Dzięki wszystkim
piejear, byłbym zobowiązany gdybyś mógł to sprawdzić w swoich dokumentach.
Nabrałem trochę więcej optymizmu, co do tego że jednak jest nadzieja że nie będą robić problemu.
Jeżeli natomiast Twój budynek stoi na jednej z działek a jeszcze do tego w przepisowej odległości od granicy, a druga to tylko ogród to niestety nadal problem pozostaje.
No jest jeszcze czarny scenariusz, że to, co w Twoim urzędzie przeszło bez problemów wcale tak nie musi wyglądać u mnie.
Co do podziału to nie ma planu zagospodarowania więc wszystko zależy od decyzji urzędasa.
Zgadzam się że połącznie nie jest wcale łatwe dlatego te „100 pytań do”. Cała procedura jest znacznie bardziej skomplikowana i długotrwała niż przy zwykłym podziale, wymaga min. uchwały rady gminy.
Dlatego chcę postawić dom na dwóch działkach bez konieczności ich scalania przed tym.
Przejrzałem przepisy
OZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 29 marca 2001 r.w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
§ 9. 1. Działkę ewidencyjną stanowi ciągły obszar gruntu, położony w granicach jednego obrębu, jednorodny pod względem prawnym, wydzielony z otoczenia za pomocą linii granicznych.
2. Sąsiadujące ze sobą działki ewidencyjne, będące przedmiotem tych samych praw oraz władania tych samych osób lub jednostek organizacyjnych, wykazuje się w ewidencji jako odrębne działki ewidencyjne, jeżeli:
1) wyodrębnione zostały w wyniku podziału nieruchomości, a materiały powstałe w wyniku prac geodezyjnych i kartograficznych związanych z tym podziałem przyjęte zostały do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
2) są wyszczególnione w istniejących dokumentach określających stan prawny nieruchomości, a w szczególności w księgach wieczystych, zbiorach dokumentów, aktach notarialnych, prawomocnych orzeczeniach sądowych i ostatecznych decyzjach administracyjnych, a jednocześnie są działkami gruntu lub działkami budowlanymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,
Reguluje tylko kwestię techniczną jak się ewidencjonuje działki.
USTAWA z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zawiera w dziale III dwa rozdziały jeden Podziały nieruchomości drugi Scalanie i podział nieruchomości.
Te sprawy są mniej więcej jasne.
Gorzej z tą cholerną budową na dwóch działkach, z których każda jest za mała, aby zmieścił się tam budynek.
Prawo budowlane:
Art. 4. Każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami.
Art. 5. 1. Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
odpowiednie usytuowanie na działce budowlanej;
Ale prawo budowlane nie mówi co to jest działka budowlana i tu jest problem bo ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
§ 12. (7) 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
I tu jest mowa o granicy z sąsiednią działką budowlaną.
Definicja działki budowlanej jest w
STAWA z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
12) "działce budowlanej" - należy przez to rozumieć nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego;
Żeby wyjaśnić, co jest, co trzeba odnieść się do
USTAWA z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
1) nieruchomości gruntowej - należy przez to rozumieć grunt wraz z częściami składowymi, z wyłączeniem budynków i lokali, jeżeli stanowią odrębny przedmiot własności;
3) działce gruntu - należy przez to rozumieć niepodzieloną, ciągłą część powierzchni ziemskiej stanowiącą część lub całość nieruchomości gruntowej;
3a) działce budowlanej - należy przez to rozumieć zabudowaną działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce;
I tu jest pies pogrzebany, działka gruntu ma być „niepodzielona” - czy to oznacza jednorodność geodezyjną nie jest nigdzie wyjaśnione. Poza tym tu jest inna definicja niż w ust o zagospodarowaniu przestrz.
Ust o zagospodar. daje nadzieję ze jednak można skoro działką budowlaną może być także nieruchomość gruntowa, która może wg mnie składać się z dowolnej liczby działek ewidencyjnych.
Ale kto wie co powiedzą urzędasy, a jak im pokażę swoją argumentację to nikt nie będzie chciał tego słuchać bo łatwiej jest powiedzieć „nie”.
Jeżeli nie zanudziłem was tymi wywodami i chciało się je wam przeczytać i macie jakieś doświadczenia w tej kwestii to będę zobowiązany za wszelkie komentarze.
Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasową wymianę poglądów.
Nasty