Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

TOMI1975

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    353
  • Rejestracja

TOMI1975's Achievements

STAŁY BYWALEC (min. 300)

STAŁY BYWALEC (min. 300) (4/9)

10

Reputacja

  1. Liczy się stan prawny nieruchomości a nie właściciela. Jak kupisz działkę z hipoteką czy też innym obciążeniem to ono przechodzi na ciebie jako aktualnego właściciela ( w uproszczeniu) - tak samo jest z samowolą.
  2. Elfir ma rację. To co znajduje się na działce jest samowolą budowlaną ze wszystkimi tego konsekwencjami dla aktualnego właściciela. Uzyskanie nowego pozwolenia na budowę domu, w którym już ten stan istniejący będzie uwzględniony to krok następny po legalizacji samowoli.
  3. Składasz kopię projektu także w PINB. W projekcie masz opisane warstwy m.in. ścienne. Masz tam także PZT z wymiarami budynku i odległościami od granic. Zakładamy, że wszystki wymiary są zgodne z Warunkami Technicznymi, MPZP - słowem jest git. Zmieniasz na etapie realizacji grubość izolacji czyli de facto zmniejszasz odległość od granicy i lądujesz poniżej wymaganych minimów. Masz złośliwego sąsiada, który kabluje do PINBU, który stwierdza odstępstwo od zatwierdzonego projektu i nakazuje powrót do stanu projektowanego lub/i legalizuje samowolę za stosowną opłatą ( atrakcyjną ). To scenariusz najgorszy i wymagający czyjejś bardzo złej woli ale realny przy zaistnieniu pewnych okoliczności. A wierz mi, że geodeta będzie w stanie wymierzyć i działkę i dom z dokładnością do 1cm. Nie takie rzeczy się robi...Tak jak pisałem skala mapy nie ma nic do rzeczy. Jesli ktoś będzie chciał wykazać niezgodność to zrobi to bez najmniejszego problemu. Ryzyko wpadki nie jest duże ale jest. Po co na wstępie z założenia pakować się w potencjalne kłopoty, nie rozumiem.
  4. Moim zdaniem sytuacja nie jest tak różowa jak piszecie. Granice działki mają konkretne długości podobnie jak zaprojektowane ściany/elewacje w domu. To są dane z projektu, które łatwo zsumować/przeliczyć. Jeżeli pogrubisz izolację to to także na upartego da się wykazać. Czyli innymi słowy, ktoś kto bardzo chciałby ci zaszkodzić za pośrednictwem PINB mógłby to zrobić i łatwo udowodnić twoją winę. Skala mapy jest nieistotna, istotne są wymiary domu i odległości od granic działki wskazane na PZT oraz zakładana grubość izolacji termicznej w projekcie. To są konkretne cyfry łatwe do weryfikacji - i to sprawdzi PINB. Chyba, że ściemnisz coś z wymiarami - ale to już inna bajka. Zmiana grubości izolacji to teoretycznie także zmiana istotna ( zmieniasz pow. zabudowy, parametry przegrody, charakterystyka energetyczna się zmienia, zmienia się kubatura brutto, itd.). Jakąś nadzieję może dać tolerancja geodezyjna, ale nie wiem jaka ona jest. Nie lepiej grubość izolacji zostawić w spokoju i poszukać czegoś z lepszą lambdą?
  5. Eeee tam. Ja wprowadziłem się 11 miesięcy od uprawomocnienia się pozwolenia na budowę. Jedyne co to na początku jest masa pyłu, wychodzi zewsząd, trzeba częściej sprzątać. Było faktycznie więcej wilgoci bo tynki były robione w październiku i przez całą zimę do momentu kiedy sie wprowadziliśmy w marcu było grzane tak na pół gwizdka, żeby utrzymać te 12 stopni. Dom więc nie był dobrze przesuszony (do tego jeszcze trzykrotne malowanie w lutym). Żadnych problemów z grzybem, nic z tych rzeczy a mam "niefunkcjonującą" wentylację grawitacyjną. Dom podobno schnie przynajmniej rok po realizacji, tyle nie będziesz czekał.
