
rotaf
Użytkownicy-
Liczba zawartości
42 -
Rejestracja
rotaf's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Płytki klinkierowe. Na półokrągłych schodach najprosiej jest docinać kwadratowe płytki stopnicowe w trapez zwężajacy się do środka. Kolejny stopień niezależnym biegiem od ułożonego wyżej. Podstopnice układane do płytki stopnicowej ponad nią. Krzywizny schodów i tarasu zgodne z projektem są łagodne więc krawędź stopnicyi o szerokości ok 30 cm optycznie tworzy łagodny łuk bez widocznych załamań. Druga opcja to docinanie płytek w wąskie paski, ale wówczas powstaje mozaika; ja wolałem prostotę formy. Drugi raz wybrałbym chyba jakieś ciekawe płytki mrozoodporne. Gres w kolorze ceglastym jest matowy i szybko się brudzi. Szkliwione płytki mrozo na górnych balkonach spisują się wzorcowo. Pozdr R.
-
PO własnych doświadczeniach i lekturze forum na różnych portlach stwierdzam że ryzyko wystąpienia wad i usterek wynosi jest niemal pewne a ryzyko że nikt w oknovidzie się nimi nie zainteresuje na 100% pewne. Z moich obserwacji wynika że działają według zasady - bierz kasę i w nogi, nie odpisuj na maile i nie odbieraj telefonów. Nigdy więcej - ku przestrodze!
-
OKNOVID to totalna pomyłka. Jedno skrzydło było peknięte drugie pękło po kilku miesiącach użytkowania. Pomijam już fakt że niektórych skrzydeł serwisant nie potrafił dobrze wyregulować po montażu swoich kolegów. Cóż - może się zdarzyć a w Oknovidzie prawdopodobnie się zdarzy, ale nie do zaakceptowania jest fakt całkowitego olewania klienta. Nie jest moim marzeniem dzwonić, pisać maile jeden po drugim i przypominać co kilka dni jakie szanowny producent ma terminy i jak chroni mnie przed nim prawo. Żeby chociaż była jakaś reakcja, a tu nic zero zainteresowania, zero odpowiedzi. Przecież wzięli ode mnie już kilkanaście tysięcy zloty więc co ich obchodzi taki ogolony klient. Niech się martwi sam a tymczasem trzeba nawijać makaron na uszy innym. Stanowczo odradzam.
-
Nie rezygnuj. Trzeba go tylko dobrze zaizolować już na etapie stanu surowego zamkniętego. żeby mury wykusza nie piły wody z odkrytej płyty balkonowej. Szmaragd bez wykusza wyglądałby z zewnątrz jak setki innych domków, dużo straci na estetyce. Wewnątrz wykusz podkreśla charakter jadalni, ma to duże znaczenie ponieważ przestrzeń parteru jest w szmaragdzie otwarta, a wykusz wyraźnie akcentuje jadalnię i poza tym dobrze doświetla wnętrze. My zrezygnowaliśmy tylko z drzwi balkonowych z wykuszu na taras, jest tam okno. Jeżeli chodzi o koszty to wydaje mi się że te 10 tys. jest trochę przesadzone. Okna na dole i góry i tak trzeba by zrobić, myślę że max to 4-5 tys. oszczędności nawet wliczając balustradę.
-
u mnie do pierwotnego kosztorysu +40%. Do stanu surowaego zamkniętego z instalacjami i tynkami było w miarę ok. Nie doszacowałem za to: - kosztu ogrodzenia posesji (klinkier i przęsła to znaczny wydatek), - wykończenia (parkiety, gres, łazienki, rigipsy, gładzie, malowanie, schody wewn, oświetlenie, armatura), - niwelacji terenu i urządzenia trawnika W kosztorysie nie uwględniałem rówież wyposażenia (meble, AGD, RTV). Prawie każdy myśli że jakoś to będzie, coś się zabierze z obecnego mieszkania itd, a wychodzi inaczej tzn drożej.
