Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robert11

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    74
  • Rejestracja

Robert11's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Sprawdziłem teraz wyniki badań z listopada ub. roku i tak twardość wynosiła 107mg a przewodność 1074uS ale tamto badanie było robione niedługo po chlorowaniu i nie wiem czy czasem nie było przez to zafałszowane. Z drugiej strony słyszałem, że w naszych okolicach Ph i inne parametry wody mogą się zmieniać w zależności od pory roku (susze lub ulewy i wiosenne topnienie śniegu).
  2. o.k. Jeszcze raz wielkie dzięki. Jak powiedział już kiedyś Plip: "Wy to się na tym forum nieźle natyracie"
  3. No właśnie ale dzięki temu mniej żelaza poleciało by na CR. A gdyby tam wrzucić taki siatkowy z płukaniem zwrotnym?
  4. Dziękuje za te informacje. Popytam o przedstawione tu konfiguracje u sprzedawców i spróbuje coś wybrać. A tak na marginesie to jak jest z tym Crystal Right'em. W jednym z postów otrzymałem informację, że przy mojej wodzie to on nie wyrobi a kilka postów później widzę go jako jeden z wariantów odżelaziania? Bo tak sobie kombinowałem, że gdyby jednak można go u mnie zastosować przykładowo w takiej konfiguracji: inżektor -> hydrofor -> filtr sznurkowy rzędu np. 20mikronów -> butla 9'' z CR -> lampa UV To miałbym spokój z żelazem i amoniakiem, przy okazji twardość 0 stopni niem. i regeneracja solanką. Nie wiem tylko czy nie szkodziło by tutaj okresowe chlorowanie studni
  5. No to będę szukał dalej. Ale jeszcze trochę Was pomęczę (za co z góry przepraszam): 1. Czy dla rodziny 2+1 zużywającej średnio 10m^3 wody miesiecznie butla 9x48 jest wystarczająca czy lepiej brać 10x54 z lżejszym złożem? Mogę jeszcze wymienić pompe na mocniejszą ale niestety wydajności studni nie przeskoczę 2. Jaka mogłaby być w moim przypadku alternatywa dla tego greensandu? 3. Czy można przy złożach bez regeneracji KMnO4 okresowo chlorować studnie? 4. Czy jest sens montować lampe UV na wejściu do domu (przed hydroforem i odżelaziaczem)? 5. Ile wg. Was fachowców z branży "powinno" takie ustrojstwo kosztować, tzn. jaka kwota mieści się w "granicach przyzwoitości"? Pozdrawiam
  6. W piątek zachlorowałem studnie i instalacje a przez cały weekend pompowałem wodę ze studni z maksymalna wydajnością i zapach zniknął. Nie wiem tylko na jak długo taka sytuacja się utrzyma. Otrzymałem tez dzisiaj wycenę zestawu od jednej z firm i chciałbym się tu skonsultować. Otóż polecają mi zbiornik 9x48 z głowica Clack WS1 EI zasypany Greensandem plus do tego zbiornik na KMnO4 w cenie 3600 netto oraz lampę UV TMA V25 w cenie 1640 netto. Czy taka konfiguracja i ceny są o.k. czy lepiej poszukać innego sprzedawcy?
  7. Witam Mam w końcu wniki tych brakujących badań. Utlenialność (indeks nadmanganianowy) 1,2 mg/l O2 Siarczany <6 mg/l SO4 No i z tego to mi wychodzi, że w tej mojej wodzie to śmierdzą bakterie albo raczej to co one wyprodukowały. Da się to jakoś wyprowadzić na prostą?
  8. A czy urządzenie o nazwie "sanitizer plus" nie dało by rady tej mojej wodzie? Niektóre firmy polecają to urządzenie ze złożem CR 100 lub CR 200 i KDF'em.
  9. Szukałem, szukałem i znalazłem. Badanie pod kontem siarkowodoru oraz utlenialności robi Bielski sanepid, niestety słono sobie za to liczą bo z tego co udało mi się dopytać, te dwa badania to około 100 zł. W poniedziałek kupuje też baniaczek dwutlenku chloru i powtarzam chlorowanie a potem płukanie studni i instalacji. Zobaczymy jakie będą efekty. Jeżeli to pomoże to tak sobie myślę żeby kupić tabletki "jasol solid" (wyjdą taniej niż dwutlenek chloru) i profilaktycznie wrzucać do studni co jakiś czas, a pod kranem w kuchni zamontować ze dwa 10 calowe filtry węglowe z kdf żeby woda do picia była "odchlorowana". Co o tym sądzicie?
