Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RobertOC

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    381
  • Rejestracja

RobertOC's Achievements

STAŁY BYWALEC (min. 300)

STAŁY BYWALEC (min. 300) (4/9)

10

Reputacja

  1. U mnie otwory nawet nieobrobione np. drzwi wliczali do ściany, ale i cena za m2 nie była wygórowana. Co mogę polecić wszystkim i bardzo mi się spodobało to specjalne listwy klejone do okien/drzwi. Na czas tynkowania miały specjalny pasek do którego przykleja się folię zabezpieczającą, a po otynkowaniu ściąga się fragment listwy z folią. Pozostaje widoczny fragment listwy który wygląda jak mała uszczelka. Podobno tynk nie pęka gdy okno pracuje, a wykończenie jest bardzo estetyczne.
  2. Miałem podobny dylemat. Zdecydowałem się na styropian15cm i 11cm wylewki gdzie w domu jest 20cm styropianu i 6cm wylewki. Wyrównany poziom podłogi jest bardzo wygodny w użytkowaniu
  3. Dołączam się do dyskusji. Im większa cena gazu, im większe zapotrzebowanie na ciepło tym bardziej opłacalna inwestycja. Teraz buduję drugi dom. Już nie zastanawiałem się czy warto kupić kocioł kondensacyjny bo wybór był oczywisty. Teraz zmartwieniem było tylko jakiego producenta wybrać?
  4. Sprowadziłem kilka sztuk Bendersa, porównywałem je z Braasem i prawdę mówiąc nie widzę różnicy. Wytrzymałość na rozbicie zbliżona, tolerancja wymiarów również podobna, wizualnie różnią się tylko odcieniem. Zdecydowałem się na Braasa dlatego, że dostałem ofertę cenową na dachówkę Cisar w takiej samej cenie jak podstawowa Bendersa i na lokalnych składach sprzedają tylko Braasa. Bendersa musiałbym sprowadzać aż 600 km. Jedno co mi się strasznie spodobało w Bendersie to kolor brillant. Jest naprawdę ładny, tylko cena zbyt wysoka bo w podobnej cenie można kupić już ceramiczną dachówkę.
  5. bo piszesz u mnie działa więc u wszystkich zadziała, a domku z ytonga może nie zadziałać, a tym bardziej w jakimś starym nieocieplonym domku który ktoś właśnie kupił i sobie robi remont mpoplaw przestań takie pierdoły opowiadać. Mieszkałeś kiedyś w domu z Ytonga? Ogrzewałeś taki dom? Masz jakieś doświadczenia z tym materiałem? Buduję drugi dom z Ytonga i uważam że to doby materiał (jeszcze raz powtarzam doby a nie najlepszy bo nie mam porównania z użytkowania domu zbudowanego w innej technologii - po prostu jestem przeciwnikiem styropianu na elewacji a wełna jest za droga). Ale wróćmy do meritum. Cały parter (140m2) ogrzewany tylko podłogówką w największe mrozy (-30st w 2006 roku) system świetnie sobie radził. Żadnych zauważalnych spadków temperatury. W salonie część podłogi wykończona gresem a część mozaiką dębową o grubości 8mm klejoną do podłoża. Faktycznie była lekka różnica temperatury wyczuwalna ręką, lub gołą stopą pomiędzy gresem a parkietem. Mozaika mimo niewielkich rozmiarów porozsychała się i paskudnie to wygląda. Dla przyszłych użytkowników ogrzewanej podłogi sugeruję położyć podłogę pływającą lub 3 warstwowe deski klejone do podłoża. Nie warto układać jednowarstwowych podłóg zwłaszcza z elementów o dużych wymiarach takich jak tradycyjny parkiet. Ale nie dlatego że są dobrymi izolatorami tylko dlatego że podłoga będzie nieestetycznie wyglądać już po pierwszym sezonie grzewczym.
