sanipro
Members-
Posts
857 -
Joined
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Converted
-
Title
najlepszy doradca na tym forum
sanipro's Achievements
DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)
10
Reputation
-
Myślę, że może to być wynik dławienia. Dla przykładu zasuwa na przyłączu jest tylko częściowo otwarta. Przed wodomierzem jest filtr mechaniczny (sitko). Być może jest zanieczyszczony zanieczyszczeniami jakie znajdują się w wodzie. w wodzie. Inna możliwość, to co pisze zbigmor - jakieś dławienie w wewnętrznej instalacji.
-
http://www.instalacje.pl/schem02.htm
-
Może tu coś znajdziesz http://www.zaegel-held.pl/?a=products&id=29
-
http://www.letorex.com.pl/por_schematy.htm http://www.budownictwo.radom.pl/sch_ogrz.htm http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.uniwag-spolmot.com.pl/images/co.jpg&imgrefurl=http://www.uniwag-spolmot.com.pl/kominki/siec_co.html&h=340&w=530&sz=24&hl=pl&start=55&sig2=cepNH6il6tBSAuwRECVarQ&tbnid=f_59VbaCN6aAjM:&tbnh=85&tbnw=132&ei=jzhpRqDzEZeS-gLdlIXVBA&prev=/images%3Fq%3Dschemat%2Bogrzewanie%2Bpod%25C5%2582ogowe%26start%3D40%26gbv%3D2%26ndsp%3D20%26svnum%3D10%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26channel%3Ds%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26sa%3DN
-
Według Regulaminu honorarium architekta nadzór autorski to dozorowanie przez Architekta budowy, mające na celu kontrolą zgodności realizacji z projektem oraz udzielanie wykonawcy instrukcji i wyjaśnień w zakresie problematyki zawartej w projekcie. Do kompetencji nadzoru autorskiego należy ponadto dokonywanie zmian w projekcie (w zakresie niesprzecznym z projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę) oraz akceptowanie zakończonych robót pod kątem ich estetycznej jakości. Nadzór autorski nie obejmuje sporządzania dokumentacji, instruowania wykonawcy w sprawach technologii prowadzenia robót, sposobu ich zabezpieczenia, oceny technicznej jakości robót (wyłącznie ocena wizualna), kontroli wymiarowej, sporządzania dokumentacji powykonawczej i innych czynności, będących w gestii wykonawcy i nadzoru inwestorskiego oraz uczestnictwa w odbiorach przejściowych i w odbiorze końcowym. Moim zdaniem, jeżeli nie ma między wami umowy (umowa może być ustna), to prawo do wynagrodzenia za nadzór autorski powstaje wtedy, gdy zaprosisz projektanta na budowę, lub wykona jedną, lub kilka z wyżej wymienionych usług. Warto tutaj zauważyć, że w przypadku jakichkolwiek odstępstw o d projektu budowlanego wymagana jest opinia, czy wprowadzone zmiany są istotne, czy nieistotne. Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane prawo do kwalifikacji wprowadzonych zmian posiada projektant. Inaczej mówiąc, gdy w trakcie budowy zostały wprowadzone zmiany nieistotne, to przy odbiorze wymagane jest oświadczenie projektanta potwierdzające ten fakt.
-
Warto zauważyć, że od 20 lat liczebność gatunku tchórzy zwyczajnych zmalała i nie udaje się temu zapobiec. Jako zwierzę przyczyniające się do eliminowania szkodników, takich jak myszy, nornice czy szczur wędrowny, zasługuje na większą uwagę. Tchórz stepowy w Polsce jest objęty ochroną gatunkową. Może znajdziesz coś na forum o gryzoniach. Jak ostatnio informowano gryzonie próbują już samochodów. http://www.gryzonie.info/topics9/11645.htm Zobacz też. http://kroliki.net/?i=163 http://www.porady.co.pl/zwalczanie_myszy.html http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=200193080 http://www.czwa.odr.net.pl/gazeta.php?artykul=00000056
-
Jeżeli to jest Skunks (chłopiec), zapewne szuka towarzystwa. Postaraj się dla niego Skunksa (dziewczynkę). Na pewno będzie bardzo szczęśliwy. Z pewnością się odwdzięczy.
