Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wodociagowiec

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez wodociagowiec

  1. Troche odświeże bo mrozy się zbliżają. Khem............. SEBLO jak spuścisz wodę ????? ARTURESKI: zdjęcie wodomierza przez dostawcę wody to najlepsze rozwiązanie na zabezpieczenie WODOMIERZA. Zamkniecie wody na całym przyłączu to najlepszy sposób zabezpieczenia domu przed zalaniem w przypadku pęknięcia rury. Ale powiedz mi co wg. Ciebie oznacza BRAK WODY W RURZE ??? Chyba że masz wodomierz w głębokiej piwnicy i spadek przyłącza w stronę twojego domu to możesz spuścić wodę z przyłącza. Inaczej niema jak. Woda po zamknięciu na całym przyłączu STOI w rurze i przy mrozie zamarznie. Może rozsadzić rurę, zawór lub jakies kolanko Najlepsze rozwiązanie w przypadku budynku niezamieszkałego i nieogrzewanego to właśnie wymontowanie wodomierza, zamknięcie wody na całym przyłączu i ocieplenie rury wystającej z podłogi ściany przez zabezpieczenie stropianem, szmatami itp itd. Zimą 05 / 06 slyszałem o wielu przypadkach zamarzania liczników i pękania zaworów przy wodomierzach NAWET w budynkach w stanie zamknietym (drzwi, okna itp) które niebyły ogrzewane. Zamarzały też przyłącza (rury w ziemi) które były zakopane na głębokości 0,8-1,0 metra
  2. Oczywiście jeśli masz troche więcej miejsca to wykopiac łagodny łuk, można oczywiście "wygiąć" rurę i niedawać kolanek (opcja czerwona na poniższym rysunku), z tego co wiem to producenci dopuszczają wyginanie rur PEHD (ta niebieska do wody) i podają gdzies w specyfikacji rury MINIMALNY promień zgięcia. Oczywiście wszystko jeszcze zależy od ustaleń jakie obowiązują w danych wodociągach. Poniżej przedstawiam trase wykonania przyłącza wodociągowego, opcja A lub B i wiem że obie są stosowane - zależy jak wrysuje projektant. czarne to granice działki i budynek oraz ścianki działowe, niebieskie to oczywiście woda czerwone to miejsce kolanek albo łuków. "W" to miejsce wodomierzy - wg ustawy wodomierz powinien być 1 metr za PIERWSZĄ ścianą budynków (nie pisze czy frontową czy boczną), w pomieszczeniu NIEUŻYTKOWYM czyli garaż, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze. "X Y Z" to pomieszczenia typu garaż, kotłownie własnie. Przykładowo jeśli w pomieszczeniu X mamy pokój to wodomierz dajemy do Y jeśli mamy tam jakas komórke. Jeśli przykładowo podłączamu "od ściany przedniej" to mamy opcje X albo Z w zależności od ukladu pomieszczeń. Jak bym poszukał to może bym gdzieś znalazł rzuty takich przyłączy. http://img136.imageshack.us/img136/2752/wodagn7.jpg
  3. ERTEVU oczywiście - ty napiszesz i jest OK ale DO CZASU kiedy ty sprzedasz swój dom / działke komu innemu i tamten powie HOLA HOLA ja sie niezgadzam, dlatego też SŁUŻEBNOŚC gruntową robi się notarialnie z WPISEM DO KSIĘGI WIECZYSTEJ ! i ta praktyka stosowana jest obecnie we Wrocławiu. I dotyczy to też GAZOWNI - oni ci daja odrazu gotową formułke jaka ma być wpisana w akcie notarialnym. Co do firmy która ci to robiła to ona pwnie daje ci gwarancje na wykonaną robotę ale przeważnie na 2 do góra 5 lat, a co później ??? Powody awarii mogą być pewnie różne więc firma się wyprze tego napewno, zresztą jak bedzie to po okresie gwarancji to będzie walka z wiatrakami raczej. Zresztą trudno znaleźć firmy po 5 - 10 latach od wykonania. I jeśli przyłącze jest twoje to TY musisz sobie naprawić przyłącze i szukać tej firmy a nie wodociągi. Co do studzienki to przykładowo przy dużej długości przyłącza powyżej 15metrów do wodomierza zaleca się wstawienie studzienki, powyżej 40metrów już jest OBOWIĄZEK wstawienia studni. I tak mówi USTAWA !!! a nie jakies tam wodociągi. Co do załamań to jest tylko kwestia późniejszej eksploatacji i konserwacji przyłącza. Przejście pod fundamentem i załamanie tam / wstawienie kolanka jest chyba normalne jeśli niema piwnicy w budynku. Przyłącza przeprowadza się prostopadle do sieci / ulicy i powinno sie przesunąć całe przyłącze a nie "obchodzić" jakieś latarnie, słupy itp - bo weź tam potem wykop dziure i usuń awarie itp. Oczywiście wszelkie załamania, łuki, zmiany trasy sa dopuszczalne bo jak to w życiu zawsze coś stoi na przeszkodzie. Ważne żeby przy projektowaniu zachować odpowiednie odległości, zasady i normy. Zresztą to TY płacisz projektantowi więc mówisz że ma być tak a nie inaczej i po sprawie, kwestia tylko tego żeby to potem uzgodnić w wodociągach. Powszechnie stosowana praktyką jest wprowadzanie przyłącza przez ścianę frontową budynku z kolankiem "do góry" pod fundamentem a także wprowadzanie przyłącza przez ścianę BOCZNĄ budynku z zastosowaniem kolana "w bok" żeby skierowac przyłącze w stronę budynku. i potem drugie "w górę" pod fundamentem.
