Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dadarek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    24
  • Rejestracja

dadarek's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Jakos nie moge sie doczytac odpowiedzi na pytanie dotyczace ilosci popiolow dodawanych do ceramiki przez firme Wienerbergera.A chcialbym by podobnie jak przy zakupie zywnosci, przy kazdym materiale budowlanym byl podany sklad procentowy, jesli glina to tyle %, jesli popioly to tyle itp.Chcialbym miec mozliwosc i prawo wyboru.
  2. No dobra - to wyjaśnij jak odparuje ściana JW przy ujemnych temperaturach na zewnątrz. Z twojego wywodu wynika, że są to duże ilości wilgoci. I co się z nią dzieje ? Jasiu, a jak odparowywala para wodnaprzez tysiace lat, w domach z cegly?Podejrzewam, ze zarowno latem, gdy slonce i cieplo i podejrzewam, ze zima(zjawisko sublimacji, pranie zamarzniete tez schnie} I jaka musi być wilgotność wewnątrz aby powstał "duzy problem z usuwaniem tej wilgoci" w przypadku ścian DW I jaka musi być wentylacja, żeby do takiej wilgotności doprowadzić. To chyba nalezy te dwa ostanie pytania polaczyc.Przejrzyj jeszcze raz cytowany tu artykul panow z ITB.Widac wyraznie, ze przy szczelnym domu( oknach}, wentylacji ponizej 0,3 krotnosci wilgotnosc wzgledna w scianie bez docieplenia lub ociepleniu welna wynosi ok. 30-35%, natomiast cegla plus styropian ponad 70%,Roznica znamienna. Ale przeciez tu nikt nie mowi, ze sciana ma zastapic okna w wentylacji.Problemem jest usuwanie pary wodnej ze sciany, jesli pokryta jest materialem o wiekszym oporze dyfuzyjnym.
  3. O tym oddychaniu scian pisalem juz we wczesniejszych watkach na tym forum, m. inn. na podstawie wyzej tu cytowanego artykulu panow z ITB.Mam przeciwstawne wnioski do Jasia, z ktorym juz kiedys polemizowalem.Jesli chodzi o Sergiusza, to nie jest partnerem do polemiki, ..niestety)))Chyba trzeba tu na forum stworzyc nowy watek"Oddychanie scian mity i fakty".Zamiast kruszyc kopie w kolejnych odslonach typu co lepsze styropian czy welna czy sciana 1w czy 2 w, wszystko tam umiescic, temat jest bardzo popularny.Dodam, ze nie jestem ani budowlancem, ani fizykiem, wiec sie dziwie, ze do tej pory nikt nie zwrocil uwagi na nierzetelnosc i falsz w cytowanym wyzej artykule, wstyd dla autorow.
  4. Dobra rada jak powiedzial przedmowca, to poczekac. Jesli jest juz ogrzewanie to wlaczyc, oprocz tego wietrzyc mieszkanie intensywnie.Parkiet nalezy skladowac w mieszkaniu pare dni wczesniej, by dostosowal swoja wilgotnosc do panujacych tam warunkow i potem juz po ulozeniu nie pracowal( drewno zawsze pracuje zaleznie od zmiany wilgotnosci, ale bedzie to mialo miejsce w malym zakresie, zaleznym od danego mieszkania}.Dlatego tak wazne jest, by mieszkanie ( podloze} przed przywiezieniem doń parkietu wczesniej dobrze wysuszyc.Jesli sie polozy za wczesnie, to...szkoda pieniedzy i pracy.
  5. U tesciow jest mozaika , raptem dwa-trzy lata, wyglada nieladnie,, widoczne brzydkie szpary.Sam mam parkiet debowy, 5 lat i wyglada jak nowy.Cena wyjsciowa jest wyzsza, ale jakosc znacznie wieksza i parkiet starczy ( mam nadzieje} na kilkadziesiat lat.Z mozaika nie bedzie tak slodko.
