
andyto
Użytkownicy-
Liczba zawartości
19 -
Rejestracja
andyto's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Był już serwisant. Wymienił czujnik przepływu cwu i kocioł zadziałał. Po podstawieniu "starego" czujnika również działa!!! Zawiesił się z jakiegoś powodu. Póki co hula.
- 1 753 odpowiedzi
-
- celcia
- de dietrich mcr 24
-
(i 5 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Na chwilę udało mi się zmusić kocioł do grzania cwu ustawiając opcję ECO na ON, a następnie na OFF. Grzał wodę ok. 2 minut i się wyłączył.
- 1 753 odpowiedzi
-
- celcia
- de dietrich mcr 24
-
(i 5 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam, mam kocioł MCR 24 z zasobnikiem 80 litrów. Kocioł przestał podgrzewać cwu. Wcześniej dwukrotnie zdarzyła się taka sytuacja, ale po wyłączeniu i ponownym włączeniu kotła wszystko wracało do normy. Niestety tym razem wyłączanie i żadne regulacje nie przyniosły rezultatu. Brak komunikatu o błędach. Pompa zasobnika pracuje wymuszając przepływ wody przez kocioł, ale ten nie załącza się. C.O. działa OK. Może jakieś sugestie? Dzwoniłem do swojego instalatora, ale ten chory, będzie w przyszłym tygodniu, a kobiety głośno protestują, że woda zimna. Pozdrawiam
- 1 753 odpowiedzi
-
- celcia
- de dietrich mcr 24
-
(i 5 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Wygląda na to, że obecnie uwaga forumowiczów skupia się głównie wokół wymienników przeciwprądowych i nikogo nie interesują krzyżowce. Popieram. W przyszłości planuję zmianę na przeciwprądowy ale z racji braku czasu (wiele rzeczy do skończenia po budowie) w chwili obecnej zmuszony byłem zastosować coś, co mogę szybko zaimplementować. Lepiej żeby reku wogóle działało, niż nie działało wcale. Wentylację w domu muszę mieć. Mam dwa krzyżowce. Umieszczając je jeden za drugim zwiększam opory przepływu powietrza dwukrotnie. W takim ustawieniu każdy z wymienników pracuje przy niższej różnicy temperatur powietrza dostarczanego i wywiewanego. W jakim stopniu wpływa to na sprawność całego układu? Łatwiej jest zbudować bypass, gdyż po wyjęciu wymienników powietrze będzie przepływać "na wprost" przez reku, wystarczą dwie przekładki. Jednakże połączenie równoległe też daje pewne zalety: - wolniejszy przepływ powietrza przez wymienniki, co podnosi sprawność układu, - mniejsze opory przepływu (szersza droga dla powietrza). Z racji braku doświadczenia z pewnością coś przeoczyłem, o czymś nie pomyślałem, stąd prośba o opinie, porady i konstruktywną krytykę.
-
Witam mam 2 wymienniki krzyżowe Heatex'a i początkowo myślałem aby je umieścić w obudowie szeregowo, tak jak to zrobił msobanie. Teraz jednakże wydaje mi się, że korzystniej byłoby zainstalować je równolegle, uzyskując 1 szeroki wymiennik krzyżowy. Przepływ powietrza będzie wolniejszy, co wpłynie korzystnie na jego sprawność, a opory przepływu się jeszcze zmniejszą. Jestem cekawy jaka jest Wasza opinia w tej sprawie?
-
GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą
andyto odpowiedział adam_mk → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Teraz zabieram się za reku, które oparte będzie na 2 wymiennikach krzyżowych Heatex'a 300x300x2,2. Pierwotnie planowałem układ 2 wymienników połączonych szeregowo, tj. jeden za drugim. Teraz jeszcze rozważam opcję umieszczenia 2 równolegle. Powierzchnia wymiany większa, wolniejszy przepływ, długi czas wymiany. Czy ktoś rozważał już taką opcję? -
GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą
andyto odpowiedział adam_mk → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Witam, wczoraj poraz pierwszy uruchomiłem testowo swój żwirowy GWC, oparty na poradach Adama. Przepływ wymuszony za pomocą wentylatora EBM R3G 175 na pełnym biegu przez 4 godziny. Temperatura na zewnątrz -10 st. C, po przejściu przez GWC stała sztywno przez całe 4 godz. na poziomie +7,5 st. C. Żadnych smrodów z GWC. Złoże ma wymiary 6,5x5x0,6m. Zakopane 2,5m poniżej poziomu terenu. Jedynym czego żałuję jest to, że zabrakło mi czasu na wykonanie instalacji do nawilżania złoża. Teraz się zastanawiam czy warto wykonać taką "protezę" nawilżania, tj.: w rurę doprowadzającą powietrze z GWC do przyszłego reku zamontować jakiś rodzaj natrysku, który drobną mgiełką będzie nawilżać powietrze. Nadmiar wody spłynie rurą do GWC, gdzie wsiąknie w piasek/żwir (warunki gruntowe suche). -
Ja kupiłem gruby (3-8 cm) żwir płukany na lokalnej żwirowni, wydobywany z jeziora Nyskiego. Ale i tak po wysypaniu okazało się, że był sporo zanieczyszczony piaskiem. Trochę go przesiałem przez sito, potem duuuużo wody do płukania. Resztę mam nadzieję oczyści się sam, bo latem będzie się w złożu skraplać woda. To było wszystko co mogłem dostać. Transport z dalszej odległości byłby dla mojej kieszeni zabójczy.
