Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dariuszfr

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    82
  • Rejestracja

Dariuszfr's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. A po co Wam 3 rury w takim obwodzie? Wystarczy rura z ciepłą wodą i rura z zimą wodą a pod zlewem pompa z czujnikiem termicznym która wpompowuje wode z cieplej rury w zimną do momentu gdy zacznie płynąć ciepla. Żadnych 3 rur! Tu jest film jak to zrobić
  2. Civic, Czym sa REGULACJE.... Regulacje sa PRAWEM, zbiorem przepisow PRAWNYCH, ktore normuja nasze zycie i zapobiegaja przemocy i wyzyskowi. Jesli nie byloby PRAWA i REGULACJ to byloby BEZPRAWIE takie jak w SOMALII(jedyny kraj na swiecie w ktorym nie istnieje rzad) . Sprzedaz salaty tez jest regulowana PRAWEM bo nie mozna jej sadzic przy autostradzie chociaz tam jest taniej. Nikt jednak nie lubi salaty z olowiem. Jakby inspektorzy nie robili kontroli i nie istnialyby przepisy gdzie wolna ja sadzic to jadlbys salate z olowiem cieszac sie ze kupiles jak taniej niz sasiad bez olowiu. Jesli kraj jest demokratyczny to prawo i regulacje tworzone sa z mysla o dobrze wiekszosci. Jesli prawo jest w systemie niedemoktarycznym to prawo sprzyja waskiej grupie ludzi ktorzy ustanowili prawo z mysla o sobie.
  3. Wracajac do tematu oplat przesylowych. Mam w Polsce dom na wsi i nigdy nie uzywalem gazu z rury tylko z butli. Kazdy wie ze transport gazociagleim jest nabardziej efektywnym i oplacalnym ekonomicznie sposobem przesylu gazu i plynow talich jak woda ropa itd. Czy wiecie ile kosztowalaby woda jakby ja przywozic w beczkach zamiast rurami? Ok, wiec przyjezdza do nas na wies co tydzien samochod marki Zuk i sprzedaje butle z propan-butanem po 50 pln. 3 osobowej rodzinie przy intensywnym codziennym gotowaniu wystarcza ona na miesiac. Jak mieszkalem sam to wystarczala mi na 3 miesiace. Ile placice za gaz miejski za trzy miesiace jelsi uzywacie tylko gazowki? Albo raczej ile wynosza was oplaty stale i przesylowe za trzy miechy? Ja nie place oplat stalych i przesylowych gdy nie kupuje gazu bo pan Gieniu z Zuka o nie nie pyta jak nie kupuje gazu!!! A jak kupuje gaz to oplata za paliwozernego zuka jest wliczona w cene gazu i jest tansza niz za superwydajny i supertani przesyl gazociagiem jaki oferuje nam monopolista. Dlaczego wiec gazownia pobiera oplate stala gdy nie pobieramy gazu a pan Gieniu z zuka nie pobiera?
  4. Pozwole sobie wtracic sie w dyskusje odnosnie kabli i anten i operatorow. 1. Ososbiscie NIE CHCE wiecej anten i wiecej kabli bo jaki sens ma dublowanie instalacji. 2. Nie chce wiecej ANTEN GSM i innego dziadostwa bo po co dublowac te same nadajniki. RAKA mozna dostac bo nadajniki to radioaktywnosc niejonizujaca. W odroznieniu, nukearna radioaktywnosc to radioaktywnsc jonizujaca. 3. Jak w spomnialem, wczesniej w UK jest 30 dostawcow gazu. Ale nie znaczy to masz 30 rur ciagnietych do kazdego domu. To sa dostawcy posiadajacy udzily finansowe w rynku energii, sa to dostawcy marketingowi. 4. Ludzie, tu chodzi o PRAWO REGULACYJNE ktore musi sprawnie i jednoznacznie regulowac i wymuszac praktyki rynkowe inaczej kazdy by sobie rzape skrobal i dublowalibysmy infrastrukture. 5. Kapitalizm bez PRAWA REGULACYJNEGO to czysty FEUDALIZM gdzie ludzi pracuja za jedzenie i spanie. 6. Socjalizm nam sie zle kojazy ale tak na prawde nie bylo u nas nigdy socjalizmu tylko ustroj pod dyktando sowietow oparty na haosie i dezinformacji. Najwazjejsze zeby byla demokracja czyli przepisy dbajace o dobro wiekszosci.
