
renia i arek chełm
Użytkownicy-
Liczba zawartości
52 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
renia i arek chełm's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Wysokość górnych pomieszczeń jest ok. Właśnie jesteśmy na etapie ocieplania dachu wełną i mamy dokładny obraz. Nie ma potrzeby zwiększania odległości, tym bardziej, że wiązałoby się to ze zmianą kąta dachu. Mam pytanie !!! Powiedzcie mi czy lepiej, aby pralnia stanowiła jedno pomieszczenie z suszarnią, czy też korzystniej jest jak pralnia to jedno pomieszczenie a suszarnia oddzielne w pobliżu. Planujemy zrobić w miejscu garderoby na górze pralnię a z niej wejście na strych z ewentualnym wydzielonym miejscem na suszenie, ale zastanawiam się czy też nie lepiej wyrównać ścianę i oddzielić pralnio - suszarnię od strychu. Gdzie Wy zaplanowaliście pralnię i suszarnię? Razem czy oddzielnie? Co według Was przemawia za połaczeniem tych pomieszczeń a co za oddzieleniem ich?
-
- Dość dużo czytaliśmy na temat pompy ciepła, kominka z płaszczem wodnym, solarów i doszliśmy do wniosku, że koszty przewyższają korzyści i ewentualne oszczędności, które musiałyby zwracać się latami. Zdanie swoje potwierdziliśmy czytając posty na Internecie i opinie ludzi już korzystających z tych dobroci. Zapewne jak się ma sporo pieniędzy to można zrobić wszystko, ale w przeciwnym razie trzeba liczyć siły na zamiary... - Planujemy za to w domu zamontować rolety, odkurzacz centralny, kominek grawitacyjny i ogrzewanie podłogowe na dole, z pominięciem sypialni i komputerowego. - Zgadzam się z Tobą, że dom musi się podobać i zdecydowanie podzielam zdanie iż dach kopertowy jest bardziej ozdobny, zgrabny niż dwuspadowy, dodaje gracji, proporcji budynkom mieszkalnym. Widzę, że wszyscy podobnie zaczynają od szukania czegoś małego, taniego, a w trakcie poszukiwań domki puchną nieubłagalnie. Trzeba jednak zachować umiar i liczyć przybywające metry. Rosnąca wraz z poszerzeniem cena to nie wszystko, później w użytkowaniu powiększenie też się odczuje w opłatach za ogrzewanie. Nasza Natalia jest super !!! Chociażby dlatego, że posiada wszystko co powinien mieć współczesny dom: duży wiatrołap (zmieści się szafa, wieszak, siedzisko) ergonomiczną kuchnię (biegając po niej człowiek się nie zmęczy) dużą spiżarnię z wejściem z kuchni (ideał dla lubiących gotować, mieszczącą zapasy, garki, zakupy) przestrzenny salon z jadlnią i wyjściem na wielki taras z zewnętrznym grilem wystarczająco duże pokoje z garderobami dwie spore łazienki WC dla gości i dla domowników potrzebujących szybko skorzystać z toalety podczas pracy w ogródku, przy samochodzie, bez konieczności biegania przez cały dom miejsce na pokój rekraacyjny, a w nim nawet na saunę pomieszczenie gospodarcze pralnię z prasowalnią strych z miejscem na suszarnię dwustanowiskowy garaż. Pełen komfort, aby tylko Bozia pozwoliła jak najszybciej wybudować i w zdrowiu pocieszyć się domeczkiem w gronie rodzinnym. Czego sobie i wszystkim Natalkowcom życzę.
