Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mkosowsk

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

mkosowsk's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Hej! Z mojego doświadczenia: 1. instalacja została umieszczona "poza budynkiem", czyli poza strefą izolowaną budynku lub co gorsza wewnątrz izolacji dachu. Wtedy instalacja działa jak doskonały grzejnik latem 2. Instalacja jest najprawdopodobniej wykonana na przewodach "miękkich", pozałamywanych lub pozaciskanych w trakcie montażu. 3. Zakładam, że wykonawca nie dokonał pomiarów instalacji ani nie przedstawił protokołu pomiarowego i regulacyjnego. Wniosek: LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ i zacznijcie podawać do sądu tych kretynów, którzy robią "na odwal" instalacje w Waszych domach!!!! Nie mając o tym ani pojęcia ani odpowiednich uprawnień! Są normy regulujące prace takich instalacji i tzw. minima wentylacyjne wpisane w Polskich Normach. Instalacja nie spełnia normy? Dostajesz porządne odszkodowanie i zwrot kosztów naprawy przez profesjonalną firmę (zazwyczaj 2-3 razy więcej niż wykonanie bubla). Widziałem tysiące instalacji. Sorry, ale jakieś 80% instalacji wykonanych przez tzw. "fachowców" nadaje się do wyprucia i wykonania na nowo. Jednym ze spotkanych przeze mnie szczytów idiotyzmu była instalacja z podłączeniem nawiewu do resztek wełny mineralnej z porwanych przewodów elastycznych wdmuchiwanej w postaci drobin wprost na twarze śpiących w łóżku właścicielu domu. Życzę miłych wrażeń wszystkim korzystającym z usług takich "fachowców".
  2. Wojptak, najprawdopodobniej będziesz miał nielichy problem w przyszłości, jeśli wszystkie kanały dałeś o jednakowej średnicy. 55x110 mm to absolutne minimum w przypadku instalacji rekuperatora (hm... taki przekrój przewodu sprawdza się raczej w przypadku niewielkiego okapu kuchennego). Im bliżej rekuperatora, tym kanał powinien mieć większą średnicę, zapewniającą przepływ powietrza o prędkości nie przekraczającej 4-5 m/s. Powyżej tej prędkości powstaje słyszalny dla naszego ucha szum, który na pewno nie da ci spać. Jeśli nie robił Ci projektu instalacji wentylacyjnej człowiek z odpowiednim doświadczeniem - poszukaj takowego lub zajrzyj na http://www.rekuperatory.pl i spróbuj sam dobrać elementy instalacji do Twego domu na podstawie informacji tam zawartych. Ponadto jeśli kanały dałeś nieizolowane niestety będziesz walczył z powstającymi na nich skroplinami. Chyba, że są w całości i w miare szczelnie schowane w warstwie izolacyjnej ściany lub sufitu. Pozdrawiam Maciej
  3. No i bardzo ważne jest pozostawienie swobodnego przepływu powietrza z jednego pomieszczenia do drugiego. Czyli od nawiewu (sypialnia, salon) do wywiewu (kuchnia, ubikacja). Najlepiej poprzez pozostawienie pod drzwiami szpary o szer. ok. 1,5 cm lub poprzez umieszczenie w drzwiach otworów umożliwiających swobodny przepływ powietrza. Jeśli "uszczelnimy" wszystkie pomieszczenia, zostanie zakłócony ruch powietrza w budynku i cała instalacja... przestanie działać!
  4. Witam! Czytam wypowiedzi uczestników Formu i nasuwa mi się kilka bardzo ciekawych wniosków: 1. Dobieranie przekrojów kanałów powietrznych "na oko" grozi bardzo poważną konsekwencją: jeśli przekrój będzie za mały, prędkość powietrza wewnątrz kanału przekroczy 5m/s i... zacznie się świst powietrza w kanałach i na anemostatach który nie da nam spać i zmusi do wyłączania całej instalacji. Naprawdę warto poświęcić kilka złotych na projekt lub dogadać się z firmą oferującą wszystko kompleksowo (projekt, centralę, kanały, kształtki itp) - wtedy można na wszystko dostać fakturę z 7% VAT i profesjonalny projekt mieć w cenie lub prawie w cenie. 2. Instalowanie w ścianach przewodów nieizolowanych prawie na pewno zmusi nas do demontażu części lub całości instalacji za jakieś 2 lata. Skropliny powstające na przewodach spowodują gnicie gipsu od środka i "załatwią" nam przezabawny zapach w domu, o pleśni i grzybie nawet nie wspomnę... 3. Umieszczanie wylotów powietrza z rekuperatora za grzejnikami na pewno przyblokuje strumień powietrza i może spowodować powstanie "martwych stref" w pomieszczeniu, gdzie powietrze wogóle nie będzie się ruszać... Więc warto poradzić się kogoś od wentylacji, gdzie najlepiej umieścić anemostaty. 4. Dobierany typ rekuperatora: osobiście do mego domu dobieram rekuperator według dwóch podstawowych zasad: po pierwsze musi być on CICHY i TRWAŁY! - oparty na wysokiej klasy wentylatorach, zaizolowany termicznie i akustycznie. Niestety odpadają tu rekuperatory metalowe (rezonans powstający po kilkunastu miesiącach pracy) oraz rekuperatory z wymiennikiem obrotowym (z założenia głośnym jak licho). Po drugie - tani w eksploatacji (pobór prądu i koszt filtrów). Uważam, że opłaci się wydać 300-400 PLN więcej za wyższej klasy centralę, która to różnica zwróci się praktycznie w ciągu pierwszego roku użytkowania. Jest jeszcze jeden szczególik techniczny - tzw. spręż centrali. Jeśli wartość ta wynosi 100 Pa, to oznacza to w praktyce, żę wentylator "przepcha" powietrze przez maksymalnie kilkanaście metrów przewodu wentylacyjnego i może zdarzyć się, że na trzecim lub czwartym anemostacie... z rury już nic nam nie będzie wiało!. Polecam do domu raczej centrale o sprężu od 250-300 Pa wzwyż. Niezłe są MISTRALE - opisy techniczne są na rekuperatory.pl. I jeszcze jedna uwaga praktyczna - Jeśli dobrze dobierzemy rekuperator, średnice przewodów, anemostaty i zmontujemy to zgodnie z pewnymi zasadami - to niepotrzebne będą tłumiki czy inny kosztowny osprzęt wyciszający lub osuszający, który montuje się według moich doświadczeń głownie po "zchrzanieniu" instalacji w czasie montażu lub projektowania. Naprawdę warto zadzwonić do specjalistów od wentylacji domków jednorodzinnych, którzy projektów i instalacji zrobili już wiele, albo popatrzeć, co piszą użytkownicy tego typu instalacji na Forum (np. Marek13 -napisał kilka naprawdę cennych uwag!) W razie pytań jestem do dyspozycji Forumowiczów!
  5. Poszukuję wszelkich uwag użytkowników systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła opartym na rekuperatorze - ile tak naprawdę oszczędza się na kosztach ogrzewania domu, jak wyglądaja praktyczne aspekty użytkowania takiego systemu, wszelkie uwagi związane z montażem oraz późniejszym użytkowaniem systemu. Z góry dziękuję! Pozdrawiam Maciej Kosowski
×
×
  • Dodaj nową pozycję...