Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

antonof

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    21
  • Rejestracja

antonof's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. antonof

    Firma Fakora

    Witam, O ile kiedyś - jakieś 4 lata temu byłem zadowolony z zakupu pieca fakora kzr 25kW to teraz już nie. Chciałbym przestrzec potencjalnych nabywców jakiegokolwiek towaru od tej firmy, gdyż sprzedają drogi szmelc. Gwarancję 10lat na wymiennik ciepła, który rozszczelnił się po 3 sezonach mogę użyć jako papieru w WC. Na liczne monity zarówno z mojej strony jak i strony pani rzecznik praw konsumenta firma nie odpowiada - totalnie olewa. Nawiasem mówiąc myślałem kiedyś, że jeśli zwrócę się do rzecznika praw konsumenta z taką sprawą to firma poczuje się zobowiązana do naprawy i to zrobi. Myliłem się bardzo. Czarę goryczy przelało stwierdzenie pani rzecznik (po kilku miesiącach wytężonej pracy), że ona już wyczerpała możliwości prawne - gdyż firma odbiera listy monitujące (za potwierdzeniem odbioru) ale jej nie odpowiada i sugerowała wynajęcie prywatnego detektywa celem zdobycia prywatnego adresu i danych właściciela firmy Fakora i założenie indywidualnej sprawy sądowej. Sugerowała przy tym, że takie sprawy ciągną się latami i koszty nie są małe. K..wa w jakim ja kraju żyję. Pozdrawiam ps. Mam nadzieję że ten mail dotrze w jakiś sposób do szefostwa - tfuj - Fakory, bo zamierzam być żywą antyreklamą tej firmy.
  2. antonof

    Hydraulik do usług

    Witam Posiadam piec na ekogroszek pracujący w ukladzie otwartym. W czasie gdy następuje podgrzewanie wody CUW następuje wzrost ciśnienia w ukladzie, tak że na zamontowanych manometrach zaczyna brakować skali ponad 6bar. Wystarczy, że odkręcę kurek z ciepłą wodą następuje spadek ciśnienia, lecz po około 5-10min ciśnienie zaczyna powoli rosnąć (nie jest to zjawisko ciągłe). Chciałbym dodać, że obecnie temp na piecu mam ustawioną na 50C, natomiast temp podgrzania wody ok. 45C. Temperatura w domu sterowana przez regulator pokojowy - przez co temp w piecu spada czasami nawet do 20C i jeśli spadnie temp CUW poniżej zadanej to piec zawsze będzie podgrzewał wodę do 62C - aż do uzyskania temp zadanej CUW. Piec żeliwny Fakora KZR-25KW, sterownik ST-37, zamontowany reduktor ciśnienia. Zaobserwowałem, że wzrost ciśnienia następuje wtedy, gdy piec jest mocno wystudzony (20C) i ktoś z domowników brał kąpiel wylewając niemal całą ciepłą wodę. Nie jestem specem od tych spraw ale wydaje mi się, że za ten wzrost ciśnienia odpowiada powietrze. Dodam, żę mam cyrkulację CUW - na razie niepracującą z wyłączoną pompą (muszę dorobić sterowanie). Ostatnio w miejscach, gdzie ma stać prysznic i wanna na poddaszu zamontowałem kraniki w celu odpowietrzenia - ale to nie pomogło. Mam jeszcze jedno miejsce na parterze, gdzie jest zaślepka - dziś zamontuję tam kranik. Pozdr.
  3. Witam Może ktoś z Was miał taki problem. Posiadam piec na ekogroszek pracujący w ukladzie otwartym. W czasie gdy następuje podgrzewanie wody CUW następuje wzrost ciśnienia w ukladzie, tak że na zamontowanych manometrach zaczyna brakować skali ponad 6bar. Wystarczy, że odkręcę kurek z ciepłą wodą następuje spadek ciśnienia, lecz po około 5-10min ciśnienie zaczyna powoli rosnąć (nie jest to zjawisko ciągłe). Chciałbym dodać, że obecnie temp na piecu mam ustawioną na 50C, natomiast temp podgrzania wody ok. 45C. Temperatura w domu sterowana przez regulator pokojowy - przez co temp w piecu spada czasami nawet do 20C i jeśli spadnie temp CUW poniżej zadanej to piec zawsze będzie podgrzewał wodę do 62C - aż do uzyskania temp zadanej CUW. Piec żeliwny Fakora KZR-25KW, sterownik ST-37. Zaobserwowałem, że wzrost ciśnienia następuje wtedy, gdy piec jest mocno wystudzony (20C) i ktoś z domowników brał kąpiel wylewając niemal całą ciepłą wodę. Nie jestem specem od tych spraw ale wydaje mi się, że za ten wzrost ciśnienia odpowiada powietrze. Dodam, żę mam cyrkulację CUW - na razie niepracującą z wyłączoną pompą (muszę dorobić sterowanie). Ostatnio w miejscach, gdzie ma stać prysznic i wanna na poddaszu zamontowałem kraniki w celu odpowietrzenia - ale to nie pomogło. Pozdr.
  4. Witam! Ja za mój projekt indywidualny zapłaciłem dokładnie 3200zł - maj 2006r. W tej cenie było również prowadzenie księgi budowy i tzw. nadzór aż do chwili odbioru. Projekt zawierał mapy, instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i oczywiście projekt budowlany oraz wszystkie pozostałe pozwolenia. Wszystkie rzuty, przekroje i rozmieszczenie pomieszczeń itp. wykonałem sam. Zanim projekt trafił w ręce osoby uprawnionej - mogłem z rodzinką odbyć wirtualny spacer po naszym domu 3d. Potrzebna była mi osoba z uprawnieniami do postawienia tzw. pieczątki i formalnego zalegalizowania projektu. Dom odebrałem w lutym tego roku a faktycznie mieszkaliśmy już od września ubiegłego roku. Jak na razie nic bym nie zmieniał - wszystko jest tam gdzie powinno być. Dom zacząłem projektować dużo wcześniej i końcowy efekt to niemal 1.5 roku dodatkowej pracy, przeglądania setek katalogów, uzgodnień z żoną i dziećmi no i oczywiście czytania forum muratora. Jestem super zadowolony. Dodam, że wjazd na działkę mam od południowej strony, a takich projektów, w których wejście do domu, wjazd do garażu, oraz salon usytuowanych od frontu (południa) jest niewiele, a dodać do tego jeszcze prostą bryłę i nieskomlikowany dach to już wcale. pozdr.
  5. A możesz jeszcze coś bliżej napisać o tym papierze. Czy można wymigać się w jakiś sposób od tej folii - jeśli wylewki są suche.
  6. Witam! Mam właśnie taki dylemat: co dać pod panele gdzie mam ogrzewanie podłogowe. Ostatnio byłem w "Komforcie" i tam polecali mi taką ażurową matę grubości ok. 1.6 - 2mm. Chciałbym zaznaczyć, że ogrzewanie podłogowe mam wykonane na powrotach z grzejników - tak więc nie są one jedynym źródłem ciepła a jedynie dodatkiem do grzejników. Na poddaszu co prawda mogę mieć delikatne niedoszacowania grzejników gdyż są one zamocowane we wnękach podokiennych. Pozdr.
  7. antonof

