
tig1
Użytkownicy-
Liczba zawartości
249 -
Rejestracja
Zawartość dodana przez tig1
-
Wtrącę się akurat w temacie "wentylatorków" mam doświadczenie, też oglądałem filmik ale "diabeł tkwi w szczegółach i Błędnych założeniach" wentylatory stosuje się po to żeby był szybszy lepszy odbiór ciepła ze źródeł niskotemperaturowych, nie po to żeby Znacznie ochłodzić kaloryfery, żeby je skutecznie ostudzić (zwiększyć deltę) trzeba by zastosować silną turbinę, tylko wtedy chodzilibyśmy po domu w kurtach. Przykład nagrzewnic na halach, tam jest duża delta poprzez zastosowanie dużego wentylatora i radiatorów a także wysokich temp czynnika grzewczego, tylko spróbuj podać na taką nagrzewnicę np 30oC i "pobyć trochę na takiej hali" Mam zamontowane pod grzejnikami właśnie takie 80mm wentylatory, w zależności od wielkości grzejnika 4 - 2 sztuki. Odczucie temperatury w pokojach z tym patentem Wyraźnie !!! przyjemniejsze, po włączenie wymuszonego obiegu temperatura pomieszczeniu potrafi wzrosnąć o prawie 1 stopień, to naprawdę Duużo a temperatura w pokojach jest wyrównana, nie jest to wrażenie subiektywne ale Odczuwalne. Jednak prędkość wentylatorów (właśnie błąd w założeniu doświadczenia na filmie YT) nie może być zbyt duża, ( na "kalafiory" mam podawaną temperaturę dla 0 na zewnątrz 34oC) ponieważ przy zbyt silnym powiewie uzyskujemy odczucie chłodzenia, powiewu chłodu. U siebie mam wentylatory DC12V, poprzez uniwersalny zasilacz z regulacją napięcia dobrałem optymalną prędkość dla podania na nie 5V, różnica 1V (6V) powodowała że siedząc w pobliżu kaloryfera wiało chłodem. Naprawdę Polecam Sugeruję podchodzić do źródeł z YT z pewnym dystansem
- 22 odpowiedzi
-
- delta
- pompaciepla
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Zamierzam powiesić jednostkę wewnętrzną na ścianie po drugiej stronie której jest sypialnia, czy lepiej zmienić miejsce. Nie wiem jak głośno pompa obiegowa i jak głośny jest wymiennik. Parametry podawane są dla jednostek zew, nie znalazłem informacji dla wew.
-
Schemat prostego podłączenia PC do instalacji grzejnikowej
tig1 odpowiedział Dolce1313 → na topic → Pompy ciepła
Zasobnik cwu nie będzie przyłączany ? -
jakaś sugestia?
-
Jasne też zauważyłem że poniżej tej temp. moc gwałtownie spada. Ale wybór podyktowany jest nie/dostępnością innych producentów, dodatkowo w tym wypadku zamontuję sobie ją we Własnym zakresie, zależało mi też na wersji 3fazowej ze względu na moc przyłączeniową, dodatkowo jest ona Przewymiarowana w sposób znaczny CW pokazuje 9kW, choć sądzę że będzie to jeszcze mniej poza tym zacytuję: "Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C"
-
Analizując sprawność na podstawie tabeli dla Kaisai Split 12kW, np. Temperatura zew. - 15oC, temperatura zasilania 35oC COPy Modulacja max - 2,45 Modulacja nom - 2,62 Modulacja min - 2,68 Temperatura zew. 0oC, temperatura zasilania 35oC COPy Modulacja max - 3,48 Modulacja nom - 3,74 Modulacja min - 3,92 Temperatura zew. 7oC, temperatura zasilania 35oC COPy Modulacja max - 4,69 Modulacja nom - 5,11 Modulacja min - 5,38 Jeśli dane są prawdziwe wygląda na to że przewymiarowanie nie musi być błędem (poza wyższym kosztem zakupu) ?
-
3 strefa klimatyczna Sprawdziłem ustawienia na sterowniku "mieszacza" zakres temperaturowy wody na grzejniki w przedziale 30 - 45 stopni, z możliwością - po powiększeniu w jednym pokoju grzejnika - można pewnie byłoby zejść nieco
-
Dziękuję za wyczerpujące info. Mam info że dostępność Panasonica to kwestia miesięcy, zbyt duże ryzyko pozostania bez pompy jako źródła ciepła na najbliższy sezon i zakupem "groszku" po XXX zł. Mam ciekawą opcję na Rotenso/Kaisai to chyba to samo - jakaś sugestia?
-
W międzyczasie okazało się że będzie to split 9kW Panasonic. Oczywiście jak dostoje w kolejce społecznej
-
A co z buforem? Ze względu na szaleństwo cenowe i trochę na spróbowaniu mam ochotę z niego natenczas zrezygnować. Cały obieg oprzeć na pompie z pompy
-
Mam zasobnik cwu 200l płaszczowy nierdzewny vitotacel, można zostawić go do pompy?
-
Co do pierwszej części pełna zgoda. Dziś byłem w lokalnej firmie zajmującej się od dobrych kilku/nastu? lat "energią odnawialną", czy by nie sprzedali pompy z odbiorem gwarancyjnym, montaż po mojej stronie, zgadnijcie czego używają do określenia mocy pompy
-
Przy bodajże 3 stopniach zaczyna upuszczać
-
A "zawór przeciwzamrożeniowy" nie byłby rozwiązaniem?
