Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PIOCHU-M

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    35
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez PIOCHU-M

  1. PIOCHU-M

    Panasonic Aquarea

    Uspokoiliście mnie trochę, tylko czy faktycznie jak na powrocie jest poniżej 20 stopni to przy grzaniu załączą się grzałki? Dzisiaj sprawdzałem na budowie, chwilowo zastój, a mam temperaturę pomieszczeń 21 stopni. Wolałbym trochę niższą temperaturę i niższy rachunek za prąd (poprzez grzanie tylko w drugiej taryfie, ale czy po lekkim wychłodzeniu w dzień nie załączą się grzałki przy ponownym grzaniu w drugiej taryfie? I czy to nie będzie tylko pozorna oszczędność?
  2. PIOCHU-M

    Panasonic Aquarea

    Bez bufora i tez mam garaż nie grzany (prawie 40m2) i też jeszcze bez drzwi wewnętrznych (więc w garażu cieplutko). Dom mam parterowy z nieużytkowym poddaszem i prawie termos. Dobre okna z ciepłym montażem. Elewacja styro 20cm, posadzka styro parking 20cm i izolacja pozioma stropu (a właściwie poziomej konstrukcji więźby prefabrykowanej) piana PUR natryskowa dobre 20cm. W salonie 20 stopni , a na strychu mróz. Pompa chodzi na minimum, a i tak tego prądu na początku mi żre. Pewnie jakbym uruchomił parę miesięcy wcześniej, to na starcie nie szykowałby mi się taki rachunek. Chyba?
  3. PIOCHU-M

