Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

lukaszrejdych

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

lukaszrejdych's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

  • Collaborator Rare
  • Reacting Well Rare
  • First Post Rare
  • One Month Later Rare
  • Week One Done Rare

Recent Badges

0

Reputacja

  1. za słaba ? ( WILO INTKSL 15/5-2 ) Myślałem ,że w tych starych piecach t montowali "mocarne" a tu niespodzianka ...
  2. Najpierw ustaw pompę kotła na wysoką prędkość i sprawdź czy przy otwartym na max RTL grzejniki będą grzały. RTL ustawiony na "5" - zatem otwarty - pompka na max wydajność ustawiona - grzejniki zimne ( po 10 min - także zimne ) Dziś sprawdzę z wyłączoną pompką na skrzynce tylko musze się dostać do skrzynki : )
  3. znalazłem model pompu zainstalowanej w kotle to : https://allegro.pl/oferta/pompa-silnik-wilo-ars-intksl-ariston-65104312-14022281988 i faktycznie mam ten parametr 238 na sterowniku : 1) niska predkosc 2) wysoka predkosc 3) modulowana Mam ustawione na 3 - modulowana czy przerabiajac rozdzielacz - tz. zmieniam miejscami belki , wywalam rtl , wywalam pompkę - należy zaślepić też baypas czy go zostawić ? Zakładam ,że wszystkie pętle będą zawsze otwarte.
  4. tak na logikę - w moim przypadku - mogę spróbować przemienić te belki , wywalić baypas , wywalić pompkę i spróbowac czy to uciągnie na pompce pieca. Jeśli jednak nie uciągnie - trzeba by to spiąć na małym sprzęgle -tylko wpierw muszę oszacować- czy wejdzie to wszsytko do skrzynki..... Jakie sprzęgło w moim przypadku - wystarczyłoby ?
  5. sprzęgła - oraz jakbym ew. chciał zostawić drabinkę i grzejnik - osobna pompa na ten obieg i osobna na podłogówkę ?
  6. w sumie ja nie podałem genezy tej instalacji - ano ona ma juz z 12 - 13 lat. Była robiona w sumie na moją głupotę - w układzie mieszanym - aby był ten grzejnik w sypiania zamiast podłogówki i drabinka w łazience. pierwotnie była ustawiona na grzanie wysokotemperaturowe - 45 - 60 stopni bodajże. Wtedy gaz był w akceptowalnych cenach. Od paru lat z nią "majstruję" bo wiadomo jakie sa ceny ..... Sypialnia przejęła miejsce magazynu na towar firmowy - zatem nie musi tam być za ciepło.... Stąd - jeśli one nie grzeją ( grzejnik + drabina ) - to tym bardziej boli ,że musze zasilać podłogówkę +45 stopniami zamiast 30..... Przeróbka jak polecał Kolega wcześniej - zmieniając belki i wywalac pompkę - nie wchodzi w grę - sprawdzałem specyfikację podłogówki - zostało zużyte na jej budowę ok 670 mb pexa - zatem 4 pętle w salonie będą mieć po 90 mb jak nic.... Zatem sama pompa w piecu - raczej nidyrydy
  7. w tym problem ,że przepływy ekipa - ustawiła w sumie dobrze. Widze na salon ok 2,5 , kuchnia np 1,5 - nie bardzo chciałbym to tłumić...
  8. rozumiem Bardzo ale to bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Sprawa mojego układu i jego mankamentów - jest dla mnie ( prawie ) jasna Jedyna zagadka jakiej nie umiem do tej pory rozwikłać - dlaczego u mnie nie grzeją grzejniki - z tego co widzę są wpiętę poza rozdzielacz/mieszacz ( rurki idą w wylewkę i nigdzie nie "wyłażą" na rozdzielacz - zatem muszą być wpite bezposrednio ) jedyna sytuacja kiedy natychmiast stają się ciepłe - to zduszenie zasilania ( zamknięcie się zaworu RTL ) Wtedy rurki z przodu są gorące( zaznaczone na żółto ) - te z tyłu są chłodne Czyli na żółto - zasilanie drabinki , grzejnika Te z tyłu - powroty Nawet jak dla testu wyłączam pompkę co. na rozdzielaczu - także są zimne. Czyli nie następuje wysysanie czy coś.
  9. tak tak wszystko rozumiem. Nasuwa mi się jedno pytanie - odnośnie tego układu tz. https://krakfach.pl/pl/p/Rozdzielacz-do-podlogowki-14-obwodow-z-pompa-WILO-ATM-561/2335 Zakładajac iż z pieca pójdzie to 30 - 35 stopnii - czyli poniżej nastawu 3d - zatem powrót ( prawa strona zaworu ) - będzie zamknięty jak na foto - tak? ( gdyż nie będzie potrzeby schładzania zasilania podłogówki gdyż z pieca idzie niska temp i tak ) To wtedy nie nastąpi kolidacja pomp - tej z rozdzielacza z tą z pieca - jak wspominałeś wcześniej o 2 pompach szeregowo ?
  10. czy tak jak na rysunku 1 - otwarty na full przepływ z dołu do góry ( prawa strona zamknięta - tz. powrót )
  11. przymyka - rozumiem a zawór 100% otwarty - to znaczy iż ma otwarte "3 strony" na full ?
  12. "Jeżeli masz regulację pogodową i temperatura na kotle jest niższa niż ta ustawiona na zaworze to jest on otwarty na 100%" czyli jak na rys 1 ? "natomiast kiedy temperatura na zasilaniu przekroczy tą ustawioną to przymyka on wejście zasilania z kotła " czyli jak rys 2?
  13. gdzieś taki opis tego rozdzilacza znalazłem w sieci - ale rys2 - musi być bład - po pewnie nie zamyka dopływu z zasilania tylko otwiera dopływ zimnej wody z powrotu i ją miesza do zadanej temp ? Jak na rys poniżej. a czy zasada na rys1 - jest poprawna ?
  14. tak - oglądałem ten typ rozdzialacza właśnie. Tylko dalej nie rozumiem nieco zasady tego 3d - czy jeśli woda z pieca jest niższa niż zadana na nim - dział to jak na rys 1? Natomiast jak temp przekroczy zadaną na zaworze 3d - jak na rys2 ?
  15. Toretycznie jak przestawię belki - mógłbym taki zawór wstawić - bo miejsce będzie jak wywalę pompkę. Tylko skoro ma być sterowanie z kotła w granicach nastawy powiedzmy 30 - 40 stopni - to chyba mija się z celem ? Jedyne czego się boję - to czy pompka kotła obsłuży moje pętle......
×
×
  • Dodaj nową pozycję...