Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

darsalam

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    355
  • Rejestracja

darsalam's Achievements

STAŁY BYWALEC (min. 300)

STAŁY BYWALEC (min. 300) (4/9)

10

Reputacja

  1. darsalam

    Sofar 6.6 a rozbudowa

    Witam Załóżmy taka sytuacje- rozbudowuje o 6 paneli bez falownika i zgłaszam do Tauron - rozbudowa do 9 kw. W późniejszym czasie kupuje drugi falownik i czy muszę to zgłaszać w tauronie?
  2. darsalam

    Sofar 6.6 a rozbudowa

    Chodzi o 6 paneli, przepraszam za błąd
  3. Witam Mam Sofara 6.6 ktl-x , podłączonych 14 paneli Jasolar 450W, grunt, skierowanych centralnie na południe, sumarycznie 6,3 kw. W zeszłym roku doszła pompa no i trochę energii brakuje.Chcialbym jak najniższym kosztem rozbudować instalacje. Dostałem ofertę na rozbudowę 2,7 kw za ponad 15000 z drugim falownikiem jednofazowym- wydaje mi się to drogie. Czy jakby mi dołożyli 9 paneli i połączyli w jeden stringi i podłączyli pod wolne wejście MPPT to falownik nie ulegnie uszkodzeniu i będzie to prawidłowo zrobione? Wiem,że będzie obcinał powyżej 6600 ale może późnej uda mi się kupić jakiś używany falownik
  4. Postawiłem sobie 150 metrów ogrodzenia panelowego 3 lata temu.Po tej zimie patrze i 2 słupki zostały w dolnej częsci rozsadzone przez mróz.Przyczyna to prawdopodobnie woda,która może się dostała od dołu.Wszystkie słupki były przykryte dekielkami (chyba za bardzo szczelnymi).Jak zabezpieczyć się przed czymś takim?Słupki 60x40. Oczywiście przed przykryciem ich kapturkami wszystkie były w środku suche.Czy może wlać trochę jakieś żywicy czy środka wodoodpornego do słupka ,żeby od dołu nie podciągały wody? Miał ktoś podobny problem?
  5. Też miałem dylemat siatka czy panele.Wybrałem panele-sam zrobiłem 160 metrów ogrodzenia na działce pochyłej.Koszt był nieco wyższy niż siatki ale wyszło chyba o wiele estetycznie niż siatka, z którą może być problem z naciągnięciem itp , tym bardziej jak się to robi samemu.
  6. Ile obecnie biorą za samo malowanie elewacji farbą silikonową.Powierchnia ścian to około 200m2 w tym otwory około 30m2?
  7. Mam do położenia około 200 m2 kostki.Są już ułożone krawężniki,jest wysypany tluczeń i kliniec, przejechane walcem, w niektórych miejscach trzebą będzie jeszcze troche dosypać klińca. Placyk byłby bez wyszukanych wzorów i itp.Wykonawca musi położyć właściwie tylko kostke. Jaki w takim wypadku byłby koszt połozenia?Chce wiedzieć , bo mam rozmowę z wykonawcą
  8. Czyli mam rozumieć ,że Ceresit, Kabe, itp to nawet nie farby "przyzwoite" i nie zaprzątać sobie nimi głowę?
  9. darsalam

    malowanie elewacji

    Może ktoś się podzieli doświadczeniem z własnego malowania elewacji.Sam też się do tego przymierzam.Chce malować farba silikonową tynk c-w.
  10. Jaka polecacie farbę (producenta) silikonową? Wiem, że wśród użytkowników forum większość powie Caparol ale co poza tym?STO wydaje mi się droga. Interesuje mnie farba której wiaderko 10 litrów nie przekracza ceny 300 zł. Blisko mam do mieszalnika Kabe i Ceresita i .... sieciówek (Leroy,Castorama,Merkury,Obi) ale nie wiem czy to dobry wybór….
  11. Mam do położenia 190 m2 kostki.Mam wykorytowane, wsypany tłuczeń i kliniec,zagęszczone,założone obrzeża.Jaka jest cena za samo układanie kostki na tak przygotowanym terenie?
  12. Mam dokładnie taką sama sytuację ale nie mam jeszcze siłownika.Jaki model kontaktronu zastosowałeś?
  13. Mam Avanti Polbruku na schodach wejściowych i tarasie.Jeżeli chodzi o trwałość to nie zauważyłem jakichkolwiek nieprawidłowości ( wykruszania).Natomiast czyszczenie już jest problemowe - szczotka albo myjka.Przy dzieciakach biegających po ogrodzie a potem na taras to trochę czyszczenia jest. Płukanej nigdy nie dawałbym na wjazd ..
  14. Nie dawałem dodatkowego zbrojenia.Do ceownika (szerokość ponad 20 cm) było dospawanych 8 drutów chyba fi8 (wąsy każdy po 2 metry i powyginane, tak żeby wszedły do wykopu)Ceownik zalany betonem tak,żeby wystawały tylko śruby do przykręcenia wózków wahliwych . Beton oczywiście kręciłam sam-zabawy z zalaniem i ustawieniem do porządku zajęło mi jedną sobotę ale jestem bardzo zadowolony z rezultatu, żaden fachowiec lepiej chyba by mi tego nie zrobił
  15. Pragnę przed domem wybrać starą ziemie –wykorytować i ustawić krawężniki. Ponieważ musiałem podnieść ogrodzenie nad poziom terenu o około 20 cm po wykorytowaniu na 30 cm będę miał różnicy około 50 cm czyli do podsypania będzie 30 cm. Jeżeli będę chciał dać krawężniki (obrzeża 100x20x6) to jak prawidłowo umocować krawężniki? Podsypka cementowo piaskowa na ponad 30 cm czy szalunek z desek na 30-40 cm zalać betonem i wtopić w to krawężnik? Nie będę tego robił sam ale zanim przyjdzie fachowiec chciałbym wiedzieć jakie rozwiązanie jest najlepsze.No jeszcze pozostaje rozwiązanie nie korytowanie terenu i na obecnej glebie postawić krawężniki i nawieżć ziemie ale tak się chyba nie robi?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...