Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Stalker Greg

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    209
  • Rejestracja

Stalker Greg's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Jeśli chcesz je produkować i sprzedawać to się nie uda. Jeśli technicznie i estetycznie mają być zbliżone choćby do najtańszych marketowych kolektorów (~1500zł/szt) to w skali garażowej koszt produkcji wyjdzie większy. Produkcja kolektorów to cały przemysł. Odpowiednie profile aluminiowe, szkło hartowane nie wspominając o powłokach obsorbujących. Jesteś w stanie zamówić po kontenerze każdego z elementów? Do tego spawarki, zgrzewarki, prasy itp. Jak przekonasz klientów żeby wybrali twoje produkty? Musiałbyś dać cenę 700-1000zł/szt przy zachowaniu wysokiej jakości. Małe manufaktury sprawdzają się przy produkcji ekskluzywnych i drogich produktów na małą skalę np. ręcznie produkowanych samochodów.
  2. Bea, kolektory słoneczne zawsze warto mieć. Zacznij nawet od małego zestawu do CWU, nie będziesz musiała palić w piecu w lecie. Jeśli planujesz wymianę podłóg to polecam ogrzewanie podłogowe i wykonanie instalacji kolektorów słonecznych wspomagających ogrzewanie: http://www.builditsolar.com/Experimental/PEXColDHW/Overview.htm
  3. Cytując za http://www.peakoil.pl/p/energia-jadrowa Nathan Lewis, profesor chemii w Caltech, powiedział: Musielibyśmy wybudować 10000 dużych reaktorów atomowych, aby zastąpić źródła kopalne. Oznacza to 1 nowy reaktor co drugi dzień przez najbliższe 50 lat. i A co z wykorzystaniem energii jądrowej do produkcji wodoru? Według biuletynu ASPO z marca 2005, potrzeba 20 000 gigawatowych elektrowni, aby wyprodukować wystarczającą ilość wodoru do zastąpienia ropy jako paliwa transportowego. Gdybyśmy to zrobili, wyczerpalibyśmy uran o dodatnim EROEI w ciągu 7 lat. Po dokładniejszych obliczeniach okazuje się więc, że oznacza to 1 nowy reaktor codziennie przez najbliższe 50 lat....
  4. Temat dotyczy oil peak. W jego nadejście można nie wierzyć. Obowiązku czytania tematu też nie ma. Dla mnie człowiek jest takim samym "zwierzem" jak bakterie w probówce czy renifery z Wyspy Św. Mateusza. Jak do kogoś to nie trafia to są jeszcze bliższe przykłady: Wyspa Wielkanocna, Kuba, Korea Płn. http://www.peakoil.pl/p/przyklady-z-historii-i-dynamika-konsumpcji polecam prezentacje ze strony http://ziemianarozdrozu.pl/download/oil-peak-i-los-ludzkosci w bardzo przystępny sposób tłumaczą czym jest oli peak. i film http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/81/story-of-stuff-opowiesc-o-rzeczach Wracając do produkcji żywności. W świecie po oli peak ludzie będą uprawiali żywność pod blokami, na parapetach i na dachach blokowisk.
  5. Produkcja żywności w mieście wcale nie jest utopią. Pomijam tak zaawansowane technicznie projekty jak 600 m wysokości szklarnia w Nowym Jorku: http://vincent.callebaut.org/page1-img-dragonfly.html (chociaż to pokazuje jakie są trendy). W Polsce mamy 120 letnią tradycję Pracowniczych Ogrodów Działkowych (teraz Rodzinnych). W polskich ogrodach działkowych jest ok. 965 tys. zagospodarowanych działek, które zajmują pow. 44 tys. ha Średnia pow. działki to ok 450 m2. Prawidłowo uprawiana działka jest w stanie dostarczyć 4 osobowej rodzinie większość warzyw i owoców w skali roku.
  6. Na świecie istnieje ok. 100 (stu) technologii budowania z gliny/ziemi również w połączeniu ze słomą. Jeśli chodzi o strawbale to najstarsze takie domy w usa mają ponad 100 lat. Ściana strawbale spełnia standardy domu pasywnego.
  7. W kompoście nie zachodzą procesy gnilne tylko rozkład materii organicznej przy udziale m. in. bakterii tlenowych. Kompost nie śmierdzi. Wysoka temperatura wewnątrz zabija dodatkowo ewentualne bakterie chorobotwórcze i jaja pasożytów. Zwykle po roku kompost jest gotowy. W tym systemie świeżą materię organiczną wrzucamy od góry, dołem wybieramy gotowy kompost. Czyli proces jest ciągły.
  8. Pawilon herbaciany ogrzewany kompostem http://www.inhabitat.com/2010/02/11/circular-pod-tea-house-is-heated-by-compost
  9. no tak, ale tu słońce pokrywa 100% zapotrzebowania na ciepło, moim zdaniem rozsądniej jest 60-90% brać ze słońca, a resztę z innego źródła. Wtedy powierzchnia kolektorów i zbiornik są znacznie mniejsze.
  10. Tu używają znacznie mniejszych zbiorników: http://www.jenni.ch/index.html?html/Heizen%20mit%20Sonne/Anlagen/Anlagen.htm Kolektor o niezlych parametrach w cenie ok 50$/m2 http://www.builditsolar.com/Experimental/PEXCollector/PEXCollector.htm razy 100m2 poludniowej połaci dachu = 15 tys. zł plus zbiornik z allegro 15-20m3 w cenie 3-5 tys. zł
  11. Właśnie dlatego ja swój kolektor zbuduje na wzór tego: http://www.builditsolar.com/Experimental/PEXColDHW/Overview.htm jego koszty zwracają się w 3 lata.
  12. kenji zrobiłes kosztorys tak wykonanego kolektora? Ile wyjdzie za kolektor 1x2m? Ja liczyłem dla blachy Cu 0,58 mm i rurki fi 12 i było ok 700zł/2m2 Przy cenie firmowego kolektora w okolicy 1000zł, własna budowa nie ma raczej sensu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...