  10. Niestety śmierdzi woda surowa (prosto ze zbiornika hydroforu), po podgrzaniu smród się wzmacnia. Wodę podgrzewam w zbiorniku dwupłaszczowym, poziomym (chyba Biawar) o poj. 140l nie mam tam zamontowanych żadnych wynalazków w stylu anoda magnezowa. Dzisiaj jak odbierałem wyniki bakteriologii pani laborantka poradziła mi żeby w związku z tym, że studnia jest świeża (wiercona w sierpniu) jeszcze raz zachlorować studnię i instalację a potem intensywnie pompować. Choć osobiście nie daję wiary, że chlorowanie i pompowanie pomoże bo po wykonaniu studni była zachlorowana (instalacja też) i pompowana przez kilka ładnych dni a zapach pojawił się dopiero w połowie grudnia.
  11. Właśnie odebrałem wyniki badań bakteriologicznych, i tak: coli 0 jtk e.coli 0 jtk ogólna liczba mikroorganizmów (agar 36 stopni C po 48godz) pow. 300 jtk (agar 22 stopnie C po 72 godz) pow. 300 jtk Niestety nie mam w tej chwili możliwości wykonania badania utlenialności oraz na zawartośc siarkowodoru ale w poprzednim badaniu (z listopada 2010) utlenialność (indeks nadmanganianowy) wynosiła <0,1 mg/l O2.
  12. Ze wzrostem twardości chyba nie będzie problemu bo obecnie woda jest miękka. Mam tylko pytanie jakie złoże dolomitowe wchodziłoby w rachubę bo z tego co czytałem to przy siarkowodorze większość poleca złoża regenerowane "chemią".
  13. Dziękuję. Na pewno odezwę się jak tylko dostanę wyniki bakteriologii. Jeżeli w tej wodzie będą jakieś żyjątka to myślałem o zainstalowaniu lampy UV (konkretnie mam na oku TMA model V20) nie wiem tylko czy nie będzie za słaba a niestety model wyższy V40 jest już sporo droższy Co do filtra węglowego to mam pewne obawy bo wyczytałem tu na forum kilka opinii i z tego co pamiętam to węgiel aktywny nie jest polecany do wody studziennej (nie chlorowanej). A jak można pozbyć się amoniaku? Czy są na to jakieś specjalne złoża, które można by zmieścić w jednej butli z MTM'em czy konieczny będzie drugi zbiornik?
  14. Witam wszystkich Proszę o poradę bo przez swoją wodę już prawie osiwiałem. Mam studnię wierconą o wydajności około 1,2m^3/h, hydrofor 200l ocynkowany Wimest, pompa ma wydajność około 1m^3/h i nabija hydrofor do 3,5 - 4,0 bar. Po wykonaniu studnia została odkażona dwutlenkiem chloru i porządnie przepompowana. Wyniki wody z początku listopada pokazały że woda mieści się we wszystkich normach i jest zdatna do picia. Niestety po dwóch miesiącach użytkowania woda pompowana ze studni zaczęła śmierdzieć. Zapach można określić jako gnilny, bagienny. Zrobiłem ponowne badanie wody (wyniki poniżej): Mętność 0,38 NTU Barwa 20 Odczyn Ph 7,3 Twardość 86 mg/l CaCO3 Żelazo 885 mikrogramów/l Mangan 33 mikrogramy/l Chlorki 18,3 mg/l Jon amonowy 0,8mg/l Przewodność 127 Azotany 6,49 mg/l Azotyny <0,05 mg/l W poniedziałek będę jeszcze robił badanie na zawartość siarczanów i chyba ponownie bakteriologię. Obecnie przed hydroforem zamontowałem aspirator 3/4 '' na przelocie 1'' a za hydroforem dwa filtry 10'' z wkładami 20 i 5 mikronów, które ładnie zatrzymują wytrącone żelazo ale zapach pozostał. Co można zrobić żeby pozbyć się z wody tego smrodu? Ze względu niską wydajność studni i pompy zastanawiałem się czy odżelaziacz z MTM lub KDF-85 załatwi sprawę?
  15. Dziękuję za odpowiedź. Kamień spadł mi z serca, bo to już druga nasza studnia. Poprzednia kopana miała tak paskudą wode, że uzdatnianie jej kosztowało by majątek. Poczekam jeszcze na wyniki badań bakteriologicznych i gdyby wyszły źle to pomyśle nad lampą UV na cały dom i osmozą w kuchni na wodę do picia. Pozdrawiam wszystkich walczących o dobrą wodę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...