-
kakusekTen dom nie należy do super tanich. O tym, że to skarboneczka świadczy dach - kopertowy; to spory koszt przy pokryciu dachówką. Zapewne jest cała masa projektów jeszcze bardziej udziwnionych, z falami, lukarnami, przeszklonych, a przez to drogich. Natalka moim zdaniem jest dość prosta lecz nie należy do domów małych i stąd kasa. Musisz pamiętać, ze każde poszerzenie to dodatkowe pieniądze, a z doświadczenia wiem, że nie małe. Poszerzenie to więcej drewna na dach, dachówki, steropianu, wełny, kleju, pustaków, zaprawy tynkarskiej, droższa robocizna itd. Koszty się nawarstwiają i niejednokrotnie mało pozytywnie zaskakują. Zmiany to musi być przemyślana decyzja. Pytasz, czy można wybudować tem dom za 400 - 450 tys. Patrząc na koszty jakie ponosimy podczas budowy to sądzę, że chyba tak, ale bez większych szaleństw wykończeniowych. Koszt stanu surowego zamkniętego będzie inny w różnych regionach Polski ze względu na ceny materiałów, robocizny, zaangażowanie własne. Różnice późniejsze będą wynikały ze standardu wykończenia. Ceny ogólnie w naszym kraju rosną i coraz trudniej zrobić coś po taniości. Taki stan jak widzisz na zdjęciach kosztował nas 260 tys. złotych (stan surowy zamknięty + chudziak, elektryka, studnia głębinowa, fundament pod płot, kupiona wełna na ocieplenie góry) Tak na marginesie - Strop mamy z płyt betonowych. Jest ok! mamamatika Jaki planujesz półwysep (czy to może mowa o tzw. barku)? Gdzie zaplanowałaś spiżarnię, Czy w kuchni? Jak tak, to z której strony? Gdzie masz wejście do spizarni? Czy masz wejście do kuchni z przedpokoju, czy przez jadalnię obok półwyspu? Mam wiele problemów z kuchnią, wszystkie warianty mi się nie podobają. Jeden z nich juz podszykowałam u siebie ale nadal się wacham a do wiosny muszę podjąć decyzję. FORUMOWICZE NATALII - Czy ktoś z was korzystał z usług projektanta przy planowaniu wykończeniówki? Jakie ma doświadczenia? Nawet myślałam przez chwilę, żeby się pokusić. Jednak szkoda mi pieniędzy i nie wiem czy ktoś sprosta mojemu gustowi, weźmie pod uwagę moje uwagi, czy też zrobi według swoich wizji nie zawsze zgodnych z moimi. Poza tym dom to moje gniazdko i chciałabym czuć tam swoją rękę. jednak boli mnie głowa od myślenia nad wykończeniówką. Mam nadzieję, że przez zimę zbuduję swoją wizję domu, taką, która będzie grać w każdym calu. Z planowaniem zmian na etapie budowy się udało bez pomocy osób trzecich to i mam nadzieję, że teraz też sprostamy temu zadaniu i będziemy z efektu końcowego zadowoleni.
-
kakusek Nasze poszerzenie polegało na "rozciągnięciu " kalenicy o 1m. W środku już zależy od twojej fantazji, umiejętności architekta i konstruktora. Przy rozszerzeniu zmienia się (trochę) konstrukcja budynku tzn ustawienie ścian nośnych (takich na których opiera się strop), apropo stropu do konstrukcji trzeba tez wiedzieć jaki chcecie mieć strop tzn. z czego, my położyliśmy z płyty, w projekcie jest Teriwa, to ma znaczny wpływ na ściany konstrukcyjne (nośne). U nas to wygląda tak: - poszerzony został wiatrołap, - łazienka - sypialnia kuchnia i salon jeżeli chodzi o szerokość zostały bez zmian, no moze wielkich. Oczywiście analogicznie na górze też jest szerzej, szczególnie jest to widoczne w części za schodami z małej wneki zrobiło się spowe pomieszczenie na np. garderobę, saunę itp.
-
mamamatinka Dzięki za słowa uznania, willa to zbyt duże słowa to ta sama natalka. Na zimę planujemy ocieplenie wełną dachu i położenie na górze KG. Elektrykę już mamy. Czy macie jakieś ciekawe pomysły na oświetlenie ? Czy sami wymyślaliście elektrykę, czy pomógł wam jakiś fachowiec, jakiś projektant ?
