Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ZbyszekT

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    234
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez ZbyszekT

  1. Kolego, jak budujesz taki wielki dom, do tego tak wymyślny, a poza tym masz rodzinny las... To znaczy, że cię stać. Więc nie rób badziewia tylko montuj dachówkę. 40 tyś niby sporo, ale to będzie 5% całej inwestycji. A dach jednak jest najważniejszy - funkcjonalnie i wizualnie. Zaoszczędzisz na czymś innym.
  2. Wchodzą właśnie pod piurem bocznym dachówki skrajnej. Szpara jest 2 cm - i jakoś się tam mieszczą... Co to za gąbka puchnąca? Na allgro nie ma???
  3. Witam Włażą mi wróble i gniazdują.... Jak to zabezpieczyć? Będę robił podbitkę i chcę tą sprawę wyprowadzić....
  4. ZbyszekT

    Panasonic Aquarea

    Robiłem OZC, wyszło coś koło 5 kW. Ale bałem się o grzejniki na poddaszu - czy nie trzeba będzie mocniej grzać. A poza tym 9 kW było od ręki, cena praktycznie taka sama jak np. 7kW.
  5. ZbyszekT

    Panasonic Aquarea

    Może komuś pomoże, bo sam się wahałem. Panasonic Aquarea 9 kW, 1-fazowa + zasobnik CWU 200 L. Dom: 45 m2 parter podłogówka + 45 m2 poddasze grzejniki (+45 m2 piwnica nie ogrzewana). Dom bez wiatrołapu, jedne drzwi z dworu do korytarza. Wszystko na prąd + klimatyzacja (osobny split) używana w lecie. Kominek jest, nie używany, odpalony może 3 razy. Rodzina 2 + 2, małe dzieci, żona z dziećmi w domu, w domu ciepło, 23 *C. Rozliczenie za dały rok październik 2016 - październik 2017 (w tym mroźna zima). Zużycie całkowite prądu: 7'119 kWh Koszt za cały rok: 3'987 PLN W tym w okresie nie grzewczym: 353 kWh/mc = 198 PLN/miesiąc Koszt ogrzewania ZA CAŁY ROK = około 1'600 PLN
  6. Gdyby ktoś szukał info o tym wkładzie; Zabudowałem go sam, obudowa z płytki szamotowej. Wymiary obudowy szer 75 cm x głęb 45 cm x wys 200 cm. Obudowa prosta, bez żadnych rozprowadzeń. Szukałem prostego kominka do dość małego wnętrza, który nie zdominuje salonu swoją wielkością ani fikuśnością. Ogólnie, wkład jest mały i wymaga małego drewna. Idealnie nadaje się brykiet Pini-Kay. Na rozpalenie i wygrzanie 2 klocki, później dokładaj jeszcze 1, czasem 2, powoli się spalają i obudowa cała jest gorąca i trzyma ciepło bardzo długo.
  7. Cyt. z Wikipedii: W roku 2015 Międzynarodowa Agencja Badania Raka zaklasyfikowała natomiast glifosat jako substancję prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi (grupa 2A). Glifosat to składnik czynny Roundupu.
  8. Po co Ci piwnica w domku rekreacyjnym? Wydasz kupe kasy. Na parterze odejdzie Ci miejsca na klatkę schodową. Będzie bardzo drogo. Nie wystarczy Ci ziemianka? Zrobisz sobie obok domku, zamkniesz się w 5 tyś. A piwnica, nawet mała to minimum 5 x więcej. Izolacja dysperbitem to za mało, to na wilgoć tylko działa. Na wodę musi być papa. Po co Ci ocieplać całą piwnicę? Folia kubełkowa nie potrzebna. Strop z belek drewnianych (mam taki) - jest drogi. Do tego belki pracują i podłoga na nim jest krzywa. Ściany pewnie 18 cm silka by wystarczyły żeby nie marnować powierzchni.
  9. Chyba ryzykowny pomysł. A jak się zawali, to co? http://wiadomosci.onet.pl/krakow/tragedia-w-hutkach-sciana-runela-na-mezczyzn/hv9js
  10. Ja bym robił 3 pokoje. Dzieci ciężko znoszą nie-manie swojego pokoju. Wywal garderobę, zrób 3 pokoje. Małe będą, ale będą. Dzieci by tak wolały. Wiem co mówię, bo miałem pokój z młodszym bratem i bardzo ciężko było.
  11. Na fizyce chyba na wagary chodziłeś.
  12. Najlepiej kuchnia około 3 x 4 metry. Wtedy można zrobić zabudowę i wstawić stolik na 4 osoby do "zwykłych" posiłków.
  13. Pewnie, żadnych problemów. Na tej ścianie stoi szafa przesuwna?
  14. Mylicie pojęcia. Mam Fabie (hatchback). Wchodzą do niej na długość listwy 2,5 m - wszystkie narożniki, kątowniki, przypodłogowe. 250 kg cementu do bagażnika bez składania siedzeń wchodzi bez problemu. Jak się złoży siedzenia to np. 6-7 worków po 120 l ze śmieciami można wywieźć. Farb, kołków, srołków - do oporu. A później wymyje, wysprzątam i "do kościoła" jade. A wy chcecie Tranzita kupować? Do czego? Zbrojenia i desek i tak nie przywiezie, bo za krótki. To do czego? Spierxxxli się coś, trzeba będzie wydać 2-3 tyś. na naprawę i tyle będzie pożytku.
