Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PiotrTok

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    163
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez PiotrTok

  1. przyznaję cię do pomyłki wcześniej podałem cenę tylko za rurki. Za rozdzielacze płaciłem coś koło 2,1 tys. zł. Nie mniej jednak nie zawsze się kupuje z vatą zaznaczam, że do podłogówki samych złączek nie potrzeba zbyt wiele z założenia rurki w pętlach są w całości, jedynie to wyprowadzenie dobiegów i w moim przypadku dwie złączki w dwóch pętlach przypomnę że podane ceny nie obejmują rozprowadzenie wody użytkowej bo o tym nie było tu mowy
  2. rurki w podłodze pex 16 wavin i złączki Wavin Tigris dobiegi do rozdzielaczy pex 32 wawin rozdzielacze 2szt po 7 obwodów i 1szt 6. rozstaw rurek 15 i 10 w łazienkach cała powierzchnia podłóg z ogrzewaniem podłogowym ok 220m2
  3. ja za odwierty płaciłem 67zł a podłogówka samemu robiona wyszła ok 19zł/m2 (rurki + rozdzielacze + skrzynki)
  4. czy może mi ktoś napisać czy dostępne są w sprzedaży rolety wewnętrzne w kasecie w kolorze grafitowym lub ostatecznie w kolorze czarnym? Niestety nie mogę nic znaleźć a z tego co widzę to większość jest w kolorze białym lub brązowym co przy grafitowych oknach wyglądałoby fatalnie.
  5. u mnie ostatnio trend spadkowy, poranny odczyt to 5,6/1,2 ale niestety nie wiem jak długo pracowała moja 13KW
  6. u mnie po 4 h pracy 7,4 i 4,2
  7. trochę zmienię temat czy moglibyście mi napisać jakie przepływy macie ustawione na pętlach w rozdzielaczu (rozdzielaczach) ? Próbuję dopasować różnicę temperatur na GZ gdyż w obecnych warunkach (przepływy ok 2l/min i delta GZ ok 5,5-6 stopni) po dłuższym postoju pompa załącza się i pracuje nonstop ok 2 godziny i następnie po osiągnięciu zadanej temperatury powrotu sprężarka wyłącza się i pracują tylko pompki obiegowe do czasu jak temp powrotu spadnie poniżej zadanej i sprężarka znowu się załącza i pracuje ok 20 minut i znowu się wyłącza czekając na obniżenie temperatury powrotu itd. Sterowanie temperaturą w pomieszczeniach mam za pomocą regulatora pokojowego ustawiona temperatura powietrza (bez czujnika podłogowego) i czas w którym ma być tzw temperatura dzienna.
  8. tylko że w przypadku 4 osobowej rodziny trudno jest utrzymać odpowiednią temperaturę wody przy jednym podgrzaniu w godzinach 13-15 tak aby starczyło dla wszystkich do wieczornej kąpieli. Mówię o zbiorniku dwupłaszczowym brutto 400 litrów.
  9. średnio 3,3 starty na dobę dla CO i CWU? to jaki kolega ma zbiornik CWU i ile osób korzysta z ciepłej wody oraz jakie Masz ustawione temperatury załączenia i wyłączenie PC przy podgrzewaniu CWU?
  10. A u mnie pompka 13kW za okres 01.10.-01.11 całe zużycie prądu (brak gazu i brak kominka, 2+2) 300,25 zł tj. 250kWh I taryfa i 311kWh II taryfa (ogrzewanie odpalone końcem września) w domu temperatura 21,5-22. Dostawca PGE Warszawa Teren i PGE Obrót oddział Warszawa.
  11. a możesz napisać jaką masz pompę u mnie pracuje 13kW i z moich obserwacji i po lekturze forum doszedłem do wniosku, że nie ma sensu dzielić domu na sekcje oddzielnie uruchomiane. W moim domu najkorzystniejsze okazało się odpalanie całej podłogówki w tym samym momencie.
  12. W całym domu mam podłogówkę i tylko w kuchni i łazience jest kamień na podłodze a reszta to drewno i nie ma najmniejszych problemów z ciepłem i co najważniejsze w salonie nic nie szpeci ścian. .
  13. tak siłą rozpędu wyprowadziłem 3 punktu pomiaru i sterowania temperaturą (regulatory pokojowe) tak jak ilość rozdzielaczy. Załączanie całość w jednym momencie miałem zeszłej zimy kiedy jeszcze nie mieszkałem i teraz chciałem wprowadzić dodatkowy "bajer"(podział domu na sekcje) ale jak zwykle wygląda na to, że pierwsze rozwiązanie jest najlepsze.
  14. właśnie też mnie trochę to zastanawiam. z tego co wiem to przy załączonym jednym rozdzielaczu pompka pracuje na 3 biegu, jeżeli dodatkowo załączy się kolejny to obie pompki pracują na 2 biegu natomiast 3 strefa (najdalej usytuowana ma na sztywno ustawioną prędkość pompki na 3. Myślę, że to kwestia ustawień przepływów w pętlach. PS w mojej pompie każdym rozdzielaczem steruje oddzielny regulator pokojowy, natomiast prędkość pompek obiegowych ustala sama pompa. PC nie obsługuje regulatora pogodowego natomiast w ustawieniach pompy wprowadzam maksymalną temperaturę powrotu z CO (PC Ecopol System 13KW)
  15. trochę zmienię temat jak jest u Was rozwiązane sterowanie rozdzielaczami? Jeżeli np są więcej niż dwa rozdzielacze do podłogówki to czy wszystkie startują w tym samym momencie? i druga sprawa jakie macie ustawione przepływy w pętlach (wg wskazań rotamterów)? Ja mam 3 rozdzielacze i w każdym po 7 pętli do tego mam możliwość załączania każdego z rozdzielaczy z osobna. Trochę się ostatnio bawiłem ustawieniami przepływów i załączeniami rozdzielaczy i zauważyłem że przy uruchomieniu tylko jednego bardzo szybko rośnie mi temperatura powrotu CO do zadanej w ustawieniach pompy (co jest zrozumiałem mniej wody do podgrzania), konsekwencją jest częstsze załączenia sprężarki. Natomiast przy uruchominonych wszystkich trzech rozdzielaczach, pompa pracuje non stop do czasu osiągnięcia temperatury pomieszczenie zadanej na regulatorze pokojowym. Różnica temperatury między zasileniem i powrotem przy załączonym 1 rozdzielaczu wynosi ok 15stopni (co wydaje się trochę sporo) natomiast przy załączonych trzech wynosi ok 6-8 stopni. Tak się zastanawiam jakie ustawienia będą właściwsze czy oddzielne sterowanie każdym rozdzielaczem ze świadomością częstszych załączeń sprężarki i większej różnicy temp CO, czy odpalanie wszystkich jednocześnie a w konsekwencji mniej załączeń i mniejsza różnica temp w CO, Przy załączonych wszystkich temperaturę w pomieszczeniach mogę regulować poprzez zmniejszanie lub zwiększanie przepływów w pętlach.
  16. i chyba najistotniejsze o czym często się nie wspomina, wydać w sezonie przytoczone 1700 zamiast 3200 robi różnicę
  17. U mnie całkowite zużycie w okresie 09.03.2012 - 30.08.2012 I taryfa 1020kWh i II taryfa 891 kWh pompa Ecopol 13kW + zasobnik dwupłaszczowy 400l (netto ok 260CWU) w domu rodzinka 2+2 w wakacje +1. Jak dobrze pamiętam to w marcu coś jeszcze trochę podgrzewałem.
  18. a tak na marginesie przyznać się jak obliczenia z OZC wykonane przed budową/w trakcie budowy mają się do rzeczywistego zapotrzebowania? strzelam rozjazd jest coś koło 10- 20% w górę?
  19. jest inne rozwiązanie w papierach 30 a w rzeczywistości któż to wie
  20. PiotrTok

