Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pierzaczek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez pierzaczek

  1. I dlatego korzystamy z forum. Pytamy, dociekamy, szukamy sposobów jak dobrze rozwiązać problemy. Racja że wykonawcy tzw budowlanki nie współpracują z instalatorami ale czyż nie można wcześniej pogadać, uzgodnić? Założyciel tematu pytał - ja doradziłem jak umiałem. Można kabel także na HUK-ach mocować, kleić klejarką, gipsować. Można także przewierty nad strop i zjazdy potem. Do wyboru do koloru. Na Wi-Fi czyli bez przewodów,jeszcze nie działa
  2. Może. Przecież najlepiej skorzystać z bruzd wykutych obok rur. I tak jak rozumiem chcesz wykonać połączenia wyrównawcze więc najlepiej jest doprowadzić wzdłuż tras rur często także w piankach.
  3. Sprawdzonym sposobem od dawna było zostawianie na szalunku przed wylaniem płyty pasków klinowych lub listewek w kształcie trapezu od miejsca gdzie kable w peszlu z wyłącznika przechodzą ze ściany na sufit aż do środka pomieszczenia. Po rozebraniu szalunku była bruzda na schowanie peszla.
  4. Mam z demontażu poczwórny z izolatorami w kształcie szpul. Jak mieszkasz gdzieś w rejonie Krakowa czy Katowic to dam ci za darmo - jest nie zardzewiały w bdb stanie. Aha - ważna informacja. Ustawienie tzw H jest pod kątem 45 stopni do prowadnicy z muru ale można przespawać.
  5. Zgadza się - trochę może za bardzo się rozpisałem. Faktem jest że często w gniazda bezpiecznikowe BI 25 wkłada się największy bezpiecznik Bi jak sie zmieści i nie pozwoli na czeste wybijania a wkładke kalibrujacą użytkownicy rozbijają. Sprawdź - dowiedz się jakie masz zabezpieczanie przedlicznikowe a następnie dobierz o jeden stopień mniejszą wartość prądu bezpiecznika lub szybsza charakterystykę zadziałania. Układ zmiany z Bi na "S" może wykonać elektryk bez zgłoszenia do RE.
  6. Połączenia należy wykonać po wyłączeniu zasilani - bez napięcia!!! Zasilanie czyli przewód L (ten co świeci gdy dotykasz neonówką) podłączasz do pierwszego wyłącznika zacisk "L". pomiędzy pozostałymi dwoma zaciskami wyłącznika pierwszego a tymi samymi zaciskami wyłącznika drugiego podłączasz dwie linie (równoległe tory pojedynczo) przewodami. Z zacisku L drugiego wyłącznika prowadzisz przewodem połączenie do zacisku wewnętrznego styku oprawki żarówki. Z zacisku gwintu oprawki żarówki prowadzisz przewodem linie do zacisku N zasilania (najczęściej koloru niebieskiego) Po wkręceniu żarówki i załączeniu zasilania wyłącznikami powinieneś sterować w układzie schodowym.
  7. Wierteł powinno się używać o średnicach 63 i 83. Zdarzają sie producenci majacy średnice 65 i 85 ale nie wiem dla jakich puszek chciałbyś średnicę powyżej 90. Możesz kupić często koronkowe widiowe, diamentowe, Wiem że z ceną trzeba ostrożnie ale nie ma co i przepłacać i dawać najtaniej bo np rozleci po dwóch otworach.
  8. Wartość zabezpieczenia przedlicznikowego jest wartością która powinna być podana na umowie z RE. Energetyka na podstawie twojego podania powinna prowadzić aktualne dane obciążeniowe stacji zasilającej tzw trafo. Samodzielne zmiany mogą spowodować nie bilansowanie się jego mocy. Zrób to jak należy czyli zwróc sie do RE z podaniem o zmianę (dostosowanie) instalacji do aktualnych przepisów. Możesz zaproponować iż modernizacja będzie polegała na zabezpieczeniu instalacji bezpiecznikiem przedlicznikowym (dziwne zę nie piszesz iż masz takowy) Jeśli masz instalacje wewnętrzną obecnie zabezpieczoną Bi25 A to powinno sie zachować tzw stopniowanie wartości zabezpieczeń i powinieneś mieć wartość przed licznikiem 32 A. Lecz wiąze sie to z wyższymi opłatami stałymi w rachunkach. Poproś dobrego elektroinstalatora by zrewidował wartości za licznikiem czy aby musisz mieć Bi 25A bo może wystarczy 16 lub 20 A.
  9. Jeśli masz w planach instalacje w kuchni płyt to sprawdz najpierw np w dokumentacji płyty. Wiele płyt grzejnych zasilanych 400V nie wymaga wiekszego przekroju niż 5x 2,5 mm2. Dobrze jest przygotować jednak instalacje przewodami 5x4 mm i zakończyć w rejonie planowanej kuchni puszką. Ważne jest by kabel miał 750 V w opisie. W marketach i sklepach trafiają sie 350 i 500 V. Niże wartości mogą mieć wpływ na tzw upływność i nie kontrolowane zadziałania wyłącznika różnicowo prądowego np w przypadkach instalacji dużej ilości puszek łączeniowych
  10. Mam pytanie - zainstalowalem stojacy bojler - wymiennik elektryczny 120 l z dodatkowa wężownicą. Obok tego bojlera jest wiszacy piec gazowy c.o.(z pompką) wraz z instalacja w miedzi oraz w miejscu gdzie stoi bojler ma na zasilani i powrocie zostawione dwa zawory z myślą o podłaczeniu do weżownicy w wymienniku bojlera. Całą instalacje CWU wykonałem w plastiku. teraz nastał czas by połaczyć Instalacje CO z wężownicą I co dalej. Czy mam na tym odcinnku zastosować zawór bezpieczeństwa , odpowietrzenie czy tez jeszcze coś dodatkowo?? Dziekuje za informacje. Krzysio
×
×
  • Dodaj nową pozycję...