  4. QDLATY tu akurat wszyscy mają to w opisach ale akurat przeglądałem kilka wątków na forum i niewszędzie było więc tak mi się nappisało Pozatym wiadomo że są DOŚĆ ZNACZNE różnice w cenach miedzy większymi miastami a ich dalszymi okolicami lub mniejszymi mieścinkami więc warto napisać co, za co i gdzie.
  5. Kolejnosć jest taka: (we Wrocławiu przynajmniej) masz warunki z wodociągów, robisz projekt, uzgadniasz go w wodociągach, potem uzgadniasz go w ZUD i potem do Urzędu Miasta po pozwolenie na budowe lub "brak sprzeciwu do wykonania". Co do zrobienia projektu - przeglądam wiele projektów i praktycznie można to robić wg wzoru podstawiajac tylko wymiary itp w części opisowej i dajac aktualne mapy i podkłady, oczywiście trzeba poobliczać zapotrzebowania itp, popisać rzędne, wymiary, obliczenia dla każdego z osobna więc jest troche roboty - no i pozatym TRZEBA MIEĆ UPRAWNIENIA DO PROJEKTOWANIA co też projektanta kosztowało i też na to pracował. To czy te papiery załatwisz TY czy bedzie za tym latał Projektant to już kwestia waszego dogadania się, ale przeważnie taki projektant co w tym siedzi to pozałatwia to o wiele szybciej i bez poprawek i wyjaśnień niż taki kto nierobił tego nigdy, niewie gdzie pujsć i co wypisać a chce pare PLN zaoszczędzic na projektancie. Obecnie to już TY chcesz żeby to przyłącze było na majątku wodociągów więc wszystko musi być jak powinno, zgodnie z projektem, pozwoleniem itp i TY musisz wszystkie formalnosci pozałatwiać łącznie z notariuszem. Jeśli tego niezrobisz to przyłącze będzie twoje i będziesz musiał sam o nie zadbać i płacić coroczną opłatę ZDiK. A niedajboże jak będziesz miał awarię na przyłączu przykładowo pod drogą asfaltową itp to wtedy wyjdą prawdziwe koszty !!!!!!!!!!!! Notarialnie robisz "służebność gruntową na rzecz wodociągów" żeby w razie awarii ekipa z wodociągów mogła bez przeszkód wejsć na Twój prywatny teren i usunać awarię abyś miał zapewnioną dostawę wody. Po to żeby niebyło tak ze Ty powiesz że tu na działce swojej masz no niewiem przykładowo posadzoną trawe z puszczy kampinoskiej, palme z afryki i kaktusa z meksyku i niewyrażasz zgody na kopanie dziury ale CHCESZ mieć wodę w domu i koniec.
  6. Bo masz w sumie jeden projekt i jedną "kreske" od rurociągu do działki. Patrząc na to jest to projekt JEDNEGO przyłącza wspólnego dla 2 budynków. Co to CENY PROJEKTU to pytanie co wchodzi w zakres prac projektanta i na co sie umówimy. Wrocław - średnio za projekt kasują 500. Ale jeśli mają podane wszystko na talerzu. Bo jeśli niemamy NIC i ma to zrobic wszystko projektant to będzie drożej. Na całe przyłącze składa się: -Mapka "do celów projektowych" 300-500 -warunki z wodociagów 50 -projekt przyłącza ~500 -uzgodnienie projektu w wodociagach 100 -uzgodnienie projektu w ZUD ~100 -pozwolenie na budowę przyłącza lub brak sprzeciwu do jego wykonania -jeśli konieczne do ZDIKu to jeszcze projekt organizacji ruchu zastępczego (myśle że 200-400), projekt odtworzenia nawierzchni (też ze 200) - cen nieznam dokładnie. To na tyle jeśli chodzi o PROJEKT PRZYŁĄCZA - to co powyżej powinno w nim być. Dalej do załatwienia papierologii i odbioru przyłącza w wodociągach: opłaty za zajecie drogi na czas roboty ZDIK - opłata w zależności od zajetej powierzchni opłata "ROCZNA" ZDIK za rzut przyłącza w pasie drogowym mapa "powykonawcza" 500 odbiór wodociągi 100 NOTARIUSZ - obecnie ok 500 za zrobienie służebności na wodociągi (konieczne do przekazania przyłącza na majątek wodociągów) Ceny w zaokrągleniu, czesciowo z rachunkiem (ZDIK, wodociągi, urząd) a cześć do dogadania.
  7. LUDZIE PISZCIE W JAKICH MIASTACH !!!!!!!!!!!!! Wrocław Mapka "projektowa" 300-500 warunki z wodociagów 50 projekt ~500 uzgodnienie projektu w wodociagach 100 uzgodnienie ZUD ~100 opłaty za zajecie drogi na czas roboty ZDIK w zależności od zajetej powierzchni opłata "ROCZNA" ZDIK za rzut przyłącza w pasie drogowym (jeśli konieczne do ZDIK to jeszcze projekt organizacji ruchu zastępczego, projekt odtworzenia nawierzchni - cen nieznam dokładnie) mapa "powykonawcza" 500 odbiór wodociągi 100 zrobienie służebności gruntowej u notariusza ~500 (konieczne przy przekazaniu przyłącza na majątek wodociągów) Ceny w zaokrągleniu, czesciowo z rachunkiem (ZDIK, wodociągi, urząd) a cześć do dogadania.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...