Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dekom

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez dekom

  1. Szwagier wybudował się na wsi bez sieci wod-kan. Gmina pobrała od niego opłatę na rzecz budowy takiej sieci, co było warunkiem późniejszego przyłączenia do niej. Podobno od kilku lat obowiązuje prawo, które zabrania pobierania takich opłat. Czy to prawda? Jeśli tak, to proszę o wskazanie odpowiedniego przepisu. Dziękuję.
  2. Może ktoś potrafi powiedzieć, jaki jest niezbędny zakres projektu domu jednorodzinnego do otrzymania pozwolenia na budowę. Podobno przed wejściem w życie nowego prawa budowlanego (od 11-07-2003) wystarczyła część budowlana, a teraz konieczne są także instalacje (woda, kanaliza, prąd ogrzewanie). Jak to jest naprawdę? Pytam dlatego, bo chciałbym zrobić tak: najpierw zlecić wykonanie projektu obejmującego instalacje ale bez grzewczej, a potem zamówić w wyspecjalizowanej firmie zaprojektowanie i wykonanie systemu ogrzewania podłogowego w całym domu. Z tego co wyczytałem wiem, że ogrzewanie podłogowe ma swoją specyfikę i lepiej, gdy je projektują i wykonują specjaliści. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i komentarze do mojego pomysłu szczególnie od osób, które takie ogrzewanie już mają.
  3. Wg wspomnianego artykułu połączenie tylną ścianą z domem wciąż daje prawo do przysuniecia garażu do drogi. Jeśli to prawda, to jak wówczas wygląda podatek od nieruchomości za powierzchnię garażową?
  4. Jestem na etapie wyboru projektu domu. Mam dylemat z garażem. Wyczytałem (Gazeta Wyborcza z 16-07-2003, dodatek DOM, str. 8 ), że osobny garaż może przylegać do granicy działki z drogą. Można więc wykorzystać wymaganą 6-cio metrową odległość pomiędzy domem a drogą na garaż, który tylną ścianą mógłby z kolei przylegać do domu. Według wspomnianego artykułu jest to rozwiązanie zgodne z prawem budowlanym. Z innego źródła dowiedziałem się, że podobno podatek od nieruchomości jest od osobnego garażu kilkakrotnie wyższy za m2 niż w przypadku garażu będącego częścią domu. Chcę mieć garaż na 2 samochody. Najbardziej odpowiadałoby mi, gdyby jego front znajdował się przy samej drodze (najdalej 1m od granicy), a tył łączył się z domem. Oczywiście wolałbym płacić mniejszy podatek - jak za garaż będący częścią domu. Czy da się te dwie rzeczy pogodzić? Czy ktoś mógłby naświetlić ten problem? Z góry dziękuję.
  5. W formularzu wniosku o wydanie decyzji o warunkach trzeba podać, ile wody, prądu i gazu będzie zużywał mój przyszły dom jednorodzinny. Jak to obliczyć? Co wpisać?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...