Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rafek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    26
  • Rejestracja

Rafek's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Mam pytanie jako laik. Jak jest podlaczone sprzeglo? Piszecie ze jest to zwykla rura miedziana bez zadnych dodatkow. Prosze o troszeczke wyjasnien.
  2. Ktos napisal o kotle DeDietrich. Niestety w zyciu bym nie kupil tego pieca. Serwis rowniez wcale nie dziala. Byl u mnie rowniez kierownik seriwsu z Wroclawia i stwerdzil ze ten typ tak ma i juz. Bujam sie juz ok roku z nim i nawet nie racza cos odpowiedziec. Moj brat ma taki sam piec (kto inny go podlaczal i robil instalacje) i ma dokladnie te same problemy. Wiec nigdy wiecej tej firmy. U mnie jak na razie pieniadze wyrzucone w bloto.
  3. Kocilo acale nie musi chodzic nonstop. Wlaczy sie w momenicie gdy jego temperatura spadnie ponizej temperatury ustawionej na krzywej grzania zaleznej od temp zewn. Moze sie zdarzyc ze nie wlaczy sie caly dzien (u mnie tak teraz jest) bo temperatura kotla a tym samym woda z powrotu jest na takim poziomie ze nie musi nic robic. Dopiero jak przychodzi wieczor (temp ok 5 st) kociol wlaczy sie i na czas bedzie podgrzewal wode (odpowiednio wczesniej utrzyma temperature na stalym poziomie). Tu sa te oszczednosci. W przypadku tylko czujnika pokojowego zimno zdarzy przeniknac przez sciany i jesli czujnik wisi na srodku salonu to zanim zimno dotrze do niego to przy scianie bedzie o prae stopni mniej. Dopiero wowczas kociol wlaczy sie i bedzie musial z powrotem dluzej grzac aby dogrzac pomieszczenie (podgrzanie o 2 st to wzrost zuzycia gazu o ok20%). Z fizyki wynika iz oszczedniej jest utrzymac stala temperature niz co jakis czas podgrzewac o pare stopni. Tu sa te oszczednosi. Kolejnym minusem (moim zdaniem) czujnika pokojowego jest to iz gdy w pokoju w ktorym znajduje sie czujnik temperatura wzrosnie (obecnosc osob, niektorzy instaluja go tam gdzie jest kominek) to kociol wylaczy sie i w reszczie domu bedzie zimno. Znam pare takich przypadkow. W pogodowce nie bedzie takiego przypadku bo gdy w dowolnym pokoju jest cieplej to zawory odcinaja doplyw cieplej wody i trzeba jej mniej podgrzac w calej instalacji.
  4. Sposob regulacji krzywych zalezy od pieca. W Vailancie i Dietrichu jest to mozliwe. Niestety nawet autoryzowane serwisy nie wiedza jak to robic (paranoja). Co do wczesniejszej wypowiedzi to wplyw slonca, mieszkancow czy kominka kompensowany jest zaworami termostatycznymi. Jesli jest goraco to mniej wody trzeba nagrzac bo zawory sie zamkna. Poza tym kociol o ile wiem rowniez mierzy temperature powrotu i nie wlaczy sie dopoki temperatura nie spadnie do odpowiedniego poziomu.
  5. Kociol ktory posiada pogodowke pracuje zaleznie od temp zewnt. Wowczas parametry pracy jego zaleza od tej temp. Tzn. np jesli na zewn jest -5st to temp kotla +40st, jesli 0 na zewn to temp kotla +40 itd. Sa to temp przykladowe. Pracuje to zgodnie z tak zwana krzywa grzania. Regulacja polega na zmianie nachylenia tej krzywej (jesli na zewn -5 to na kotle +35 itd). Tak dziala w skrocie. Najwazniejsze jest dobrac odpowiednie parametry dla danego domu (kazdy dom zzachowuje sie inaczej). Najczesciej mozna regulowac dwa parametry (nachylenie krzywej i przesuniecie jej w osi Y). Troche to trwa ale zawsze mozna dobrac wszystko dla wlasnego domu.
  6. Spuszczanie wody w grzejniku mija sie z celem. Wystarczy montaz glowicy termostatycznej i ustawienie jej na minimum (znaczek *). Wowczas temperatura utrzymywana to ok 5st. Wydaje mi sie iz jest to optymalna temperatura dla samochodu jak i dla wsiadajacych do niego. Gdy chcemy cos porobic mozna zwor odkrecic i juz. Mysle ze na etapie stanu surowego latwiej jest troszke doplacic i miec go, niz pozniej zastanawiac sie jak garaz dogrzac. Jak i rowniez dla tego zeby nie mowic sobie "madry Polak po szkodzie". Ja mam garaz w bryle domu i nie chce miec zimno w pokoju nad nim. Poza tym nie chce aby zimno przenikalo do sasiadujacych pomieszczen a docieplanie scian w garazu to naklad kosztow. W zeszlym roku roku a takim garazu (jeszcze nie grzalem) woda zamarzla mi dlatego tez stosowanie zworow termostatycznych jest dobrym rozwiazaniem.