  15. Za 5-7 tyś. to fajną skarbonkę bez dna można sobie kupić. Co najwyżej.
  16. Nie ma szans. Chyba, że z gliny.
  17. Przestań wydziwiać. Jak się boisz o nośność to kop szpadlem. Dziura 40 cm x 40 cm. Głębokość 120 cm. Na spód wylewasz 20 cm betonu. Wyżej starczy w szalunku rurowym np. fi 15 cm. I na pewno utrzyma 10 Altanek. Ale to przerost formy nad treścią, do altanki nie potrzeba takiego fundamentu.
  18. 100 cm to mało. Ja mam koło 130 i jest ok. Można podejść do ściany kolankowej i bez kucania dotknąć jej ręką - czyli można tam postawić jakąś komodę itp. 100 cm to trzeba będzie kucać, żeby dojść do ściany.
  19. Lepiej wylać samemu.
  20. Dobre wnioski Też mam kominek w środku, otwarta przestrzeń + schody. Tyle że dom 2x mniejszy. Kominek mam z obudową szamotową, super grzeje, rozpalisz i za chwilę jest ciepło, i na górze ciepło też się rozchodzi.
  21. Jak Ci się cokolwiek zepsuje - choćby pompka obiegowa - to i tak jest przerwa w grzaniu. A jak wiesz elektronika - jest mocno awaryjna. Więc im mniej sterowników, pompek, czujników, siłowników, zaworów - tym mniejsze prawdopodobieństwo awarii. A kominek "grawitacyjny" będzie działał zawsze.
  22. Na początku też myślałem, kombinowałem, czytałem, jak by tutaj zrobić dobrze i tanio i na wszelki wypadek. W końcu zamontowałem PC P-W (bez bufora) i zbiornik CWU 200 l z nierdzewki. I kominek, zwykły, mały, bez rozprowadzeń ani PW. Tak o, dla przyjemności grzania. Z tego co teraz widzę, to grzanie kominkiem jest droższe niż PC. Jedyną zaletą kominka, jest to, że można przepalić w zimny wieczór - wiosną lub jesienią - bez odpalania i grzania całej podłogówki. Bo często jest tak, że np. w dzień jest 20 *C a wieczorem koło 0*C i robi się zimno - wtedy przyjemnie jest zapalić w kominku. A niestety podłogówka rozgrzewa się z 8 h i jeszcze dłużej stygnie. Jak założysz kominek z PW, to stracisz tą opcję. Żeby było ciepło, trzeba będzie całą podłogówkę zagrzać. Wieczorem napalisz, to nad ranem się nagrzeje
  23. Najtrudniejsze będzie do zrobienia sterowanie tym wszystkim. Standardowo, PC steruje temperaturą zależnie od pogodny na dworze lub temp. w pokoju. Przy zadanych warunkach poda wodę np. 25*C lub np. 35*C. A z kominka "zapodasz" na bufor wodę 60-70*C. Więc utracisz sterowanie zintegrowane w PC. Żeby to teraz wysterować, musisz oddzielić obiegi - pierwotny i wtórny i zamontować zawór trójrdrożny z mieszacze, żeby z bufora na podłogówkę szła woda o niższej temperaturze. I na ten mieszacz musisz założyć sterowanie, np. pogodowe. Czyli, prosta instalacja PC P-W to jeden obieg (jedna pompka) i sterowanie zintegrowane w PC. Twoja instalacja to dodatkowy bufor, 2 obiegi (dwie pompki), dodatkowy zawór, mieszacz i osobne sterowanie. Całość będzie pożerała energię elektryczną. I będzie kosztowną inwestycją. To jest właśnie racjonalny argument. PS. Pomyliłeś kW z kWh. Coś tu nie gra. Sprawdź to jeszcze, bo jak się pomyliłeś, to będziesz musiał cały czas kominkiem dogrzewać. PS.2. PC najczęściej w nazwie mają "moc znamionową" która to nie jest mocą w temperaturze -18*C czy -20*C. Np. PC 7 kW w temperaturze -20*C ma chyba koło 3-4kW mocy grzewczej.
  24. Tynk się nic nie wykrusza, ta ściana jest po prostu nie otynkowana. Pewnie jeszcze sporo wytrzyma zanim się rozleci, może i drugie 40 lat. Poza tym, że wizualnie "straszy" - ktoś coś pobudował, pieniądze się skończyły i nie dokończył. Ja bym to ocieplił styropianem, nawet cienkim, na to tynk.
  25. To budujesz wielki dom, nowoczesny, energooszczędny, z różnymi nowinkami i udogodnieniami. A na koniec kominek z PW.? Pasuje jak świni kokardka.... Po co to, chcesz koszty obniżyć? O ile? Z 3 tyś. rocznie na 2,5 tyś. za ogrzewanie? Warto się babrać? PS. Kominek grawitacyjny może być bez żadnych kanałów - po prostu kominek w salonie i tyle. Bez kanałów, bez komplikacji.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...