    Instalacja CO

    Piec sprzedany z "usługą montażu" dlatego cena ok. 6800. VAT co prawda mógłbym odzyskać ale dopiero w przyszłym roku.
  8. antonof

    Instalacja CO

    Z informacji zasłyszanej od mojego instalatora to na grawitacji powinna pójść CUW i CO na poddaszu. Co do wyciągania wody to jeszcze się dokładnie popytam, Ale wydaje mi się, że same pompy też są w jakimś sensie zaworami, przez które nie będzie dochodziło do podmieszania wody.
  9. antonof

    Instalacja CO

    Aha interesuje mnie jeszcze temat awaryjnego zasilania. Jak to wykonaliście. Wiem, że najprościej byłoby kupić agregat prądotwórczy ale to nie załatwia całkowicie sprawy. Jest on przeraźliwie głośny. U mnie instalacja CO na poddaszu powinna zadziałać na grawitacji, podobnie CUW.
  10. antonof

    Instalacja CO

    Naczynie wzbiorcze jest - instalacja w układzie otwartym, co prawda nie widać rurki bo nie została jeszcze zamontowana. Piec to faktycznie Fakora ze sterownikiem firmy TECH. Co do ceny - za piec zapłaciłem ok. 6800zł (7% VAT) bezpośrednio u producenta po wielu negocjacjach. Jeśli chodzi o zawory zwrotne/różnicowe to ma być zamontowany jeszcze jeden właśnie na rurze od naczynia wzbiorczego, tak aby woda z układu CO nie miała możliwości przedostać się do układu CUW.
  11. antonof