  6. Czytam ten caly watek i zaczynam podziwiac ludzi, ktorzy znajduja uzasadnienie dla tezy, ze sciana DW jest lepsza od JW.Dodam, ze sam mieszkam w domu z Maxa plus styropianu, ale nastepny dom...jesli bedzie{?} na pewno bedzie z materialu jednorodnego, niekoniecznie Ytonga.Te cale przekomarzanie sie o k, ze lepsze o 0,04 jest troche smieszne.Teoretycznie tak, ale istnieje wiele miejsc w budynku, gdzie cieplo ma wieksze mozliwosci ucieczki niz przez sciany o k mniejszym o 0,04 ( drzwii, okna itp.}Moi rodzice mieszkaja w starym domu z cegly 36 cm, a teraz niedawno wymienili okna na nowe, gdzie k okien wynosi mniej niz sciany, ...teoretycznie. Bo jesli sie siedzi przy scianie czy przy oknie to czuc wyraznie, ze sciana jednak jest cieplejsza, od okna ciagnie..wiadomo, ze nie jest i nie powinno byc 100% szczelne.Ale teoretyzujac i opierajac sie dogmatycznie na wsp. k powinny byc cieplejsze.Nastepna sprawsa dotyczy zakorzenionego tu i ciagle p[owtarzanego mitu o tzw. oddychaniu scian, ktore rzekomo nie istnieje lub jest pomijalnie male np. 0-2%.2% to jest dla scian z cegly ceramicznej pelnej, natomiast dla betonu komorkowego siega w zaleznosci od jego porowatosci ok. 15% (pietnascie}.Wiec nie jest to drobny ulamek, a jesli beton komorkowy docieplimy styropianem to powstanie duzy problem z usuwaniem tej wilgoci , ktora dostanie sie do sciany, lecz bedzie miala problemy z ucieczka na zewnatrz, gdyz wszystko pokryje styropian o wiekszym oporze dyfuzyjnym przeciez.Wentylacja tego niestety nie zalatwia,co sie nieslusznie tu powtarza.Zawilgocone sciany maja wplyw na mikroklimat, czy tego chcemy czy nie.Natomiast sciana jednowarstwowa nie stwarza ani takich ani innych problemow.I jesli jest mozliwosc budowania takiej sciany JW w podobnej cenie i porownywalnym wsp. K jak innych DW czy TW to nie widze alternatywy.I nie mysle tu akurat o Ytongu czy innym betonie komorkowym ale osobiscie budowalbym najchetniej z ceramiki.Wtedy rzeczywiscie mozna oprzec drabine, dzieci nie zrobia dziur w elewacji, nie powstana pekniecia w newralgicznych miejscach( otwory okiennne itp.)
  7. Dobrze, ze istnieje takie forum, i dobrze, ze rozni ludzie moga wypowiadac rozne, swoje opinie.I ciesze sie, ze pojawiaja sie glosy takie jak "praktyka", w ktorych krytycyyzm daje { przynajmniej mi} duzo do myslenia, bo jest racjonalny i obiektywny.Niestety, bardzo czesto ludzie zadaja tu pytania, by znalezc potwierdzenie podjetej wczesniej decyzji, i to co koliduje z ich wyobrazeniem spotyka sie czesto z ostra i nieracjonalna polemiką.Wyboru przeciez dokonuje kazdy sam, wiec skąd te oczekiwania na zgodny poklask?Takie mi sie nasunely poranne refleksje po lekturze powyzszego forum)))Pozdrawiam wszystkich.
  8. O silikatach piszą różne fajne rzeczy, sam piasek i wapno, zdrowie itp.Sam tez kiedys myslalem o tym materiale, dopoki nie znalazlem sie w domu zbudowanym z silikatow. Dla scislosci dom nie jest ocieplony ani styropianem ani welną.Mieszkancy bardzo narzekaja na panujaca wewnatrz duza wilgoć, i to sie czuje, troche jak w piwnicy. Wentylacja dziala az nad wyraz dobrze.Wlasciciel tego domu ( budowlaniec},chce go sprzedac i budowac tylko z ceramiki( w takim kiedys mieszkal}, bo ta daje inny mikroklimat, bardziej sucho, itp.Jesli chodzi o wlasciwosci grzybobojcze wapna to tu sa chyba zbyt male, bo grzyb zaczyna wchodzic w rozne zakamarki.Byc moze jesli dom ktos doskonale dociepli np. wełną to warunki sie zmienia, ale w domu z silikatow zawsze panuje troche wieksza wilgotnosc wzgledna niz np. z ceramiki ( gdzies o tym wczesniej pare razy czytalem}.Pozdrawiam.
