Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tomuś

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    74
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Tomuś

  1. P. Inwestorze jakie wentylatory?? Czy Pan wie o czym mówi?? Ogrzewanie powietrzne dla domku to nie jakiś wentylator tylko gotowa nagrzewnica która zawiera wentylator. A co do tłumików to może jeżeli są kanały z blachy. Dokonuje się wyliczeń i jeżeli jest blisko kotłowni pomieszczenie sypialni. Pozdrawiam.
  2. Uważam, że trzeba dać możliwość zrobienia dziecku (w przyszłości) imprez towarzyskich które wcale nie muszą odbywać się w salonie co zmusza rodziców do wyprowadzenia się do sypialni czy innej części domu i powodowanie niepotrzebnych "zwarć" czy nerwów.
  3. A czy przy ogrzewaniu tradycyjnym jest korzystny. Bo przy nadmuchowym napewno jest. Dlatego stosuje się go nawet w halach, kościołach itp. Hałas?? Ze zdjęć które widziałem u Ada & Rafał i to że polecają "pol komf" (nie chcę reklamować firmy) stwierdzam że mają kanały wykonane z płyt z wełny mineralnej pokrytych folią aluminiową, które to płyty doskonale tłumią hałasy (w przeciwieństwie do kanałów blaszanych).
  4. Trudności w regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach (trudność regulacji przepływów powietrza) - BZDURA Każda kratka posiada suwaczek którym można regulować ilość dostarczanego powietrza. Kłopotliwe prowadzenie kanałów. Wyloty gorącego powietrza powinny być przy oknach, co wydłuża kanały - a gdzie są grzejniki również przy oknach a kratki wcale nie muszą być przy oknie (dobrze jak są) a ze względu na wymuszony obieg powietrza i kierownice w kratkach ciepłe powietrze rozchodzi się po pomieszczeniu szybko co właśnie nie wymusza montowania ich przy oknach. Rury c.o. można ukryć w ścianach i podłogach. Kanały powietrzne - nie bardzo - fakt że kanały jest trudniej ukryć niż rury c.o. ale można je zamaskować w taki sposób że ich praktycznie nie widać (np. płytą g-k) i widać tylko kratkę. Łatwe rozprzestrzenianie się zapachów. Co zrobić z ciepłym powietrzem z kuchni i WC ? Wypuścić na zewnątrz ? Rekuperować? - To samo się dzieje w ogrzewaniu tradycyjnym czyli strata na wentylację. Zapachy - W pomieszczeniach panuje nadciśnienie więc w np w łazience kuchni itd powietrze zostaje wypchane poprzez wentylację grawitacyjną. I dlaczego odrazu te kanały w podłodze?? Jest wiele innych sposobów na ich poprowadzenie. Pozdrawiam
  5. To chyba widziałeś ogrzewanie zrobione przez tzw. złotą rączkę, który zobaczył gdzieś i zobił coś mniej więcej podobnego.
  6. Właśnie !!! Czy czas amortyzacji nie jest zbyt długi?? Jak to wygląda, czy to tylko bajer czy rzeczywiście można coś zaoszczędzić?? Pozdrawiam
  7. Pokój 11m2 może być za mały. Najlepiej zmierzyć poszczególne elementy - meble (np. łóżko ok 2m2, biurko, szafy, w przyszłości tv itp) i zobaczyć ile wolnej powierzchni zostanie synkowi. Odnośnie wspólnej łazienki z sypialnią to dobra (mechaniczna) wentylacja i nie powinno być problemu z wilgocią. Pozdrawiam
  8. Są pojemnościowe podgrzewacze cwu posiadające palnik. Odprowadzenie spalin odbywa się tak jak w przypadku kotła gazowego. Przygotowują ciepłą wodę niezależnie od kotła. Trzeba tylko poszukac producenta, który posiada zasobniki z palnikiem gazowym i możliwością przezbrojenia na gaz płynny. Pozdrawiam
