Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jablek

Users Awaiting Email Confirmation
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

jablek's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. To chyba u mnie juz za późno - mam już ścianki działowe z suporeksu 12 cm. Co w takiej sytuacji będzie najlepsze?
  2. Witam. Mam pytanie jakie wybrać ościeżnice (nie za drogie i w miare dobre), czy można kupić najpierw jakieś typowe ościeznice, a później do nich dokupić skrzydła? Drzwi będą raczej nie drewniane, nie mam tyle pieniedzy. Kiedy najlepiej montować ościeżnice np. stalowe, czy przed tynkami (jak doradza mi jeden budowlaniec) to dobry pomysł? Na forum czytałem, że niektórzy zalecają nawet po posadzkach.
  3. Witam. Właśnie jestem po rozmowie z elektrykiem. Za instalację eklektyczną w domku jednorodzinnym z użytkowym poddaszem ok.150 m2 wycenił robociznę na 4,5 tys. + materiał. W tej cenie jest już wszystko łącznie z kierownikiem, odbiorem, tablicą rozdzielczą itp. Czy to dobra cena?
  4. Jestem po spotkaniu z dekarzem i firmą, która robiła dach. Wnioski: dla dekarzy mają obciąć krokwie zgodnie z projektem (długość jest wielokrotnością dachówki Roben, przy rozstawie łat 36,6 cm, a odległość między pierwszą a drugą łatą od okapu trochę krócej ok. 4 cm. Tak jak ktoś wcześniej sugerował dekarze chcą wszystko robić z dachu, bez rusztowań. Obaj panowie wzajemnie się przekonywali jak powinien być przygotowany dach do krycia dachówką, każdy mówił co innego. Dla dekarza powinny być przycięte krokwie i najlepiej przypite krótkie podłatniki i pierwsza łata na sztorc, komin powinien być obłożony klinkierem. Ci drudzy uważają, że wszystkie obróbki dachu powinni zrobić dekarze, bo trudno inwestorowi brać oddzielnie ekipy do tych wszystkich rzeczy, np. do obłożenia komina klinkierem. Coraz głupszy jestem od tego czytania i gadania. Już nie wiem co do kogo należy. Najśmieśniejsze jest to, że ci fachowcy się znali.
  5. Gdzie mogę znaleźć schemat dobrze wykonanego okapu dachu z pełnym deskowaniem i opapowanego? Jest schemat okapu na tym filmie instruktażowym Robena (Murator 06/2006), ale ten film jest chyba przeznaczony dla dekarzy i nie bardzo rozumiem o co tam chodzi. Na schemacie, na krokwi jest folia (u mnie jest papa), pod folię wchodzi na końcu obróbka blacharska i lekko wystaje nad krokwią(okapnik?), poźniej kontrłaty i łaty, na końcu dachu jest też łata, na nią mocowana rynna, później wróblówka i oczywiście dachówka. Rozumiem, że skropliny powstają na papie i spływają wzdłuż kontrłat do okapnika i dalej na ziemię? Ale jeśli na końcu dachu, pod mocowaniem rynny i wróblówką, jest przybita łata na kontrłatach, to pod nią jest przestrzeń 24 mm. Czy przez taką dziurę nie dostaną się wróble?
  6. Czy ta łata na okapie położona "na sztorc" to jakiś duży błąd? teraz juz nie wiem co sądzić o moich dekarzach, czy aby na pewno wszystko zrobią dobrze. Chociaż z drugiej strony trudno jest w tych czasach znaleźć dekarzy z przyzwoitym terminem oczekiwania. A co myślicie o wróblówkach?
  7. Już wiem czemu 12 dachówek, tak naprawdę to jest długość 10 sztuk, a te dwie dodatkowe służą do określenia gdzie mierzyć Szczegóły na stronie Robena [/url]http://www.roben.com.pl/25609.xml?param=picture_2 ustalenie rozstawu łat.