-
kakusek W związku z naniesionymi zmianami w trakcie pojawiało się kilka wątpliwości. Należymy do ludzi, którzy lubią dopilnować wszystkiego osobiście, wchodzimy w temat, próbujemy rozwiązywać pojawiające się problemy. Na szczęście mieliśmy bardzo dobrego, myślącego, wykonawcę, który potrafił słuchać nas i ewentualnie doradzić. Czekaliśmy na niego rok i było warto. Musisz dokładnie przemyśleć wszystko, przedyskutować z architektem, wykonawcą (myślę tu o każdym szczególe). W trakcie prac budowlanych tak jak w życiu bywa różnie. Trudno mi uwierzyć, ze architekt zrobi wszystko super klarownie i jie będzie w trakcie wątpliwości. Trzeba mieć wielkie zaufanie do wykonawcy, aby pozostawić go bez nadzoru podczas prac. Często na budowie podjmuje się na gorąco decyzję, a ty będziesz musiała zaufać komuś. To chuba ryzykowne. Nie na darmo przysłowie mówi: "Pańskie oko konia tuczy".Często takie decyzje pociągają za sobą konsekwencje późniejszych przeróbek, podrażają koszt budowy. aga_bissmyk Czekam z utęsknieniem na zdjęcia z Waszej realizacji. Cieszę się, że nasz domek Wam się podoba. My też jesteśmy usatysfakcjonowani efektem obecnym i już nie możemy się doczekać dalszej części. W zimie będziemy ocieplać górę (wełna 15 + 5, na to płyta karton gips), a na wiosnę reszta prac.
-
Słupy, które widzisz u nas zostaną nie zabudowane. W wyniku dodania tarasu jedna garderoba powstała nad tarasem, druga zaś między pokojem od frontu, a pralnią. To są te słupy, które na projekcie wbudowano w ścianki garderób. Trudno odpowiedzieć mi na ile podniósł się dach garażu. Podniósł się automatycznie na tyle na ile było to konieczne z tytułu poszerzenia domu. Szerokość zaś jest dłuższa o ten metr poszerzenia domu. Zależalo nam na doskonałych proporcjach i wydaje się, że to uzyskaliśmy. My też przerobiliśmy chęć tworzenia własnego indywidualnego projektu. Pomyśl czy nie taniej i łatwiej będzie zadaptować gotowy projekt. Spróbuj dotrzeć do wybudowanej Natalii i Melodii i wtedy łatwiej będzie podjąć decyzję co wybrać. My na etapie wyboru byliśmy w Natalce i troszkę się nam rozjaśniło. Jak widać pozostaliśmy przy gotowym projekcie a dodaliśmy tak jak wszyscy inni coś co dla nas wydawało się niezbędne. Efekt zmian nas zadawala i dzisiaj możemy powiedzieć, że decyzja wyboru była słuszna.
-
A teraz krótka historia jeszcze jednej Natalii po "tuningu". Ta została trochę pomniejszona. Dokladne zdjęcia każdej elewacji od frontu postaramy się jeszcze puścić. Wykończenie domu będzie całe z klinkieru: doł, słupy, obłożyna wkolo drzwi wejsciowych, widoczne ogrodzenie. Zmiany: - Ma jeden garaż. - Garaż przesunięty do środka domu o część pomieszczenia gospodarczego. a część przeznaczona na powiększenie łazienki. - Pomieszczenie gospodarcze wydzielone z boku garażu, od strony wiatrołapu,na rzecz pomieszczenia wchłonięty jest kibelek dla gości (inwestorzy zrezygnowali z niego), z pomieszczenia gospodarczegpo jest wejście do wiatrołapu i do garażu, w pomieszczeniu gospodarczym wstawiono okienko wychodzące na frontowy podcień obok dzrwi wejściowych. - Salon prawie według projektu. Zlikwidowany wykusz, w miejsce wstawione okno 240 na 150 cm. Drzwi na podcieniony taras dwuskrzydłowe szerokości 200 cm., kominek planowany narożny. - Wyprostowana ścianka między salonem a pokoikiem i przez to powiększone przejście (korytarzyk) do części sypialnianej. - Zmniejszony na szerokość troszkę pokoik