Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bryndal30

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

Bryndal30's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Mam prośbę . Prosze o nr DZ.U. określających rodzaje paliw. Chodzi mi o odpady drzewne i drewnopochodne oraz gdzie jakie odpady można spalać. Wiem że jest taki dziennik ustaw ale nie moge znalezc. Może być jakies rozporzadzenie itp. [/u]
  2. falkon mądry z Ciebie gość i masz rację. Jednak powiem Ci że ludzie sami chcą nieraz takie rozwiązania a jak im tak nie zrobisz to pójda do innego . Więc wolę już zrobić im to tak by było bezpiecznie i poprawnie . Przepraszam jeszcze raz jeśli kogoś obraziłem ale miałem ciężki dzień i chciałem sie rozerwać na forum a tu się jeszcze bardziej wnerwiłem . Nie będę się juz więcej wypowiadał bo moja wiedza chyba jest zbyt mała. A na marginesie dodam że większość poznanych mi instalatorów robi układy zamknięte w kotłach o których tu mowiliśmy.
  3. Przepraszam za ciemnego chłopa. Ja nigdzie nie powiedziałem że normy czy rozporzadzenia zezwalaja na stosowanie układu zamknietego w instalacji z kotłem na paliwo stałe. Wiem tylko z doświadczenia że nic nie może się złego stać w takiej instalacji. Mowimy cały czas o kotłach jednopaleniskowych na eko groszek. Oczywiście zwykłego węglowego kotła nigdy bym nie zamontował w układzie zamkniętym choć widziałem takie kotłownie i to bez wężownicy schładzającej. Od dawna nie wykonuję projektów budowlanych ale kiedyś wszystkie obliczenia i rysunki wykonywało sie wg PN a nie rozporządzeń. W rozporządzeniu natomiast określano czy np budynek może stać w granicy i czy sąsiad ma wyrazic zgodę czy nie na taka zabudowę. Natomiast zasady projektowania , wymiarowania zawsze określa norma.[/url]
  4. Zbudowałem dom i teraz garaż i powiem że fachowcy mają więcej problemów z tym drugim. Projekt robił moj kompel ale od lat nie zajmujemy sie tą działalnością więc lepiej zapytać ludzi którzy już coś takiego budowali. Dzięki jeszcze raz choć wysokość nadproża w moim garażu będzie wynosić 45 cm. Szerokość 29cm. Pozdrawiam.
  5. Wiesz śmieszny jesteś. Jestem inżynierem budwlanym i prowadze fimę instalacyjną 15 lat dlatego dla pogłębienia swojej wiedzy skonczyłem Akademię Viessmann Mam uprawnienia budowlane i wykonałem wiele projektów budowlanych więc nie mów mi że w polsce nie obowiązują normy bo to jest kpina. Norma Konstrukcje stalowe, Konstrukcje żelbetowe itd chłopie ciemny wszystko projektuje się wg norm. Skąd Ty się urwałeś . Może z choinki bo to sezon.
  6. Nikt z wykładających wiedzę nie powie że mozna coć robić niezgodnie z normą ale moze powiedziec ze norma jest zła i stara. Mi to wystarczy i śpię spokojnie a moi klienci są zadowoleni . Ja sie nie martwię więc Ty też się nie martw i nie bądz taki przepisowy bo te przepisy też ustalaja ludzie którzy zrobili doktorat na jednym podręczniku i niejednokrotnie wciskaja kit. A zobacz jak nieraz wyglądaja projekty instalacji. Głowa boli. Pewien projektant zrobił mi projekt kotłowni gdzie był piec na groszek ( oczywiście zaprojektował wymiennik) więc to ok ale ten idiota wymyślił jeszcze studnię schładzającą przy kotle. Takie studnie robiło sie przy wielkich kotłach gdzie palacz wygarniał z paleniska jeszcze gorący żar , w studni była woda itd. Do tej studni była jeszcze specjalna pompa i wiesz że inwestor posłuchał mnie i kazał zmienić projekt. I zmienił bez słowa. Widzisz on wzorował sie na starych podręcznikach dla projektantów i przerysował schemat. A czy ja się tu kompromituje . Myślę że nie po prostu wymieniam dośwoadczenia. Jestem pewien tego co robię.
