Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

starki

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    68
  • Rejestracja

starki's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam, chciałem odkopać temat programu do sterowania rekuperatora aeris?? Posiadasz jeszcze gdzieś go może?
  2. Może ktoś z użytkowników będzie potrafił odpowiedzieć na takie pytania: 1) Przy jakich różnicach w obrotach rekuperator zaczyna wywalać błąd związany z filtrami/przytkanymi przewodami? 2) Co w przypadku jak na wejściu jest skrzynka z dodatkowymi filtrami F7, F9, G5 to czy ten rekuperator potrafi to ogarnąć czy zaraz wywala błąd, że filtry zapchane? - przypadek instalacji, gdzie dla zrównoważonego przepływu prędkość nawiewu musi być wyższa o np. 500 obrotów bo w systemie są filtry na smog?
  3. Wykonałem ponowne testy filtrów F9. Posiadałem filtry F9 od dwóch różnych producentów nazwijmy ich A i B. Powierzchnia filtrów około 3m2. Filtry kasetowe minipleat. Filtry wkładałem na przemian. Czyli wkładam filtr A i robię pomiar. Wyjmuję filtr A i wkładam filtr B i robię pomiar. Pomiary miernikiem certyfikowanym. Oto wyniki: Powietrze na zewnątrz. PM1.0: 220 PM 2.5: 270 Powietrze za filtrem A: PM1.0: 19 PM 2.5: 22 Powietrze za filtrem B: PM1.0: 17 PM 2.5: 20 Aby zejść do wartości jednocyfrowej przy takim zanieczyszczeniu to należałoby zamontować dwa filtry F9.
  4. Dla bardziej dociekliwych. Test jednego z mierników w porównaniu z profesjonalnymi miernikami. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.aqmd.gov/docs/default-source/aq-spec/field-evaluations/sensirion-sps30-evaluation-kit---field-evaluation.pdf%3Fsfvrsn%3D18&ved=2ahUKEwjw_uTsvZfnAhXjxaYKHVXTC2oQFjAAegQIARAB&usg=AOvVaw2clXnz--l6ZUB8w_2rsx80
  5. Tak jest dobrze. Do pełnej oceny powinieneś wiedzieć jakie minimalne cząstki wyłapuje miernik. Jaki to miernik?
  6. Tak. Niestety tak nieciekawie to wygląda.
  7. Generalnie tak, ale zobacz w specyfikacji co mierzy Twój miernik i jaki ma błąd pomiaru.
  8. Dokładnie, i zejście z 500PM 2.5 do 50PM 2.5 to wcale nie musi oznaczać słabego filtra. A jeszcze pozostają cząstki 0.1 do 0.3 ale te już do pomiaru specjalistycznymi miernikami. Ile tego się nawdychamy to już nikt nie wie. A masz jakieś pomiary swoim miernikiem na zewnątrz przy dużym zanieczyszczeniu? U mnie wygląda to tak: PM1;2.5;4;10 442;507;539;545
  9. Tak, Cena wysoka. Jak ktoś ma możliwości robi sam a jak nie to płaci. Filtry węglowe można samemu napełnić jak się zużyją.
  10. Świetne zdjęcie. Bardzo często u mnie jest podobny rozkład cząstek. PM 10 to wyłapie byle jaki filtr. Ważna jest specyfikacja miernika bo nie wszystkie mają rozdzielczość pozwalające zmierzyć najdrobniejsze cząstki.
  11. To robi wrażenie. A piszesz o cząstkach tylko 2.5 czy od 0.3 do 2.5. Skąd masz filtry?
  12. Pisząc 500 PM 2.5 miałem na myśli cząstki od 0.3 do 2.5. Taką czułość ma miernik. Filtry mam gotowe kupione. Jeżeli masz dostawcę który robi dobre filtry kasetowe pod wymiar proszę daj znać.
  13. Po kilkunastu dniach użytkowania moje spostrzeżenia. 1) Przy konfiguracji G4->F7->F9 i zanieczyszczeniu na poziomie 500! PM 2.5 (20x ponad normę) z nawiewów wylatywało około 50-60 PM2.5. To była sytuacja ekstremalna.Takich dni w roku nie ma dużo. Bez F9 kilka minut wcześniej z nawiewów wpadało około 140 PM 2.5 (na samym G4 za czerpnią + F7 w rekuperatorze). 2) Od kiedy mam założony F9 i aktywny węgiel nie poczułem żadnego obcego zapachu z zewnątrz. Wcześniej kilka razy dziennie wyczuwane były zapachy dymu węglowego albo drzewnego. 3) Dla mnie filtr słabszy niż F9 na południu Polski nie ma sensu. Filtr musi być dużych rozmiarów. 4) Teraz na dworze jest około 60 PM2.5 w domu 6 PM 2.5. 5) Spadek ciśnienie w moim przypadku jet niewielki. Podniesienie nawiewu o 2-3% załatwia sprawę przy czystych filtrach. * PM 2.5 w tym przypadku oznacza cząstki od 0.3 do 2.5.
  14. SmogBox zamontowany. Na razie z aktywnym węglem. Docelowo w skrzynce będzie jeszcze F9. Instalacja wygląda tak: czerpnia->G4->F7 plisowany (reku)->SmogBox. Instalacja Smogbox'a świeża, więc czy węgiel skutecznie będzie eliminował zapachy wyjdzie w testach. Co do PM<2.5 to bez F9 się nie obejdzie na obszarach gdzie PM<2.5 osiąga wartości powyżej 100. Samo F7 zbija PM<2.5 o około 60-70%. Większe cząstki w 90-95%. Tak wynika z moich pomiarów. Wracają do samego SmogBoxa. 1) Jak ktoś montuje w nie ogrzewanym miejscu to trzeba ocieplić skrzynkę od zewnątrz. W przypadku ocieplenia od środka może nie udać się potem włożyć kaset z węglem. 2) Same kasety wkręca się w otwory fi100. Kaset wchodzi 6. Samo przykręcenie było dla mnie bardzo trudne (kasety mają grubą uszczelkę) - trzeba się nagimnastykować i użyć sporo siły (dociskać i przekręcać). Wkład węglowy w kasetach powinien wytrzymać do 24 miesięcy (pod warunkiem odpylenia powietrza na filtrze minimum f7) 3) Węgiel w kasetach można wymienić samodzielnie. Oryginalne są produkowane w Holandii. Na kasetę wchodzi 1,1 kg aktywowanego węgla. 4) Spadki ciśnienia po podłączeniu skrzynki z kasetami z węglem są niewielkie. U mnie przepływ na anemostacie zmniejszył się o około 4%. Dokładnych wartości spadku ciśnienia nie podam bo nie mam narzędzi pomiarowych. Po podniesieniu nawiewu o 1% (36->37%) przepływ praktycznie wrócił do wartości sprzed założenia skrzynki. Centrala Zehnder Comfort 350. 5) Skuteczność filtrowania "zapachów" powinna być wysoka. Sama konstrukcja skrzynki pod kątem minimalizacji strat ciśnienia i maksymalizacji skuteczności wygląda bardzo dobrze. Na razie tyle. O skuteczności w eliminacji zapachów i filtracji po założeniu filtra F9 napiszę po kilkunastu dniach testów.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...