Mareko
Użytkownicy-
Liczba zawartości
280 -
Rejestracja
Mareko's Achievements
FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)
10
Reputacja
-
ale pytanie czy drewno ktore osiągnęło już poziom powiedzmy 20% może złapać 30% jak bedzie pozostawione na długo na dworze ? np. jesienią i zimą ?
-
Kurcze jak ja bym chcial takiego sąsiada jak Ty
-
Odległości przy sadzeniu drzew
Mareko odpowiedział jan-stan → na topic → OGRODY - Pamiętajcie o ogrodach
dzieki Elfir, wlasnie sie doksztalcam i juz znalazlem ten przepis ale bardziej bym potrzebowal jakichs wyrokow sadowych w podobnych sprawach, wiecie moze gdzie szukac ? -
Odległości przy sadzeniu drzew
Mareko odpowiedział jan-stan → na topic → OGRODY - Pamiętajcie o ogrodach
podbijam temat bo jest nadal aktualny . ja akurat mam problem z 2 sasiadami ktorzy sobie posadzili 1 m od mojego plotu kilkanascie brzózek. aktualnie te brzózki maja po 15 metrów i zacieniają mi działke w miejscu w ktorym akurat mam basen. dodatkowo z brzozy lecą takie małe syfki i zabrudzaja wode oraz zapychaja filtry, na jesien mam w ogrodzie dywan z lisci i musze poswiecic co najmniej jeden dzien pracy na pozbycie sie tego dziadostwa. sąsiadom zwracalem uwage kilka razy, za kazdym razem niby mowili ze przytna ale nic nie robia juz od kilku lat. zaczynam tracic nadzieje i chyba trzeba bedzie sprawe oddac do sadu. przez to zacienienie mam zimna wode w basenie i szlag mnie trafia , ze praktycznie nie moge z niego korzystac !!! -
pytanie: czy raz przesuszone drewno "lapie wilgoć" ponownie ?
-
nikt nie sezonuje drewna na otwartym powietrzu ?
-
Witam, Jako ze nastawilem sie na ogrzewanie głownie drewnem chcialbym zapytac o kilka kwestii dot. jego sezonowania. Wiem ze najlepiej w przewiewnej i zadaszonej wiacie ale : 1. czy drewno bedzie gorzej schlo gdy od czasu do czasu popada na nie deszcz ? chodzi mi o ulozenie drewna na dworze bez przykrycia i wystawienie na dzialanie warunkow atmosferycznych, pytanie czy deszcz znacząco zamoczy drewno w środku ? bo ze zmoczy go powierzchniowo to nie problem - wyschnie po 1 slonecznym dniu. wiata jest przy budynku i nieco oslonieta od wiatru a z tego co wiem to wlasnie wiatr jest najwazniejszy w procesie suszenia, wiec zastanawiam sie czy nie ulozyc poza wiatą ale za to w miejscu bardzo naslonecznionym i przewiewnym - tyle ze bez zadaszenia. Co lepsze jak uważacie ? 2. druga kwestia to czy podsuszone po lecie drewno pozostawione na okres jesienno zimowy na dworze "łapie" wilgoć z powietrza ? jak wiadomo na jesieni wilgotnosc jest duzo wyzsza niz latem. gdzies czytalem o zamykaniu por drewna podczas suszenia i jakoby blokowaniu wejscia wilgoci z powortoem do srodka. czy ktos to moze potwierdzic ?
-
nikt nie uzytkuje pieca z defro z takim sterownikiem ?
-
Witam, Kupiłem piec Defro Optima Komfort Plus 15kW i mam do niego sterownik (defro-ru) z dmuchawą. Ponieważ piec stał dwa lata na placu u dystrybutora sterownik mam z roku 2010 i jest to wersja 25.6 - taki napis mi sie pokazuje przy wlaczeniu. I tu pytanie do Was : czy ktos także użytkuje piec z takim sterownikiem ? Chciałbym porównać wersje oprogramowania, jaki opcje sa u Was i czy warto wgrywac nowsze oprogramowanie bo mozna to zrobic nieodplatnie. Jak Wam dziala np. algorytm PID, jakie utrzymuje temperatury spalin, itp, itd.
