Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ipp

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    24
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez ipp

  1. To proste i nie za bardzo męczące. Trzeba mieć młot kamieniarski o wadze ok 5 kg.(młot kamieniarski ma "ostrzejszy koniec" ustawiony równolegle do trzonka, a nie prostopadle jak zwykłe młotki). Zaczynać można od kamieni mniejszych niż piłka lub jak jej połowa. Kamień należy uderzać zgodnie z występującymi na nim widocznymi warstwami ostrzejszym końcem. Te warstwy nie zawsze są dobrze widoczne, trzeba się dobrze przyjrzeć w przeciwnym wypadku można tłuc i nic z tego. Nie da się dobrze tego opisać słowami ale osoby którym to pokazywałem kilku dniach łamały kamień całkiem dobrze. Kamienie pękają po 2-4 uderzeniach. Ogólnie mogę powiedzieć że łatwiej pękają kamienie o drobnym uziarnieniu podobne do piaskowca. W dużych kamienieniach wierci się kilka otworów w jednej linii, otwory przerabia się przecinakiem na rowki, przy brzegach otworu wkłada się blaszki (płaskownik , bednarka itp.)a wśrodki wbija się metalowe kliny. Dziennie można spokojnie przerobić ok. tony kamieni. Nie należy też się zrażać przy pierwszych niepowodzeniach, bo są takie kamienie których łamać się nie da, trzeba wtedy poszukać innych. Sorki wszystkich za późną odpowiedź ale nie miałem chwilowo dostępu do sieci.
  2. mieczotronix i drejas 1 mają rację, chociaż ja bym dał 2 warstwy grubej folii pod belkę.
  3. Styropian przed ocieplaniem powinien być sezonowany nawet przez kilka miesięcy - tak mi kiedyś powiedziano na szkoleniu organizowanym przez firmę ATLAS, ale nie widziałem żeby ktoś to robił ( ja sezonowałem). Kupuj tylko schowaj go przed słońcem.
  4. Wygląda na to, że mój pies (owczarek niemiecki - suka) jest jakiś dziwny Nie niszczy zieleni, nie biega wzdłuż płotu i nie załatwia się na działce. Nawet za dużo nie szczeka. W kojcu trzymam go tylko podczas wizyty co wrażliwszych gości, a na spacer wychodzi się z nim 3-4 razy dziennie. Na początku próbował bawić sie z drzewkami, ale porządny klaps a potem ostre słowa i już nie ma żadnych problemów.
  5. Sam nie palę , ale u mnie goście mogą palić ile wlezie. Nie zwracam im uwagi co najwyżej otworzę okno - trudno taki już jestem i się nie zmienię. Chociaż czasem chciałoby się powiedzieć "jeszcze jedna fajka i wychodzisz !"
  6. Kościerzyna w pomorskim. Pozdrowienia dla ewusi - jesteśmy prawie sąsiadami.
  7. ipp

    wi??ba dachowa

    Rady dajesz świetne, ale niestety dwukrotne pomalowanie lub opryskanie pomoże drewnu tyle co umarłemu kadzidło. Albo moczenie kilkugodzinne, albo malowanie lub opryskiwanie co najmniej 5-6 razy. Artykuł przeczytałem, nic tam nie ma o 5-6 krotnym malowaniu ale jest tak: "Metoda malowania lub natrysku polega na naniesieniu roztworu impregnującego przy użyciu pędzla, wałka lub metodą natrysku. Całkowita ilość 20% roztworu FOBOS M-2 naniesionego na 1m2 drewna powinna wynosić 1 kg, co oznacza zużycie 200g suchego preparatu na 1 m2. Zabieg należy powtarzać kilkakrotnie, aż do naniesienia wymaganej ilości preparatu". Ja malowałem 4 razy nie żałując preparatu więc moim zdaniem jest o.k.
  8. Ja buduję z kamienia polnego który sam "łamię". Zrobiłem podjazd do garażu i podejście do domu. Wymurowałem też murek odgradzający żywopłot z tuj od tarasu i podmurówkę pod kojec dla psa. Nienawidzę betonu w ogrodzie i wokół domu!
  9. ipp

    papa przy kominie

    Tam nie może być żadnych prześwitów. Na kominie trzeba zrobić obróbkę blacharską, a przedtem można przykleić wokół komina papę termozgrzewalną której brzegi trzeba wywinąć na komin. Po tak zrobionym kominie nigdy nic nie poleci.
  10. Ja też mam 4 cm styropianu . Moim zdaniem nieocieplona brama gdy garaż jest w bryle budynku to błąd, przecież nie wystarczy że w garażu nie będzie temp. ujemnej. Jeżeli już mamy garaż to można w nim trochę pomajsterkować , posprzątać samochód itp. a przy temp. +10 nie jest to przyjemne.
  11. ipp

