Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mapatut

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    226
  • Rejestracja

mapatut's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Witam Od 3 lat użytkujemy dom z instalacją DGP grawitacyjną, którą zresztą obmyśliłem i wykonałem sam dzięki głownie temu forum. Instalację "napędza" tarnava 14kW. Z obudowy kominkowej wyprowadziłem pionowo do góry 2 rury izolowane termofleks 125mm. Z jednej z tych rur następnie powietrze rozprowadzane jest do dwoch sąsiadujących ze sobą pokoi na poddaszu, odcinków poziomych rury tu w zasadzie niema więc siłą rzeczy ogrzewania z kratek działa bardzo dobrze, aż je muszę przymykać żaluzjami w kratkach (kratki 30 cm nad podłogą). Druga rura natomiast z obudowy kominkowej biegnie pionowo na strych i do tej pory z tatąd strychem prowadziła jakieś 2,5 metra poziomo do wylotu w 3-cim pokoju na poddaszu, wylot anemstatem z sufitu. Ogrzewanie oczywiście działało słabiej niż z tych dwoch kratek w tamtych pokojach ale mimo to działało dobrze. W tym roku rozbudowaliśmy dom, dobudowaliśmy pokój nad garażem. W trakcie rozbudowy postanowiłem doprowadzić do tego pokoju DGP także. Jedyne mo.zliwe wyjscie bez wielkich ingerencji w kominek itp to wpięcie się w tą rurę na poddaszu. I tu zaczeły się dylematy. Postanowiłem zastosować trojnik i go zzizolowac porządnie. Teraz odcinek poziomy rury do starego pokojku jest około 2,5m jak napisąłem wcześniej a do tego nowego około 7-8 metrów. Wiedziałem, ze grawitacyjnie nic pewnie nie zadziała przy takiej odległosci poziomej więc zakupiłem i zamontowalem wentylatorek (i to był pewnie mój błąd). Zakupiłem wentylatorek 12V z termostatem, ktorego zastosowanie to montaz bezpośrednio w kratce montowanejw ścianie. Pomyślałem jednak, ze to wystarczy i dzięku kilku redukcjom zrobilem z niego taki wentylator kanałowy i zamontowalem go z pół metra przed trójnikiem (oczywiście zaizolowany wełną i taśmą alu). Wygląda to zatem na strychu tak: wychodzi rura z podłogi, po około 1 metrze jest ten wentylatorek, dalej po 0,5m jest trójnik i jeden koniec jest po 1 m wprowadzony w dół do tego "starego" pokoju a drugi jakieś 7m do tego nowego pokoju (też anemostatem z góry). Napisalem, że to był błąd z tym wentylatorkiem bo chciałem po taniości coś zrobić a chyba nie wyszło, wentylatorek za 135pln. W nowym pokoju z anemstatu ciepłe powietrze leci słabo i ma mniejszą temperaturę niż w tym starym. Planuję zatem wywalić ten wentyaltorek i wstawić turbinę kominkowa. Nie wiem jednak jaką. Wstawił bym ją w to samo miejsce gdzie teraz jest wentylatorek, czyli za nią byłby jeszcze trojnik rozdzialjacy na stary i nowy pokój. Kubatura starego pokoju to około 30m3 a nowego około 45m3, czyli razem około 75 do max 80 m3. Czy w tych warunkach wystarczy ktoraś z najmniejszych dostepnych turbin o wydajnosci około 350 m3 /h , np. coś z Darco albo Dospel ? Czy ma tu znaczenie czy jest bypass czy go nie ma ? Sorki za długi i pewnei chaotyczny opis, ale chciąłem jak najlepiej opisać o co chodzi. Proszę Was o poradę.