komputerowy. - W sypialni wydzielona garderoba na całej długości pokoju. - Rozwiązanie kuchni jest ze spiżarnią , wersja dla tych którzy chcą zachować wejście bezpośrednio z wiatrołapu do kuchni. - góra przeznaczona na strych, gdyż dom będzie służył tylko dwóm osobom, ale oczywiście można go zaadoptować, a wsunięcie garażu zbytnio nie uszczupla wielkości poddasza. Dom jest super przemyślany. Może zaspokoić potrzeby rodziny, która poszukuje nieco mniejszego domku niż Natalka, z jednym garażem i dużym pomieszczeniem gospodarczym. http://odsiebie.com/thumb.php/1918550221.jpg http://odsiebie.com/thumb.php/1314558831.jpg http://odsiebie.com/thumb.php/2025507224.jpg http://odsiebie.com/thumb.php/380080871.jpg http://odsiebie.com/thumb.php/1015057859.jpg http://odsiebie.com/thumb.php/320301269.jpg Zdjęcie zrobione z korytarza w części sypilnej: http://odsiebie.com/thumb.php/1708371984.jpg Róg salonu, w ktorym ma być kominek, trzy nisze miedzy jadalnią i kuchnią, obok niszy wejście do kuchni z wiatrołapu: http://odsiebie.com/thumb.php/238364374.jpg Okno jadalni po lewej w miejscu wykuszu, w oddali okno kuchenne, za ścianką po lewej spiżarka: http://odsiebie.com/thumb.php/1227301988.jpg Zdjęcie z salonu na wejście do kuchni i wejście z wiatrolapu do korytarza między jadalnią a sypialnią: http://odsiebie.com/thumb.php/1830423716.jpg Zdjęcie zrobione z kuchni na salon: http://odsiebie.com/thumb.php/1364821418.jpg Jak Wam się podoba nasza Natalia? - pytają inwestorzy tego domku. Może kilka słów. A co sądzicie o takim rozwiązaniu przejścia do kuchni?
-
A teraz trochę ze środka, jak Renatka skończy z dziećmi odrabiać lekcjie to może zrobi opisy. Widok z jadalni na część sypialnianą i schody: http://odsiebie.com/thumb.php/442014917.jpg Przed nami salon w calej okazałości. Z lewej ścianka już części sypialnianej. Słupy mają być zaaranżowane, ale jescze do końca nie wiemy jak, burza mózgów trwa. Jak widać w salonie jest dożo świtła mimo zadaszenia. Robiąc taras myśleliśmy już o tym na etapie jego projektowania, dlatego też z tylu domu jest okno 240 na 150, a w miejsce wykuszu wstawiliśmy okno 180 na 150. Poza tym światło w dzinne dociera też z tarasu. http://odsiebie.com/thumb.php/2122359389.jpg Widok z zabiegu schodów na korytarz górny (wejścia do pokoi, dwa na wprost i jeden po lewej - to ten w kształcie L), na dole widok na wprost na jadalnię i drzwi tarasowe, po lewej wejście do komputerowego: http://odsiebie.com/thumb.php/1966645029.jpg Nasze super wygodne schody i ich łagodny cztero stopniowy zabieg, po lewej wejście do łazienki. Wkoło tego luftu (ala antresolki) będzie ozdobna barierka: http://odsiebie.com/thumb.php/1719870960.jpg Zarys ścianek na górze. http://odsiebie.com/thumb.php/1474002557.jpg http://odsiebie.com/thumb.php/597542729.jpg Wejścia do pokoi na górze. Zdjęcie zrobione z pralni: http://odsiebie.com/thumb.php/1609943343.jpg Robiąc to zdjęcie stoję w drzwiach pokoju L i mam widok na drzwi do pralni (po lewej), drzwi do łazienki (po prawej): http://odsiebie.com/thumb.php/1676359670.jpg To pokój naszego syna. To właśnie w nim rozbiliśmy okna na dwie połacie (wychodziły tylko na pólnoc). Efekt jest super, gdyż pokój jest bardzo jasny: http://odsiebie.com/thumb.php/1006664102.jpg Ten sam pokój z garderobą (ten od frontu): http://odsiebie.com/thumb.php/251644170.jpg Pokój naszej córki. Ten, w którym okna wychodzą na tył domu. Widok na wejście do