Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PROAT1

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    144
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez PROAT1

  1. Coś w tych odchodach jest, bo ja przypadkiem w tym roku usłyszałem o podobnym sposobie od kolegów chłodziarzy. Mianowicie czynnikiem chłodniczym w dużych instalacjach chłodniczych jest amoniak i z racji łatwego dostępu do niego chłodziarze polecili mi wlewać do nor po kretach amoniak wymieszany z wodą czyli tzw wode amoniakalną. Sposób przeze mnie przetestowany i nie tak upierdliwy jak zabawa z psimi kupami. Nie nalezy tylko przesadzic ze stężeniem, bo wtedy możemy wypalić oprócz kretów także i trawę. Sam amoniak ma tak intensywny zapach że kreci nos wyczuwa go z dużej odległości i daje sygnał do ucieczki. Jest to roztwór całkowicie biodegradowalny, a w małych stężeniach działa jako nawóz azotowy. Jak ktos nie ma dostępu do czystego amoniaku (może i lepiej bo to troche niebezpieczne) to może sobie kupić gotowa wodę amoniakalną http://www.agromax.eu/page_11.7.html w jakimś sklepie z nawozami i popróbować. I jeszcze opinia o amoniaku z pewnego forum ogrodniczego https://www.forum.haszysz.com/showpost.php?p=158432&postcount=2
  2. Ja mam droge do działki 4,1m. Po wszystkich robotach wymagających dowozu piachu, betonu ciężkimi samochodami, zrobiłem furtkę 90cm i bramę przesuwna. Jestem z tego rozwiązania zadowolony, żadnych problemów z wjazdem osobówka i ciężarowymi nie ma. Zastanawiałem sie nad zrobieniem odkręcanego słupka między brama a furtką, ale stwierdziłem że nie ma sensu. Rozwiązanie z furtką w bramie to wg mnie nieporozumienie. Kiedyś korzystałem z takiego wynalazku, albo się walniesz w głowę albo zawadzisz butem.
  3. Ad. 1 Gummischlauch + reduktorek, wszystko za całe 21 zeta kupione w gaspolu. Ad. 2 Patrz ad 1 Ad. 3 Butle trzymałem w kotłowni, na powietrzu mogłaby dostać nóg. Ad. 4 Zdarzyło sie 2 razy że musiałem wymiane zrobic sam, ciężkie i nieporęczne cholerstwo. Ad. 5 Zajeżdżałem do gaspolu pod wiate moim kombi, składałem 1/3 tylnego siedzenia i wiozłem propan do domu. Przez 50 dni spaliłem 12 butli 30kg, teraz mam juz gz50 i pale 5m3 na dobe, różnica w $ kolosalna.
  4. BMS jeżeli potwierdziłeś na piśmie termin naprawy, to jak możesz pisać o punkcie 14,15,16? Przecież to było już po terminie ustalonym i zaakceptowanym przez Ciebie. Jeżeli tu chodzi o te 17tys. to nie wiem ile osób zatrudniasz i jakie masz pojęcie o biznesie, ale to nie jest jakaś horrendalna suma. Potraktuj to jak wypadek losowy, przecież musisz być przygotowany na takie sytuacje. Są zyski muszą być i straty. Sam prowadzę działalność pewnie nie tak dużą jak Ty, ale wolałbym się dogadać z inwestorem niż tracić czas na sądy i kasę na adwokata. Jeżeli Ci inwestor nie udostępnił lokalu przed terminem z punktu 4, to masz jakieś szanse w sądzie, jeżeli nie to przegrasz, chyba że masz jakiegoś dobrego papugę z dobrym dojściem do sędziego. Wiem że sprawa zaszła już daleko, ale ja bym skulił ogon i próbował się dogadać.
  5. Mi się to w głowie nie mieści. Jak BMS który chwali się że wylewa tysiące metrów wylewek, pozwala sobie na takie załatwienie sprawy. Nawet na obecnym etapie wolałbym się na miejscu BMS'a dogadać z inwestorem (nawet dołożyć parę złotych) któremu ewidentnie spaprałeś robotę niż tracić dobre imię i czas na ciąganie się po sądach. Tłumaczenie że to robił podwykonawca jest żałosne. Po zapłatę to przyjechałeś osobiście. Kogo to obchodzi kogo zatrudniasz? Trzeba było robić samemu albo się nie podejmować. Toyota ostatnio wymienia setki tysięcy pedałów gazu, ale idąc za przykładem BMS'a też mogłaby się wykręcać że to przecież pedały robi podwykonawca podwykonawcy z Chin, bo ona nie ma mocy przerobowych i martwta sie ludzie same. Po tym się odróżnia Firmę od firmy krzak.
  6. Miałem prawie to samo. Mój hydraulik przed świętami trochę się ociągał, aby przyjść i odpalić piec, aż w końcu przy tych dużych mrozach pojechałem rano na budowę i termometr na pietrze pokazał -3. Mam na górze 13 pętli z czego 4 przymarzły, jednak kompresor dał rade i spuściliśmy. Temp wody spuszczanej z rurek miała 0,1 stopnia. Rada jest taka, że nie można na nikogo liczyć tylko się samemu orientować. Jak jest w domu temp bliska zera to wody w instalacji już dawno nie powinno być. W zeszłym roku dom był nieocieplony, ale instalacja wodna była już zrobiona (ciepła i zimna woda) i pomimo spuszczenia i przedmuchania kompresorem i tak mi zawór pękł. Po prostu po przedmuchaniu resztki wody spłynęły do zaworka i na wiosne miałem źródełko wybijające ze ściany. Pexy nie powinny Ci popękać. W starym domu, w którym jeszcze mieszkam, rura do kranu na zewnątrz PP i sam kran zamarza kilka razy w roku. Nigdy nie pękł, choć parę razy kran odmrażałem opalarką . Ogrzej chałupę, odpal piec i powoli pętla po pętli sprawdzaj i zaczynaj grzać. Druga opcja jest taka, olej to i czekaj do wiosny. Jak rozmarznie to na spokojnie ocenisz zniszczenia, choć szczerze mówiąc ja bym do wiosny nie wytrzymał, praktycznie do rozmarznięcia zamieszkał bym na budowie.
  7. PROAT1

