Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mateusz77892

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez mateusz77892

  1. Z tego co sobie wyrysowałem mniej więcej udało mi się zrobić taki rozkład: Poddasze (9pętli) (rozstaw w pokojach co 15, łazienka 10): - 59m+53m - 51m - 50m+51m - 54m+52m - 57m+57m Parter (8pętli) (rozstaw w pokojach co 15, łazienka 10): - 68m+66m+65m - 55m - 36m - 46m - 42m - 59m Piwnicy jeszcze nie rysowałem bo się zastanawiam jak gęsto dawać, ale może wyjść 6pętli po około 60-65m (rozstaw rurek co 25) lub gęściej co 15 i wyjdzie około 8 pętli około 50-60m na pętlę. Powiedzcie mi jeszcze jak to jest z tą teorią że pod szafkami nie rozkłada się rurek do ogrzewania, mam na myśli kuchnię czy jakieś szafki i zabudowy. Wiadomo że uniemożliwią w jakimś stopniu te meble przenikanie ciepła do pomieszczenia, ale przykładowo kuchnia usytuowana na rogu budynku, z 2 stron ściany zewnętrzne, jedna z oknem, i zgodnie z teorią na 60cm nie daje w ogóle ogrzewania. W tym miejscu budynek ściana i podłoga są wychłodzone, czy na ciepłych meblach nie będzie wilgoci i tym samym jakichś niepożądanych dodatków? Co mi szkodzi puszczenie nawet z powrotu 2 rurek na tych 60cm? Tym bardziej że nie steruję pętli termostatem aż powrót osiągnie zadaną temperaturę tylko czujnikiem w pomieszczeniu.
  2. A sama pompa nie jest na tyle inteligentna że jeśli kontroluje i reguluje stałe ciśnienie to po prostu zmniejszy obroty? Bo ja myślę na razie o sytuacji z jedną pompą na całą instalację zaraz za buforem w piwnicy. Ty masz na myśli sytuacje gdy przy każdym rozdzielaczu jest pompa obiegowa, wtedy jest większe ryzyko że cały rozdzielacz jest zamknięty i faktycznie ta pompa ma trochę gorszą sytuację. W przypadku jednej pompy na całość (18obwodów) szansa występująca rzadko że grzeje tylko 1 obwód lub nic może nie była by tak dramatyczna dla 'inteligentnej pompy'? Ew. mogę zrobić automatyczne wyłączanie pompy obiegowej jeśli wszystkie zawory są zamknięte. Nie bardzo rozumiem co masz na myśli? W planach mam pompę ciepła + bufor ~300l na podłogówkę z wężownicą przez którą PC grzeje bufor i całą podłogówkę, do CWU również zbiornik z wężownicą i PC. Grzanie jednego lub drugiego steruje PC przez zawór trójdrożny przełączający. No to to wiele wyjaśnia, czyli różnica między piętrem a poddaszem będzie można powiedzieć niezauważalna o ile będzie podobna ilość/długość pętli na piętrach? Mam otwarty salon około 6x4m chciałem tam zrobić 2 obwody pętla w pętli, zresztą z dylatacją przez środek salonu czy bez i tak długość się nie zmienia, musiałbym salon podzielić na 3 części oddylatowane nie bardzo to wchodzi w grę. Chyba że rozłożę to tak jakoś i zrobię 3'pętle w pętli' jako jedna całość o ile się to uda jakoś sensownie wtedy by pewnie wyszło po 60m pętla czyli podobnie jak inne.
  3. No to już jest jakaś wskazówka, dzięki wole dołożyć 400zł i mieć zrobione dobrze Sterowanie będzie automatyczne, na każdy pokój/pętlę grzewczą będzie czujnik temperatury umieszczony w podłodze, w zależności od jej wartości sterownik będzie sterował otwarciem/zamknięciem pętli (siłownik termoelektryczny). Dół to piwnica, tam wiadomo będzie niewiele podgrzewane, w zależności jaka będzie temperatura i jaki wpływ będzie miała na parter. Wolę położyć nawet rzadziej podłogówkę (co 20cm) i w razie czegoś odrobinę podgrzać tą piwnicę niż później kombinować z dogrzaniem. Jeśli chodzi o pompy nie mam jakiegoś doświadczenia, patrzyłem np. na evosta 3 80/180, pewnie by sobie poradziła jedna na wszystko. Z tego co przeczytałem takie pompy można ustawić w tryb utrzymywania stałego ciśnienia (automatycznie regulują moc), ale czy ta pompa faktycznie dostarczy każdemu rozdzielaczowi takie samo ciśnienie/przepływ, wydaje mi się że ten najwyżej położony rozdzielacz zawsze będzie miał gorzej, a ten położony najniżej i najbliżej najłatwiej, i nie ważne jaka pompa by tu nie była, tu już dochodzi kwestia oporów, wysokości. Boję się tego że jak ustawię wszystkie przepływy na max obrotach pompy, przy wszystkich pętlach otwartych i potem zacznie automatyka sterować otwarciem poszczególnych pętli z pompą utrzymującą stałe ciśnienie (i np. otworzy się tylko 5 pętli na najwyżej położonym rozdzielaczu) to przepływy na tych 5ciu poszczególnych pętlach będą inne niż takie co ustawiłem przy otwarciu wszystkich pętli na wszytkich 3 rozdzielaczach, czy faktycznie pompa tak się automatycznie doreguluje że ja tego nawet nie zauważę?? jeśli się mylę to mnie poprawcie.
  4. Witam serdecznie, Przymierzam się do zrobienia instalacji do ogrzewania podłogowego, w zasadzie chodzą mi po głowie dwie możliwe koncepcje połączeń, niby podobne ale czasem jeden szczegół odbija się przez całe życie, więc proszę o ocenę ich, która wersja była by lepsza, patrzac na jak najmniejsze opory przepływów i aby każdy rozdzielacz miał podobne dobre parametry na wejściu /wyjściu. Ogólnie to piwnica, parter, poddasze, ilość pętli i metrów podana na rysunku, na parterze z dłuższych pętli będą tylko 2 po 80-90m reszta standardowo do 30-50m na pętle. Instalacje do rozdzielaczy chce dać wszystkie miedziane fi28. Czy jedna dobra pompa za buforem by wystarczyła? Czy koniecznie na każdy rozdzielacz jedna pompa? Każda pętla będzie sterowana z osobna. V1: https://zapodaj.net/plik-LYrFJRAQDW V2: https://zapodaj.net/plik-eetLh1iEMR
×
×
  • Dodaj nową pozycję...