garderoby nad tarasem: http://odsiebie.com/thumb.php/1470186369.jpg Ten sam pokój. tym razem widok po przeciwnej stronie: http://odsiebie.com/thumb.php/1231692287.jpg Pokój L. Widok z rogu. Po prawej część za ścianą schodów, po lewej cała długość pokoju: http://odsiebie.com/thumb.php/84154153.jpg Oto nasz strych i wejście do pralni: http://odsiebie.com/thumb.php/1811536060.jpg http://odsiebie.com/thumb.php/2137837701.jpg Łazienka na górze: http://odsiebie.com/thumb.php/1312145519.jpg A takie widoki jeszcze mamy z okna: http://odsiebie.com/thumb.php/1732480786.jpg
-
Rozwiązanie spiżarki to nasz patent. My też takiej nie widzieliśmy nigdzie. Mamy nadzieję, że nasze wyobrażenia się sprawdzą. Ustawiajac ją w tym miejscu chcieliśmy uciec z południowej ściany na pólnocną, oddzielić częściowo kuchnię od salonu poprzez usytuawanie barku, który nie pasowały przy wejściu, czyli zaczynając od ściany wiatrołapu. Zaraz za barkiem planujemy umieścić stół. Dość długo przerabialiśmy ten temat i jeszcze do końca nie jestem przekonana co do słuszności decyzji. W tej drugiej Natalce, którą wyślę jutro na forum spiżarka rozwiazana jest tak jak ty mówisz, bowiem tamtym inwestorom zależało na oddzielnym wejściu do kuchni z wiatrołapu. U nas wchodzi się przez jadalnię. Co do okrągłego okna. Musisz być jednak świadoma jednego, że okno okragłe wiąże się z dodatkową kasą. Nie wiem jak to się ma teraz. Pól roku temu do okna w Goranie chcieli doliczyć nam dodatkowo za kształt 700 zł. Słupy są lane z betonu. Szalunki były robione z desek.Wymiary na dole 40 u góry 20. Dokładnie jeszcze sprawdzę. Planujemy je obłożyć kamieniem. Projekt jest dość czytelny, ale tak jak większość jest daleki od ideału i zawiera błędy.Spis materiałowy nie jest idealny, mąż przeliczał sam. Zestaw więźby też pozostawia wiele do życzenia, był poprawiany przez wykonawcę. Trudno odpowiedzieć mi na pytania o ile zamawialiśmy dłuższe krokwie, chyba + 30 cm. Wykusz jak najbardziej możesz powiększyć. O ile to musisz zastanowić się, gdyż jego wielkość zależeć będzie od dopasowania do kąta dachu. Oczywiście powiększenie wykuszu i jego pozostawienie wyklucza zrobienie bocznego tarasu, gdyż byłoby za dużo "grzybów w barszcz". Schody i kuchnia były naszymi największymi bolączkami. Schody ze spocznikiem zajmują dużo więcej miejsca. Przerabialiśmy różne wersje i różne miejsca ich ustawienia. Przeniesienie i wstawienie spocznika burzyło koncepcje rozplanowania góry i częściowo dołu, tym bardziej, że nie chcieliśmy zrezygnować z WC na dole, wchodzić zbytnio w salon, uszczuplać powiększonej łazienki itp. W konsekwencji miejsce pozostało to samo. Wachlarz zabiegowy fachowiec nam wyłagodnił z sześciu stopni zabiegowych do czterech. Teraz schody są super wygodne i mniej strome niż w oryginale. Wstawiając narożny kominek uzyskujesz na ściance salonu dość dużo miejsca na TV. Tak jest w tej drugiej Natalii, którą jutro zaprezentuję. Jeśli nie powiększałabyś na szerokość domu to wówczas pokoik bawialniany dla dzieci możesz zrobić o szerokości 2.5 m (w przyszłości będzie pokojem komputerowym), a w sypialni obok spokojnie możesz wydzielić garderobę o głębokości 140 cm i długości 390 cm. W pokoju, którym wygospodarowana jest garderoba może stać tylko łóżko, dwie szafeczki i ewentualnie toaletka. Garderoba załatwia sprawę wszelkich szaf. Fotki z czterch stron naszej Natalki i środka mam zrobione i jutro postaram się puścić.