    Piec na propan z butli

    Dokładnie jak pisze himlaje. Ja czekam na gaz od maja, już mam wszystko załatwione, dziś byłem podpisać umowę i niestety pokłóciłem sie w dziale technicznym. Miły pan stwierdził że mnie podłącza jak temp. będzie na plusie. Ja mu na to, że w umowie mam 45 dni od daty odebrania przyłącza, czyli 28 luty,to sie pan obruszył i stwierdził że koniec rozmowy. Nie chce iść na noże i sie procesować, próbuje jeszcze przez wykonawce ale chyba sie to skończy sprawą w sądzie. Najśmieszniejsze jest to, że dostałem wczoraj fakturę za podłączenie mi gazu czyli za coś czego nie zrobili. Kubańska komuna to przy gazowni europa zachodnia.
  8. Jak się Ciebie pytają, to tylko kabel. No chyba że lubisz mieć z okna widok na słup i druty. Kabel do licznika jest ich, i łaski nie robią jak się coś zepsuje. Od licznika do domu jest Twój. Liczniki teraz się montuje w granicy, więc od płotu do domu i tak masz kabel w ziemi.
  9. PROAT1

    Piec na propan z butli

    Zobacz 3 posty wyżej.
  10. PROAT1

    Piec na propan z butli

    1'sza butla 3 dni, druga 4, trzecia 5, czwarta 6, niestety 5 i 6 po cztery i pół dnia (mrozy -20). Teraz idzie siódma. Zasilanie ustawione na 26 stopni, w domu 11-14. Nie mogę się już doczekać na ziemny. Oprócz dużych butli, spaliłem jeszcze 3 małe 11kg. Najgorzej mnie wpienia to, że duża butla się kończy przeważnie wieczorem albo w niedziele, jak nie można jechać i wymienić. Wtedy kupuje małą i do poniedziałku na niej śmigam.
  11. Odpowiem Ci z autopsji. Mam w całym domu podłogówkę, bo przygotowywałem instalację pod pompę ciepła, z własnej głupoty poszedłem jednak w gaz ale mniejsza o tym. Pale w kotle prowizorycznie propanem, na zasilaniu ustawiłem 25 stopni, i chociaż temp na zewnątrz jest w ostatnim tygodniu niska to mam w domu coraz cieplej ok 15st. Mam w łazienkach po jednej drabince, które są tam tylko do suszenia ręczników. Zasilane z tego samego rozdzielacza co podłogówka i już przy zasilaniu 25 stopni jest dobrze tzn., grzejnik jest wyraźnie ciepły w dotyku i można spokojnie suszyć rzeczy. Jak mi podłączą gaz ziemny to podniosę zasilanie do ok 30 stopni i odpale podłogówkę na piętrze, wtedy grzejnik będzie jeszcze cieplejszy w stosunku do tego co mam. Piec mam kondensacyjny ze zintegrowanym 40L zasobnikiem, bo taki sobie wymyśliłem. Jeszcze się nie kąpałem ale troche go testowałem i przy odkręceniu na full ciepłej wody z temp ustawiona w głowicy termostatycznej na 38st czyli lekko gorąca, temp w zasobniku jest praktycznie na bieżąco podgrzewana. Nie wiem czemu instalator zaproponował tak wysokie parametry zasilania. Pamietaj że kondensat najwięcej ciepła z kondensacji odzyskuje przy niskich temp zasilania. U mnie kondensat, przy zasilaniu 25 stopni, spływa stróżką praktycznie cały czas. Na godzinę skrapla się prawie litr kondensatu.
  12. Użyj przewodu dwużyłowego ekranowanego typu LiYCY 2x0,5, ekran podłącz do uziemienia w piecu i będzie OK.
  13. Podoba mi się ten iSense. Tu jest pełny manual: http://nl.remeha.com/fileadmin/user_upload/Technische%20Informatie/iSense_Servicehandleidingen_Multilingual/120666-110209_iSense_Installation_service_manual_EN.pdf Teraz tylko pozostaje go gdzieś kupić i potestować. Podejrzewam że to jest to http://www.allegro.pl/item881061369_termistor_ntc_470_ohm_przy_25st_max_temp_125st_c.html