    Instalacja CO

    Proszę o opinię tak wykonanej instalacji CO i CUW. http://images27.fotosik.pl/7/78ca3573d52f0256.jpg Mam jeden dylemat. Sterownik do pieca ma jedno wyjście do pompy CO i jedno CUW, natomiast ja mam zamontowane dwie pompy: na parter i poddasze oraz jedną do CUW. W sumie w całym układzie ma pracować cztery pompy: od cyrkulacji-1szt. (pomijam bo pracuje oddzielnie), CO-2szt. i CUW-1szt. Max. pobór prądu na sterowniku to 1A. Gdybym chciał załączyć trzy pompy po max. obciążeniem to daje mi to pobór prądu rzędu 1.2A (3x90W). Czy to aby nie spowoduje przeciążenia czy coś w tym stylu - nie znam się na elektronice. Planowane uruchomienie pieca za 2 dni.
  12. Co do zaworu - to już decyzja zapadła - zamontuję 4-drożny. Jeśli chodzi o podłogówkę to na końcu obwodu podłogówki zamontowany będzie zawór termostatyczny, który nie dopuści do przegrzania podłogi. Max temp jaka będzie wychodziła to 40-45'C. Wszystkie obwody podłogowe zamontowane na powrocie schodzą się do jednego rozdzielacza z zamontowanym zaworem termostatycznym, który otworzy lub zamknie przepływ w momencie wykrycia wyższej lub niższej temperatury. Tak więc na pewno nie będę skakał jak małpa Sprawność takiego układu jest na pewno dużo niższa, ale mam nadzieję, że wystarczy. A co do zaworu - to dostrzegam dwie zalety jego zastosowania: 1. krótki obieg ochronny pieca (ze względu na rodzaj zastosowanego pieca dla mnie mniej interesujący) 2. możliwość puszczenia w obieg CO niższej temp. niż ta wymagana na piecu - mam tu na myśli 65'C na piecu a w obieg CO puścić np 45-50'C - głównie w okresie jesiennym i wczesnowiosennym. Do tych wniosków doszedłem sam mimo, że krytyka mojej osoby poszła bez odpowiedzi na podstawowe: pytanie po co ten zawór.
  13. Tak zamontowaną podłogówkę ma kilku moich znajomych i całkiem nieźle się ona sprawuje. Wiem, że sprawność takiej podłogówki pozostawia wiele do życzenia, niemniej jednak chodzi mi tylko o w miarę ciepłą podłogę i nic więcej. Rozważałem możliwość instalowania tylko oryginalnej podłogówki bez grzejników, ale ze względu na dużą bezwładność zrezygnowałem z niej. Mój spec jak najbardziej namawiał mnie na oryginalną podłogówkę i oczywiście z zaworami mieszającymi ale ten wariant odpadł ze względu na cenę. Musiałbym dołożyć na samych materiałach ok. 5000zł.
  14. Podłogówkę mam mieć zamontowaną na powrocie z grzejników (cięcia budżetowe). Co do chęci mojego speca, to mam do niego duże zaufanie - zresztą znam go jeszcze ze szkoły podstawowej i to porządny facet. Zamontowanie takiego zaworu to nie jest jakaś wielka filozofia. Pytanie sprowadza się do tego czy warto go instalować w moim przypadku, gdzie podłogówka nie jest oryginalna.
  15. antonof

    Hydraulik do usług

    Witam! Rozmawiałem ze swoim fachowcem od CO, który wykonuje obecnie instalację w moim domu i stwierdził on, że zamontowanie takiego zaworu 3 lub 4-drożnego to kasa wyrzucona w błoto. Zawór taki sprawdza się w instalacjach z piecami na gaz lub olej, gdzie bezwładność takiego pieca jest bardzo mała, natomiast zamontowanie go w instalacji z piecem na węgiel nie ma sensu - ze względu na dużą bezwładność. Dowiedziałem się u producenta pieca (fakora 25 KW - żeliwniak), że zawór taki tworzy dodatkowy krótki obieg, po to aby wracająca do pieca woda mieszała się z wodą wychodzącą, tak aby temperatura wody na powrocie była min 40'C - chodzi o ochronę kotła. Taką informację przekazałem mojemu fachowcowi, a ten stwierdził, że przy temp. na wyjściu kotła 55-60'C powracająca woda i tak będzie miała ta 40'C ponieważ będzie mieszała się z krótkim obwodem od CWU - a tam strata ciepła to max 5'C. Tłumaczył mi to dość logicznie i musiałem mu przyznać rację. Ale tak na wszelki wypadek uzgodniliśmy, że na powrocie, gdzie mieszają się dwa obwody CO i CWU tuż przed piecem zamontujemy termometr tak aby można zaobserwować zmiany temp. Zawór taki jeśli będę chciał zawsze można dołożyć. Proszę o opinie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...