Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dekar

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    396
  • Rejestracja

dekar's Achievements

STAŁY BYWALEC (min. 300)

STAŁY BYWALEC (min. 300) (4/9)

10

Reputacja

  1. U mnie zużycie kWh na CWU też wysokie, zidentyfikowaną przyczyną jest zamontowany zbyt nisko w zbiorniku czujnik temp. Każde zużycie wody powoduje, że momentalnie obniża się na nim temp. bo dobierana jest zimna z sieci i w efekcie mam "błyskawiczne" dogrzewanie wody mimo, że większość wody w zbiorniku ma wciąż zadaną temp
  2. Nie muszę robić, ja doskonale wiem gdzie mi ciepło ucieka. Pół budynku jest nieogrzewane a na dodatek strop między garażem a strychem to zwykła płyta OSB na legarach (mam tam strop drewniany). Jak zaprosiłem ostatnio znajomego architekta to aż gwizdnął jak zobaczył ten mój "mostek termiczny". I tu właśnie kłania się negatywny efekt PC Koszt ocieplenia stropu i pewnie przydałoby się ocieplić ścianę między częścią nieogrzewaną i ogrzewaną jest na tyle duży w porównaniu z ewentualnymi oszczędnościami, że brak mi po prostu motywacji Ile zaoszczędzę? 500-600 kWh rocznie? No niech będzie 1000 to raptem coś koło 400zł rocznie a pewnie mniej... To już prędzej zrobię ten strop ze względów estetycznych niż oszczędnościowych...
  3. U mnie grudzień 2014 768 kWh CO+CWU Cały 2014r. zamknął się w 4652 kWh 3 pełny sezon grzania. W 2012 PC zużyła 5981 kWh, w 2013 6579 kWh.
  4. Po 60 minutach 5,7/3,2
  5. U mnie za listopad 434kWh CO+CWU. Generalnie jestem zadowolony bo w zeszłych 2 latach w listopadzie miałem zużycie 556kWh (2012) i 640kWh (2013). Co by nie było jednak tak różowo to temperatura wewnątrz po ostatnich mroźnych dniach spadła do nieakceptowalnego poziomu 19-20 stopni więc musiałem podbić odpowiednie parametry na sterowniku. Teraz będzie mi "spalać" więcej kWh. Niestety likwidacja części mostków termicznych i lekka zima z zeszłego roku rozregulowały mi ustawienia i teraz muszę znowu szukać "złotego środka".
  6. Dobry projektant dopasuje wymiary budynku pod wymiary materiału budowlanego, faktycznie działa, odpadów miałem tyle co kot napłakał (oczywiście relatywnie). Poza tym prosty dach, mało załamań ścian, mało kominów, mało okien, brak schodów, brak kominka itp., oczywiście to ekstremum każdy dopasowuje podług siebie. A tak poza tym to najwięcej można oszczędzić na materiałach wykończeniowych, ale to na etapie projektu trudno wyeliminować.
  7. Miałem dwa przeglądy, bo wymagała tego gwarancja jaką dawała firma montażowa. Teoretycznie przegląd raz w roku. Przegląd sprowadzał się do oczyszczenia sitka filtrującego, kontroli równomierności ciśnienia w DZ (mam aż 5 odwiertów), analizy stopnia stężenia glikolu i weryfikacji stopnia zużycia anody magnezowej w zbiorniku CWU. W tym roku przeglądu nie robiłem, sprawdzam tylko ogólne ciśnienie w GZ i DZ co by nie spadło za bardzo. Cena i czas oczekiwania zapewne zależy od tego jaka firma ciebie serwisuje. U mnie za przegląd brali 250zł i wizyta praktycznie z dnia na dzień.
  8. Zużycie energii el. w marcu (CO+CWU) 513,5 kWh Zużycie energii el. w sezonie grzewczym październik 2013 - marzec 2014 (CO+CWU) 3892 kWh
  9. W zeszłym roku znajomy kupił szeregówkę. Przylatuje do mnie jakoś tak na jesieni, że ma chyba zepsutą podłogówkę bo nie czuje ciepła bijącego z podłogi Był baaardzo zdziwiony kiedy go uświadomiłem, że temperatura podłogi przy dobrze działającej podłogówce powinna oscylować wokół dwudziestu paru stopni czyli temperatur praktycznie niewyczuwalnych lub słabowyczuwalnych a już na pewno nie "bijących" ciepłem. Co do zalezności temp. na wyjściu PC od temp. DZ to takiej bezpośredniej zależności nie ma. To co podają producenci czyli 0/35 to wartość teoretyczna pokazująca jaki COP uzyskuje pompa przy takich parametrach. W rzeczywistości temp zasilania CO zależy od zewn. czynników i parametrów nastaw na sterowniku pompy.