  5. Oplata za dostawe gazu??? Co to wogole jest... Nie mam tego w UK. Tylko cena x iilosc jednostek brutto. Jesli w Polsce jest cos takiego jak cena za dostawe to dlaczego nie spadla?? Cena za dostawe wiaze sie z praca turbin gazowych ktore spalaja gaz do pompowania gazu. Skoro cena gazu spada o kilkadziesiat procent to cena za dostawe spada o conajmniej kilkanascie porcent. Niech nie robia z nas IDIOTOW
  6. Wiadomosc z dzisiaj. Wyglada na to ze moj list poskutkowal hehe. Zartuje. Wtorek, 14 kwietnia (17:26) PGNiG przekazało URE korektę wniosku taryfowego zakładającą, że odbiorca indywidualny zapłaci mniej za gaz o średnio 8,5 proc., a cena gazu ziemnego dla zakładów przemysłowych będzie niższa o ok. 9 proc. "Powyższe obniżki dotyczą gazu wysokometanowego. Dla gazów zaazotowanych przewiduje się utrzymanie cen za paliwo gazowe na niezmienionym poziomie, co pozwoli na zmniejszenie różnicy pomiędzy ceną jednostki energetycznej (GJ), uzyskiwanej z tych gazów i gazu wysokometanowego" - podano w komunikacie. PGNiG poinformowało, że gdyby prezes URE zatwierdził aktualną korektę wniosku taryfowego, taryfa dla paliw gazowych obowiązywałaby do końca 2010 roku. PGNiG zaproponował w poprzednim wniosku taryfowym obniżkę ceny gazu przekraczającą 6 proc. URE nie zatwierdził tej propozycji. Urząd postulował obniżenie cen gazu w okolicach 10 proc.
  7. Mysle ze powodem jest to ze wszyscy zaczeli palic weglem i smieciami wiec jest po prostu mniej klientow. Zreszta jakies glupie 3 metrowe przylacze od ulicy do domu kosztuje 10 tys PLN. Za 10 tys ogrzewam weglem przez 10 lat. Ktos kto uzywa wegla ani mysli placic 10 tys po to zeby potem placic ogromne rachunki za gaz. Chyba ze jest zamozny. Taka prosta potrzeba jak ogrzanie domu powinna byc finansowo dostepna dla kazdego a nie tylko dla bogatych.
  8. Zetelne porownanie jest bardzo trudne. W Uk jest okolo 30 dostawcow gazu i kazdy moze sobie zmienic dostawce w kazdej chwili. W Polsce zmana dostawcy jest bardzo trudna jesli nie niemozliwa. British Gas jest jednym z najdrozszych dostawcow i on raczej dba o klientow ktorzy zuzywaja duzo gazu. Dalatego maja 2 ceny za jednostke Pierwsze jednostki sa drozsze a po przekroczeniu pewnego zuzycia na kwartal staja sie tanie. Sa dostawcy zorientowani na klientow o malych zuzyciach i dostosowuja do nich oferte i maja zwykle jedna cene. No i wkoncu klimat w UK gdzie nigdy nie ma mrozu i sniegu jest lagodny. U nas w Polsce sa przeciez mrozne zimy i jesli ktos ogrzewa gazem caly dom to placi wieksze rachunki niz w UK bo po prostu potrzebuje wiecej gazu niz w uk nawet jesli cena za jednostke jest przyblizona jesli nie wyzsza.
  9. Moj dostawca ma tylko jedna cene. Inni maja nizsze ceny po przekroczeniu pewnego zuzycia. Dostawce moze zmienic kazdy i to od reki. Podawalem moj przyklad z mojego rachunku.
  10. Swietnie porownajmy wiec twoj i moj przypadek. Anglia Dzisiejszy kurs sredni 1GBP = 4.86PLN Prad = 0.08771funta x 4.86(kurs) = 0.426 Pln/kwh gaz = 0.03319funta x 4.86(kurs) = 0.161 pln/kwh Przezliczajac gaz na m3 mamy: 10.5 x 0.161 = 1.69 pln/m3 Polska prad 320.24/642 = 0.498 pln/kwh Gaz 79.24/33 = 2.400 pln/kwh Wezmy to w tableke: _____________________________Anglia________________Polska Prad ........................................0.426 pln/kwh..................0.498 pln/kwh gaz...........................................1.69 pln/kwh....................2.4 pln/kwh Jak widac cena pradu jest wyzsza w polsce o 16 % Cena gazu jest wyzsza o bagatela 60 % !!!!!!!!!!! I tu wychodzi prawdziwa roznica dla malych odbiorcow. Jesli polechalbys na 3 tygodniowy urlop i zuzyl jeszcze mniej gazu to roznica w cenie wynioslaby nawet 600% ze wzgledy na oplaty stale.
  11. Mozna gdybac. Sprawdzmy to. Biore do reki moj rachunek w Anglii za 3 miesiace Pisze tu tak: Gas (3 miesiace): 2772.51 kWh x 3.319pensa = 92 funty - tyle do placenia brutto (gas w Uk jest w kWh. 1m3 = 10.5 kWh) czyli jeden m3 kosztuje 35p Prad (1 miesiac) 116 kWh x 8.771pensa = 10.17 funtow Oczywiscie brutto i tyle do placenia w obu przypadkach brak dodatkowych oplat Jesli nie zuzylbym wogole energii to nie zaplacilbym zlamanego grosza. Zadazaja mi sie bardzo male rachunku gdy nie ma mnie przez miesiac. Czy moze ktos napisac dokladnie z rachunku ile wynosi to w polsce?
