Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcing1

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    72
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Brzesko

marcing1's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. zastanawiam się nad zakupem wymiennika Recutech na ebay. Wymienniki są w wersji plastikowej i aluminiowej( ok 100zł droższa). Którą wersję lepiej wziąć i dlaczego?
  2. witam, dostałem oferty na rolety zewnętrzne z pancerzami PA 39: 1. profile Aluprof z silnikami radiowymi Yooda 2. profile Portos i silniki radiowymi Portos. Czy jest jakaś różnica w jakości pomiędzy systemami Aluplast i Portos? Jak z trwałością odbiorników radiowych w silnikach? Czy warto dopłacać do silników z ochroną przed przeciążeniem? Znalazłem w internecie (http://www.silnikdorolet.pl) przełączniki do rolet ze sterowaniem radiowym (można wziąć wtedy tańsze silniki bez radia), ktoś wie jak z ich trwałością? Zacząłem czytać ten watek, ale wolno mi idzie - dużo stron.
  3. dołaczam fotkę jak aktualnie wygląda okno.
  4. Może nie napisałem wystarczająco jasno, ale oczywiście będę usuwał stary styropian przy oknach, aby sprawdzić piankowanie wokół okien, oraz osadzić nowy parapet. Przykleję nowy styropian (pewnie 2cm) , może jakieś dodatkowe uszczelnienie (np folia paroprzepuszczalna), na koniec putz. Montaż rolet tak, aby prowadnice zamontowane na oknie przylegały ładnie do elewacji/styropianu. Skrzynka z roletą będzie przysłaniała okno. Stąd moje pytania: Czy warto bawić się w moim przypadku w folie paro-przepuszczalne? Ile styropian powinien nachodzić na ościeżnicę? Zastanawiam się jeszcze jak połączyć poprawki z istniejącą elewacją (PUTZ), aby nie rzucało się to w oczy. Widziałem, że niektórzy robią wokół okien taką obwódkę 10-15cm wystającą na 2 centymetry.
  5. Witam, Chciałem zamontować rolety zewnętrzne. Niestety podczas obmiaru okazało się, że ocieplenie wokół 3 okien i 4 drzwi zostało wykonane niestaranie (w niektórych miejscach były by szczeliny 0,5-1cm pomiędzy ociepleniem a prowadnicą lub ocieplaniam a skrzynką), dlatego chwilowo zrezygnowałem. Ponieważ czeka mnie malowanie elewacji, chciałbym zrobić ocieplanie glifów (sorki jeśli zła nazwa) od nowa oraz dodatkowo sprawdzić/uzupełnić stan pianki wokół ościeżnic,(w zimie przy parapetach wewnętrznych czuć nieszczelności oraz na prostej kamerce termowizyjnej w niektórych narożnikach wychodziły mostki termiczne). Przy okazji wymieniłbym też parapety zewnętrzne na nowe - może aluminiowe. Przeglądałem forum, ale wszędzie wątki jak osadzić nowe okna. Prośba o sugestie jak zrobić prawidłowo poprawki, aby usunąć jak najwięcej problemów. Okna i drzwi osadzone prawdopodobnie na równo z murem (pustak max +10cm styropianu). Czy warto bawić się w moim przypadku w folie paro-przepuszczalne? Ile styropian powinien nachodzić na ościeżnicę? Zastanawiam się jeszcze jak połączyć poprawki z istniejącą elewacją (PUTZ), aby nie rzucało się to w oczy. Widziałem, że niektórzy robią wokół okien taką obwódkę 10-15cm wystającą na 2 centymetry. Będę wdzięczny za wszystkie sugestie. Pozdrawiam Marcin PS.mieszkam w szeregówce kupionej od dewelopera, dlatego nie miałem możliwości kontrolować właściwego wykonania poszczególnych etapów.
  6. cześc, napisz maila pytaniem do SE na adres: [email protected]. Odpowiedzieli na moje pytania. Na ich stronie można też sobie zaprojektować instalację i zasymulaowć działanie np. wpływ zacienienia itp. https://www.solaredge.com/pl/products/installer-tools/designer#/
  7. abess99, może zrób "odbiór" instalacji na 12 panelach, a potem dołóż 4 pozostałe. Później chyba już nikt tego nie kontroluje ile masz paneli. Falownik chyba i tak nie puści więcej niż 3,68kW. Poprzepinasz odbiorniki tak, aby była największa autokonsumpcja i powinno być OK.
  8. u siebie planuję przejechać kablami ze strychu do garażu (gdzie ma być falownik) przez kanał wentylacyjny.
