Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Masterq

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Masterq's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

  • Reacting Well Rare
  • First Post Rare
  • Dedicated Rare
  • One Month Later Rare
  • Week One Done Rare

Recent Badges

0

Reputacja

  1. Widziałem wasz film i rzeczywiście seria J ma 6.2kW a seria K 5kW przy -20, zastanawiające jest, że przy -15 obydwie pompy mają 7.4kW. Ale na pewno seria K dużo lepiej się prezentuje, jest nowsza + ma możliwość defrostów z cwu i poprawiony soft Podawałem mój wynik z cwu. Bez niego wychodzi mi 8.1, teraz chyba widzę gdzie wychodzą największe rozbieżności, gdy wybieram budynek nieregularny(mój jest w kształcie litery L), teraz wybrałem regularny i zapotrzebowanie spadło do 6.7kW. W takim układzie chyba rzeczywiście wezme serie K, w najgorsze mrozy po prostu odpali grzałke i tyle. Przy okazji chciałbym zapytać czy wersja AIO oprócz tego, że zabiera mniej miejsca w kotłowni ma jakieś dodatkowe benefity ?
  2. Ale mowa o serii L do 75 C vs serii K HT Zgadzam się, jeszcze bym zrozumiał 3kW grzałki w pompie 5kW ale wszystkie od 5 do 9 mają 3kW to jest nieporozumienie, np. daikin daje do Althermy 3 8kW grzałke 6 lub 9kW. Mogę tak zrobić, bo jeszcze nie ociepliłem stropu ale przyznam szczerze, że mało wiarygodny ten kalkulator jest, bo widziałem wpisy użytkowników którzy mieli prawdziwe ozc w domach starych 150m2 z lat 90 ze styropianem 5cm na ścianach, wentylacja grawitacyjna ale 2 pustaki ze szczeliną i wychodziły wyniki podobne do mojego budynku. Jednak po wybuchu jednej z pomp wlasnie na r290, trochę mam z tyłu głowy obawy co do serii L
  3. Tak, wiem natomiast czy to coś złego pakować wysokotemperaturowa pompe do nowego budownictwa ? Z drugiej strony co drugi fachura mi chciał wcisnąć tcapa lub zubadana, które też są wysokotemperaturowe, więc jak.mam wydać 20k mniej to wolałbym panasonica.
  4. Witam, Mam taki problem, że muszę wybrać pompe ciepła do nowego domu wt2021 niestety w tym kalkulatorze cieplo app, co bym nie zmienił wychodzi 8.5kW, co jest trochę dziwne dla mnie bo budynek parterowiec 190m2, trzyszybowe, 20cm styro elewacja, posadzki 15cm i strop 20cm styro + reku. Poddasz nieużytkowe nieocieplone ale rzeczywiscie budynek rozłożysty 74m obwodu. I teraz gdy wybiorę serie K przy -20 ona generuje moc 5kW + 3kW grzalka to braknie 0.5kW, natomiast seria L jest wysokotemperaturowa i nie wiem czy ona się w ogóle nadaje do nowego domu gdzie na podłogę poleci max 35 stopni. Róznica w zakupie praktycznie żadna, na papierze jeśli chodzi o sprawność to ta L ma lepsze COP. Proszę o porady. Dzięki!
  5. Cześć, Chciałem wykonać sufit podwieszany w nowym budynku, który wygląda mniej więcej tak: I z tego co się orientuje to sposoby na zakończenie płyt gk jest kilka, czy lepiej je wykonać standardowo czyli ze wszystkich stron zrobić zabudowę z płyt dociętych na wymiar i w miejsce łączeń wstawić narożnik i szpachla czy można to wykonać z frezowaniem płyt jak tutaj: Bardziej się skłaniam ku frezowaniu, bo narożniki trochę kosztują i jednak nie miałem styczności z wtapianiem narożników natomiast niektórzy twierdzą, że frezowane łączenia pękają z czasem, dlatego pytanie do was czy ktoś wykonywał metodą frezowania i nic się z tym nie dzieje. Dodatkowo jak widać na 1 zdjęciu środek będzie otwarty, jest tam obecnie położny tynk gipsowy twardy, ponieważ nie chce kłaść gładzi ale mimo to tynkarz powiedział że od tego leda będzie widać każdą nierówność i sugeruje aby jednak na sufit położyć gładź. Z góry dzięki za odpowiedzi !
×
×
  • Dodaj nową pozycję...