-
Wejście do spiżarki zaplanowaliśmy na środku ścianki, bo wtedy dostęp do każdej części pomieszczenia będzie bardzo wygodny. Wydaje nam się, że zlicowanie całej meblościanki i lodówki z drzwiami do spiżarni będzie efektownie wyglądało w pomieszczeniu kuchennym. Przy tym na lodówkę musi być przygotowana głębsza wnęka, lodówkę planujemy dwuskrzydłową. Za lodówką szerokość spiżarni jest mniejsza niż w innych miejscach i żeby funkcjonalność była ekstra i zachowana ergonomia pomieszczenia to stąd decyzja wejścia po środku. Początkowo planowaliśmy okno okrągłe w spiżarni ze względu na wentylację i wygląd elewacji. Patrząc na front domu stwierdziliśmy, że po przeróbkach okno tam gdzie jest spiżarnia nie pasuje, a sprawę wentylacji rozwiązaliśmy dodatkowym kominkiem na dachu. Poza tym sądzę, że ze względu na funkcje jakie ma pełnić, spiżarnia powinna być pomieszczeniem zacienionym i światło dzienne nie jest wskazane.
-
TAK BYŁO Jeszcze bez ścianek od wiatrołopapu i spiżarni http://img136.imageshack.us/img136/1308/dsc01976sx1.th.jpg TAK JEST luk na kuchnię i wejście z rogu salonu http://img407.imageshack.us/img407/4264/dsc02470aa2.th.jpg zdjęcie z drugiego rogu salonu na jadalnię i kuchnię http://img407.imageshack.us/img407/9457/dsc02401mn8.th.jpg A TO SĄ WARIACJE NA TEMAT - JAK MOŻE BYĆ- http://img77.imageshack.us/img77/2707/kuchniaiwiato1og6.th.jpg http://img407.imageshack.us/img407/3430/kuchniaiwiato2aa6.th.jpg http://img407.imageshack.us/img407/8397/kuchniaiwiato3tx5.th.jpg TO WIDOK SALONU http://img137.imageshack.us/img137/3870/dsc02400pu7.th.jpg http://img104.imageshack.us/img104/6366/dsc02468av8.th.jpg TE OBRAZKI POWSTAŁY PRZED BUDOWANIEM ŚCIAN, WIĘC NIE ODDAJĄ IDEALNYCH WYMIARÓW itp. TO TYLKO POGLĄDOWE RYSUNKI. WYSTRÓJ, USYTUOWANIE SPRZĘTÓW MA DAWAĆ JEDYNIE WZGLĘDNĄ ORIENTACJĘ W PRZESTRZENI DOMU http://img77.imageshack.us/img77/2307/nataliaposzerzonameble1zk8.th.jpg http://img137.imageshack.us/img137/5259/nataliaposzerzonaperspeam4.th.jpg http://img66.imageshack.us/img66/1980/nataliaposzerzonapersp2zb0.th.jpg http://img137.imageshack.us/img137/3416/nataliaposzerzonapersp3bt9.th.jpg Mam pytanie: Jak rozwiązaliście usytuowanie spiżarni? Może jakieś fotki z Waszych kuchni? Może macie pomysły jak ciekawie urządzić takie usytuowanie jak moje? Jestem otwarta na propozycje. Czekam z utęsknieniem.