  12. Dzieki za linki. Cenniki energi (ktore podales ) nie zawieraja oplat stalych i przesylowych. W Polsce sa one wysokie a w UK nie ma ich wcale. Polscy dostwacy pododwali oplaty stale, oplaty zmienne, oplaty przesylowe i jeszcze tam jakies. Cena 1 kwh wynosi iles tam a do tego oplata zmienna. Dzieki czemu w cenniku oplata za sam gaz wynosi niewiele. W UK to byloby niedopomyslenia. Tam placisz tylko za ilosc jednostek x cena. wszystko brutto. Prosto i latwo do zrozmienia. Nie ma tam podawania w netto bo to jakies mydlenie oczu. Jesli emeryt w polsce uzywa gazowki i zuzyje bardzo malo gazu to zaplaci nawet 10x wiecej niz ten sam emeryt w UK ktory tyle samo zuzyl ze wzgledu ana oplaty stale i inne bzdury ktore powinny byc wliczone w cene.
  13. odpowiedzi na poprzedni list sa tutaj http://forum.muratordom.pl/ceny-energii-do-prezesa-u-r-e-mariusza-swory,t144061.htm pozatym tu jest jeszcze pare innych watkow: http://forum.muratordom.pl/clickam-z-londynu-ceny-energii,t143676.htm http://forum.muratordom.pl/rynek-brytyjski-ceny-2-razy-nizsze,t128050.htm
  14. To ze dajemy sie robic w konia kazdy wie. To ze placimy wiecej za prad i gaz niz w UK i Irlandii pomimo ze kupujemy go taniej o ruskich niz oni od norwegow tez kazdy wie. To ze wiecej musimy zuzyc gazu i pradu ze wzgledu na mrozy ktorych oni nie maja to oczywiste. Oplaty stale i przesylowe musimy placic podczas gdy w UK z tego zrezygnowano i placa tylko za jednostki. Przyzwyczailismy sie juz biernie przygladac sytacji i jak owieczki na rzez czekamy na kolejna podwyzke. Czas na moj kolejny list do URE. Wyslaem ich juz kilka. Zawsze dostaje odpowiedz. Lepsze to niz nic. ------------------------------------------------------------------------------------------------------- Do Sz. Pana Dr Mariusza Sfory Prezesa Urzedu Regulacji Energetyki. Sznowny Panie Prezesie, W związku ze znacznym spadkiem cen energii na swiatowych rynkach pisze do Pana z nastepujacym pytaniem. Na jak wysokie obnizki gazu i pradu dla odbiorcow indywidualnych w Polsce mozemy liczyc w tym roku? Czy urzad ma w planie dzialania zmiezajace do znacznego obnizenia cen dla odbiorcow indywidalnych? Jednostkowa ceny gazu w Polsce jest wyzsza niz u wielu dostawcow w UK i Irlandii. W dodatku w Polsce ze wzgledu na mrozy i niskie temperatury przecietny klient indywidalny zuzywa wiecej gazu. Zauwazylem bardzo niepokojace zjawisko a mianowicie wielu ludzi zrezygnowalo z ogrzewania gazem i wrocilo do ogrzewania weglem czyli w moim mniemaniu cofnelo sie do 19 wieku. Ponadto tych co nie stac jest na wegiel pala smieci. Palenie smieci w piecu jest w Polsce powszechna praktyka. Problem polega na tym ze ze wzgledu na wieksze stezenie toksycznego dymu ze spalanego wegla i plastikowych opakowan bedzie statystycznie wiecej ludzi chorowac na choroby ukladu oddechowego co spowoduje zwiekszone wydatki na sluzbe zdrowia. Dym z indywidualnych gospodarstw jest o wiele bardziej i szkodliwy niz dym z wielkich hut i elektrocieplowni ze wzgledu na odleglosc i stezenie Ludzie zmuszeni sa wdychac dym idac ulica i nawet przebywajac w domu. Od przyszłego miesiąca Irlandczycy zapłacą o 12 %. mniej za gaz. Irlandski Urząd regulacji cen już zapowiada, że jesienią może dojść do kolejnej, wynoszącej 10% obniżki cen - (The Irish Times). Komisja Regulacji Energetyki (CER) zapowiada, że ze względu na niskie ceny gazu na światowych rynkach będzie chciała przed zimą doprowadzić do kolejnych obniżek cen dla gospodarstw domowych. CER chce by ceny gazu dla gospodarstw domowych spadły od 1 maja o 12%. Także ceny prądu mają zostać obniżone. Już w przyszłym miesiącu mieszkańcy Irlandii mają zapłacić za prąd o 10% mniej niż teraz. Jestem dobrej mysli i mam nadzieje ze obnizki energii w Polsce beda jeszcze wieksze niz w Irlandii. Z powazaniem xxxxxxxxxxxxxxxx
