Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

BeenPL20

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

BeenPL20's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Tja, kilkukotna wertykulacja może nadwątplić wygląd trawnika, ale gdy się chce zlikwidować nadmierną wilgotność piaskując podłoże jest raczej nieunikniona. Ewentualnie noże wertykulatora można ustawić wyżej. Samo grabiedało by raczej tylko powierzchowne rezultaty. Ale wszystko zależy od sytuacji i ciężko jest coś poradzić tak na oko Pozdrawiam.
  2. A jeśli w cieniu wilgoć się utrzymuje a w dodatku gleba jest gliniasta ino piaskowanie pozostaje (w razie zastojów wody melioracja). U siebie miałem podobny problem. Od strony południowej mam płot lamelowy 1,8m wysokości i cień nieraz na kilka metrów. Pomogło piaskowanie (wcześniej porządna wertykulacja ostrymi grabiami tak by wysypywany piasek częściowo wnikał pod wzruszoną darń). Pozdrawiam.
  3. Z punktem 2 bym się nie zgodził. To właśnie w cieniu trawa powinna być koszona wyżej, nawet jeśli będzie wolniej przesychała. Generalnie mieszanki w cień nie są "cieniolubne"; tylko bardziej odporne na niedobory światła. W trawie rosnącej w cienu koszonej na krótko ze względu na małą powierzchnię chłonięcia światła proces fotosyntezy odbywa się wolniej. Taka trawa słabo rośnie, wolniej się rozkrzewia i powoli wypiera ją mech! Dlatego trawę rosnącą w cieniu radzę kosić wyżej. Pozdrawiam.
  4. A cień? Tego to już nie tak łatwo zlikwidować . W takim wypadku można spróbować jakiejś miesznki cienioodpornej. A doraźnie na mech radzę w kolejności: 1. Intensywną wertykulację (nawet kilkukrotną z przerwami 2-3 tygodniowymi); 2. Zmierzenie kwasowości gleby i ewentualne wapnowanie; 3. Piaskowanie gruntu jeśli zbyt mokro; 4. Nawozy i preparaty przeciwko mchowi. Pozdrawiam.
  5. Na pewno się opłaca (porównując wydaną kasę za prąd w stosunku do ceny wody). Polecałbym pompę powierzchniową do czystej wody z jakimś sitkiem na wężu wciągającym coby pompa nie brała jakiś większych syfów z rzeki np.KLIK lub podobne. Radzę patrzeć na parametry przy zakupie. Jeśli chcesz spryskiwać trawnik za pomocą zraszacza pompa musi dawać duże ciśnienie (wydajność to drugorzędna sprawa; ale nie mniej niz 800-1000 l/h). W w/w pompie wysokość podnoszenia to 40 m do zraszacza raczej by się nadawała. Ja mam pompę zanurzalną w studni i 50 metrów metrów węża. Wysokość jej podnoszenia to 60 m świetnie pracuje z zraszaczem obrotowym o promieniu zraszania 7m. Pompę powierzchniową musiałbyś zainstalować nie dalej niż kilka metrów od rzeki (wysokość zasysania w przykładzie 8m; w poziomie pewnie trochę więcej) A jakie koszty pracy? To już można obliczyć znając cene energii elektr. u ciebie, czas pracy pompy i jej moc Pozdrawiam.
  6. Chmmm... zrobiłem oprysk na 1-miesięczną trawkę koszoną już z 3 razy i nie było żadnego problemu... Na ulotce tego środka do oprysku ("Mniszek" chyba) było napisane że oprysk należy dokonywać na trawę dobrze ukorzenioną...
  7. Witam. Niedawno zrobiłem sobie patio przed wejściem. Wymurowałem ściankę o wysokości ok. 70cm ze starej cegły a teraz zabrałem się za odlewanie płytek, którymi wyłożę podłogę. Całość będzie wieńczyć pergola z winoroślą i wiszącymi kwiatami a na murku i tuż pod nim będą stały donice z kwiatami. I tak się teraz zastanawiam czym zaimpregnować murek i płytki na podłodze co by się nie rozsypały po pierwszej zimie. Ze względu na dużą powierzchnie do zaimpregnowania zależy mi na zrobieniu tego po jak najmniejszej cenie. Co poradzicie? Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...