    Panasonic Aquarea

    Witam! Mam pytanie do fachowców, użytkowników pomp Panasonic. Od początku stycznia uruchomioną mam pompę (Panasonic 9kW 3F) i WM z reku. Dom o pow. 126m2, wszędzie podłogówka, dobrze zaizolowany, w trakcie wykańczania. Aktualnie sufity podwieszane i takie tam. Pompa ustawiona jest na zasilaniu 25 stopni (czyli najmniej jak instalator twierdzi) i na powrocie mam 21/22 stopnie. W domu aktualnie utrzymuje się temperatura pomiędzy 20, a 20,5 stopnia (efekt jest ŁAŁ!!!, że nawet jak na nie mieszkanie jeszcze to trochę za ciepło). Wszystko więc OK, tylko martwi mnie trochę zużycie prądu. Fakt, że temperatury ostatnio nie rozpieszczały (aczkolwiek płn-zach. część Polski tragedii nie miała) - pompa chodzi prawie cały czas. Przez prawie miesiąc z wyświetlacza na pompie wynika, że zużyła ponad 600kWh. Zdaję sobie sprawę, że na początku miałem 4 stopnie w budynku i dopóki układ się nie nagrzał to wspomagała się grzałkami. Ale czy teraz musi tez prawie cały czas chodzić? Mam dwie taryfy, ale instalator twierdzi, że przez pierwsze miesiące puki wilgoć nie wyjdzie lepiej grzać bez ustawiania tylko na drugą taryfę. Ponadto twierdzi, że jak na powrocie temperatura spadnie mi poniżej 20 stopni, to znowu będzie się wspomagać grzałkami. czy tak faktycznie jest? Wg mnie trochę jest w domu za ciepło, bo często bywa, że nie ma w nim nikogo, a pompa ciągle kręci. Co o tym sądzicie? Ma chodzić cały czas, czy zaprogramować na 2 taryfę? Ale czy nie wyjdzie na to samo, jak po spadku temperatury na powrocie będzie posiłkować się grzałkami?
  4. Panie Andrzeju, wiem (doczytałem), że nie jest Pan specjalnie zwolennikiem pianki pur. W moim przypadku rozważam dwa rozwiązania: 1. Sama wełna podłogo-strop nad parterem i skosy połaci dachu. 2. Sama pianka PUR tylko jako ocieplenie podłogo-stropu (ewentualnie w okresie późniejszym połacie dachu wełną). Za pianką przemawia szybkość realizacji i przede wszystkim konstrukcja wiązarów szczególnie w narożnikach dachu (bardzo gęsta konstrukcja) i w dolnych partiach dachu (kąt nachylenia 25 stopni) utrudniająca wg mnie szczelne rozłożenie wełny. Za wełną cena i w tych kosztach ociepliłbym też połać dachu. Które rozwiązanie jest rozsądniejsze?
  5. Witam! Prześledziłem, cały wątek i w związku z tym mam pytanie. Dom parterowy z poddaszem nieużytkowym. Dach wielospadowy kryty dachówką ceramiczną. Konstrukcja dachu z wiązarów prefabrykowanych (z częścią strychową wygospodarowaną w wiązarach). Dolna belka wiązarów stanowi konstrukcję stropu. Planuję ocieplenie pianką PUR samej drewnianej konstrukcji stropu (między wiązarami 20cm i trochę poniżej). Połacie dachu byłyby nie ocieplone (może z metr same narożniki, dolna część skosu dachu). Wszyscy ocieplają całą połać dachu po membranie, aż po kalenicę. Po podłodze mam 160m2 do ocieplenia (poddasze nieużytkowe), po powierzchni dachu 325m2 . Czy rozwiązanie ocieplenia tylko stropo-podłogi jest dobrym/akceptowalnym rozwiązaniem?
  6. Co sądzicie o oświetleniu elewacji kinkietami góra-dół? Bardzo mi się takie podoba (szczególnie na wizualizacjach), ale jak to wypada w realu? Tynk będzie mineralny, pewnie jakiś baranek + dobra farba. Przygotowałem instalację w 9 punktach na elewacji (na ścianach 1m poniżej okapu dachu), właśnie robią mi elewację i już dwie osoby nastraszyły mnie, że strzelam sobie w kolano z tym podświetleniem. Bo choćby mieć super fachowców od elewacji - oświetlenie takie podkreśli wszystkie błędy w tynku, których normalnie nie będzie widać, a ponadto po czasie porobią mi się na elewacji zacieki poniżej tych kinkietów. Jestem w kropce. Jeszcze mogę te kable w ścianach usunąć i zrobić przez strych podświetlenie w podbitce dachu, ale takie nie bardzo mi się podoba. Macie, widzieliście takie w realu? Aż taka tragedia?