  2. Witam Mam problem z moim rocznym trawnikiem. W zeszłym roku był już naprawdę piękny. Teraz po stopnieniu większości pokrywy śnieżnej wygląda raczej niedobrze. Jest sporo biało-różowych placów z pleśnią. Wyczytałem, ze to ewidentnie pleśń śniegowa, zresztą porównywałem zdjęcia w necie i to na pewno to. Proszę o uwagi czy dobre planuję czynności kolejno aby uratować trawnik. 1. jak tylko stopi się całość śniegu i wyschnie trawnik wygrabię go grabkami wachlarzowymi, miejsca z pleśnią szczególnie dokładnie 2. dosieję trawę (ten sam gatunek co mam) w miejsca po plackach pleśni 3. zastosuję nawożenie. Tu mam pytanie kiedy nawozić ? Od razu po wygrabieniu i dosianiu czy po pierwszym koszeniu ? Poza tym słyszałem, że warto zastosować nawóz dolistny zamiast tradycyjnego sypkiego, czy tak faktycznie jest ? Cz ten z linku będzie dobry ? http://www.allegro.pl/item919947056_spraygreen_nawoz_dolistny_do_trawnikow_z_mchem.html A może taki sam tylko z dużą iloscią azotu ? http://www.allegro.pl/item952345074_nawoz_dolistny_do_trawnikow_spraygreen_24_azotu.html 4. Czy i kiedy zastosować jakiś oprysk na te grzyby powodujące pleśń ? Słyszałem coś o Ronilanie albo Rovlar flo. Następnie jesienią: - krótko wykonać ostatnie koszenie - nawozić najpóźniej we wrześniu i to niskoazotowo - jakie pH gleby utrzymywac ? Poza tym czy może warto teraz wiosną zrobić wertykulację taki prostym elektrycznym wertykulatorem, nie mam ale mogę pożyczyć ? dzięki z góry za rady
  3. witam zdecydowałem się jednak na klinkier, zaprawę też wziąłem specjalną do klinkieru, tylko kurcze pospieszyłem się i wziąłem zwykłą szarą a nie w kolorze, oddać i zamienić nie mam już mozliwości. Fugować z kolei nie chcę bo nie dam rady sam żeby było ładnie. Czy jest możliwość dodania jakiegoś barwnika do tej gotowej szarej mieszanki zaprawy do klinkieru ? Jaki to musiałby być barwnik i ile go dodać na 25 kg worek ? Zaprawa to optiroc m 100/600.
  4. witam Na dniach planuję rozpocząć samodzielną (z teściem) budowę grillo-wędzarni. Wygląd, wymiary itp są ustalone, teraz zastanawiam sie grubo nad materiałem. Stronę http://www.wędlinydomowe.pl znam już na pamięć, tam wszyscy budują z klinkieru albo kamienia. Ja zastanawiam sie czy może jednak wybudować ze zwykłej cegły. Znajoma ma taką wędzarnię z cegły rozbiórkowej i jest super i stoi już parę latek. W pewnym składzie budowlanym sprzedawca zniechecił mnie do użycia zwykłej cegly jako material zewnętrzny na wędzarnię twierdząc ,ze nie wytrzyma warunków atmosferycznych i po roku-dwóch będzie pokruszony i brzydki i cała robota na marne. Czy tak faktycznie jest, ze zwykła cegła nie nadaje się już na materiał do stosowania na zewnątrz ? W przypadku zwykłej cegły mógłbym zastosować zwykłą zaprawę murarską a w przypadku klinkieru muszę zastosować specjalną zaprawę do klinkieru, która jest znacząco droższa. Co sądzicie o tym wszystkim ?
  5. Słuchaj. Działkę (1250 m) po budowie sprzątalem sam, ziemię pod trawniik i rabaty przygotowywałem sam wlasnymi rękami, wszystko później siałem, sadzilem sam , poźniej wyrywanie chwastów z trawy itp też sam. Wiem co znaczy popracowac w ogrodzie i moralniaków nie potrzebuję, ogrodnika też nie planuję zatrudniać Oczywisćie takie prace w pewnych rozsądnych dawkach są przyjemniością pod warunkiem też, ze ma sie na wszystko czas. Z drugiej strony jeśli można coś zrobić szybciej, łatwiej, równie tanio a moze nawet i lepiej niż cieżką mozolną pracą fizyczną to dlaczego nie ? Czy wykop pod fundamenty tez robić samemu 2 tygodnie zamiast koparką w 2 godziny za łącznie 200pln ? Oczywiscie rozważałem przekopanie tego i odplewienie ręczne jako przygotowanei pod rabaty ale uwierz mi, mam kupę innej roboty, którą musze wykonać przy domu sam niż ręcznie przekopywać np. 200 m2 trawnika. Jak więc mam Twojej odpowiedzi nie brać do siebie, jak jest ona pierwszą, ktora pojawiła się pod wydaje mi się jasnymi i prostymi pytaniami w założonym przez mnie wątku.
