściwie podoba mi się takie rozwiązanie o którym mówię, ale pozostaje fakt tej kondensacji, jakby to w praktyce wyglądało przy takim zestawieniu. Tak, słyszałem o tej płycie, fakt że nie trzeba bawić się już w kładzenie oddzielnej membrany jest kuszący. Mam rozumieć że dachówka wyciszy na tyle sypialnię przed hałasem z zewnątrz, że już wełna nie jest potrzebna? Bo trochę ciężko mi w to uwierzyć. Nie twierdzę, że tak nie jest ale podchodzę do tego sceptycznie. Przekopałem już forum, ale albo nie trafiłem na to czego szukałem albo dany wątek nie do końca rozwiewał moje wątpliwości.
  6. Właśnie też tak mi się wydaje. Łata leży na kontrłacie, która opiera się na długości po krokwi. Więc "wiszący" kawałek PIR między krokwiami nie dźwiga nic. Czy coś przeoczyłem?
  7. Wgl to dostałem wycenę na thermano DECK, który jak czytam jest do dachów płaskich. Ale to naprawdę różnica czy użyje się DECK czy ROOF? Chyba, że macie coś innego godnego polecenia? Ale z tego też co sprawdzam wszystkie normalne PIRy lambdą są zbliżone. No i chyba trzeba brać alu dwustronny? -Poddasze użytkowe, same sypialnie + łazienka w lukarnie. W tym główny pokój, największy (praktycznie 1/3 powierzchni poddasza) ma mieć otwarty sufit, tak żeby więźba była widoczna. -W całym domu rekuperacja. -Wełna w celu poprawy izolacji akustycznej (bo wszędzie gdzie czytam i pytam to sam PIR słabo izoluje hałas) i wtedy chyba wykończenie g-k międzykrokwiowo na tę wełnę. Nie mówię o szczelinie wentylacyjnej, tylko o właśnie o samej przerwie między PIRem a wełną, czy to ma jakiekolwiek znaczenie i sens czy normalnie na styk i zachować ciągłość izolacji. Właśnie temat kondensacji mnie zastanawia. Jak gruby PIR trzeba dać żeby pod nim się nie skraplało i nie szło w wełnę. Chyba, że dodatkowo pod PIR na krokwie dać membranę? Czy rekuperacja załątwia temat? Zasięgnąłem opinii producentów PIR, mówią że sztywne poszycie nie jest potrzebne przy normalnym rozstawie krokwi (u mnie co 80cm) i właśnie kwotę osb lepiej przeznaczyć na grubszą płytę. Wtedy zamiast 8cm piru za tą samą kwotę mogę kupić 14cm.
  8. Witam serdecznie! Nie wiedziałem za bardzo czy temat typowo ocieplenia czy bardziej dach bo się łączy. Ewentualnie jeżeli to błąd i jest możliwość to ktoś przeniesie? Krótko i zwięźle - dach dwuspadowy 35' nachylenia, - krokwie 8x20 w odstępach w osi 80cm, - dachówka betonowa płaska Mój zamysł PIR nakrokwiowo, (membrana/folia/papa?), dachówka + międzykrokwiowo wełna dla poprawy izolacji akustycznej Wizja i analiza dekarza: - Sztywne poszycie z osb 18mm żeby PIR miał się na czym oprzeć - bo bez osb niby płyty PIR się mogą ugiąć pod ciężarem dachówki i pokrzywi i na płaskiej dachówce będzie widać ??? - PIR nie grubszy niż 8cm - bo jak twierdzi niby pir jak to pianka jest miękki w środku i długi wkręt pod ciężarem dachówki może się w nim wygiąć przez co kontrłaty i łaty mogą się przesówać i krzywić dach ??? Wiadomo że poszycie z płyty OSB wzmocni całą konstrukcję i da te podłoże dla PIRu ale czy jest to konieczne? Nawet producent izolacji do którego dzwoniłem twierdzi że PIR można kłaść bezpośrednio na krokwie. A kwotę 5000zł za OSB wolę przeznaczyć na grubszy PIR. I chyba po to przykręca się kontrłatę wkrętami naprzemiennie prostopadle i pod kątem żeby nic się nie przesuwało? Czy ja źle myślę. Dodatkowo czy pomiędzy PIRem a wełną trzeba jeszcze zastosować szparę czy może przylegać bezpośrednio bo przecież i tak chyba PIR robi się "na głucho" w kalenicy? Proszę podzielcie się swoimi spostrzeżeniami!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...