  14. W telegraficznym skrócie: P - wzmocnienie proporcjonalne. Jeżeli zadaną temp masz 21, a w domu 20, to przy wzmocnieniu 1 temperatura zasilania powinna wzrosnąć o 1 stopień w stosunku do obecnej natychmiast. I - całkowanie Jeżeli zadana temp masz 21, a w domu 21 to przy wzmocnieniu 1 i stałej całkowania 20s, temperatura zasilania powinna wzrosnąć w stosunku do obecnej w czasie 20 sekund. D - różniczkowanie Stała różniczkowania ma wpływ na zmianę temp zasilania kotła w stosunku do tempa zmian temperatury w pokoju. Im szybciej temp w domu spada (różniczka) tym większy udział parametru D mającego wpływ na temp zasilania. Jeżeli temp w domu spada w tempie 1 stopień na minute to piec zwiększa temp zasilania o np 1 stopień, ale jak tempo spadku jest 2 stopnie na minute to piec adekwatnie zwiększa temp zasilania o 2 stopnie. Generalnie regulator PID jest fajnym wynalazkiem pod warunkiem prawidłowego ustawienia parametrów. Można spokojnie prace magisterską napisać o PID'zie.
  15. P - wzmocnienie D - stała różniczkowania http://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PID
  16. Depi ale o co chodzi, przecież żyjemy w wolnym kraju. Każdy dobiera sterownik wg własnych potrzeb. Mi celcia nie pasuje tylko z jednego powodu: ponieważ mam wersje mcr BIC z wbudowanym zasobnikiem, to są tam 2 pompki obiegowe i chciałbym aby sterownik pokazywał stan ich pracy. Niestety celcia monitoruje tylko pompke do CO a pompki mieszającej przez zbiornik nie i dlatego poszukam czegoś innego. Jeżeli PT55 to zaoferuje to go wezme. Co do powrotu z propanu na GZ50, to w mojej dużej instrukcji tego nie ma ale znalazłem już w dużej instrukcji zwykłych MCR'ów.
  17. Odnośnie tego sterowniczka PT55. Czy potrzeba dodatkowego czujnika zewnętrznego do pt55, czy tez on wykorzysta czujnik zewnetrzny podłączony do kota?
  18. P5 oznacza ze masz osiągnięta temp na zasilaniu i przekroczona o 6stopni. Ja na razie uruchomiłem piec na zasilaniu podłogówki na 25stopni i piec pracuje na minimum ale przy tym minimum i tak przeciaga temp. zasilania o 6stopni. I tak jak osiągnie 31 stopni na zasilaniu to palnik się wyłącza, przechodzi na 3 do 10 minut w tryb 5 a potem w tryb 8 aż woda krążąca ostygnie do 19 stopni i znowu się załącza. Nie mam żadnego jeszcze sterownika. Docelowo będzie sterowanie pogodowe, ale jeszcze sie zastanawiam nad sterownikiem, ponieważ nie trzeba kupować celci, gdyż wystarczy sam czujnik i algorytm pogodowy wbudowany w sterownik pieca i dostępny z poziomu menu instalatora. Celcie to kupie ewentualnie tylko z powodu łatwego podglądu w parametry pieca z salonu bez potrzeby latania do kotłowni chyba że wymyśle coś lepszego. Mimo że temp zasilania oscyluje w granicach 19-31 to podłoga praktycznie jest o stałej temp 21 stopni. Mam mcr II BIC z wbudowanym zasobnikiem i na razie jest super. Przestawiłem śrubką tylko na propan i palę z butli do czasu podłączenia GZ50. Zapomniałem tylko ile obrotów w prawo skręciłem do oporu z ustawień fabrycznych i nie wiem jak wrócić do GZ50
  19. Ja jeszcze nie mieszkam, ale w garażu trzymam drugi samochód. Garaż jednostanowiskowy w bryle nieogrzewany, w środku temp. przy tych mrozach ok 6st. Na podłodze nie chce żadnego gresu, bo nie lubię się w zimie ślizgać, dam żywicę. Nie mam kratki ale mam kanał oraz posadzkę ze spadkiem 3% i jak wjadę samochodem ze śniegiem to mi wszystko spływa w stronę bramy, do kanału nie, bo jest mały rant 0,5cm z kątownika. Nie wyobrażam sobie jak mogłoby mi napadać 10cm śniegu na samochód, którym albo jeżdżę albo stoi w garażu, a nawet gdyby tak się stało to przed wjazdem 2 minuty i szczotką zwalam grubszy śnieg i dopiero wjeżdżam. Drugi samochód trzymam teraz pod chmurką i codzienne odśnieżanie już mnie nudzi, dlatego ośnieżam tylko przednie światła i drzwi od kierowcy, wsiadam i robię odśnieżanie dynamiczne:D . Wycieraczka przednia, ogrzewanie tylnej szyby i lusterek, wycieraczka tylna i w drogę, resztę robi wiatr .
  20. PROAT1