  6. witam Troszkę zmieniła się nam konepcja na ogród i chcemy zrobić jeszcze tzn. przedłużyć rabatę z drzewami i krzewami. Tyle, ze rośnie tam teraz trawnik. Obecne rabaty mamy wyłożona czarną agrowłokniną (wiem, ze nie wszyscy polecają, ale nie o tym mowa teraz) i wyściólkowane korą, no i odpowiada nam to tzn. chwasty się nie przebijają . Daltego też będziemy to kontynuować. Moje wątpliwości dotyczą jednak tego, ze poprzednie rabaty zakładalem na gołej ziemi, teraz chciałbym rabatę przedłużyć w rejony gdzie obecnie rośnie już trawnik. Czy więc: - spryskać roundupem teren trawnika pod nowe rabaty, po uschnięciu zgrabić, położyć agrowłókninę i wyściółkować korą ? - tylko skosić trawę najkrocej jak się da, położyć agrowłokninę, wyściólkować korą ? Czy w tym drugim rozwiązaniu gnijąca trawką pod agrowłókniną i ściólką będzie miała jakiś niekorzystny wpływ na drzewka rosnące w rabacie ?
  7. mnie nie chodzi o wyłączanie tej pompy obiegowej wbudowanej w kotle. Chodzi o oddzielna pompę do podłogówki montowaną za rozdzielaczem do podlogówki.
  8. Witam Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego przekaźnika. Jest sobie kocioł gazowy beretta turbo jednofunkcyjny, jest podłogowka z pompką grundfos, jest sterownik pokojowy euroster. Chodzi o załączanie pompy od podłogówki. Układ mam zrobiony tak, ze pompa od podłogowki ( nie pamietam modelu, jakiś Grundfos z przełącznikiem 3 prędkosci) jest zasilana bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. W ten sposób pompa pracuje caly czas nawet w okresach kiedy kocioł gazowy nie pracuje. Sterownik pokojowy euroster załącza i wyłącza kocioł zgodnie z ustawionymi temperaturami. Chcialbym, aby w momencie kiedy temperatura spadła ponizej ustawionej, sterownik euroster oprócz podania sygnału załącz do kotla załączył także pompę od podłogowki i tak samo wyłączał jak wyłącza kocioł. Jaki przekaźnik musialbym zanabyć (najlepiej konkretnie model, symbol) i jak to wszystko popodłączać. Pompa na 230V, sterownik euroster podaje 12V. Z gory dziękuję.
  9. ja taka kosiarka o szerokosc 53 cm taki trawnik kosze 40 minut chyba bez kosza , po prostu idziesz non-stop. Ja około 900-1000m koszę min. 2,5 godziny, najbardziej wkurzajace jest wyprożnianie kosza i wywożenie skoszonej trawy taczką. Uzbiera mi się tego ze 12 koszy czyli 4 ubite, czubate taczki.
  10. dokładnie, jesli 6,5 za m2 to dobra cena to ja dziękuję. Ja zakładalem trawnik około 1000m, trawe kupiłem za 300pln (z Iławy), do tego do tej pory ze 100 pln na florovit, ostatnio 38 na Starane i duuuuuzo pracy własnej - przygotowanie pod trawnik a poźniej pielegnacja tzn. wyrywanie chwastow, podlewanie (300pln) itp. Jak pomyslę ze mialbym dac za rolkę do mnie 6500 to jeszcze bardziej jestem zadowlony że to wszystko sam zrobiłem. A tak przy okazji, trawniczek coraz ładniejszy.