-
Przebudowa przyłącza kilka słupów - pozwol. czy zgłoszenie?
sanipro replied to bisia's topic in Prawo i finanse
Zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: 20) przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych; -
Odpowiedź umieściłem pod twoim drugim postem http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=103679&highlight=
-
Sprawę ciśnienia wody wypływającej z punktów czerpalnych w mieszkaniu reguluje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690) § 114. 1. Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej w budynku, poza hydrantami przeciwpożarowymi, powinno wynosić przed każdym punktem czerpalnym nie mniej niż 0,05 MPa (0,5 bara) i nie więcej niż 0,6 MPa (6 barów). 2. Jeżeli minimalne ciśnienie, określone w ust. 1, nie może być uzyskane ze względu na występujące stale lub okresowo niedostateczne ciśnienie wody w sieci wodociągowej, należy zastosować odpowiednie urządzenia techniczne, zapewniające wymaganą jego wielkość w instalacji wodociągowej w budynku. Brak wymaganego przepisami ciśnienia, to jest niedotrzymanie wymaganych standardów.
-
Jeżeli zmiany, które chcesz wprowadzić są nieistotnie wystarczy wprowadzenie tych zmian przez projektanta w ramach nadzoru autorskiego. Zgodnie z prawem budowlanym ocena, czy zamierzona zmiana jest istotna, czy nie, należy do projektanta - ale konsekwencje jego ewentualnej pomyłki obciążają inwestora. W przypadku, gdy wprowadzono zmiany uznane za nieistotne. Wystarczy wtedy, żeby projektant zamieścił w projekcie budowlanym odpowiednie informacje na temat nanoszonych zmian (zarówno w postaci rysunku, jak i opisu). Nie ma potrzeby zgłoszenia ani wizyty w urzędach. Za nieistotne odstępstwo od projektu budowlanego można uznać następujące zmiany: *rodzaju materiału, użytego do budowy (jeśli nie powodują zmiany wielkości domu) *rodzaju materiału, użytego do budowy dachu (jeżeli nie powodują zmiany wielkości dachu) *trasy instalacji budowlanych (wod-kan, co., elektrycznej) *przeznaczenia pomieszczeń *liczby i rodzaju okien *liczby i rodzaju drzwi; *rodzaju elewacji domu; *kąta nachylenia dachu itp. Jednak oceny może dokonać tylko projektant, bo istnieją tu różne uwarunkowania, które on musi uwzględnić. Jeśli natomiast zmiana będzie istotna to wówczas wymagane jest kolejne pozwolenie na budowę.
-
Projektant powinien projektować przyłącze nawiązując się do istniejącego uzbrojenia na danej działce. Zwykle stosuje się zasadę, że projektant uzgadnia trasę przyłączy z właścicielem posesji. Być może z jakiegoś powodu nie udało mu się takiego uzgodnienia dokonać. W obecnej sytuacji należałoby zwrócić się do inwestora sieci kanalizacyjnej o zmianę lokalizacji przyłącza. Tutaj należy zwrócić uwagę, że przyłącze kanalizacyjne to ten odcinek od studzienki do budynku (jeżeli studzienka zlokalizowana jest na działce). Pozostały odcinek łączących studzienkę z kanałem ulicznym jest zaliczany do sieci i wykonywany jest na koszt gminy. W niektórych MPWiK z przesunięciem zaplanowanej studzienki nie robią problemu, ponieważ traktują odcinek od studni do kanału jako przyłącze i stosują tu przepisy dotyczące przyłączy, a więc nie muszą zmieniać pozwolenia na budowę. W innych MPWiK może być trochę trudniej, ale jest też do załatwienia. Wystarczy aby projektant sieci kanalizacyjnej uznał, że jest to zmiana nieistotna. Myślę, że należy iść osobiście do Wodociągów wyjaśnić o co chodzi i jednocześnie złożyć pismo w tej sprawie (chyba, że załatwią od ręki). Wracając do przyłącza (tego odcinka, który ty wykonujesz) , to w obecnym stanie prawnym, tj. od dnia 26.092005 r., w przypadku budowy przyłączy, inwestor ma prawo wyboru procedury pozwalającej na realizacje inwestycji i może skorzystać z jednej z dwóch możliwości: 1. na podstawie zgłoszenia (art. 30 ust. 1 pkt 1a w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 20), 2. bez zgłoszenia (art. 29a). Warto tutaj zauważyć, że wybór wykonania przyłączy, na podstawie zgłoszenia albo bez zgłoszenia, jest niezbywalnym prawem inwestora.
-
Woda w przewodach na pewno nie zamarznie. Na straty ciepła można spojrzeć trochę bardziej optymistycznie. Otóż w pewnym stopniu to utracone ciepło będzie akumulować się w podłodze podobnie jak w piecu kaflowym i w późniejszym okresie zostanie oddane przez podłogę (pomimo izolacji styropianem) do pomieszczenia.
-
To 10% to jest szacowane. Myślę, że należy zostawić do pierwszego remontu.