Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

LeszekWR

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez LeszekWR

  1. A wiec tak…poczytałem trochę o tych separatorach powietrza i cząstek magnetycznych i z tego jakie na ten temat maja opinie inni zrozumiałem ze są one zalecane ale nie obowiązkowe. Pierwszy bardziej wskazany jest do systemu C.O. z POMPA CIEPLA i po części jego funkcje przejmują odpowietrzniki automatyczne. Jeżeli chodzi o zawór drugi według opinii użytkowników działanie jego jest skuteczne jednak przy prostych konstrukcjach bardzo ograniczone i uzależnione od jakości wody ( po kilku miesiącach pracy delikatny brązowy osad wewnątrz filtra ). W sumie nie neguje i nie obniżam zasadności ich stosowania aczkolwiek skuteczność układów prostych i tanich jest wielce wątpliwa i ograniczona a z kolei układy rozbudowane są bardzo drogie ( około 600 złotych ) co totalnie w moim przypadku jest wykluczone. Jeszcze jedna sprawa nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale zbiornik C.W.U. posiada anodę magnezową. Zawory do napełniania i ew. płukania instalacji w moim przypadku przejmuje Reduktor IBO na wejściu instalacji z własnej studni głębinowej. Odpowietrzniki automatyczne mam na rozdzielaczu i naczyniach zbiorczych które będą w najwyższym punkcie instalacji C.O. A jeżeli zajdzie konieczność to doinstaluje do grzejników. Pewnie ktoś mi zarzuci ze mylę pojęcia i złe interpretuje pewne znaczenia i…pewnie będzie miał racje ale tak jak wspomniałem na początku tego tematu to ma być mała prosta i tania kotłownia która będzie spełniać taka właśnie funkcje bez zbytecznych elementów instalacji które wnoszą do układu nie wiele lub mało. Dziękuje wszystkim za pomoc i na pewno pozwolę sobie jeszcze wrócić do tego tematu w miarę upływu czasu i postępach w montażu.
  2. Dziękuje bardzo za pomoc. Jeżeli będę potrzebował jeszcze pomocy ( a na pewno Bede ) to będę tutaj wracał. Jeżeli chodzi o zbiornik CWU to jest on z wężownica grzejniki zamierzam wyposażyć w termostaty ale jeżeli to będzie cos komplikować to jeszcze się zastanowię.
  3. Dziękuje za cierpliwość i pomoc. Zamieszczam nowy rysunek z poprawkami. Postanowiłem ze założę jednak drugi zawór bezpieczeństwa. Mam nadzieje ze to ostatnia poprawka i ze ten układ ( być może ) będzie wersja finalna ? Proszę o ewentualne poprawki i decyzje czy ten układ jest akceptowalny ? Pozostaje jeszcze tylko problem z odbieraniem nadmiaru ciepła z kotła ? Jakieś sugestie ?
  4. Zapomniałem KOCIOŁ ma w sobie jeden zawór bezpieczeństwa ( fotka górny lewy róg - chociaż czy to na pewno ten zawór ? ) czyli mam dołożyć drugi ?
  5. Nie mam pojęcia najlepszy był by bufor ale jak już wspomniałem jest to niemożliwe a więc może jakaś rada ? Rysunek poprawiłem i myślę że powoli zbliżamy się dzięki WAM Panowie do chwili kiedy stwierdzicie że tak już może zostać :). Odnośnie naczyń przeponowych zanim je kupiłem w hurtowni hydraulicznej szukałem w intrenecie i wszędzie nawet na Allegro są takie czyli CZERWONE 3 BAR do C.O. i NIEBIESKIE 6 BAR do C.W.U. Nie wiem gdzie jest błąd ? Czyżby to jakiś wybrakowany towar ???
  6. Bufor odpada kotłownia bardzo mała raptem 2x2 metry wiec nic już nie wygospodaruje miejsca a kocioł taki kupiłem gdyż taki byl w projekcie . Odnośnie samego projektu kotłowni przerysowałem go jeszcze raz tak jak ja go zrozumiałem i jak ja to widzę. Jeżeli popełniłem znowu gdzieś błąd to proszę o korektę. Wszystko oznaczyłem kolorowo gdyż w ten sposób lepiej mi się to utrwala. Bardzo proszę o opinie z uwzględnieniem podejść kotła oraz zasobnika C.W.U. Pominąłem również sterownik kotła oraz czujniki bo tutaj wiem co i jak.
  7. Powierzchnia budynku to użytkowe 118 m2 a wraz z garażem który jest w bryle budynku to 150 m2 a styropian na ścianie ma 15 cm.
  8. Panowie przepraszam za pomyłkę czymś się musiałem zasugerować ponieważ obejrzałem kocioł i to jest PELLUX SLIM 12 czyli nie 18 a 12 KW
  9. Dziękuje bardzo za pomoc. Teraz na spokojnie to sobie obejrzę ogarnę i dopiero opisze dokładnie. Dodam tylko ze budowę zaczynałem w 2020 roku i przy adaptacji PROJEKTU zrezygnowałem z kotłowni gazowej a dokupiłem pakiet właśnie kotłowni na paliwo stale. Czy dobrze zrobiłem nie wiem ? Wiem tylko ze teraz za późno na zmiany gdyż mam kupione już wszystkie materiały a układ rur zalany wylewka i zatynkowane. Jeżeli chodzi o sam KOCIOL to jest PELLUX SLIM 18 KW. Układ bez podłogówki oraz bez bufora tylko i wyłącznie 8 grzejników orać CWU w małym domku parterowym bez żadnego ogrzewania poddasza. Dlatego zależy mi a prostej taniej kotłowni bez zbytecznych wodotrysków i elementów które nie są niezbędne.
  10. Dobrze biore układ gotowy ze strony producenta i co ? Rysunek kresek i symbolow ktorych nie rozumiem WIem co oznaczaja poszczegolne elementy ale nie mam pojecia jak to wszystko ze soba polaczyc ??? Gdyy to bylo opisane dla mnie zrozumiale tak jak na moich rysunkach to bylo by super !
  11. Zamieszczam następną fotkę z poprawką. Niestety pogubiłem się i teraz nie wiem gdzie mam podpiąć zimną wodę z "ujęcia wodnego" ? Wyjaśniam na początku że z wykształcenia jestem informatykiem a nie hydraulikiem więc bardzo proszę o zrozumienie i tolerancje mojej niewiedzy.
  12. https://imagizer.imageshack.com/img922/7916/8vl25S.jpg
  13. Powody są przynajmniej dwa: 1. Na schemacie producenta brakuje "rozdzielacza". 2. Chce ograniczyć ilość pomp z 3 do 2 ( jedna jest w kotle ). Nie mówiąc już o tym że jest on skomplikowany - zawór czterodrogowy oraz DBV-1 Chciałbym trochę prościej gdyby się dało :)
  14. Proszę o informacje bardziej rozeznanych czego jeszcze brakuje na załączonym rysunku aby całość pracowała poprawnie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...