  9. Ale temperatury stacjonarnej nie będzie. Pozdrawiam
  10. Przez ścianę tylko urządzeń o mocy do 21 kW. A problemy to np. nie ma nikogo w domku przychodzi jakiś "pajac" i zatyka wyprowadzenie przez ścianę. Wyłączy się tylko piec.
  11. Dzięki Iciu ale chodzi mi o połączenie rekuperatora z instalacją kominkową. Czy też jest to gdzieś na necie??
  12. Właśnie się zastanawiałem czy to zdaje egzamin. Słyszałem już o takim rozwiązaniu, że tymi samymi przewodami co ogrzewanie kominkiem rozprowadzone jest powietrze wentylacyjne. Jeżeli zna ktoś sposób rozwiązania - jak to połączyć bardzo bym prosił o odpowiedź.
  13. Ten wzór powinien znać projektant (architekt) który zna zapotrzebowanie cieplne budynku i paliwo jakim inwestor będzie ogrzewał budynek. Najczęściej bywa tak, że w projektach typowych dąży się do jak najmniejszej ilości kominów a potem okazuje się że jeżeli ma być np. w kotłowni dwa urządzenia gazowe to brakuje komina.
  14. Ja również sądzę że rozprowadzenie ciepłym powietrzem. Jest to bardziej efektywne i bezpieczne. Myślę, że 120 m2 to nie problem do ogrzania przez kominek. Oczywiście polecam rozprowadzenie poprzez wentylator kominkowy.
  15. Takie sprawy się przelicza. Ale najczęściej się robi tak, że patrzy się jaka jest średnica "czopucha" czyli wyjścia spalin z kotła. Średnica fi 200 to podobna powierzchnia przekroju jak w przypadku komina murowanego (spalinowego) 14x28cm więc moim zdaniem nie powinno być problemów. Pozdrawiam
  16. Proponuje abyś zaglądnął tutaj: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=11202 Tematem były poszukiwania stron internetowych ale może coś znajdziesz
  17. Pomieszczenie kotłowni powinno mieć wentylację nawiewno-wywiewną. Jeżeli jest to domek czyli moc kotła prawdopodobnie nie przekracza 30kW to min przekrój kanału nawiewnego wynosi 150cm2. Ale głownie przekrój liczy się na moc jaką ma kocioł (urządzenia w pomieszczeniu). Kanał nawiewny sprowadza sie na wysokość 30cm od posadzki w kształcie litery Z nad poziom terenu tak aby były zachowane odl. od okien i od gruntu aby w zimie nie przysypał wlotu śnieg. Kanał wywiewny min 14x14cm.
  18. Myślę że jeżeli przewiduje się kominek w danym pomieszczeniu to powinno się przewidzieć - odpowiednio zwiększyć ilość powietrza dostarczanego do tego pomieszczenia a zatem wydajność całej wentylacji mechanicznej.
  19. Tomuś

    Basen

    Za darmo oczywiście
  20. Tomuś

    Basen

    Dzwoniłem do nich do redakcji. Pogadałem i przyślą mi ksero tego artykułu.
  21. Tomuś

    Basen

    Łukaszu sprawdzałem w kioskach dzisiaj. Jest ale już nr czerwcowy.
  22. Dziękuję za wyjaśnienia P. Majko. Nie chciałem bardzo denerwować. Znam już mniej więcej rozwiązanie, ale nie przekonało mnie ono do końca. Pozdrawiam
  23. Ale przed chwilą pisałaś że zbiegałaś i rozgarniałaś szczapy. Po co jak układ sam schłodzi? I nie mówię o basenie tylko o zbiorniku.
  24. Więc o to mi od samego początku chodziło że nie jest to układ który sam potrafi sobie poradzić w przypadku wzrostu temperatury. I dlatego "wyjechałem" z tym zbiornikiem akumulacyjnym, który właśnie w takich przypadkach odbiera ciepło czy z kotła czy z kominka.
  25. Ale tylko wyłączyliście alarm czy coś więcej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...