Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bigsister

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    256
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Bigsister

  1. Bigsister

    Sterowanie piecem

    Ubiegła zima była raczej ciepła a zużyliśmy 20% gazu więcej aniżeli normalnie, czyli ta zmiana wpłynęła negatywnie. Próbowałam dowiedzieć się czegoś w Vailancie ale najwyraźniej interesują ich tylko ci klienci, którzy jeszcze nie kupili ich pieca. Czy ktoś może coś pomóc?
  2. Posiadam następujące urządzenia: Kocioł VU PL 240/5 atmo plus/2 R3 Programator VRC 420 Zasobnik VIH R 120/5 Mam instalację podzieloną na 2 obiegi - podłogówkę i grzejniki. Instalacja na podłogówkę posiada własną pompę a grzejniki zasilane są pompą z pieca. Ostatnio uległa zatarciu pompa do podłogówki i siłownik zaworu trójdrożnego. Wtedy obserwowałem ten układ i stwierdziłem, że pompa od podłogówki jest cały czas zasilana prądem, nawet w czasie kiedy programator wyłacza obieg. Powoduje to, że zawór trójdrogowy jest zamknięty i pompa „nie ma co pompować. Wyłączyłem w ogóle piec i okazał się że pompa ma dalej napięcie i dalej pracuje. Podzieliłem się tymi uwagami z serwisantem który wymieniał uszkodzone części ( innym niż ten, który instalował ten układ ) i ten stwierdził, że układ podłogówki podłączony był do obiegu HK1. Podłączył go do HK2 i powiedział, że teraz mam programowalny jedynie układ HK2, czyli podłogówki, a układ grzejników jest zasilany z pieca i nie można go programować czasowo ani krzywej grzewczej. Grzejniki mogę „programować” jedynie przy pomocy pokręteł termostatu. Przy czym w takiej konfiguracji, pompa i tak działa nawet po wyłączeniu pieca. Czy to normalne, że pompa od podłogówki pracuje 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku i że nie mam wpływu na odrębne programowanie grzejników.
  3. Wiem, że akacja jest kalorycznym drewnem ale czy podczas palenia dymi? W porównaniu z dębem i bukiem jak się zachowuje?
  4. Chciałabym spryskać drzewka owocowe przeciwko mszycy, ale teraz akyraz zakwitły. Czy można treraz pryskać drzewka?
  5. Mu robiliśmy tak ( od dołu ): 20 cm tłuczeń następnie 20 cm piasek pospółka zagęszczony i na to 5 cm piasku 2 mm z cementem i na to granit. Jak Niemcy budują drogi, to zawsze w takiej kolejności to robią.
  6. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i poproszę o schemat na priva.
  7. Mam cyrkulację ciepłej wody i pompa sterowana jest przez automatykę pieca, tzn. okresy załączania. Chciałabym aby w czasie okresów pracy pompy pracowała ona w cyklu 15 minut pompuje, 15 minut stoi, i tak w kółko. Jaki zegar / czujnik polecacie do takiego zastosowania?
  8. Znalazłam taki. Firma F&F typ PCZ 525. Ktoś może zarekomendować tę firmę?
  9. Tylko jakie są godne polecenia? Jaka marka i jaki typ?
  10. tak i nie. Wyłącznik zmierzchowy trzeba jakoś sensownie umieścić na zewnątrz ( tak żeby nie szpecił elewacji ale jednocześnie nie napadał na niego śnieg ) a zegar sterujący "siedzi" sobie w skrzynce rozdzielczej.
  11. Ja zrobiłam tylko pod słupami a do środka słupów dałam rdzeń żelazny z duteownika, do którego przyspawane są zawiasy. Jak na razie wszystko O.K. ( rozpietość jednego skrzydła to 2,5 mb )
  12. Chciałabym aby światło na zewnątrz zapalało się o zmierzchu i gasło o godz. 23.30. Zegar astralny z opcją programowalnej godziny wyłączania, czy jakiś zegar z np. miesięcznym cyklem programowania, gdzie samemu się programuje godziny pracy dla danych miesięcy? Jaki zegar obsłuży taką opcję? A może jest jeszcze jakiś, który obsłuży dodatkowo zapalanie o godzinie 5,00 rano i wyłączanie po świcie?