  9. wykres produkowanej energii przez panele w każdym kierunku ma kształt dzwonu. Krzywe przesunięte są względem siebie i nie jest to tak, że w jednym kierunku pracują a w innym nie. Szczegóły na stronie: https://lmvgroup.pl/aktualnosci/kierunek-ustawienia-paneli-fotowoltaicznych/
  10. wydaje mi się, że w przypadku ustawienia paneli południe i zachód to nie poszalejesz z rozbudową dla inwertera 2200. Robiłem symulacje ewentualnych uzysków dla siebie (po 4 panele na 3 strony) na stronce : https://globalsolaratlas.info i wychodziło mi, że w lecie przesunięcie pomiędzy max. dla południa i zachodu to ok. 2godz i wtedy: 1. E 95%, S 95%, W 50%, - max dla wschodu 2. E 80%, S 100% , W 80% u ciebie 0, 1320W, 790W - max dla południa 2. E 50%, S 95% , W 95% u ciebie 0, 1250W, 940W - max dla zachodu 95% to max (w symulacji) na zachód i wschód liczony względem nominalnej mocy paneli ustawionych w danym kierunku oraz brak zacienienia. Lepiej wziąść 3kW i na wschód wrzucasz kolejne 3 panele. Czytałem, że SolarEdge może się nie sprawdzić gdy mocna zacieniona będzie połowa paneli przy krótkim stringu jak u ciebie. Lepiej brać optymalizatory P404.
  11. Chętnie bym z Tobą porozmawiał tel. jak u ciebie działa SE , jak rozmieszczone są panele itp. Może jakiś namiar do wykonawcy.
  12. A ja znalazłem taki opis na innej stronie(http://demo.planergia.pl/post/jak-dobrac-falownik-do-instalacji-fotowoltaicznej-2068), co pokrywa się z wykresem z forum froniusa: W układzie z odpowiednią liczba paneli oraz bez zacienienia faktycznie to nie ma znaczenia, ale w moim przypadku (mieszany układ z zacienieniem rano i po południu) biorę to mocno pod uwagę. Niestety nie mam jak zdobyć wiedzy, jak w moim przypadku zachowa się falownik.
  13. Też myślałem o SolarEdge, ale trzeba uważać przy zacienieniu większej ilości paneli bo system może zacząć działać jak zwykły system stringowy: https://mcelectrical.com.au/blog/solaredge-inverter-optimiser-review/ Gościu z Australii prowadzi fajnego bloga i ma firmę instalatorską i wg niego: 34% of our SE jobs have had at least one fault 1.64 per cent optimiser failure rate 8.7 per cent inverter failure rate W moim przypadku mogą być problemy. Można się ratować optymalizatorami P400 o wyższym napięciu, ale jakoś zniechęciłem się po przeczytaniu jego recenzji. Artykuł na forum froniusa powstał chyba w oparciu o jego wpis: https://mcelectrical.com.au/blog/solar-panel-design-north-east-west/
  14. Przeczytałem wszystkie poradniki na forum froniusa. Poczatkowo myślałem o połączeniu jak w tym artylule: A -4szt na południe, B- równolegle 4szt wschód i 4szt zachód. Niestety po obserwacji cieni na dachu wychodzi , że w okresie październik-marzec zacienienie robią mi 2 kominy i tak: 1. rano do 10:00 zacienione będą: 2 panele na południe na zachodniej połaci i 1 panel z 4 na zachodniej połaci 2. po południu od 14:00 zacienione mam 2 panele na południe na wschodniej połaci i 1 panel z 4 na wschodniej połaci Wyklucza mi to rozwiązanie jak w artykule, bo panele południowe krótko by pracowały w tym okresie. Jest też niebezpieczeństwo, że napięcie z 4 paneli w upalne dni będzie blisko minimalnego napięcia pracy. Falownik Froniusa ma ten plus, że ma najnizsze napięcie startu i pracy oraz największe napięcie DC, ale trzeba dołożyc 1000zł względem np. Growatt, Sofar.
  15. Chyba nieprecyzyjnie się wyraziłem co do konfiguracji podłączenia 12 paneli z optymalizatorami. Do wyboru wersja 1: A-6szt, B-6szt (2stringi) lub wersja 2: A-12szt (1 długi string) Też myślałem o takiej konfiguracji: falownik 3.6kW i 12 paneli z optymalizatorami podpietych w jednym stringu. Z jednej firmy miałem ofertę na 12 paneli Longi 310W + Fronius 3.0-3M za 14500zł. (licząc na szybko części z 23%Vatem wyszło mi, że różnica to ok 2000zł, ale mam projekt/papiery z firmy robiącej to od kilku lat) Chcę ją auktualnić o tańszy falownik oraz dodać 12szt optymalizatorów. Zakładam, że koszt z montażem będzie ok 16000zł. Czas zwrotu po odliczeniu dofinansowania 5000zł i 18% ulgi to 7lat. Do tej pory było, że 5000zł dofinansowania można dostac gdy instalację robiła firma. Jak z gwarancją na falownik, gdy robi się samemu instalację - bez "profesjonalnego" projektu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...