Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

cyprinus

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    671
  • Rejestracja

O cyprinus

  • Urodziny 15.09.1959

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Zawód
    ichtiolog
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • Jestem na etapie
    urządzania 1 ha ogrodu

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Bory Dolnośląskie
  • Województwo
    dolnośląskie

cyprinus's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

10

Reputacja

  1. Ktoś ci policzył długość pętli i średnicę ?
  2. Widzę, że wątek umarł, a ja potrzebuję aktualnej wiedzy na ten temat. Mam kolektor poziomy prawie gotowy, bo obok domu mam wykopany staw około 1000 m2. Dom ma 8 lat, od 4 lat mam kocioł na pellet, ale przy tych paranoicznych sytuacjach na rynku zdecydowałem, że kupię pompę ciepła. Dom 180 m2 mocno zaizolowany, z wentylacją mechaniczną i GGWC. 10 kW mocy to max czego potrzebuję. Rury chcę umieścić pod folią stawową, tylko nie wiem ile metrów i jakiej średnicy. I z czego rury. Nie zdecydowałem się na firmę. Zainspirował mnie do zrobienia kolektora w stawie kolega, który sprzedaje pompy Hartmann, ale kompletnie nie wiem co to jest. Reaktywujemy wątek ?
  3. Jeżeli nie dzióbkują, to raczej wszystko w porządku.Pewnie woda jest w miarę ciepła, bo gdy się schłodzi do około 4 stopni, powinny być w letargu.
  4. Przy wysokim odczynie , jeśli w wodzie jest dość rozkładającej się materii organicznej, czyli również CO2, po wsypaniu wapna tlenkowego paradoksalnie spada odczyn wody. Tworzy się buforujący odczyn kompleks węglan / kwaśny węglan wapnia. Tak to działa. Przede wszystkim jerzyka51 nie miał chyba dobrego pH-metru. Napisałem, że szczupak potrzebuje około 3.5 - 5 kg ryb na kg przyrostu. PRZYROSTU ! W drugim i trzecim roku też ! czytaj ze zrozumieniem.
  5. Zero problemów z mchem ? Jakieś dodatkowe zabiegi są niezbędne ? Mam zamiar zastosować w sadzie bio - emy. Podobno znakomicie zwiększają tempo przemiany materii organicznej w próchnicę.
  6. Posiałem na powierzchni 0,6 ha mieszankę Milord. Ma w składzie 70% rónych odmian kostrzwy czerwonej. Po trzech koszeniach trawnik wygląda rewelacyjnie, a co dodatkowo ważne - nie rośnie szybko,
  7. Ja mam hektarowe podwórko, w tym roku założyłem około 0,6 ha trawnika. Mam dużą mulczującą kosiarkę Alko z napędem, ale na taką powierzchnię muszę kupić kosiarkę- traktorek. Właściwie byłem już zdecydowany kupić mocną kosiarkę Craftsman, ale znajomy zamieszał mi w głowie.Kupił kosiarkę mulczującą (wyłącznie) Stiga, zespół tnący jest z przodu. Kosiarka się łamie w środku, więc ma minimalny promień skrętu. Po kilku miesiącach mulczowania trawnik wygląda bardzo dobrze. Czy ktoś mulczował przez dłuższy czas ?
  8. cyprinus

    kominek Franek Franek 12

    Planuję zbudować kominek w domu prawie pasywnym z wentylacją mechaniczną, 187 m2 pow użytkowej. Być może z wkładem Franek. Bardziej dla ozdoby i na wszelki wypadek ( w moim poprzednim domu wypalił mi się w drugim sezonie grzewczym piec zgazowujący drewno firmy Eko Wimar Orlański - pozdrawiam tę firmę - przy mrozie -22'C, więc lepiej mieć alternatywę). Obudowę chcemy mieć portalową. Czy Franek to dobry wybór ? Może Kratki coś mi podpowiedzą ? Salon ma 40 m2, obok jest kuchnio - jadalnia 20m2. DGP nie będzie.
  9. Bez pompy bagienko nie będzie funkcjonowało, niestety. Nie będzie wymiany wody. Jesiotry nie udają się w polikulturze. Do karmienia nie jest potrzebny karmik, bo one biorą paszę z dna - stosuje się granulat tonący. Bez dobrej paszy nie rosną. Jesiotry kupujesz nad Pliszką ?
  10. O ile mnie pamięć nie myli, jeśli budujesz staw o pow. powyżej 25m2, to musisz uzyskać pozwolenie na budowę, czyli trzeba zrobić projekt. Zdaje się, że wszystkie te budowle można określić wspólną nazwą : staw i decydująca jest wielkość. Mój przyszły staw wykopał się właśnie w taki sposób - potrzebny był żwir. A że dom to rozłożysta parterówka, to i staw będzie niemały. Strefa bagienna może być częścią stawu lub oddalona, z wymuszonym obiegiem wody. Ale to też jest budowla hydrotechniczna.
  11. Strefa bagienna ograniczy występowanie zakwitów, bo rosnące w niej rośliny będą zużywały biogeny. Może lepiej byłoby te 100 m2 zafoliować, wypełnić żwirem (bez torfu), zainstalować dreny zbierające i studzienkę z pompą, żeby wymusić obieg wody. Z zewnątrz nie będzie widać, że jest to część stawu - po prostu będzie to małe trzcinowisko. W sprawie obsady drapieżników trudno się wypowiedzieć, bo trzeba byłoby znać dokładną biomasę ryb. Szczupak potrzebuje około 3.5 - 5 kg ryb na kg przyrostu. Wapno nie usuwa zakwitu, tylko tworzy kompleks buforujący - odczyn będzie bardziej stabilny. Jesiotry wymagają specjalnego granulatu, więc będą go jadły wszystkie ryby. Ja , jak już zrobię swój staw (nadal mam tylko dziurę w ziemi o rozmiarach basenu olimpijskiego), zamierzam hodować sterlety w monokulturze, po to by samce wcześniej zjeść, a z samic , gdy już będą miały, pobrać kawior.
  12. Zgadza się. Dobrze znam Antka. Jest kontrowersyjny, ale dobrze prowadzi swój biznes. Chętnie pogadam o łososiu norweskim i nie tylko poza forum - odezwij się do mnie : [email protected]
  13. Ja jestem z tej branży, więc dam sobie radę. Przy funkcjonującej instalacji napowietrzającej nie powinno być problemów. Organizowałem duże kontrakty na produkcję samic z kawiorem dla odbiorcy z Niemiec i mam pełny przegląd możliwości produkcyjnych - również w stawach karpiowych. W Polsce jest jeden duży producent kawioru .Nie wiem, czy tego masz na myśli ...
  14. Mam rekuperator Jan-Gaz o wydajności 300 m3/godz z wentylatorami stałoprądowymi. Pracuje bez przerwy od ponad dwóch lat, latem na 75-100%, przez pozostały okres na 50% mocy. Właśnie zaczął wydawać lekko wibrujący odgłos - sądzę, że któreś łożysko się kończy. Dostępu do smarowania nie widać, pewnie tego nie trzeba robić. Ile taki wentylator powinien wytrzymać ? Czy można wymienić tylko łożyska ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...