  11. Witam Chwasty w moim dwa miesiące temu sianym trwaniku mają się dobrze. Susza im służyła ale ostatnie deszcze jeszcze bardziej Kosiłem do tej pory 3 razy. Miarka się przebrała, postanowiłem zastosować jakiś oprsyk na dwuliścienne, pewnie będzie to Starane bo i skrzypy rosną, a może jednak jakiś Mniszek zastosuję, jeszcze nie wiem. Moje pytanie dotyczy chwastu, ktory się ostatnio w zastraszającym tempie pojawia w trawie. Skorzystałem z podawanego tu na forum linku do katalogu chwastów i wychidzi mi, ze jest to chwastnica jednostronna. Chwast rośnie gwiaździście płożąc się na ziemi, że nawet kosiarka tego nie chwyci. Jedna z odnóg puszcza pąk z kwiatem pewnie. Zaczęliśmy to wyrywać z korzeniami podważając czymś, jednak przy obszarze około 900-1000m jest to niekończąca się robota. Czy jest to dwu czy jednoliścienna roślina ? Czy taki starane albo mniszek czy chwastoks to zniszczy ? A moze tylko wyrywać te gałązki na ktorych kwiat się pojawia ? Podobno (chyba, że źle doczytałem) jest to roślina jednoroczna, czyli w zimę powinna sama zginąć a jak nie dam kwiatom przekwitnąć to nie rozsieję się na następny rok, czy tak ?
  12. Nie pryskaj na trawnik broń Boże roundupem bo zniszczysz chwasty łacznie z trawą. Na chwasty w trawniku stosuje się np. mniszek, chwastoks albo Starane jeśli jest też skrzyp. Mnie doradzono żeby nie pryskać na młody trawnik także albo prysnę pod koniec lata dopiero albo wogóle dopiero na przyszłą wiosnę. Chwastow też mam dużo. Trzy razy już kosiłem działkę, od samego koszenia część chwastów wyginie. Głowa do góry, w końcu popada deszcz i wszystko ruszy. Do jesieni z pewnością będzie ładny trawniczek.
  13. A ile to wychodzi w m3? Bo w innym miejscu jest wątek o sensie zbiornika na deszczówkę. Ciekawe czy 10m3 by starczyło. Jesli pada deszcz np. co parę dni (3-4) do wg mnie wogóle nie trzeba dodatkowo podlewać, jeśli jest tak jak ostanio u mnie w regionie czyli jeden kapuśniaczek prze pół godziny w ciągu prawie 40 dni to 10 m3 zgromadzonej deszczówki to jest nic ale napewno lepiej ją miec niż nie mieć. Podlejesz tym coś zawsze. Te 350 pln to u mnie 90 m3 wody na głównym liczniku z tego 40 na podliczniku, który mierzy zuzycie w kranie zewnętrznym za który nie płacę za ścieki czyli woda jest o połowę tańsza niż ta ze ściekami (~2,5pln i ~5pln). Oprócz tego musiałem tez drugim zraszaczem podlewać z kranu w garażu a ten już na podliczniku nie jest, tylko na głownym i woda kosztuje normalnie czyli 5pln.
  14. My po posianiu trawy podlewaliśmy codziennie po kilka godzin rano i wieczorem. Ze studni I po tygodniu był super meszek. Witam Podlewalem później codziennie, co wieczor trwało to około 3 godzin. Przez ten okres, a w zasadzie krócej bo od 12 maja do wczoraj, zużyłem na ogród wody za około 350 pln coż począć na taką pogodę
  15. Nowy 4 tygodniowy "trawnik" też kosić co 2-3 dni ? Przecież cała trawa nawet nie wzeszła jeszcze. Nie zadepczę czy w jakiś inny sposób nie zniszczę trawy takim łażeniem za kosiarką ? Poza tym kosząc zielsko koszę też młodą trawkę, która gdyby nie zielsko nie byłaby koszona bo jeszcze za niska Ja też siałem 4 tygodnie temu, chwasty zaatakowały momentalnie, susza jest więc podlewam codziennie wieczorem po 2-3 godziny (około 900 m2 trawy). Miejscami trawa ma 10 cm a miejscami 1 albo jeszcze leżą ziarna albo wogóle nic. 3 dni temu skosiłem całość, nie wiem czy to coś da ale chociaż wizualnie lepiej to wygląda.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...