  10. Wydaje mi się, że przejście na II taryfę wiąże się z pokonaniem pewnej bariery psychologicznej. Ja też czułem pewien opór przed zmianą taryfy, niby znałem liczby, ale gdzieś tam tłukło mi się po głowie irracjonalne przeświadczenie, że po co mi to, przecież teraz wszystko działa, prąd płynie, rachunki nie zabijają, a jeżeli jednak się okaże, że większość prądu zużywam w taryfie dziennej? Ot, taka ludzka obawa przed zmianą. Na początku zwracałem uwagę na to co kiedy włączam, ale po paru fakturach za prąd przestałem się tym przejmować. Obecnie jedynym "ukłonem" w stronę II taryfy są: 1. Praca PC 2. Praca zmywarki 3. Praca pralki Oczywiście też bez przesady jak trzeba to zmywarka i pralka włączane są w razie potrzeby na bieżąco. Podstawiając stawki dla G11 za zużyty prąd ogółem to za cały zeszły rok zapłaciłem mniej o 1150zł.
  11. Moje zużycie w lutym to 671 kWh (CO+CWU) przy średniej temp. zewn. 3,22 stopnia.
  12. Nieprawda. Ceny jakie przytaczasz dotyczyły po pierwsze tzw. pomp "markowych", po drugie instalacji PC gruntowych z odwiertami pionowymi i po trzecie za całość instalacji tzw. odwierty+kotłownia+podłogówka. Dlatego na pewno nie można użyć zwrotu "standardowe wyceny na pompy ciepła" i stosować do porównania ceny samej pompy.
  13. U mnie temp. we/wy DZ, po ok 60 minutach pracy: [TABLE=width: 199] [TR] [TD]Data [/TD] [TD]Wy [/TD] [TD]We [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2013-11-27 [/TD] [TD=align: right]5,6 [/TD] [TD=align: right]3,2 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2013-12-13 [/TD] [TD=align: right]5,3 [/TD] [TD=align: right]2,9 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2013-12-17 [/TD] [TD=align: right]5,1 [/TD] [TD=align: right]2,8 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2014-01-06 [/TD] [TD=align: right]5,1 [/TD] [TD=align: right]2,8 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2014-01-10 [/TD] [TD=align: right]5,1 [/TD] [TD=align: right]2,8 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2014-01-21 [/TD] [TD=align: right]4,7 [/TD] [TD=align: right]2,5 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2014-01-24 [/TD] [TD=align: right]3,8 [/TD] [TD=align: right]1,6 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2014-01-28 [/TD] [TD=align: right]3,7 [/TD] [TD=align: right]1,4 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2014-02-16 [/TD] [TD=align: right]4,4 [/TD] [TD=align: right]1,9 [/TD] [/TR] [TR] [TD=align: right]2014-02-18 [/TD] [TD=align: right]4,4 [/TD] [TD=align: right]1,8 [/TD] [/TR] [/TABLE] DZ zregenerowało się o jakieś 0,7-0,8 stopnia
  14. Tak jak inni napisali to zależy od warunków gruntowych. Tutaj masz przykładowe wartości energetyczne gruntu Jak widać rozbieżności są znaczne. Róznice w wycenach pewnie wynikają z różnych podejść firm w szacowaniu uzysku cieplnego z gruntu. No i pewnie część liczy na podbicie w ten sposób ceny, bo im więcej metrów odwiertów tym cena i w efekcie zysk wyższe.
  15. Wydaje mi się, że to za daleko idące wnioski. Pompa owszem jest bardziej złożonym systemem grzewczym rozpatrywanym oczywiście jako całość (DZ, kotłownia, GZ) i faktycznie jest więcej miejsc gdzie instalację można skopać. Również system ogrzewania niskotemperturowego o dużej bezwładności wymaga więcej wysiłku aby go prawidłowo na początku dostosować do charakterystyki budynku mieszkalnego. Tylko tego nie demonizujmy raptem parę dni obserwacji i korekty parametrów na sterowniku to nie jest jakiś wielki wysiłek, ale jak widać na omawianym przypadku opłaca się jednak to zrobić. Natomiast aby ogrzewać się prądem trzeba mieć naprawdę dobrze ocieplony budynek bo tu każda niedoróbka kosztuje 2-3 razy więcej (tylko proszę bez rozbierania tych liczb na czynniki pierwsze, chodzi mi o to, że tu nie ma efektu COP). Czyli u tu i tu trzeba uważać, tylko inaczej rozłożone są akcenty. Osobiście mniej pewnie czułem się w kwestiach związanych z izolacyjnością, uszczelnianiem, prawidłowym osadzaniem itd. czyli wszystkim tym co składa się ostatecznie na ciepły, szczelny dom. Jak się okazało słusznie, bo daleko mojemu domowi do wysokich standardów szczelności, ale dzięki temu, że mam PC nie odbija mi się to aż tak bardzo na portfelu. Gdybym zdecydował się na prąd mogłoby być niewesoło. A tak to powoli sobie likwiduję mostki termiczne bez nerwowego oczekiwania na rachunek za prąd (szczególnie tej zimy ).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...