    Złaczki do więźby

    Wystarczy tylko część, szczególnie jeśli gwoździe będą karbowane. Takich gwoździ nie da się wyrwać.
  12. ipp

    wi??ba dachowa

    Ja konserwowałem FOBOSEM 2M, ma on dosyć szerokie spektrum działania i jest w miarę tani. Najlepiej nanosi się go opryskiwaczem ogrodowym. Drewno konserwowałem 2 razy po przywiezieniu na działkę, po rocznym sezonowaniu 3 raz i 4 raz po postawieniu więźby dachowej. Moczenie jest dosyć kłopotliwe, bo trzeba zbudować długą wannę w ziemi z folii, dużo większe jest też zużycie impregnatu (wannę trzeba wypełnić tak aby belka po włożeniu była przykryta, jak nie to trzeba ją obracać a to zajmie Ci kupę czasu bo belka musi poleżeć co najmniej kilka godzin jeśli to moczenie ma mieć jakiś sens). Przy malowaniu bądź opryskiwaniu zastosuj impregnat z barwnikiem żeby nie zapomnieć czegoś pomalować.
  13. ipp

    Właściwie co robicie sami?

    Łatwiej mi powiedzieć czego sam nie robiłem, otóż sam nie obkładałem betonowych schodów zabiegowych drewnem ( nie mam maszyn stolarskich). Wszystkie pozostałe prace robiłem sam, pomagała mi żona i ojciec. Przy ciężkich, bądź wymagających większej liczby rąk pracach jak: zalewanie stropu, fundamentów, konstrukcja dachu, tynk cienkowarstwowy pomagali mi jeszcze dwaj bracia. Budowa domu nie jest taka trudna i skomplikowana jak się wydaje, większość murarzy i innych fachowców których znam to ludzie którzy w zawodówkach talentem nie błyszczeli. Doszłem więc do wniosku że skoro oni się tego nauczyli to ja też to zrobię bez problemu. Trzeba oczywiście sporo czasu poświęcić na naukę teorii, zasad, przepisów itp. Poza tym jeżeli coś zrobię źle to zrobię to sam i za darmo, a nie sfuszeruje mi tego fachowiec któremu będę musiał zapłacić. Moj dom już stoi, jest ocieplony, okna są wstawione, na dachu leży dachówka. Jest instalacja elektryczna, wod-kan i c.o. Część pokoi już też wykończyłem i mieszkam od 1 lipca. Buduję trzy lata i pochłonęło mi to cały wolny czas, ale zawsze chciałem zbudować dom własnoręcznie.
  14. Jak je oszlifujesz na gładko i pomalujesz dwa lub trzy razy impregnatem to masz spokój na kilka lat. U mnie płot z olchy stoi już 5 lat i wygląda jak nowy. P.s. drewno najlepiej zabezpiecz ciśnieniowo jeżeli masz taką możliwość.
  15. CO i CW z pieca olejowego + ogrzewanie z dużego kominka. CW działa dopiero od tygodnia więc nie wiem dokładnie jakie będą koszty. Mam dom bez podpiwniczenia więc ogrzewanie tradycyjne nie wchodzi w grę ze względu na brak miejsca na skład opału.
  16. Zrób jak pisze Benicio, chyba że masz dużą działkę to posadź żywopłoty i zieleń w dostatecznym oddaleniu od domu. U mnie ok. 600 m2 zajmował plac budowy.
  17. Zamontowałem u siebie 3 okna Fakro uchylno-obrotowe i nie mam do nich żadnych zastrzeżeń.
  18. Jak najbardziej na jesień. Wiosną będziesz już miał spokój z koparką, wykopami, szalunkami itp. Po zalaniu fundamentów uporządkuj także teren wokół domu.
  19. ipp

    Samodzielny monta? okien

    Zamontowałem u siebie i u znajomych w sumie 20 okien, to żaden problem. Rama okna nie może żadną częścią dotykać ściany, wszystko musi być według poziomicy. Przed piankowaniem okno musi być zaklinowane ( kliny tylko w narożnikach) i powinno się swobodnie otwierać. Podczas piankowania okno musi być zamknięte.
  20. U siebie w oknach zastosowałem niskoparoprzepuszczalną folię dachową, kosztuje tyle samo co gruba folia budowlana, a jest dużo wytrzymalsza na podmuchy wiatru.
  21. Za swoją zapłaciłem 130zł za metr(z materiałem). Orientacyjny koszt wydobycia wody obliczysz znając moc przyszłej pompy, moja ma 1,1kw, i jej wydajność.
  22. Prostopadle, a swoją drogą wszystko robi się prostopadle do okna tapetuje, maluje pędzlem itp (sufity).Chodzi w tym wszystkim o rozkład cieni na połączeniach desek, tapet, na śladach po pędzlu.
  23. ipp

    Zielony prosi o pomoc.

    Zależy co jest pod tym gruzem, jeśli żwir to o.k. a jak humus to powinieneś go zdjąć. Gruz trudno zagęścić bo tworzy pustki powietrzne, trzeba sypać piach i polewać wodą no i ubijać( najlepiej wynająć maszynę). Zbrojenia nie musisz dawać, ale dylatacje obowiązkowo.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...