-
Czy to oznacza ze aby doszlo do samozaplonu sadzy w kominie musi sie tam pojawic temperatura conajmniej 650 st. ? Jak przepalam piec na suchym drewnie przez 10-15 minut i piec az huczy to na czopuchu mam ledwie 550 st. a w kominie to jak wiadomo duzo mniej. Jak to jest ze sie ludziskom zapalaja kominy przy normalnej pracy kotła gdzie temp. spalin osiagą ok. 150-200 st. ?
-
a ja mam pytanie czy takie przepalanie na jeden zaladunek nie szkodzi kotłowi i kominowi ? nagły wzrost temperatury i potem równie nagle wychłodzenie. nie znam sie - pytam sie bo moze to dobrze robi piecykowi ?
-
Zgodnie z radą kolegi nilsana , zmniejszylem obroty pompy na I bieg i obserwuje co sie bedzie dzialo. Co do powyższego cytatu. Co masz na mysli pisząc "w warunkach składu chemicznego" ? Wczesniej pisales ze przy 150-200st. sie nie zapali bo to zbyt malo a teraz piszesz ze moze sie zapalic nawet przy 65st. ?
-
Jaka jest temperatura zapłonu sadzy ? Jak rozpalam w piecu to na początku pozwalam przez pare minut zeby to drewno sie "rozbujało" na naturalnym ciągu i wtedy temp. spalin osiąga nawet 400 stopni ale to trwa 5-10 minut.
-
Na poczatku dziekuje Ci bardzo za tak dokładną odpowiedz na moje pytania. Co do tego zmniejszenia przeplywu wody w instalacji to obawiam sie ze moze to doprowadzic do zagotowania wody w kotle poniewaz woda nie zdazy odprowadzic ciepla z pieca na grzejniki.
-
Witam kolegów i koleżanki, Tydzień temu zakupiłem kocioł Defro Optima Komfort Plus 15kW. Powierzchnia ogrzewana to 150 m2. Domek dobrze docieplony instalacja nowa miedziana. Kociolek jest z dmuchawą i sterownikiem PID. Palę wyłącznie drewnem liściastym sezonowanym 2 lata.Na piecu zawsze temperatura 60-65st. Nigdy mniej. Czasem więcej. Po piwerwszych paleniach zauważam spore zasmolenie pieca a przeciez robie wszystko zgodnie z instrukcją uzytkownika. Zakładam drewno podpalam od dołu, wybieram na sterowniku rodzaj paliwa czyli drewno i włączam rozpalanie. Z komina cały czas sie dymi i obawiam sie , ze na dłuższą mete to takim paleniem sobie zasyfie i piec i komin. W trakcie palenia w komorze jest mokra smoła na sciankach a po zakonczeniu mam takie spieki w postaci pęcherzyków na całej powierzchni wymiennika, nawet w górnej wyczystce. Czytalem ten watek i inne i wiem ze zaleca sie palic na naturalnym ciagu i z podawaniem powietrza non-stop ale zanim zaczne sie interesowac jak to u mnie przerobic chcialbym jeszcze dac szanse temu sterownikowi PID i dmuchawie. Teraz pytania: 1. W czym dmuchawa jest gorsza do spalania różnych paliw od miarkownika ciągu ? Przecież i tu i tu następują momenty przymykania tlenu i duszenia paliwa. 2. Czemu drewno wydaje sie być gorszym paliwem do pieca ze sterownikiem i pIDem niż węgiel czy miał ? 3. Sterownik pomimo całego dymienia i kopcenia utrzymuje jednak stabilną temp. spalin na poziomie ok. 120-160 st. Czy to jest wystarczająca temp. do wygrzania komina i uniknięcia zawilgoceń i różnych wykwitów na ścianach? Komin mam w całości w budynku, jest więc dobrze ocieplony. Część wystająca ponad dach to ok. 1.5m i też jest docieplona steropianem i na to tynk. 4. Najbardziej obawiam sie ze zabrudzony komin mi sie może zapalić i pytanie czy przy temp. spalin oscylującej w podanych wyżej temperaturach jest to w ogóle możliwe ? Czy to nie za mało aby sie zapalily sadze? 5. Czy ten sterownik Pid można jakoś skonfigurować inaczej niż fabrycznie żeby sie tak nie smoliło ?To pytanie głównie do posiadaczy tego pieca/sterownika. Ja kombinuje non-stop z jakimis ustawieniami ale z miernym efektem. Bardzo dziekuje za jak najbardziej wyczerpujące i dogłebne odpowiedzi na te pytania. Pozdrawiam,. M