-
Jak wpłynęłaby rezygnacja z buforu i oparcie całego przepływu na pompie z PC?
-
Panowie nie czas na spory, Proszę o merytorykę. Warunek temp. Zasilania grzejników mniej niż 45stopni jest spełniona
-
To miałoby być tymczasowe rozwiązanie, na jeden sezon, więc na straty przymknął bym oko, komin/czopuch mógłbym zaslepić więc nieco by się poprawiło. Wg "ciepło właściwe" zapotrzebowanie to 9kW. Do tej pory z tego co pamiętam to temperatura na mieszaczu/obiegu co nie przekraczała 45, podlogowkę w łazience mam na "RTL"
-
Planuję stopniową modernizację kotłowni. Poczciwego "groszkowca" chcę zastąpić WH-MXC09J3E5 Panasonic. Model Pompy ze względu na zamontowanie poza podłogôwką w jednej łazience same kaloryfery. Tymczasem chciałbym zostawić piec i wpinając do jego powrotu i zasilania pompę potraktować go jako bufor. Co o tym myślicie?
-
Prze "Jutubowałem", i nie mogę znaleźć, buduję ogrodzenie bloczków systemowych, chcę zrobić słupki z bloczków 500x200 wysokości 7sz, czyli 140cm, jakie zbrojenie stosuje się klasyczne, cztery pręty ze strzemionami fizycznie się nie zmieszczą, szerokość pustki to około 10cm. Myslałem żeby wyprowadzić z fundamentu w każdą pustkę jeden pręt żebrowany fi12mm. Jednak zastanawiam się czy w trakcie użytkowania i obciążenia przęsłami, słupki nie zaczną się odspajać, krzywić ?
-
Co i Jak w perfekcyjnie wykonanym Rozsączeniu dla POŚ
tig1 odpowiedział tig1 → na topic → Woda i ścieki
... Jakby nad drenażem położyć np 2cm styrodur to prawdooodobienstwo przemarzniecia byłoby zminimalizowane?- 2 odpowiedzi
-
- perfekcyjnie
- poś
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Przepływu nie znam rotametrów nie mam zamontowanych, ale pompa od cwu pracuje na pierwszym biegu, wiem że inne bedą opory przy wymienniku płytowym niż obecnie przy zasobniku płaszczowym. Jednoczesnie nie chcę zbyt mocno przerabiać już istniejącej instalacji. Korzystając ze sterownika kotła który pozwala na ustawienie priorytetu c.w.u. mógłbym w razie potrzeby całą moc kotła przesunąc na potrzeby cwu, byłoby to sterowanie. Kociołek mam 25kW, ale retorta jest po przetoczeniu/zmniejszeniu średnicy więc takiej mocy już nie uzyskam, dom to okolo 140m2, kubatury póki co nie znam. Nie mogę obecnie znależć ale widzialem zestawienie mocy wymiennika płytowego w zależności od temperatury czynnika grzewczego a także nominalnego przepływu po stronie wtórnej. Biorac pod uwage wymiennik 55kW dla 100% sprawności przy temperaturze 80oC, zasilając go 46oC to spokojnie te 15kW z niego wyduszę. Martwi mnie żeczywiście spora "bezwładnośc" takiego kociołka i musiałbym sprawdzić w jakim czasie dobija do tej temperatury zadanej od momentu osiągnięcia dolnej granicy histerezy, którą w razie czego można nieco zmniejszyć z obecnych bodajże 2oC. Mój sterownik kotła jest typu 0/1 ale dla Pid mogloby to wyglądać korzystniej. Tylko że moim celem jest: Zeby bylo lepiej i taniej - NIE - Inaczej i Drożej - EWENTUALNIE - "Zeby było tak jak bylo"
-
Sterowanie byłoby nie potrzebne bo pracowałby w krótkim obiegu ciągle, dogrzewając jednocześnie powrót. Ewentualnie czujnik pieca gdzieś na wyjściu czy to obiegu grzewczego czy cwu z odpowiednio ustawioną temperaturą i priorytetem dla cwu w sezonie grzewczym jakby brakowało Mocy. Prawdopodobnie kiedyś Pojawi się zasobnik od solarów przed wymiennikiem co miałoby tą zaletę że latem przy "złej" pogodzie i braku słońca nie trzebaby dogrzewać ogromnej ilości wody w zasobniku kotłem. Temperaturę na kotle utrzymuję na 45oC. Czyli ciągle czysto teoretycznie sobie rozmawiamy. Muszę sprawdzić w DTR-ce pojemność płaszcza kotła i obliczyć ile wody byłby w stanie nagrzać do akceptowalnej temperatury zanim uruchomilby się. Zastanawiałem się nad mocą wymiennika. Obecnie zasobnik płaszczowy to powierzchnia czynna około 1m2 która podgrzewa 140l cwu, pojemności płaszcza nie znam. Przy wymienniku płytowym taka powierzchnia czynna to moce rzędu 55kW ale pojemność wodna zarówno po stronie grzewczej jak i odbiorczej to raptem około 1.5l.
-
Panowie i Wielki Yoda -o a tak coś bliżej tematu i mojego przypadku ?
-
... właściwie 55kW
-
Zapomniałem dodać że pracuje stacja zmiękczającą, więc argument kamienia odpada. Tylko zauważyłem że odpowiednik powierzchni czynnej/grzewczej płaszcza czy wężownicy bojlera który wynosi (zależy oczywiście od pojemności) około 1m2, to dla plytowca są moce rzędu 30-40kW.