Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mendras

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    299
  • Rejestracja

mendras's Achievements

STAŁY BYWALEC (min. 300)

STAŁY BYWALEC (min. 300) (4/9)

10

Reputacja

  1. PAPROCIAK, to jak porównałeś konstrukcje, jeśli nie wiesz jaka jest w Lingu? Ling Duo jest klasyczna pionową skrzynią, bez tylnych kanałów pionowych. Wymiennikiem jest również stopa. Tylko przednia ścianka nie jest w pełni wymiennikiem, ponieważ są w niej otwory drzwiowe, umożliwiające dostęp do wewnętrznej komory i górnej baterii kanałów dymowych.Komorę wewnętrzną dzieli rurowy ruszt wodny na dolną retortową i górną ręczną.W obu są ceramiczne deflektory a górną dodatkowo zamyka wymiennik płytowy.Dolna jest równocześnie popielnikiem. Czym się różni od innych? Skutecznością i prostą obsługą z łatwym dostępem do całego wymiennika. Ma szansę nie korodować w stopniu znaczącym, czytaj trwały. przynieś podaj http://www.klimosz.pl/cenniki/cennikdo50kw01072006A.pdf http://www.kotly.com
  2. maroco, sądzisz, że rzeczową odpowiedź dyktuje irytacja? Niczego nie sprzedaję, dzielę się swoją wiedzą i uznaję wolność wyborów. U siebie mam tak jak sam sobie zażyczyłem a instalację mam od 1982 r. Dość długo, by mieć trochę pojęcia o tych sprawach. Linga mam pierwszy sezon. Przedtem miałem tej samej klasy wymiennik tyle, że bez retorty i podajnika. Stąd wybrałem Linga, choć wcześniej chciałem tłokowego Stalmarka ze względu na paliwo. A rynek paliw znam do bólu!! Miałem wielką ochotę na gazowy pulsacyjny Aurera, tyle, że muszę najpierw dokończyć inwestycje w izolację domu. W międzyczasie Klimosz zrobił palnik z obrotowym rusztem, więc nie miałem wątpliwości co wybrać. Zasadniczo paliłem miałem z Piasta. Przez lato dokończę modyfikacje palnika i będę mógł palić każdym węglem nawet typu 34. Ale odpowiadam za swoje sprawy tylko u siebie. Tu przedstawiam dane rzeczywiste i nie biorę odpowiedzialności, za czyjeś decyzje. Myślę, że jest to dosyć klarowne stanowisko. W projekcie powinna być charakterystyka termiczna domu, do tego dodaj jakieś 5kW na c.w.u. i masz wielkość pieca. W praktyce nowy dom z właściwą izolacją to poniżej 10kW na 100 m˛.
  3. PAPROCIAK tu masz A1 do Jareckiego http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=9110&postdays=0&postorder=asc&start=270&sid=244e8669637e57894c1140aa40d46c2f Nie interesuję się produkcją kotłów c.o., znam się tylko trochę na fizyce w praktyce kotłownianej i wiem co jest istotne w tym całym procederze. Na tym forum też już wiele zostało powiedziane. Prościej jest mi też odpowiedzieć na konkretne pytanie. Poza tym, ja mam Linga Duo i według mnie jest to najbardziej optymalne rozwiązanie dla tego co jest na rynku paliw. Ma wady jak wszystko co podlega w pierwszym rzędzie kryteriom polskiego biznesu. Nikt się nie wysila, jeśli może sprzedać tak jak jest. Niestety. Za każdy mały kroczek do przodu musi zapłacić klient! W Lingu można samemu pewne rzeczy dopracować, chociaż tyle dobrze. jesienią przedstawię moje innowacje. Chodzi o palnik, bo wymiennik jest bez zarzutu. Sam wymiennik jest moim zdaniem rozwiązaniem wzorcowym. Parę detali można by jeszcze skorygować ale to wymaga myśli inżynierskiej a nie biznesowych kombinacji. jest jeszcze kwestia sterownika, powiem tylko: Economic 3000, taki sobie! Wada podstawowa to ograniczenie przerwy podawania do 60sek, idiotyzm. Drugi to hasło na ustawienia serwisowe, kuriozum!! W ogóle parametry czasowe i temperaturowe powinny być od 0 i bez ograniczenia. Do ustawienia przez użytkownika albo pełen automat z algorytmami i czujnikami pogodowym i pokojowym.
  4. maroco, combi ma żeliwny wymiennik i jest droższy. Trudniej utrzymać w czystości a to ogranicza sprawność, nawet znacznie. Stalowy przy prawidłowej eksploatacji termicznej też jest nie do zdarcia. W tym systemie eksploatacji, stosując dodatkowo suszak (Sadpal), różnica trwałości przestaje mieć znaczenie. Zresztą, zwłaszcza w combi należy dbać o stosowanie suszaka, bo to ułatwia utrzymanie wymiennika w czystości. Chyba, że masz jakiś sentyment do żeliwa, bo to jest w sumie kwestia gustu. Dlaczego zasobnik c.w.u. nie umieścisz na ścianie obok kotła? Ja mam 140l poziomy z płaszczowym wymiennikiem 23kW! To jest istotne dla stabilizacji termicznej kotła a poza tym w garażu masz częste wietrzenie. Inna sprawa, w praktyce najczęściej w kuchni używa się małe ilości wody i często a w między czasie woda w instalacji zdąży się wystudzić. Będziesz musiał zrobić cyrkulację miedzy gazowym i kuchnią.