  7. Witam! Prześledziłem uważnie wątek ( tak od 2013 roku ) i proszę o podpowiedź i rozwianie moich wątpliwości. Jestem w trakcie budowania swojego domku (aktualnie idą ściany zewnętrzne) Parterowy bez użytkowego poddasza z garażem dwustanowiskowym w bryle - pow. użytkowa 126m2). W założeniach co i cwu było zasilane za pomocą pieca na pellet i dodatkowo kominek bez rozprowadzania bardziej dla atmosfery. Nie postawiłem jeszcze kominów. Coraz bardziej skłaniam się do zmiany decyzji i zainstalowania PC PW. Jednak mimo to myślę o zabezpieczeniu domu w alternatywne źródło zasilania (czyli pewnie kominek o którym wspominałem). Jakie rozwiązanie alternatywne/awaryjne do użytkowania sporadycznego będzie najlepsze? 1.Sam kominek? 2. Kominek z płaszczem wodnym wpięty w instalację? 3. Kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza wpięty w instalację rekuperatora? Tylko 1 i 3 rozwiązanie nie zapewni mi cwu (może wtedy grzałki). Drugi temat to podłogówka. Najłatwiej gdyby podłogówka i tylko podłogówka była jako element grzewczy w domu (prostsza instalacja), natomiast: dwa pokoje dziecięce plus nasza sypialnia mają po ok. 13m2 każdy. Szczególnie pokoje dziecięce po zastawieniu ich meblami łóżkiem, biurkiem, jak to u dzieci może dywanik, czy nie lepiej zastosować tam dobry grzejnik (jaki?) zamiast podłogówki? Z praktyki jak to wygląda u Was? Nie chciałbym, żeby nagle okazało się, że w pokojach dziecięcych jest zimno bo podłogówka zasłonięta. Z góry dziękuję za fachowe odpowiedzi. Pozdrawiam - Piotr
  8. Witam grupę koszalińską! Przymierzam się do budowy domu, przeglądam już od dłuższego czasu projekty. Zarysowana jest już wizja prostego ale z nowoczesną nutą domku o powierzchni ok 150m2, tylko nie mogę trafić na właśnie TEN projekt. Jak z zewnątrz OK, to środek nie odpowiada i na odwrót. Do tego i tak dochodzi z reguly sporo przeróbek. Czyli adaptacja gotowca i to znaczna. Stąd pada pomysł na projekt indywidualny. Czy możecie polecić w Koszalinie sensownego architekta/projektanta który nie zedrze ze mnie skóry? Czy warto to robić w Koszalinie, czy lepiej poszukać gdzie indziej (Słupsk, Białogard)? Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii, bo spotkałem się z opinią że w Koszalinie projekt indywidualny bardzo drogo wychodzi.
  9. Ja za indywidualny projekt wstępnie dowiadywałem się u znajomego i zapłaciłbym ok. 8 tys., ale kolega ma mi dać namiary na dobrego i taniego architekta/konstruktora i mówi że zmieszczę się w 5 tys.
  10. Fajnie, że szykujecie się już do budowy. Wątek będę dokładnie śledził. Ja planuję ruszyć z budową dopiero za ok 3 lata Prawdopodobnie też zdecyduję się na ten projekt, ale muszę tylko przemyśleć, czy dość znaczna adaptacja nie spowoduje, że korzystniej będzie zrobić projekt indywidualny zbliżony do tego. Irek ile kosztowała Cię adaptacja? Przy indywidualnym projekcie zastanawiam się czy bryły garażu (który chcę żeby był duży) nie postawić jako doklejonej w formie szkieletowej do budynku. Będzie cieplejsza i tańsza w realizacji, a tarasu na dachu garażu i tak nie planuję.
  11. Ważne pytanie. Na ile szacujesz koszty realizacji domu pod klucz? Bez płotu, ogrodu itp.
  12. Wyszedł wielki salon. Czy na ścianie pomiędzy kotłownią a kuchnią jest komin? Nie lepiej by było zrobić wejście do łazienki od strony kuchni? Wychodzenie aż do wiatrołapu żeby wejść do łazienki nie będzie męczące?
  13. Dzięki, fajnie rozwiązane wnętrze.
  14. Na szybko jeszcze taką kombinację wymodziłem http://images64.fotosik.pl/941/e897cef67b11dacemed.jpg Zależy mi na dodatkowym pokoju na dole, ale nie do końca przekonany jestem do tej lokalizacji. Wolałbym dać kuchnię bardziej od północy, ale ten komin trochę przeszkadza. Też myślę o rekuperacji.
  15. Zastosowałem się do podpowiedzi, sam wprowadziłem co nieco i na szybko coś takiego mi wyszło. http://images64.fotosik.pl/941/e897cef67b11dacemed.jpg Jakoś nie do końca pasuje mi położenie kuchni i wejście z przedsionka do dodatkowego pokoiku, ale nie wiem jak inaczej to rozplanować.
  16. Tak i dlatego odszedłem od pomysłu piętrusa z kopertowym dachem (np. ASLAN 2) który bardzo mi się podoba i stanęło na prostej bryle z dachem dwuspadowym. Ale dużego garażu nie odpuszczę. Zastanawiam się tylko czy nie dobrym rozwiązaniem obniżającym koszty byłoby postawienie domu murowanego, a doklejenie do niego dużego garażu szkieletowego?