  7. O ile wiem to kociol mierzy temperature powrotu nie tylko po to aby zabezpieczyc go przed zamarzaniem ale rowniez jest to dla niego znak czy ma sie wlaczyc czy nie. Bo gdy powrot jest zimny to wiadomo ze zapotrzebowanie na cieplo jest duze (cieplo calkowicie jest oddawane przez grzejniki), jesli jest cieply to piec sie nie wlaczy (tak wlasnie teraz mam - temp na zewn +10, powrot jest odpowiednio chlodny, piec sie nie wlacza). Glowice termostatyczne tylko koryguja temperature wewn, gdy zapalimy kominek to wlasnie one odetna grzejniki natomista reszta domu bedzie grzana. Nie bedzie tak jesli bedziemy mieli czujnik pokojowy. Pozatym pogodowka uruchomi piec zanim zimno przeniknie przez sciany. Gdy mamy czujnik pokojowy zimno dotrze do czujnika pokojowego po pewnym czasi i wowczas bedzie zwiekszone zuzycie gazu bo bedzie wieksz roznica temperatur (taniej jest utrzymac stala temperature niz podgrzewac co jakis czas o pare stopni). Najwiekszym klopotem przy pogodowce jest prawidlowy dobor krzywej czego niektorzy instalatorzy a tym bardziej sprzedwacy nie potrafia i dlatego opowiadaja takie bzdurki.
  8. Ale pogodowka wcale nie wyklucza stosowania zaworow na grzejnikach. To one beda utrzymywaly stala temperature. Natomiast kociol mierzy rowniez temperature powrotu. Jesli jest wysoka to za nic nie wlaczy kotla. Dodatkowym rozwiazaniem ktore podwyzszy sprawnosc calego ukladu to zastosowanie sprzegla hydraulicznego. W momencie gdy wszystkie zawory na grzejnikach zamkna sie cala goraca woda poplynie przez sprzeglo prosto do kotla i wowczas piec szybko sie wylaczy. Kolega ma pogodowke i jest bardzo zadowolony. Dobranie odpowiednich krzywych zajelo mu ok 2 sezonow. Ale w swoim domu 160mkw w pierszym sezonie placil ok 350 zl mies to w drugim ok 250. Cala sztuka to dobrac odpowiednio krzywa a to tak naprawde musi zrobic sam uzytkownik.
  9. Ja mam w Millenium. Faktycznie sporo papierologi ale jakos przebrnalem. Rzeczywiscie sporo zalezy od ludzi. Raz mowiono mi ze wystarczy to, innym razem ze potrzeba cos innego. Ale udalo sie. Kredyt jest w CHF (pomimo iz kurs lata raz w jedna raz w druga) to i tak jest bardziej oplacalany niz PLN. Oprocentowanie to ok 2,8% i zalezy od LIBORU. Wiec warto o tym pomyslec.
  10. Stanley, juz wiem cos wiecej o tym Vailancie. Troche mnie nie bylo bo rodzilem. Vailant to chyba TermoMax, dodatkowo pogodowka bez czujnika wew. Ma sporo podlogowki w salonie (dwa obiegi sterowane czujnikiem wew Eurostar polaczone z silownikiem na rozdzielaczu). Piec dziala na niskich temperaturach wiec nie uzywa typowych mieszczy. Cala niska temperatura idzie w podloge (steruje tym silownik) i rzeczywiscie to dziala. Stosuje obnizenie temperatury w nocy. Najwyzszy rachunek jaki mial to bylo ok 500zl, bo przez 2 tyg grzal na 25st. Przez reszte sezonu grzeje na 20st i w pierwszym roku rachunki mial ok 350zl z miesiac (styczen-luty) a w drugim roku po dlugich regulacja placi ok 250zl. Raczej nie oszukiwal bo niby czemu.
  11. Vailancie dowiedzialem sie niedawno. Znajomy teraz wyjechal i nie mam z nim kontaktu. Ale wiem ze dom 160mkw i ma sporo podlogowki (nie kondensacyjny). A propos serwisu. O Vailanice slyszalem dobre opinie od instalatora ktory robil mi hydraulike. W Wawie maja magazyny i wszystko jest szybko. Ale tak naprawde rzeczywistosc sporo weryfikuje. Za jakis tydzien bede wiecej wiedzial o tym piecu.
  12. Wlasnie myslalem o Vaillancie (otwarta komora). Znajomy placi ok 250zl mies za gaz. Przed dostrojeniem ok 350zl. Ma sporo podlogowki i jest bardzo zadowolony.
  13. 50 zl bo musial przyjechac dwa razy. Cos musialem poprawic. Producent DeDietrich, lokalizacja W-wa. Ale piec ktory mam to porazka. Mozliwe ze pojde do sadu. Nacialem sie na nim i gdybym mial kupowac, wybralbym innego producenta (mam juz pare typow sprawdzonych u znajomych - madry po szkodzie). Jak na razie czekam ok 2 tyg na ich reakcje na zgloszone reklamacje.
  14. Kupowalem z montazem. Otwiera sie w miare latwo dla mnie(kobieta moze miec problemy). Jak jest otwarta jest lekko ugieta (ostrzegali mnie przed tym) ale ja sie uparlem na drewno (pomalowali tym samym lakierem co okna - sam im zawiozlem) i wyglada OK. Co do ugiecia to i tak czesciej jest zamknieta niz otwarta a w przyszlosci planuje zastosowac automat.
  15. U mnie bylo tak. Piec podlaczyl hydraulik ktory robil cala instalacje, ale go nie uruchamial. Natomiast samego uruchomienia dokonal autoryzowany serwisant (wowczas gwarancja dziala). Za uruchomienie pieca nic nie placilem tylko za jego przyjazd. O ile wiem tak jest u wszystkich producentow.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...