Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wg

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    1 318
  • Rejestracja

wg's Achievements

ELITA FORUM (min. 1000)

ELITA FORUM (min. 1000) (6/9)

  • Dedicated Rare
  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

10

Reputacja

  1. OK, tylko że w takim razie tutaj 80% jest nie w temacie wątku, bo posty są zdominowane przez dyskusję pomiędzy zwolennikami gruntowych i powietrznych pomp. Moim zdaniem pytanie zadałem na temat, bo może dać argument zwolennikom pomp powietrznych. Ja mam powietrze wylotowe z rekuperatora skierowane do garażu i jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania. Garaż ma wentylację grawitacyjną, a skierowanie do niego powietrza wentylacyjnego podniosło mocno temperaturę, bardzo osuszyło garaż w zimę (wilgoć pojawia się gdy topnieje śnieg znajdujący się na samochodzie) oraz powstało nadciśnienie, które likwiduje napływ zimnego powietrza przez nieszczelności bramy garażowej. Nie do końca rozumiem dlaczego warto odzyskiwać ciepło na rekuperatorze (realnie 60-70%), a nie warto zbliżyć się do 100% wykorzystując resztę na potrzeby pompy ciepła. Są zresztą rozwiązania zintegrowane - zbiornik cwu zintegrowany z centralą wentylacyjną wykorzystujący ciepło z wentylacji do podgrzewania wody, ale są dosyć drogie. Jeśli efekt jest pomijalny to prosiłbym o linka do jakiegoś wątku gdzie to było liczone. Ja jestem na etapie "burzy mózgów" bo planuję modernizację kotłowni na gaz ziemny (piec jest ok, ale ma już 15 lat) oraz ew. zmianę centrali wentylacyjnej (mało oszczędna). Zrobiłem fotowoltaikę i zastanawiam się co zrobić. Jedną z wersji jest pompa ciepła do cwu zintegrowana z wentylacją i nowy kocioł gazowy o mniejsze mocy (nie będzie musiał grzać cwu). Rozważam też ziemną lub powietrzną pompę ciepła ale kombinuję czy nie da się z tą wentylacją jakoś połączyć.
  2. A nie zapobiegnie zamrożeniu? 450m3/h
  3. Ale co mi się źle wydaje? Z domu leci strumien ciepłego powietrza. Skierowanie go bezpośrednio na jednostkę zewnętrzną nic nie da?
  4. Czy da się jakoś wykorzystać powietrze wylotowe z rekuperatora do zwiększenia wydajności pompy powietrze-woda? Szukam i szukam, ale nie mogę nic znaleźć a pomysł wydaje mi się dosyć oczywisty.
  5. Witam, Chciałbym skomentować pojawiające się na tym wątku wypowiedzi o rekuperatorze i GWC. 1. Zainstalowanie wentylacji z rekuperatorem i GWC nie powoduje zmniejszenia zużycia energii w porównaniu z domem z wentylacją grawitacyjną. 2. Rekuperator i GWC nie mają nic wspólnego z pompą ciepła z kolektorem gruntowym i nie są niezbędne do jej działania. Wentylacja z rekuperatorem i GWC ma za zadanie podniesienie komfortu mieszkania przez polepszenie wymiany powietrza. Jednak zwiększenie wymiany powietrza powoduje większe straty ciepła, ponadto wentylatory zużywają cały czas prąd. Rekuperator pomaga jedynie zmniejszyć dystans do wentylacji grawitacyjnej. Sam wentylację z rekuperatorem posiadam i jestem zadowolony. Jednak jeśli mowa o zwrocie nakładów na inwestycję z tytułu oszczędności energii to nie może być tutaj o tym mowy. Porównanie można by robić tylko w odniesieniu do domu z wentylacją mechaniczną ale bez rekuperacji. Pozdrawiam. Włodek
  6. Witam, Mam problem z praktycznie nowym piecem - zainstalowany w grudniu 2006r. Jest to kondensat stojący DeDietricha. Mam dwa obiegi - grzejniki i podłogówkę. W instalacji jest zamontowane sprzęgło hydrauliczne. Mam następujący objaw: ciśnienie na kotle mi spada aż do momentu gdy pokaże się 0 pokazuje się brak wody w kotle i wyświetla się ERROR. Manometr zamontowany na obiegu grzejnikowym pokazuje w tym momencie normalne ciśnienie robocze. Ta sytuacja trwa jakiś czas, po czym nagle coś się "odblokowuje" i ciśnienie na kotle wzrasta, kocioł zaczyna normalnie funkcjonować. Był moment gdy zaobserwowałem odwrotną sytuację tzn. na kotle pokazało najpierw 4,9bara, potem pokazał sie komunikat USZKODZONY CZUJNIK a po jakimś czasie wróciło do normy. Co to może być? Nie mogę się skontaktować z moim instalatorem - nie odbiera telefonów więc wstępnie proszę o radę. Z góry dziękuję. Włodek
  7. Sorry ale dojazd z Grodziska pociągiem to 38 min. Dużo wygodniej niż autobusem. Dla mnie jednak komfort dojazdów samochodem, szczególnie w takie upały jest nieporównywalny. Argument "kto ma więcej ruchu" jest jak dla mnie nie na temat, nie jest to ruch z wyboru ale codzienny przymus niezbyt przyjemy w złą pogodę. Mieszkam w Radoniach i do pracy na Żurawiej jadę 45 minut. Kolega z Tarchomina jedzie 40 min. Co do szkół, sklepów itd wszystko mam w Grodzisku lub w Radoniach. Żona pracuje w Grodzisku i taki układ się sprawdza. Gdybyśmy obydwoje pracowali w Warszawie było by gorzej.
  8. wg