  13. Nie zapominaj, że tej kalendarzowej zimy mieliśmy wiosnę. Jak będzie prawdziwa zima, to rachunki będą zupełnie inne. Jak ja zaczynałam budowę,to wyszło mi że pompa ciepła zwróci się po 30 latach i dałam sobie spokój. Dzisiaj bym to zrobiła, ponieważ ceny gazu będą rosły non stop i oszczędności będą coraz większe. Do tego można umieścić na dachu kolektor i można mieć dom prawie niezależny energetycznie. Znajomy ma od 2 lat pompę ciepła ( mieszka w Szwecji ). Po 2 tamtejszych zimach obliczył, że na ogrzanie domu do tej samej temperatury potrzebuje połowę pieniędzy.
  14. Mieliśmy oryginalny środek dostarczony przez renomowanego producenta kominków i jest do d...y. Owszem można nim wyczyścić szybę, ale zajmuje to 30 minut. Ten sam efekt w 5 minut osiąga się sprayem do czyszczenia pierkarników z supermarketu.
  15. Jeśli jak piszesz ta skarpa jest za granicą działki, to nie zrobisz żadnego murku oporowego, bo ... to nie Twoja działka, no chyba że właściciel tego gruntu wyrazi na to zgodę.
  16. U styropianu jest lesze od U wełny tak więc pytanie powinno brzmieć odwrotnie. Wełny też mają różne U. Ja wybrałam wełnę, bo jest naturalna i oddycha, co nie robi z domu termosu.
  17. Jeśli na podłodze kafelki, to radzę podłogowe. Przy takim dużym pomieszczeniu ciepło z podłogi rozprowadzone będzie równomiernie w całym pomieszczeniu..
  18. Dyskusja przeszła na nieco inny temat. Juni.1 pytał się, czy da radę i dajmy mu rzetelną opinię obecnych realiów. Jak pisze zezo, że pozwolił sobie na szaleństwo ogrzewania elektycznego i tu ma rację, bo to szaleństwo. Wprawdzie najtańsze w wykonaniu, ale najdroższe w eksploatacji ( moi znajomi ogrzewają mieszkanie 45 m2 za dokładnie taką samą kwotę jakiej ja potrzebuję do ogrzanie gazem domu o pow. 200 m2 ). Jeśli ktoś buduje dom 60m2, to myślę, że koszty eksploatacji są dla niego równie ważne. Tak więc jak już pisałam, Twoja kasa Ci nie wystarczy na "normalny" dom, może wystarczy na "wyrób domopodobny" z prowizorkami, które w eksploatacji pochłoną mnóstwo kasy. ALE ZACZYNAJ, Jak już będziesz budował to kasę z pod ziemi wytrzaśniesz.
  19. Wydaje mi się, że promień tych schodów nie jest aż taki duży, żeby trzeba było ciąć cegły, jeśli postawi się cegłę na sztorc wozówką do góry - wtedy wystarczą cieńsze spoiny wewnątrz i grubsze na zewnątrz. ( Takie rozwiązanie jest na pierwszej stronie folderu z klinkierem Röbena )
  20. Teoretycznie po 2 tygodniach ale wiadomo, dużo zależy od pogody. Parkiet kładliśmy w ubiegłym roku. Wylewki były robione w czerwcu a lato było piekielnie upalnie. Parkieciarz przyszedł po miesiącu, zmierzył wilgotność posadzki i była za mokra. Dopiero po trzech miesiącach miała odpowiednią wilgotność do kładzenia parkietu.
  21. Bramy niemieckiej firmy na H. nie mają fotokomórki a zatrzymują się jeśli napotkają na jakąś przeszkodę ( człowiek, samochód ). Przetestowane.
  22. 1. Warunki przyłącza w gazowni. 2. Projekt przyłącza. 3. Umowa z gazownią o dokonanie przyłącza. 4. Projekt instalacji wewnętrznej. Co do kosztów to się nie wypowiadam, bo robiliśmy półtora roku temu i są nie aktualne.
  23. Wg mnie ( aczkolwiek murator doradza inaczej ) najlepsza kolejność to: tynki instalacje CO wylewki.
  24. Zezo proszę wrzuć trochę zdjęć Twojego domu, bo naprawdę zżera mnie ciekawość.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...