  17. Z jakiego rzędu kwotą musiałbym liczyć się w różnicy w realizacji obu projektów (elewacja byłaby podobna taka jak w optymalnym - chodzi o zadaszenie nad garażem) błękitny świt http://images62.fotosik.pl/938/6515909043dac074med.jpg optymalny http://images65.fotosik.pl/938/ad4a46726f51071emed.jpg Doklejony garaż w Błękitnym Świcie wygląda jakoś goło. W optymalnym nad garażem jest poddasze nie zagospodarowane, a wizualnie bryła mi się bardziej podoba
  18. Dziękuję za odpowiedź z drugiego końca Polski Ja kombinuję w tym kierunku. <a href=http://images65.fotosik.pl/937/8bb0f04e9b7db757m.jpg' alt='8bb0f04e9b7db757m.jpg'> Powiększyłem garaż i za garażem umieściłem kotłownię. Marzy mi się strefa majsterkowicza i porządne miejsce oprócz samochodów na motocykl, rowery itp. Może przesunąć/wydłużyć garaż i kotłownię do zrównania ich ze ścianą salonu? W miejscu kotłowni z oryginalnego projektu miałby być gabinet/pokój dla gości, ale nie do końca jestem do tego przekonany. Może przerzuciłbym tam kuchnię? Na razie jeszcze "pogłębiam wiedzę", bo jeszcze niedawno wogóle nie myślałem o budowie domu.
  19. Zmieniłem trochę wizję i jednak kierować się muszę w stronę tańszych w budowie brył z dachem dwuspadowym np coś takiego http://projekty.muratordom.pl/projekt_blekitny-swit-wariant-i,2838,0,0.htm ale i tego typu rozważam http://projekty.muratordom.pl/projekt_optymalny,2458,0,0.htm?c=29&page=2 Podpowiedzcie mi czy przy wyborze projektu w stosunku do położenia działki idę w dobrym kierunku? Tu na przykładzie trochę przerobionego "błękitnego świtu". http://images65.fotosik.pl/937/8bb0f04e9b7db757m.jpg' alt='8bb0f04e9b7db757m.jpg'> Powiększyłem garaż i za garażem umieściłem kotłownię. W miejscu kotłowni z oryginalnego projektu miałby być gabinet/pokój dla gości, ale w tej lokalizacji wydaje mi się że będzie on zimny/ponury. Może macie pomysł na umieszczenie tego pokoju w innym miejscu a np. od frontu może kuchnia?
  20. Dziekuję ELFIR za odpowiedź - czekałem na nią Bardzo cenię twoje podpowiedzi i sugestie, budowę "klocka" też dokładnie prześledziłem. Czy Aslan 2 jest taki wielki ? Pow. użytkowa 136m2, pow. zabudowy 167m2. Co do łazienki na dole - faktycznie mikro. Na pewno sporym dodatkowym kosztem są te dodatkowe zadaszenia. Taras na dachu garażu nie jest priorytetem, więc może faktycznie szukać projektu bez garażu do którego taki duży garaż można by dokleić i to faktycznie jako szkieleciaka. Np. taki projekt zwrócił moją uwagę: http://projekty.muratordom.pl/projekt_blekitny-swit-wariant-i,2838,0,0.htm?q=b%C5%82%C4%99kitny+%C5%9Bwit&search=&t=0 pozostało by poszerzyć garaż. Tylko jednego nie rozumiem - koszty budowy Błękitnego Świtu który wydawał mi się niezbyt skomplikowanym projektem wg muratora to 297 tys. netto a koszty takiego Lekkiego Wiatru (też fajny projekt) http://projekty.muratordom.pl/projekt_lekki-wiatr-wariant-i,2514,0,0.htm?q=lekki+wiatr&t=0&o=&v= który powierzchniowo jest większy i od Błękitnego i od wyżej wspominanego Aslana 2 wychodzą niższe niż Błękitny Świt - bo 288 tys. netto Nic z tego nie rozumiem. Czyli piętrowy z kopertowym dachem z doklejonym garażem będzie mniej więcej kosztował tyle samo co dom z dachem dwuspadowym i doklejonym garażem? Z podesłanych przez Ciebie projektów Belfast II też jest fajny.
  21. Witam, "Błękitny świt" to jeden z projektów na mojej liście, a do tego widzę, że dokładnie tego samego oczekuję od projektu domu co Ty. Lustrzane odbicie i dwustanowiskowy garaż. Masz już może jakieś wstępne informacje z adaptacji i jak to będzie wyglądać bez podcienia i z powiększonym garażem?
  22. Zainspirowany znalezionym wczoraj projektem zawężam swoje poszukiwania. Jak pisałem dwa posty wcześniej ważny dla mnie jest garaż z przestrzenią majsterkowicza. Moje typy: http://www.domenadom.pl/produkty/48/aslan-2.html Aslan 2 bardzo mi się podoba, ale obawiam się ze względu na dach wysokiego kosztu budowy. http://www.e-domy.net.pl/o,36,E_102_Nowoczesny_dom_z_garazem_dwustanowiskowym.html?idk= Całkiem inny projekt, ale też mi się spodobał. W tym drugim przypadku myślę o poszerzeniu garażu wraz z pomieszczeniem technicznym tak że taras nad garażem powstanie w kształcie litery L. W pom. techn. powstała by kotłownia z dodatkowymi drzwiami na zewnątrz.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...