  7. Oficjalnie producenci nie mogą napisać że kocioł może pracować w układzie zamkniętym bo zabrania im tego norma . Zobaczysz za rok czy dwa że będzie inaczej. Skończyłem akademię Viessmann i wiem co mówią ludzie którzy opracowują normy. Oczywiście kotły na paliwa stałe muszą być wyposażone w wężownicę schładzającą (tak jest juz w całej europie) lub trzeba taką doinstalować do układu no ale PN tego zabrania (jeszcze). Pewnie Ty zastosowałbyś układ otwarty nawet na kotle gazowym bo może termostat źle zadziałać no i buuuuuuum. [/url]
  8. Jak ktoś jest bardzo strachliwy i chce mieć układ otwarty na piecu na groszek to najlepiej niech nie wychodzi z domu bo czasem meteoryty spadają na ziemie. A pomyślcie co się może stać z bojlerem elektrycznym w którym nie zadziała termostat nie wspomnę już o zarośniętym przez kamień zaworze bezpiecz. w którym średnica krocca wylotowego jest mniejsza od średnicy ołowka. Nie mam danych ile wylatuje w powietrze takich bojlerów ale nie słyszałem by gdzieś wybuchła kotłownia z kotłem na groszek w układzie zamkniętym. Pracowałem długo w Niemczech i wiem doskonale jak zabezpieczyć taki układ co. A stara norma już niedługo zniknie . Chyba że jest to kocioł w którym temp. ustawia palacz za pomocą łopaty. Nie biorę się nawet za takie kotłownie. A tak na marginesie to jeszcze nie spotkałem poprawnie wykonanego układu otwartego. Wielu instalatorów wyprowadza rurę wznośną od jakiegoś grzejnika a rurę przelewową do rynny . Często jest tak że te otwarte naczynia wzbiorcze zimą staja sie zamknięte bo po prostu zamarzają źle zabezpieczone. Wtedy to jest bomba bo instalator nie daje przy tym zaworu bezpiecz. Mowa tutaj oczywiście jest o małych instalacjach . Oczywiście przy duzych mocach kotłowni nalezy je wykonać zgodnie z projektem. Z regoły wykonuje się wtedy układ otwarty na kotle natomiast obieg grzewczy pracuje w układzie zamkniętym z wymiennikiem. Wszyscy producenci kotłów na eko groszek zaakceptowali i podbili gwarancję na ich kocioł w układzie zamkniętym oczywiście odpowiednio zabezpieczony. Większość z nich jest za.
  9. Kaczorek. W takim przypadku gdzie podłoga nie przekraca 10 m kw można zastosować zawor RTL na podłogi. Pewnie na piętrze masz łazienkę więc tylko z tego samego rozdzielacza co do grzejników wyjechać na te podłogę i na powrocie zastosować RTL. Działa super i to jest najtańsze rozwiązanie. Na parterze to samo po prostu bo to są małe podłogi. Są też zawory z kapilarą które reagują na temp. podłogi.Do takich małych powierzchni nie ma sensu komplikować układu i tylko zastosować te zawory. Jeśli będziesz miał kocioł z jednym paleniskiem to ja bym zastosował oczywiście układ zamknięty z naczyniem przeponowym . Do teko zawór bezpieczeństwa na kotle i nic się nie może stać. Pomyśl że na kotle będziesz miał ciśnienie 1,5 bar. A kotły sprawdzają na 10 bar. W dodatku masz zawór bez. 2,5 bar lub 3 bar. Na palenisku retortowym nie przekroczysz nigdy 90 st. Układ otwarty byłby potrzebny jak w instalacji byłoby 600 litrów wody a u ciebie będzie ze 180 -250 litrów zalezy od grzejników.Na zamkniętym wszystko ładnie pracuje i sie nie zapowietrza. Dodatkowo do instalacji nie dostaje sie tlen powodujący korozje kotła i grzejników ( stalowych). Same zalety. Wiem ze norma nie pozwala na układ zamkniety w przypadku takich kotłów ale to stara norma i niedługo ją zmienią. Mozna tez zastosować specjalne wymienniki ktore chłodza wodę co gdy przekroczy bezpieczna temp. Ja mam układ zamknięty od 8 lat i nigdy nic się nie działo. Pozdro[/url]
  10. Ja mieszkam w domu który ma 30 lat i też mi płytki popękały na ścinach w łazience. Trudno mi jednak powiedzieć co jest przyczyną tego stanu ale zauwazyłem ze te rysy biegną po skosie przez kilka płytek więc chyba pracuje ściana o drgań. Mieszkam blisko ulicy którą jezdza TIRY a wtedy wszystko drzy.
  11. Jestem instalatorem i powiem wam że pompa tak powinna rozprowadzać czynnik grzewczy aby temperatura powrotu na kotle była zgodna z tą temperaturą jaką brano pod uwagę przy doborze grzejników np 70/55 . Wtedy układ powinien pracować tak jak powinien. Zbyt niska temperatura powrotu nie jest dobra dla kotła . Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe to w przypadku większych powierzchni powinno się zastosować oddzielny obieg grzewczy z pompą i tzw bypas ponieważ podłoga bardzo wychładza wodę.Większość instalatorów nie instaluje miernika temperatury na powrocie a to ułatwia ustawienie np pomp. No chyba że ktoś ma kocioł kondensacyjny no to wtedy nam zależy żeby woda powracająca miała temp. ok 30 st. Wtedy kocioł ma bardzo wysoka sprawność.
  12. Mam projekt garażu na 2 samochody i jest tu brama 5 m szeroka. Ściany są z maxa na 29 cm . Moje pytanie to jaki zrobić przekrój nadproża nad tą bramą . W projekcie jest 29x55 ale nie podano zbrojenia i nie chce mi się liczyć . Może ktoś z Was budował taki garaż i wie jak zrobić takie długie nadproże. Dodam że bezpośrednio na nadprożu znajduje się murłata i nie ma stropu tylko dach jednospadowy. Dzięki.
  13. Dzięki bardzo. Zakład jest 50 cm mam nadzieje że to wystarczy . Wyśle jeszcze Wam zdjęcia.
  14. Mam pytanie. Mam ławy zbrojone #16 i strzemiona co 25 cm. Ale wykonawcy nie zaginają zbrojenia na narożach tylko wstawiaja tzw elki czyli prety wygiete pod kątem prostym . Powiedzieli że to tak samo przeniesie obciążenia. Dodam że działka leży prawdopodobnie na terenie szkód górniczych choc na mapach nie ma tam wyrobisk stąd te #16. Poprostu wolałem być przezorny bo wiem że nie wszystkie chodniki nanosili na mapy górnicze.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...