A w jaki sposób zszedłeś z czasem przerwy poniżej 30s? Mam taki sam sterownik, tylko kocioł z termo-techa 24kW. I ni jak nie mogę dać mniej jak 30s.
Przy czasach 22/40 wygasało mi w kotle . Teraz mam 28/45 ( średnio robi 4 cykle/ przerwa 15min) i żre jak smok. Temp. na 60stopni.
z tego co wiem, to sterowniki tego samego typu produkowane dla różnych producenrtów kotłów mogą mieć inne mozliwe do uzyskanai parametry, są konfigurowane zgodnie z wytycznymi producenta kotła, więc sterowniki moga się różnić.
zacytuje zalecenia ze strony kotly.com , odnosnie ustawienia pieca , ja po przeczytaniu tego dopiero prawidłowo ustawilem kocioł , polecam lekturę.
9."..... Jak ustawić dobrze kocioł z podajnikiem ?
Odp.: Na początek proszę nie zmieniać nastaw fabrycznych sterownika, które często są dobre i nie ma potrzeby ingerować w ustawienia kotła.
Bardzo ważną sprawą jest doprowadzenie właściwej ilości powietrza do spalania. Powietrza dostarczyć trzeba w ilości minimalnej zapewniającej pełne spalenie węgla.
Wizualnie można to przedstawić tak: Resztki żaru powinny znajdować się na kołnierzu retorty, ale spadać z retorty powinien już tylko popiół. Groszek powinien się palić na retorcie, a nie w jej środku. "Wypalony krater" w retorcie to oznaka zbyt dużego strumienia powietrza. Za duży strumień powietrza wychładza kocioł i powoduje obniżenie sprawności.
Ustawienia przysłony wentylatora lub mocy wentylatora trzeba dopasować do warunków zewnętrznych (temperatury). Wentylator (wlot do wentylatora) powinien być przysłonięty czasami nawet w 80 - 90 %. Im temperatura na zewnątrz niższa tym większy naturalny ciąg kominowy, a w związku z tym bardziej ograniczyć należy nadmuch. Spalaniem sterować musi programator kotla a nie ciąg kominowy.
Kiedy węgiel dobrze się spala to ogień jest koloru żółtego i rozchodzi się nie tylko w górę ale także na boki. Ogień koloru białego oznacza, że dopływ powietrza jest zbyt duży. Czerwony dymiący ogień zaś jest oznaką, że dopływ powietrza jest za mały.
Płomień powinien być stojący. Z retorty nie może buchać jak z palnika. Klasyczny stosunek ustawienia czasu podawania węgla do czasu przedmuchu to 1 do 3.
1. przykład: 10 sekund podawanie węgla/30 sekund przedmuch
2. przykład: 15 sekund podawanie węgla/45 sekund przedmuch
Latem stosunek ten może wynosić 1 do 4. Np. 5 sekund podawanie węgla/20 sekund przedmuch.
Histerezę ustawić najlepiej na 1 stopień (Ewentualnie 2 stopnie jeżeli nie ma takiej możliwości).
Parametry pracy kotła zależne są od wielu czynników (jakości opału, instalacji, standardu budynku,...) dlatego często nieodzowny jest doświadczalny, indywidualny dobór parametrów pracy kotła.
Wiatam Ponownie.
Dzieki za pomoc w ustawieniach pieca. Częściowo się sprawdziły.
Martwi mnie tylko jedno temperatura na piecu 55 C wzrasta czasami do 60 a spada nawet poniżej 48 C. Dalej wykrapla sie woda w piecu a co do temp w pokojach to 20-19 C przy takich samych ustawieniach zaworu 4 drożnego. Najprawdopodobniuej budynek musiał się dogrzać choć nie był nowy.
Mam do was Pytanie: Ile spaliliście węgla pa pierwszym uruchomieniu pieca i wygrzewaniu budynku i ile spalacie obecnie. ? Mnie przy dodatniej temp na zenatrz spalil w 5,5 dnia podajnik wegla tj 160 kg.