  5. maroco przewód 1 PEN ~ 50 Hz (pobór mocy max 300W - motor, wentylator i 2 pompki) pod garażem - jeśli tak masz wygodnie, jest OK. Ogrzewacz gazowy najprościej wepnij w c.w.u., zrób mu tylko dodatkową izolację na okres zimowy i zamknij wylot spalin, by nie wychładzał. Na lato zdejmiesz izolację i przywrócisz wylot spalin i włączysz palnik. Ja w tym roku miałem gazowy podłączony do zimnej wody i musiałem spuścić z niego wodę i przepłukać go, bo stojąca w nim przez zimę woda po prostu zaśmierdła. A tak system jest bez zastojów i jeśli gazowy masz lepiej usytuowany, to możesz zrobić miedzy nimi cyrkulację. Nie wiem jak to jest u ciebie w przestrzeni domu w stosunku do łazienek i kuchni. U mnie z gazowego do kuchni mam 2m a do łazienek po 4m. Cyrkulację na lato zamykasz rzecz jasna.
  6. maroco na twoim miejscu wybrałbym Linga Duo 25kW z rusztem obrotowym. Jest w podobnej cenie do Heiztechnik a ma dwa plusy. Wymiennik komory spalania, co jest ogromną zaletą i zyskiem sprawności bezpośrednio w miejscu największych temperatur a drugi, ruszt obrotowy, prosty w mechanice i optymalizujący proces spalania. Dlaczego 25kW. Do twoich 180m˛ dodaj zasobnik c.w.u., najlepiej z płaszczowym wymiennikiem a nie spiralą. I poziomy, np. Galmet. LinG Duo 25 kW ma ten sam palnik co 15kW a większy wymiennik. Może pracować spokojnie na średniej mocy a przy paleniu mniej kalorycznym paliwem (tańszym miałem np. 21MJ) znaczniej poniżej, co jest nie tylko ekonomiczne ale przede wszystkim daje ci swobodę w wyborze paliwa na rynku. Można palić bez problemu owsem, co przy dostępie, może być lepszym paliwem od węgla. Można też równocześnie palić na górnym palenisku, co w pewnych sytuacjach może być też korzyścią. Ten kocioł jest po prostu lepszy. Nie jest bez wad ale ponieważ mam Linga Duo to wiem, że są do skorygowania bez większych kłopotów a jest to konstrukcja bardzo prosta w obsłudze. tak jest u mnie http://picasaweb.google.pl/meandras/LingDuoPlus35kWPlusPareProstyhUspawnienBezTrwalejIngerencjiWJegoStanFirmowy?authkey=kMwRmOSkLOk#
  7. Chyba dużo, bo rolnikom na pensje nie staje. Twierdzą, że palą za darmo. Ale ja im nie wierzę. Popatrz tylko: z Unii dostają a nadwyżki z pocałowaniem ręki biorą kopalnie i to pewnie za niezłą kasę, bo ponoć związkowe ogiery wracają do pokładów i ultimatum stawiają, że bez owsa ani tony nie wyciągną stamtąd! A jak słusznie mówisz, klęska urodzaju, to i na rynek trochę rzucą tego nadmiaru i niby węglowa cena się należy! No popatrz, jakie bidoki. Palić muszą za darmo! Pewnie jeszcze jakiś bimber na wypałkach pędzą i za taki regionalny rarytas tez nieźle zgarniają z kilku stron. Szkoda gadać! Unia w polu a PiS Krzyżakami straszy! Co za pomylony kraj? pierwek gdzie ty widziałeś tani węgiel z importu, tu powyżej ? Ci dopiero robią kasę. W naszym kraju prawo jest ustawiane nie dla maluczkich. Maluczkim robi się wodę w mózgu. To są interesy, które nawet ten rząd nie jest w stanie ruszyć. A jeszcze te baranki boże, kopidoły z kilofami zajadą do Warszawy. Dawno już kopalnie powinny być prywatne! Mamy dobrej jakości węgiel tyle, że nie jest to łatwy temat. To są interesy na dużą skalę. Rynek odbiorców indywidualnych to mały pikuś, służy tylko do windowania cen węgla i psychozy, bo na takim ludzkim poletku najlepiej prowadzi się gry i podsyca nastroje. Wystarczyłoby tylko precyzyjnie uregulować prawnie sprawy gwarantowania jakości węgla i sankcje i to nie symboliczne, za ich niedotrzymywanie ale dotkliwe! Obowiązek aktualności certyfikatów dla każdego dostawcy i mechanizm ich weryfikacji. Choćby tylko tyle. Szumi tylko o tym węglu i nic się nie dzieje.