  15. URZĄD REGULACJI ENERGETYKI RZECZNIK ODBIORCÓW PALIW I ENERGII Szanowny Panie, W odpowiedzi na przysłane do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki drogą elektroniczną w dniu 3 listopada 2008 r. pisma w sprawie cen za nośniki energii, pragnę wyjaśnić, co następuje. Zawarł Pan w swoim piśmie bardzo interesujące informacje dotyczące cen gazu i energii elektrycznej w Anglii w porównaniu z cenami w Polsce, a także dotyczące sposobu finansowania dociepleń budynków. Za co w imieniu Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dziękuję. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki regulując działalność przedsiębiorstw energetycznych (w tym m. in. poprzez zatwierdzanie taryf) działa na podstawie i w granicach wyznaczonych przez przepisy prawa tj. przede wszystkim ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, Nr 104, poz. 708, Nr 158, poz. 1123 i Nr 170, poz. 1217, z 2007 r. Nr 21, poz. 124, Nr 52, poz. 343, Nr 115, poz. 790 i Nr 130, poz. 905, oraz z 2008 r. Nr 180, poz. 1112), oraz w wydanych w oparciu o tę ustawę przepisach wykonawczych. W zakresie paliw gazowych jest to rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 6 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi (Dz. U. z 2008 r. Nr 28, poz. 165), a w zakresie energii elektrycznej rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz. U. z 2007 r. Nr 128, poz. 895). Zgodnie z Prawem energetycznym centralnym organem administracji rządowej powołanym do realizacji zadań z zakresu regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji jest Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Ustawa określa prawa i obowiązki Prezesa URE, wśród których jest na przykład zatwierdzanie taryf przedsiębiorstw energetycznych. Przyjęty system regulacji z jednej strony ma za zadanie ochronę odbiorców przed nieuzasadnionymi podwyżkami, z drugiej strony ma zagwarantować przedsiębiorstwom energetycznym przychody pozwalające na stabilne funkcjonowanie przedsiębiorstw, co z kolei ma zagwarantować odbiorcom ciągłość dostaw paliw i energii. System ten został wprowadzony w formie ustawy przez organy Państwa, zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym i stanowił alternatywę w stosunku do poprzedniego sytemu, centralnego ustalania cen. Prace nad ustawą były związane z konsultacjami ze specjalistami reprezentującymi naukowców jak i praktyków. Byli to zarówno przedstawiciele energetyków jak i odbiorców. Wzorce czerpano z doświadczeń krajów, które wcześniej wprowadziły regulację energetyki. Od czasu wejścia w życie wspomnianej ustawy – Prawo energetyczne w Polsce obowiązuje system regulacji, obejmujący przedsiębiorstwa energetyczne, polegający między innymi na tym, że przedsiębiorstwa energetyczne, w tym dostawcy gazu, nie mają swobody w ustalaniu taryf. Przy opracowaniu taryf muszą kierować się podanymi wyżej przepisami, które bardzo szczegółowo ustalają zasady określania cen i stawek opłat. Opracowane przez przedsiębiorstwa energetyczne taryfy podlegają rygorowi zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Zgodnie z przepisami, część kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa energetyczne (w tym także gazownicze) są niezależne od wielkości pobranego nośnika energii. Te koszty są przenoszone na odbiorców w formie opłat niezależnych od wielkości poboru gazu. Prezes nie ma możliwości niezatwierdzenia taryfy opracowanej zgodnie z przepisami prawa, ale jednocześnie zapewniam Pana, że nie zostanie zatwierdzona taryfa, która w sposób nieuzasadniony zwiększa ceny i stawki opłat. Polski organ regulacyjny nie ma uprawnień do stanowienia prawa, jest jedynie jego wykonawcą. Nie ma też instrumentów prawnych zmuszających przedsiębiorstwa energetyczne do kierowania zysków na wskazane przez regulatora cele. Sądzę, że warto korzystać z dobrych wzorców innych państw, by doskonalić polskie rynki nośników energii. W tej sprawie warto zainteresować organa stanowiące przepisy prawne. Wszystkie zatwierdzane przez Prezesa taryfy z zakresu paliw gazowych i energii elektrycznej są dostępne na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki < http://www.ure.gov.pl >. Na tej stronie także są udostępnione, wymienione w tym piśmie, akty prawne. Z poważaniem ......................
×
×
  • Dodaj nową pozycję...