  9. Jesli sciane z cegly grubosci 36 cm potraktowac jako jednowarstwową to mozna w niej mieszkac i nic nie przemarza))))Mieszkalem w takim domu ladnych pare lat, mieszkaja nadal rodzice i jesli czuc chlod, to raczej z nieszczelnych starych poniemieckich okien.Dodam, ze w scianie zewnetrznej poprowadzone sa rury instalacji c.o. podchodzace do grzejnikow , sciana zas pod oknem jest pocieniona ,( tworzy sie wneka na grzejniki}.Tyle, ze ogrzewanie jest z pieca koksowego w piwnicy. Wiec jesl zbuduje sie z porothermu itp. to nic nie powinno przemarznac, najwzyzej trzeba bedzie wiecej grzac))). Acha, budynek stoi w Polsce pln-wsch.Pozdrawiam.
  10. Nie wiem , jakie okna masz na mysli.? Jesli drewniane, to dobre i drogie ma MS, niezle tez firma Drutex oraz Majewski.Urzedowski ..drogie, od srodka uszczelka przyszybowa zamiast silikonu ( ponoc wada}, niedrogie firmy Adpol. Jesli chodzi o pcw to wydaly mi sie ciekawa oferta okna Adamsa, profil aluplast 3000 lub 5000, z 3 uszczelka wewnetrzna, dzieki czemu okucia ( Roto NT} pracuja w komorze suchej.Drozsze znacznie byly okna Jocza oraz Domelu (Plustec}.Z tych bym wybieral.Plastik- Adams, drewno Drutex lub Majewski .Moze sie wypowie Pchelek, ...warto go posluchac.Pozdrawam.
  11. Czy ktos ma, uzytkuje, cos wie na temat wyzej wymienionych firm, a raczej ich okien z drewna ( konkretnie z sosny, w kolorze bialym}?Bylem zdecydowany na Drutex, ale przeczytalem pare niepochlebnych opinii na ich temat, mowiacych, ze daja podlej jakosci drewno i jestem troche w rozterce.Wyglad, cena, okapniki, gwarancja, brak mikrowczepow wydaje sie ok. Ich okucia Aubi tez sa krytykowane, ale bez racjonalnych argumentow, jak je plasowac w porownaniu do np. Roto, Siegenia, Winkhaus? Ferno sa dosc tanie, ale na mikrowczepy.MS ciut, ciut drogie.A moze lepsze sa Dziadek lub Majewski?
  12. Ja mam drobne pytanie.Jaką welne kupiles, czy moze lamellową, i jak ja mocowales, sam klej, czy kolki tez?
  13. dadarek

    Podatek Katastralny.

    Oceną nieruchomosci beda zajmowac sie przeszkoleni rzeczoznawcy, ocenia jej rynkowa wartosc i juz.A kogo nie bedzie stac na mieszkanie w domu za 300-400 tys. zl, to nie ma przymusu tam mieszkac, moze je sprzedac i zamieszkac w kawalerce.Zniknie problem samotnej babci w duzym mieszkaniu lub domu, stać ją to mieszka, nie, to albo sprzeda, albo zrobi to komornik, na poczet niezaplaconego podatku katastralnego.Mieszkasz w drogiej dzielnicy, jesli cie na to stac, jesli nie, przenies sie do biedniejszej ( czytaj tanszej}.No i upodobnimy sie jeszcze szybciej do Zachodu, powstana getta biedoty i enklawy ogrodzonej burżua))).Na Zachodzie podatek katastralny dokonywal sie stopniowo, na drodze ewolucyjnej. U nas zas, w sposob ulubiony politykow " rewolucyjnej".Mieszkam na tzw. "terenach odzyskanych", i wiele starych poniemieckich domow w najpiekniejszych dzielnicach{ najdrozszych} zamieszkuja wlasnie babcie z Wileńszczyzny, ktore nie wiedza, ze są,albo, ze muszą być bardzo bogate.Dom, mimo,ze rudera ,z racji lokalizacji jest drogi, wiec i podatek duzy.Wiec zacznie sie ruch w nieruchomosciach . Pozostanie chyba jeszcze wyjscie cywilizacyjne , czyli podatek pod stolem { łapowka } dla rzeczoznawcy.))) A wiec bedzie i wilk syty i " baran" { czyli my} caly.)))))
×
×
  • Dodaj nową pozycję...