Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Andrzej_monter

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

Andrzej_monter's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Nie drogi Panie. 10 kW to dużo za mało na komfort C.W.U. Oczywiście taka moc wystarczy, szczególnie z dodatkowym naczyniem buforowym, najlepiej jeszcze warstwowym, niemniej jednak nie można tego nazwać komfortem! Moc rzędu 20-25kW to absolutne minimum dla zapewnienia bezproblemowego poboru ciepłej wody w kilku punktach jednocześnie: prysznic, kuchnia itp. A co do meritum sprawy, to wspomniałem o dodatkowym zbiorniku buforowym, nazywając to zwiększeniem pojemności układu. Nadmieniłem jednak, że pociąga to za sobą dodatkowe koszta, a także wygląda mało estetycznie. W ogólnym bilansie znacznie taniej jest nie kupować regulusów, nie kupować bufora i całego osprzętu, a wielkość zładu powiększyć poprzez zmianę typu grzejników. Automatyka nowoczesnych kotłów bezproblemowo poradzi sobie z taką bezwładnością. Oczywiście nie może być mowy wówczas o nagłych (szybkich) zmianach temperatury w pomieszczeniach - znaczna bezwładność układu. Oczywiście można powiększać sprawność układów grzewczych za wszelką cenę. 1-5% większa sprawność i kilka tysięcy mniej w kieszeni. Może jak na świecie zabraknie źródeł energii będzie to opłacalne, na razie nie jest.
  2. Proszę przeglądać odpowiednie posty. Już o tym pisałem. To oczywiste. Podczas dużych mrozów wszystko będzie działać poprawnie. Podczas okresów przejściowych na pewno dojdzie do tak, jak Pan to nazwał migotań palnika. Problem pogłębi się znacznie w przypadku drugim, gdy zapotrzebowanie na moc grzewczą będzie jeszcze mniejsze. Co to oznacza? Ano szybkie zużycie palnika, kiepską sprawność kotła i ogólny bezsens zakupu kotła kondensacyjnego. Propozycje: Założyć grzejniki płytowe, stalowe: Purmo, Kermi itp. Oczywiście można założyć dwa kotły: oddzielny do grzejników, oddzielny dla wody użytkowej. Rozwiązanie to niestety jest mało ekonomiczne. Można oczywiście także zwiększyć pojemność wodną układu. Pociąga to za sobą także dodatkowe koszta, jak i wygląda mało estetycznie. Grzejniki Regulus - O.K., ale nie za wszelką cenę. Przeraża mnie lansowanie takiego rozwiązania przez niektóre osoby na forum za wszelką cenę!!! Jestem doświadczonym instalatorem układów CO, CWU. Nie produkuję niczego i absolutnie nie mam żadnego interesu w proponowaniu takich, a nie innych rozwiązań.
  3. Regulusy posiadają bardzo małą pojemność własną, co przy podgrzewaniu przewymiarowanym kotłem może doprowadzić do niestabilnej pracy kotła! Dotyczy to sytuacji, w której zapotrzebowanie na moc jest znacznie mniejsza, niż rzeczywista moc takiego kotła!!! Może to doprowadzić do szybkiego zużycia palnika. Pan Bogusław napisze zaraz, że moc kotła należy dobrać do instalacji, ale przypominam, że w tanich instalacjach gazowych, olejowych itp. moc kotła jest zawsze przewymiarowana. Przecież kocioł taki musi jeszcze nagrzać wodę do użytku w łazience, kuchni itp. Oczywiście można zastosować dwa kotły - to dopiero super oszczędność - zwróci się za sto lat. Oczywistym wyborem są grzejniki z dużą pojemnością własną! Proponuję zwykła Purmo, czy tym podobne.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...