  6. Co prawda nie użytkowałem Vaillanta tylko Viessmana ale z automatyką pogodową i pierwsze co mi się nasuwa to: Po jaką cholerę jest regulacja temperatury kotła skoro jest automatyka. To ona ma dobierać parametry kotła. Jeśli tego nie robi to o d... rozbić taką automatykę. (słowa krytyki należą się konstruktorom) Na początek należy w instrukcji dokładnie poszukać informacji czy gdzieś nie ustawia się (podaje parametrów) zewnętrznego czujnika temperatury - to powinien zrobić instalator, a jak nie chce, to należy go pogonić bo za to bierze pieniądze, a jak nie potrafi zrobić prawidłowo instalacji to niech się tego nie czepia. Regulacje krzywej grzewczej wykonuje się wtedy gdy przy spadku/wzroście temperatury na zewnątrz nie jest utrzymywana odpowiednia temperatura wewnątrz. Mam na myśli odchyłki od zadanej na sterowniku stałej temperatury pomieszczeń. I jeszcze raz podkreślam - REGULACJA TEMPERATURY WODY KOTŁOWEJ TO ZADANIE DLA STEROWNIKA A NIE UŻYTKOWNIKA- jeśli to nie działa to zgłoś reklamację do instalatora/sprzedawcy/UOKIK bo towar jest niezgodny z umową i przysługuje Ci prawo do reklamacji/rękojmi, zgłoś usterkę producentowi itd. Instalator łaski nie robi że ustawi prawidłowo sterownik, jak tego nie potrafi to niech się douczy. To już jego problem jak to zrobi. Jeszcze raz przypominam że Tobie przysługują środki prawne do wyegzekwowania tego żeby urządzenie pracowało tak jak za niego zapłaciłeś i nie zawracaj sobie głowy szukaniem rozwiązań jak samemu usuwać usterki tylko od razu wal z grubej rury. Może trochę ostro podchodzę do takich tematów ale jestem uczulony na pseudofachowców.
  7. Z doświadczeń na własnej skórze. W pierwszym domu fundament wysokości ok 1,4m był zasypany piaskiem. Przez 2 lata zagęszczał się naturalnie tzn. deszcz, śnieg itd. Na wierzchu powstała skorupa o twardości zbliżonej do betonu. Bez kilofa, łopatą nie dało się tego ruszyć. Zapomniałem powiedzieć instalatorom od instalacji sanitarnych o podłączeniu rur na odpływ kondensatu z kotła więc samodzielnie zdecydowałem się taki przyłącz wykonać przez wylewkami. Okazało się że tylko jakieś 20 cm było dobrze zagęszczone poniżej piasek był luźny. Nie wybierałem piasku i nie zagęszczałem go mechanicznie. Zrobiłem wylewki, gotowe podłogi itd. Z początku wszystko było ok. Po około 2 latach użytkowania domu okazało się że podłoga "siadła" ok 5mm. Widać to było na listwach przypodłogowych - po prostu zrobiła się szczelina. Przy budowie drugiego domu już nie dałem się przekonać do naturalnego zagęszczania i lania wody. Użyłem zagęszczarki, a raczej skoczka. Jednak i tutaj nie odbyło sie bez przygód. Mianowicie deszcz który napadał do fundamentów nie miał ujścia, a na to został wsypany piach. Gdzie stała woda grunt tak rozmókł, że podczas zagęszczania piasek robił wrażenie "pływającego", skoczek zamiast zagęszczać po prostu tonął. Nie dało się zagęścić piasku. Trzeba było odczekać aż wyschnie. Z drugiej strony bardzo suchy piasek też się źle zagęszcza. Wrażenie jest takie jakby się wogóle nie "ubijał". Wniosek jest taki że najlepiej zagęszcza się tylko lekko wilgotny piasek pozdrawiam
  8. Wracając do meritum tematu - 5 lat mieszkałem w domu gdzie tylko poza sypialniami w całym domu była podłogówka. OPIS SYSTEMU: - Automatyka pogodowa kotła realizująca pełną regulację temperatur w całym domu - Obniżana temperatura w nocy i podczas nieobecności domowników - System mieszany - podłogówka + grzejniki w sypialniach o mocy dobranej do temperatury 50/30stC - różne materiały na podłogach - płytki gresowe, płytki ceramiczne, mozaika drewniana grubości 10mm klejona do podłoża - brak jakichkolwiek termostatów. Za wszystko odpowiada centralny sterownik pogodowy - W łazience ok 17M2 jest podłogówka tylko w części posadzi na której nie ma wanny ani prysznica + grzejnik drabinkowy. Rozstaw rurek co 15cm. WRAŻENIA: - Różnica temperatur między podłogą drewnianą a płytkami gresowymi jest ledwie wyczuwalna - podłogę drewnianą lepiej wykonać jako pływającą. Na skutek wzrostu temperatury i mocniejszego wysychania drewna, a przez to jego kurczenia się w podłodze powstały szpary które później już ciężko wyeliminować - Warto zainstalować rozdzielacze z przepływomierzami. Instalację bez