    -

    Zmiany: wyższa ścianka kolankowa większe okapy brak słupów na poddaszu przerobione schody, zlikwidowany schodek do pomieszczenia nad garażem poszerzony i wydłużony garaż zmieniony układ ścianek działowych na parterze - większa łazienka kosztem gabinetu, kominek w innym miejscu, inny układ kuchnia-salon-hall wentylacja mechaniczna - brak jednego komina inaczej ścianki działowe w głównej sypialni dodatkowe dwie garderoby z pomieszczenia nad garażem wydzielona pralnia ściana trójwarstwowa z silikatów i styropianu całkowicie ocieplone balkony ogrzewanie podłogowe w całym domu boczne drzwi do garażu inaczej wejście do kotłowni w gabinecie drzwi balkonowe zamiast dwóch okien inne okna w kuchni dodatkowe dwa okna w pomieszczeniu nad garażem inny taras - większy i drewniany Więcej na razie nie pamiętam
  9. aktualne cena 7,5 tys. za całość możliwa transakcja wiązana z instalatorem kotła gazowego
  10. Od tego jest psycholog. Przecież ocenia nie tylko wiedzę i inteligencję ale też dojrzałość emocjonalną i inne cechy niezbędne do rozpoczęcia nauki w szkole. Ja bym się opierał na jego/jej opinii.
  11. Ja jestem na tak. Należy tylko zrobić u dobrego psychologa test gotowości szkolnej. Mnie przekonał argument, że dziecko będzie się nudzić w zerówce, straci motywację do pracy i może się cofnąć. Argumentem może tez być wysoki wzrost. Mam córkę, zaś badania wykazują, że wzrost wyższy niż u rówieśników może być u dziewcząt przyczyną dyskryminacji w grupie. U chłopców występuje odwrotna zależność. Jeśli masz wysoką córkę o ponadprzeciętnych zdolnościach to powinnaś bez wahania posłać ją do szkoły.
  12. Witaj, Może się mylę ale proszę wskaż mi innego producenta asymetrycznego brodzika i osłony( 80/90 cm) . Pozdrawiam Darek Chyba sie nie zrozumieliśmy Nic nie pisałem o Twojej osłonie czy brodziku tylko napisałem, że wcale nie trzeba mieć osłony bo można brodzik wpuścić.
  13. Ja mam coś takiego, może wystarczy glazurnik jeśli wie jak obchodzić się z klinkierem. Trzeba uważać na fugę, nie można pomazać cegieł. U mnie robili na sucho i wyszło OK. http://wgalazkiewicz1.photosite.com/~photos/tn/1344022_348.ts1148281846752.jpg
×
×
  • Dodaj nową pozycję...