  8. A gdzie powinny popłynąć skropliny? Na pewno nie znam sie na dachach, ale na tym filmie (zresztą na płytce dołączonej do któregoś muratora) były ułożone dwa rzędy po 12 odwróconych (wierzchnią stroną do spodu) dachówek i mierzyli odległość na zsuwie i rozsuwie między pierwszą i ostatnią, dodawali z tych dwóch szeregów i dzielili przez 20. Poza tym na tym samym filmie pokazywali jak montować okap w przypadku gdy trzeba przedłużyć krokwie (a więc nawet jak będą za krótkie to i tak się da zrobić).
  9. Jeszcze raz dzięki za wszystkie odpowiedzi. Jak Was jeszcze nie wymęczyłem do końca (znowu marudzę) to mam pytanie, czy mogą i jeżeli już to jak długo leżeć zaimpregnowane łaty na zewnątrz na podestach? Czy może lepiej je gdzieś schować do domu? (dachówkę będą mi kłaść dopiero w październiku a w domu mogą trochę przeszkadzać w robotach wykończeniowych)?
  10. Dzięki za informację. U mnie każda krokiew wystaje z okapu na inną długość, ponoć lepiej obciąć po ułożeniu dachówki, wtedy wiadomo gdzie obciąć (oczywiście według firmy, która robi dach). Nie wiem czy ja dobrze rozumuję, ale jeśli mam np. dachówkę Robena średzka falista to czy można ją dopasować do każdej długości dachu żeby wypadła wielokrotność dachówki? Jak obliczyć długość krokwi, żeby nie okazało się, że trzeba docinać dachówki? Skąd cieśla ma wiedzieć, gdzie przyciąć krokwie? Tak jak w projekcie? Ale w projekcie może być inna dachówka. Czy można to regulować rozstawem łat, tzn. czy można regulować zachodzenie na siebie dachówek? Na filmie instruktażowym Robena widziałem jak układali na ziemi dwa rzędy dachówek każdy po 12 sztuk, mierzyli odłegłości między 1 a 12-tą dodawali z dwóch rzędów i dzielili przez 20 i wychodził rozstaw łat, tam akurat 36,6 cm.
  11. A mi dekarze powiedzieli, żeby dach był z kontrłatami i pierwszą łatą na sztorc na okapie. Jak już pisałem wcześniej moja ekipa nie bardzo uważa to za dobre rozwiązanie i chce zostawić dach z nie przyciętymi krokwiami i bez żadnych kontrłat i pierwszej łaty. Muszę chyba spotkać się jednocześnie z jednymi i drugimi i ustalić kto to ma robić. Na dwóch sąsiednich budowach widziałem jak robią dach właśnie z obciętymi krokwiami i przybitymi podłatnikami. Ale dalej nie wiem kiedy kłaść klinkier na kominie, chyba logicznie wydaje się, że przed dekarzami?
  12. Kto więc to z reguły robi? Na jakim etapie to robić, przed czy po dekarzach? Co do uniwersalności to jest to narodowa cecha Polaków, na wszystkim się znamy i wszystko potrafimy zrobić (szkoda, że ja urodziłem się uniwersalny inaczej). [/img]
  13. A kto zajmuje się wykończeniem kominów? (tzn. obłożeniem klinkierem itp.) Dekarze?
  14. Co do ceny to może być niska z powodu miejsca budowy - warmińsko-mazurskie, małe miasteczko. A poza tym pewnie wzrośnie po doliczeniu ceny za rusztowanie i ołacenie dachu. A jakie są ceny w innych rejonach Polski? Dobrze wiedzieć ile się spodziewać. Co do fachowców od układania to i tak powinni być lepsi od firmy, która mi buduje do stanu opapowanego dachu - ci też proponowali mi układanie dachówki, ale znam od innych ich robotę i nie jest ona rewelacyjna. Ci drudzy są z polecenia (to nie musi znaczyć, że dobrzy), ale długi termin oczekiwania na nich raczej przemawaia za ich solidnością. Dodatkowo zajmują się tylko dachami więc przynajmniej mają większe doświadczenie w ty zakresie. Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...