przepływomierzy trudniej jest dobrze wyregulować. Instalator tego nie zrobi bo musiałby jak w moim przypadku ponad miesiąc spędzić na regulacji instalacji. Operacja jest czasochłonna i sam ją wykonywałem - przebywając w pomieszczeniach z podłogówką i z grzejnikami nie odczuwałem dyskomfortu w żadnym pomieszczeniu. We wszystkich odczucia były identyczne. - instalacją mieszaną trudniej jest sterować jeśli są częste zmiany temperatur. Podłogówkę należało o ok 4-5 godzin wcześniej włączyć/wyłączyć niż grzejniki. Wymaga to oddzielnych i niezależnych regulatorów obiegów grzewczych. - Podłogówka świetnie się sprawdza w łazience. Jest ciepło i przyjemnie zwłaszcza po wyjściu z wanny. Rozchlapana woda szybko wysycha. - na szybach nie osadza się wogóle para jak to ktoś wspominał - w łazience dla gości o wymiarach 1,5x1,5m na parterze było zbyt gorąco. Musiałem sporo przykręcić grzejnik PODSUMOWANIE W drugim domu zastosuję 100% podłogówki. Jedynie będzie grzejnik drabinkowy w łazience.
  9. Premini - moc kotła powinna być taka jak w projekcie. Czyli powinna być co najmniej taka jak wyliczone zapotrzebowanie budynku na ciepło + ewentualny zapas na błędy w obliczeniach i błędy wykonawcze termoizolacji. Temperatura wody nie ma tutaj znaczenia bo dobiera się ją do grzejników. Po prostu moc grzejnika wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Większość kotłów kondensacyjnych ma nieco większą sprawność a tym samym moc zasilając instalację o niskiej temperaturze wody. W kotłach na paliwa stałe i atmosferycznych tej różnicy mocy nie ma. Zresztą ze względu na ich trwałość nie są dla nich zalecane tak niskie temperatury.
  10. Na stronie jednego z producentów - jest instruktarz krok po kroku, gont płaski czy falisty ? malka nie chodzi mi o instrukcje układania gontu tylko instrukcje zamontowania dekarza na gładkim dachu. Może Andrzej coś podpowie Witam Podczas układania gontu używałem desek na które były nabite szczeble. Zaczepione były o szczyt dachu. Całkiem wygodnie się z tym pracuje, tylko od spodniej strony deski trzeba dobrze wbić gwoździe żeby nie niszczyły gontu, zwłaszcza w gorące dni.
  11. Poszukaj w hipermarketach budowlanych, sklepach oferujących drobne akcesoria budowlane itp. Jeśli tam nie znajdziesz nic ciekawego możesz wykonać na zamówienie wg. własnego projektu. Popytaj w agencjach reklamowych oferujących wykonawstwo szyldów reklamowych, tablic itp.
  12. kingrajd - RAPczyn ma rację. Jeśli dom masz budowany według obecnych standardów to 35kW jest zdecydowanie za dużo. W poprzednim domu miałem kocioł 26kW na 190m2 (zapotrzebowanie na ciepło 8kW) i zdecydowanie był przewymiarowany. Teraz buduję dom 250 m2 i planuję kocioł 19kW choć wystarczyłby 11kW (zapotrzebowanie na ciepło 9kW) ale za to większy zasobnik CWU. Tak duży kocioł jest potrzebny tylko po to żeby wodę podgrzać w krótkim czasie. Zrób sobie audyt programem do OZC weź zapas 10-15% i będziesz miał informacje jakiej mocy kocioł wybrać. Instalator poleca Ci kocioł 35kW tylko dlatego żebyś kiedyś na niego nie narzekał że masz w domu zimno, albo takie kotły mu się sprawdzają w domach z lat 70tych.
  13. Z jednej strony technologia zmienia się tak szybko, że po 10 latach można kupić nowocześniejszy kocioł i bardziej zaawansowany technologicznie ale z drugiej strony moim zdaniem to trochę za krótki okres żywotności kotła. Pięć lat temu zakończyłem budowę pierwszego domu i już musiałbym myśleć o nowym kotle? Nie, nie. Wolę dopłacić do Vitodensa i mieć spokój na conajmniej 20 lat - bo na tyle szacuje się ich żywotność. A nie sądzę żeby kotły za 10 czy 20 lat na tyle zmieniły konstrukcję żeby zużywały tak mało gazu by je warto było wymieniać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...