    TOP 10 pomp ciepła.

    Miałem podobne dylematy z wyborem sposobu ogrzewania. Jak rozpoczynałem budowę w sierpniu 2010, miał być własny zbiornik z gazem ale po rozmowie z sąsiadem o kosztach tankowania mało nie usiadłem z wrażenia. Przez chwilę myślałem o grochu ale wizyta u znajomych utwierdziła mnie w przekonaniu, że w palacza nie będę się bawił. Do decyzji o zainstalowaniu pompy ciepła dojrzewałem od grudnia do marca. Najlepsze w tym wszystkim są miny "starych" budowlańców w rodzinie, którym mówiłem, że dom będę ogrzewał lodówką.
  21. PiotrTok

    TOP 10 pomp ciepła.

    trzeba też mieć na uwadze to, że podzespoły wewnętrzne dość często robione są w tych samych fabrykach a różnica to soft i inne namacalne bajery którymi można przyciągnąć klienta. Zawsze należy pamiętać, że powinno to być urządzenie które raz ustawimy i więcej do niego nie zaglądamy, przynajmniej ja wychodzę z takiego założenia nie mam zamiaru "spać w kotłowni". Z tymi bajerami jest trochę tak jak z 12-15 programami w zmywarkach czy pralkach, gdzie w 99% korzystamy z jednego
  22. No i wreszcie koniec taryfy budowlanej c11. Stałem się szczęśliwym posiadaczem taryfy G 12. Od 1.10.2011 – 09.03.2012 całkowite zużycie wyniosło 4182kWh w tym czasie trwały prace wykończeniowe. Pompka 13kW, 3 obiegówki. W pierwszych dwóch miesiącach temperatura w domu 18,5-19 stopni a od stycznia ok. 20. Powierzchnia ogrzewana po podłogach ok. 220m2. Odwierty 3x100m, temperatura DZ nie spadła nigdy poniżej 0
  23. Potrzebuję porady czy przestrzeń wokół stelaża WC można wypełnić np wełną skalną w celu wygłuszenia? i kolejne pytanie czy trzeba stosować folię paroizolacyjną? W większości filmów instruktażowych oraz instrukcjach montażu przestrzeń wokół stelaża pozostaje pusta.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...