Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piotr Sz.

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

Piotr Sz.'s Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Nie zgadazm sie. Powody: 1) producenci moga poslugiwac sie innymi normami (np. tak jak w podawaniu pojemnosci bagaznikow samochodow, jedni pisza ile wejdzie wody i drudzy ile szescianow po 1l - czyli ten mierzony litrami wody jest niby wiekszy). Tu np. wydatek maksymalny mogl byc podany przy innej roznicy temperatur pomiedzy woda zimna a goraca. Albo moze to byc 20l/min przez 5 minut, a 16,5 l/min przez pol godziny - to ktory lepszy? 2) dane katalogowe nic nie mowia o tym jak piec jest czuly na jakosc gazu, co w naszych warunkach ma bezposrednie przelozenie na praktyke 3) jedni producenci moga miec wieksza tendencje do przesady niz drudzy (to znow zderzenie teorii folderowej z praktyka, np. Veissmann o Vitopend 222 pisze ze ma moc chwilowa do 30kW, ale w danych technicznych juz tylko 24kW, zaloze sie ze u Vaillanta o tej samej mocy nominalnej moc chwilowa - jak w kazdym innym piecu - moze osiagac 30 kW) 4) Foldery nie nie mowia o tym jak osiagi pieca degraduja sie wraz z czasem (efekt zuzycia). Ten o wysrubowanych parametrach bedzie slabl szybciej. A ktory z nich jest taki? To nie wynika z folderow. 5) Ktory z piecow ma lepsza, bradziej komfortowa dla uzytkownika automatyke? Tego mozna dowiedziec sie tylko od uzytkownikow. 6) Ktory piec ma jakies wady ktore wychodza w praktyce? Z tych powodow wybor pieca tylko na podstawie wiedzy wyniesioenej z katalogow jest bledem. Z tych powodow pytam w tym watku fachowcow oraz uzytkownikow. Z tych powodow wyzej wspomniane posty - opierajace sie na danych z katalogow - nic nie wnosza. Piotr Sz.
  2. W roli komentarza wolalbym cos poparte wiedza fachowa lub doswiadczeniem uzytkownika. Takie oczywiste posty jak ten powyzej nic nie wnosza. Piotr Sz.
  3. "Mam wycenę i wyszło mi, że różnica na samym kotle między Vailantem a Viessmanem vitopend 222 to 60 zł! A wiesiek ma zbiornik 50l! Dziwne, nie? " Rzeczywiscie, podobna cena a zasobnik i maksymalny wydatek wieksze! Jedno "ratuje" Vaillanta aquaPLUS-a: tylko o nim pisza ze ma zasobnik warstwowy. W prospekcie Veissmana nie ma o tym ani slowa. Z kolei Vaillant pisze w prospekcie ze "zasobnik warstwowy... zwieksza ponad trzyktornie ilosc dostarczanej wody w stosunku do tradycyjnego zbiornika z wezownica..." - czyli te 20 warstwowe to jakby 60l zwyklego zasobnika (czyli jak w vitopend 222)? Tyle ze Veissman daje max 20l/min a Vaillant 16,4 l/min. Ktos to umie skomentowac? Piotr Sz.
  4. Tylko Vaillant poniewz taki jest moj wybor. Wybor ten wynika z moich prywatnych uwarunkowan ktore nie maja zastosowania do innych uzytkownikow. Z tego powodu nie bede tematu rozwijal. Piotr Sz.
  5. Ew-ka, dziekuje za informacje tym cenna ze od bezposredniego uzytkownika!!! Dziekuje tez wszystkim innym ktorzy cos wniesli do tego watku. Czekam na jeszcze .... Piotr Sz.
  6. Witam, Pomóżcie! Muszę wybrać jaki piec zainstalować u siebie. Nie mam wątpliwości że będzie to Vaillant, ale nie wiem jaki model. Do wyboru mam dwa typy: 1) Turbomax PLUS VU 242-5 (24kW, zamknięta komora, automatyka pogodowa) z zasobnikiem VIH R 150 (czyli 150l). Ten piec obsługuje CO i krany. Strategia jest taka że w razie solidnego obciążenia czerpie ciepłą wode z zasobnika, ale jak wszystko zejdzie to mamy czekanie na ciepłą wodę (godzina czekania?). 2) aquaPLUS VUI 282-7 (28 kW, zamknięta komora, wewnętrzny zasobnik warstwowy 20l, automatyka pogodowa). Ten piec obsługuje CO i krany. Strategia jest taka że w razie solidnego obciążenia czerpie ciepłą wode z zasobnika, a jak w nim się ciepła woda skończy to działa jak pogrzewacz przepływowy z wydatkiem max 16,5 l/min. Zakładając że może się zdarzyć że jednoczesnie napełniam wannę, działa prysznic i jeden kran, to który piec da radę? Mam skłonności do aquaPLUS ale czy te 16,5 l/min wystarczy? To co piszą w folderach nie daje mi odpowiedzi na pytanie czy da radę napełnić nawet tylko wannę (piszą że wanna w sposób ciągły latem a zimą nie da się?). Jakie są Wasze doświadczenia? Co radzicie? Pozdrawiam, Piotr Sz.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...