  6. Zaprojektowanie domu na takiej działce raczej nie będzie działaniem standardowym, jest to powód do dalszej negocjacji ceny. Masz jakąś mapkę z ewidencji? Może przez internet da się sprawdzić np. przez coś w rodzaju warszawskiego http://www.igeomap.um.warszawa.pl/iGeoMap/Data/Warszawa_Data_Start.html czy też innych gminnych/powiatowych stronach www udostępniających mapy zasadnicze za pomocą systemu igeomap. Warto poszukać, dane są dość często aktualizowane i miarodajne.
  7. Działka może być warta zainteresowania. Zwróć jednak uwagę na linie zabudowy - nieprzekraczalne i obowiązujące ( o ile jest MPZP) oraz konieczne do zachowania odległości od granic działki - może się okazać, że do zabudowy pozostaje niewielki spłachetek terenu w mocno nietypowym kształcie. Ja tak miałem, przeanalizowałem działkę pod kątem linii zabudowy i odległości i musiałem odpuścić zakup....Poza tym czemu nie trójkąt ?
  8. Ja mam grafitowy dach, żadnego zacieniania wysokimi drzewami, 25 cm wełny z niezłą lamdą - 0,033, małe okna połaciowe z roletami wewn. i przy temp. na zewnątrz 30-33 stopnie mam na poddaszu 23-4 stopnie. Idzie wytrzymać. Okna staram się generalnie mieć otwarte cały czas tak aby wymieniać powietrze - zaznaczam, że w każdym pomieszczeniu mieszkalnym mam też okna w ścianach szczytowych i to te okna mam uchylone cały czas ( to tak na wypadek gdyby taliban parterówkowy uczynił uwage, że przez uchylone połaciówki zaleje mi dom : ) ). Podczas urlopu zamknęliśmy wszystkie okna i po tygodniu upałów jak wróciliśmy do domu temp. na poddaszu podskoczyła do 26, ale po wietrzeniu wróciła do tych 23-24. Przy temp. na zewnątrz w granicach +25 na poddaszu mam stale 22.
  9. Wszystko jest kwestią konkretnego projektu. W najprostszym przypadku można powiedzieć ( na potrzeby zilustrowania problemu), że dom z poddaszem może być o mniej więcej połowę mniejszy w rzucie i mieć po prostu wysoką ściankę kolankową. Pomińmy kwestie estetyczne w tym momencie, chociaz taki dom da się fajnie zaprojektowac, tu nie mam wątpliwości. Masz wtedy o prawie połowę mniejszy "footprint", w trudnych warunkach typu konieczność wymiany gruntu, wysoki poziom wody, itp. to zasadniczy czynnik oszczędzajacy kasę, nwet konieczność robienia wtedy poddasza, nośnego stropu nie niweluje tego zysku. Można też odwrócić pytanie i zapytać ile powierzchni dostałby ktoś budując dom o obrysie Twojego domu ale z poddaszem? Dopłaciłby 20% na koszt zagospodarowania przestrzeni pod dachem (schody, nośny strop, itp) ale miałby tak z 50-70% więcej powierzchni. To oczywiście szacunki bo należałoby zrobić studium przypadku i dokładnie przeliczyć dwa domy o identycznym obrysie ale nie sądzę aby moje szacunki odbiegały daleko od prawdy. Może Murator pokusi się o takie zestawienie? Może to już ktos kiedyś zrobił? Ciekawe by to było. Swoją drogą ten temat jest genialny, można dyskutować w nieskończoność
  10. Tak na szybko bez dokładnej analizy moim zdaniem nie musisz nic zmieniać. Masz na działce tylko linie nieprzekraczalnej zabudowy, poza które nie może wyjść domem. Droga, od której masz aktualnie wjazd jest drogą wewnętrzną z tego co widzę, więc nie powinieneś mieć problemu z lokalizacją zjazdu ( zakładam, że jest to po prostu droga prywatna, w które wszyscy sąsiedzi mają udział). Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą zmianą proporcji działki. MPZP raczej zwykle narzuca sposób dokonania podziału geodezyjnego gruntu ale to dotyczy tylko przekształceń działek dokonywanych po wejściu w życie MPZP. Przybliż temat.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...