-
mam pytanie: a nie wyciąga ta kratka na górze klatki schodowej zbyt dużo ciepła z domu? Bo my tak chcieliśmy zrobić, ale nas postraszono, że nie dość, że spora część ciepła będzie szła z salonu otworem w stropie na górę, to stamtąd będzie jeszcze uciekać przez otwór wentylacyjny... My chyba zrobimy w korytarzyku między kotłownią, łazienką, a pokojem... to prawda wyciąga nieźle, ale można założyć kratkę z żaluzją, albo wstawić anemostat
-
Zrobiłem u siebie kratkę na samej górze klatki schodowej ok 15 cm pod sufitem na poddaszu. Oprósz tej kratki salon, a w zasadzie hall przy kuchni jest podłączony do kanału wentylacyjnego w spiżarni. Do drugiego kanału w spiżarni podłączyłem wywiew z wycągu. Kuchnię robiliśmy wg oryginealnego planu czyli naprzeciw spiżarni. Ale odprowadzenie od okapu udało się puścić wzdłuż ściany nad kuchenką i dalej nad oknem - do spiżarni. CAłość zabudowana w kuchni rigipsem w kształcie litery L nad meblami dość płasko i na szerokość 60 cm. Wrzuciłem w to halogeny w nad oknem i 2 nad kuchenką. Miało być dla dekoracji a zrobiło się z tego najczęściej używane oświetlenie w kuchni.
-
W małej łazience podłączyłem wentylator i płaskim kanałem pcv przerzucam wywiewane powietrze do jendego z ciągów wentylacyjnych przy/w gabinecie. Przewód biegnie w małym hallu pod sufitem a sufit jest w tym miejscu obniżony rigipsem o kilka cm. Działa sprawnie. Na etapie wznoszenia ścian do ciągu kominkowego z 1 kanałęm went dostawiłem jeszcze kaształtkę z potrójnym kanałem. Na kanale obok ciągu kominkowego powiesiłem wentylację klatki schodowej, a na tym potrójnym kanale niezależnie: małą łazienkę, górną łazienkę (przez sufit na strychu) i dużą sypialnię.
-
Spokojnie da radę. U mnie podłogówka chodzi z pompą ciepła na całym dole i daje radę. Jedyny kompromis na jaki poszedłem - nie ryzykowałem z grubym parkietem (izolator) - gabinet oraz 3/4 salonu wyłożyłem panelem na niebieskiej piance (perforowana - na podłogówke). Reszta tj. hall, kuchnia, jadalnia, kawalek salonu, kotlownia - gres. Róznica między podłogówką "przez" panel i gres jest odczuwalna ale nie wpływana na pogorszenie komfortu cieplnego. Nie wiem czemu wychodzi ci że podłogówka nie da rady. Przed zrobieniem PC robiłem szczegółowy projekt co z bialnsem cieplnym budnyku i nie spotkałem się z takim problemem.
-
Dobra rada - nie kombinuj zbyt wiele przy projekcie. Nie ingeruj w ściany nośne i konstrukcje stropów - zmienisz funkcje pomieszczeń i całego domu, tym bardziej jesli uważasz się za laika. Ja obróciłem schody o 90 stopni w prawo podobnie jak niektórzy koledzy z forum - są super, ale otwór został bez zmian. Jeżeli chcesz tak wielkich zmian jak piszesz to lepiej poszukaj innego projektu. Do schodów w centrum domu można się przyzwyczaić ale prawdą jest że koncetrują zycie rodzinne i powinny być "perełką" tego projektu
-
dylemat z kominkiem mieli pewnie wszyscy, ale nie przypominam sobie żeby ktoś skarżył się na brak ciągu w rozwiązaniu ze skośną rurą. Przesunięcie kominka o pół metra raczej nie wyjdzie bo przylega on do ścianki podtrzymującej podciąg stropu, chyba że chcesz przekonstruować strop. Można jeszcze wrzucić kominek pod schody, ale straci on swoje walory. Pozdr R.
-
Ciekawy pomysł na łazienkę na dole. Co prawda kotłownia robi się mała i ciemna. Jeśli chcesz zmieścic w niej np. bufor na wodę grzewczą i cwu + kocioł (lub PC) i pralka może być ciasno. Zastanów się jeszcze nad biegiem schodów, ja obróciłem całe schody o 90st w prawo, dzięki temu jest więcej miejsca w salonie przy kominku, a na górze schody kończą się przy sypialniach. Garderobę początkowo chcieliśmy zrobić tak samo, może nieco większą. Ostatecznie puściliśmy ściankę szkieletową przez całą długość strychu, z sypialni - duża garderoba, z łazienki - strych. Zastanów się jeszcze nad podniesiem ścianki kolankowej - u nas 2 pustaki więcej, jest o wiele lepiej. Pozdr R.