    Piec na propan z butli

    U mnie od sylwestra chodzi piec na butli propanu 30kg. Rozruch był bardzo ciężki, bo woda na powrocie miała 2 stopnie, w chałupie tak samo ok. 3st. Nad ranem wracając z zabawy zaszedłem na budowe coby sprawdzic stan i butla była oszroniona na wysokości 1/3 od dołu, czyli niewiele, przynajmniej tak pamiętam ;]. Jednak po 24 godzinach już z tej butli tak wiele nie ubyło i chodzi jeszcze do dziś. Oszronienie już prawie jest przy dnie, do wieczora pewnie będzie po wszystkiemu. Chałupa 145m2, w domu 12 stopni, wszędzie podłogówka,ocieplenie styro 15/ wełna 25, piec de dietrich mcr24/28BIC. W podłogówkę leje na zasilaniu 25stopni a na powrocie jest 6 mniej. Piec chodzi 10 minut na minimum i 20 minut stoi. Prądem pewnie byłoby w tej samej cenie, jednak nie sprawdził bym instalacji czy chodzi prawidłowo, a gaz mam mieć już niedługo. W piecu tylko zmieniłem śrubką dopływ gazu wg instrukcji, wkręcić do oporu w prawo, potem 3,5 do czterech obrotów w lewo. Propan z butli ładnie odparowuje bo podłoga na której stoi ma 20stopni i ją podgrzewa.
  21. Maciek, zależy jakie masz pokrycie dachowe. Jak masz membranę pod dachówką to wtedy strych oddycha i wilgoć mu niestraszna. Jak masz pełne deskowanie i papę to wtedy pozostaje chyba zrobienie nawiewów tak jak swimmer. Ja mam dachówkę z membrana i dałem wełnę między krokwie nad lukarnami, + wełna w stelaż. Akurat zaczynam grzać i chodzę trochę z czujnikiem wilgotności i na stryszku mam 57% a na poddaszu 65%, czyli tam gdzie hula wiatr i nie ma paraizolacji ale sama wełna jest mniej wilgotno niż pod paroizolacją.
  22. Cześć i czołem Jestem na etapie wykańczania się i wpadł mi do głowy pomysł na rekuperator. Wiem że trochę to późno ale za błędy trzeba płacić. Chce dać rekuperator na stryszku i wyciągać powietrze z kuchni, łazienek i wiatrołapu i do tego mam jak zrobić kanały. Nie mam już niestety możliwości doprowadzenia kanałów do nawiewu świeżego powietrza. Mam natomiast 2 kominy i stado wolnych kanałów wentylacyjnych, do każdego pomieszczenia. Czy mogę wykorzystać te kanały do świeżego powietrza? Jeżeli tak, to czy powietrze dmuchać w te kanały bezpośrednio, czy za pośrednictwem rur. Kanały z cegły, przekrój 14x14. Drugie pytanie jest takie czy okap znad kuchenki podłącza się przez reku, czy bezpośrednio na zewnątrz. W okapie standardowo będą filtry. pozdrawiam
  23. Oto moje skromne drzwiczki. http://img694.imageshack.us/img694/8448/drzwi002.jpg http://img709.imageshack.us/img709/1879/drzwi001.jpghttp://img709.imageshack.us/img709/drzwi001.jpg/1/w600.png Ładne som? Mogą być?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...