  8. ładnie mówisz docent Niech żyje kawaleria!! W mojej okolicy chcą za owies 550zł/t a owies też owsu nie równy, niestety!! Nie mam jeszcze rozeznania ale wielką ochotę tym palić, paliwo przyjemne, bez syfu i o doskonałej ziarnistości dla retortowego spalania!! Daje duży żar i dość długo potrafi go utrzymać. Energetycznie ma około 17-18MJ i bardzo dobrą charakterystykę palenia. Wiem to od palących owsem kilka sezonów.Tyle, że oni go sobie hodują sami, bo maja gospodarstwa rolne. Palniki specjalistyczne trochę kosztują a potrzebny jest jeszcze zasobnik i podawanie, czyli w sumie koszt nowego kotła. W Lingu pali się również dobrze ale nie wiem, czy nie będę musiał u siebie zmienić ruszt obrotowy na stały?
  9. SUSPENSER, informację masz z pierwszej ręki a węgiel kamienny w Czechach najtańszy jest w granicach 800zł/t po przeliczeniu. Workowany (30kg) ponad 1000zł/t. Poza tym węgiel brunatny jet brunatny w kolorze i to widać wyraźnie może być ciemno brunatny jak jest wilgotny. Poza tym zawiera w strukturze mineralnej ponad 30% wody i to zaraz zobaczysz w zasobniku, jak spływa po ściankach!! Zdecydowanie lepszą propozycją jest ekogroszek Jaret z ZG Janina w Libiążu ( do Wrocławia ok.220km) Na kopalni 320zł/t netto. Ma 21MJ i do 9% popiołu. To jest węgiel sprawdzony przez moich znajomych i ma wartości rzeczywiste. Jeśli firma handlująca nie nałoży na niego złodziejski haracz, to masz zdecydowanie lepsze i tańsze paliwo od Czeskiego. http://www.pkwsa.pl/download/Cennik_internet__Janina__01.05.09.pdf?tl=5 dodam jeszcze, ze skład, gdzie kupiłem w zeszłym roku ten czeski brązowy, dotąd go nie sprzedał i ciągle mówią, że ludzie kupują złodziejstwo i niewiedza chodzą parami a lipne dokumenty, nie nowina
  10. anlwówek, nie wiem co ja z tymi pelletami chciałem zapytać o owies, ile kosztuje t. U mnie na Śląsku najbliżej (Strumień) jest po 550zł/t i to już się nie opłaca, jak sadzę. Ale muszę choć spróbować by mieć jakieś pojęcie na temat palenia czymś tak przyjemnym.Węgiel to syf a jeszcze to całe oszustwo z jakością i wagą, lipnymi certyfikatami. Ja mam Linga z rusztem obrotowym i nie wiem, czy to nie będzie przeszkodą i czy nie będzie przez to spadać dużo ziarna do mieszacza powietrza. Jak to wygląda u ciebie, często tam zaglądasz? Co do zabezpieczenia przed pożarem w podajniku, to na pewno lepiej elektroniczne ale przy tego typu paliwie szczelnie wypełniającym podajnik, tworzy się naturalny korek i raczej powinno nastąpić wygaszanie paliwa. Tak samo jest przy paleniu samym miałem. Nie zamykałem nawet zasobnika, by wysychał i nie wsypywałem więcej niż 25kg, by się nie zawiesił. Emwuel czy to nie chodzi o ruszt (pierścień), który ma inne szczeliny wylotów powietrza? Klimosz ma fatalną informację na temat palnika. a właściwie żadną!! W moim ruszcie obrotowym są duże prostokątne otwory i to w skosie. Węgiel się skleja w czasie palenia ale ziarna zboża chyba nie i być może o to chodzi z tym rusztem do zbóż?
  11. Nie znam twoich myśli kowalu nie mam takiej mocy. Musisz je napisać. A swoją drogą, nie marzy ci się taka możliwość spalania 4,1kg na dobę? Mnie tak Wodę grzeję gazem, bo wychodzi niecałą stówę miesięcznie a nie wymaga obsługi i tych innych nieprzyjemności. ilkus, a czy ja odpowiedziałem brzydko? Zobacz ile radosnych buziek wysłałem! Sądzisz, że jeszcze mało? Panowie, między radosnym odruchem a ironią jest całkiem spora różnica
  12. obie te oferty to oszustwo najwyższej jakości ekogroszek węgla brunatnego w Czechach ma wartość 20MJ i uziarnienie o1 - 20-40 mm i ( nas interesujący) o2 - 10-20 mm o wartości 19,8MJ. ( spaliłem go 2t za 400zł/t - 2008r.) Dobre paliwo lecz za drogie przy jego wydajności cieplnej. oficjalne dane na stronie internetowej Czech Coal: http://www.czechcoal.cz/cs/profil/mus/produkty/katalog.html dane rzeczywiste ekogroszku o2 http://www.czechcoal.cz/cs/profil/mus/produkty/katalogdetail.html?428 o2 (ořech 2) brutto - 1.526,23 Kč/ t - aktualnie 254, 27zł/t na kopalni w Czechach (do tego trzeba doliczyć transport)
  13. Paradoks, teorie włóż między teorie. Jak będziesz znał praktykę, to możemy porozmawiać serio.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...