-
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic89088.html
-
Witam, płytkę można znaleźć tańszą, ale różnicy dużej nie będzie pomiędzy ATMega32 a ATMega8. Ten ostatni jest oczywiście wystarczające do sterowania wentylatorami, ale ATMega16 i wyżej wyposażone są w JTAG do debugowania oprogramowania. LM35 w wersji minimalnej też wystarczy ale za niewiele wyższą kwotę mamy porządne termometry DS1820, co umożliwi nam komunikację za pomocą 3 przewodów (minimum 2) dla wszystkich czujników zainstalowanych w domu (chyba rzadko zdarzy się mieć ich więcej niż 64), alarm w przypadku przekroczenia zadanej temperatuy z łatwą identyfikacją czujnika, który alarm wywołał, pamięć temperatury minimalnej i maksymalnej dla każdego czujnika, powtarzalność parametrów niezależnie od czujnika (po wymianie uszkodzonego czujnika nie trzeba wnosić poprawek do programu uwzględniające indywidualne cechy czujnika. Do sterowania wentylatorami można stosować PWM, ale za pomocą DS2890 wykorzystujemy te same przewody, co do komunikacji z czujnikami temperatury (wszystko połączone równolegle). Programowanie mikrokontrolera odbywać się będzie za pomocą złącza KANDA (10-cio pinowe złącze na płytce). Programator jest tani. Rozwiązań jest wiele i nie zawsze istnieje konieczność komplikacji urządzenia, ale wydaje mi się, że kwota 6zł za czujnik temperatury nie jest wygórowana.
-
Witam, aktualnie jestem w trakcie budowy takiego sterownika w oparciu o Atmela. Jako czujniki temperatury zastosuję układy 1-wire DS1820. Do sterowania wentylatorów wykorzystam układ 1-wire DS2890. Sterownik wyposażony jest w zegar RTC, wyświetlacz LCD oraz prostą klawiatukę (4 przyciski). Programować go będę przez port RS. Trochę zabawy, ale wszystkim można sterować za pomocą trzech przewodów: zasilanie, dane, masa. Koszt sterownika na Alledrogo to 95 zeta + przesyłka. http://www.allegro.pl/item483913025_uc_modul_atmega16_atmega32_avr_brd_i_atmel_f_v.html Program będzie napisany w C w WinAVR. Największy problem to sterowanie przepustnicami, niestety mechanika sprawia mi trochę problemów.
-
Witam, jakimi kołkami mocujecie profile do ścian? Czy stosujecie kołki metalowe? Profil, po wsunięciu płyty izolacyjnej, jest tylko częściowo osłonięty wełną. Pozostała część narażona jest na działanie gorącego powietrza i poprzez nagrzanie może oddziaływać na kołek, który, jeżeli jest wykonany z tworzywa sztucznego z czasem może stracić swoje właściwości Jakieś uwagi w tym temacie?
-
Doświadczenia z Immergas Zeus Victrix
andyto odpowiedział Yatza → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Mnie również interesuje ten kocioł. Przyłączam się do prośby. -
OK, dzięki Mirku. Warunki mam podobne, więc z uwagą śledzę Twoje poczynania. Wentylatory już kupiłem: 2x R3G 175 AF 01-02. Teraz zabieram się za skrzynki wentylatorowe z filtrami. W przeciwieństwie do Adama (bo na jego skrzynce się wzoruję) mam zamiar zrobić dwie oddzielne z tego powodu, że zamontuję je w różnych miejscach i w ten sposób uniknę plątaniny rur. Nie jestem pewien ale w wymiennikach Heatex'a stosowane jest do oddzielenia strug powietrznych jakieś tworzywo, a nie metal?
-
msobanie jaki typ wymienników zamówiłeś w Heatex-ie?