Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pioniur

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    31
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez pioniur

  1. pioniur

    Gnijąca więźba

    Męczy mnie ten temat obróbki blacharskiej szczytów, za co przepraszam autora wątku, gdyż dyskusja nieco zboczyła. Niemniej jednak, skoro wciąż mówimy o ewentualnych błędach w wykonaniu dachu magangsa, może być zainteresowany. Zamiast ciężko pracować na swoją pensję szukałem informacji ze stron producentów dachówek i znalazłem coś w dokumencie: http://www.wienerberger.pl/servlet/util/getDownload.jsp?blobtable=WBDownload&blobcol=urlimageupload&blobkey=id&blobwhere=1125578824379&blobheader=multipart/octet-stream&blobheadername1=Content-Disposition&blobheadervalue1=attachment; filename= na stronie 5 w rozdziale 5.4. Wykonanie szczytu na przykładzie dachówki Renesansowa L15. Podane są trzy przykłady wykończenia szczytów, z czego tylko jeden wymaga obróbki blacharskiej. Przykład z użyciem dachówek szczytowych (mniej więcej tak jak ma magangs) takich obróbek nie wymagał. Jeszcze jedno słówko do magangsa w temacie krokwii. Mój dach przeleżał 2 zimy z końcówkami krokwii wywalonymi poza dach. Wyglądały one jeszcze gorzej niż Twoje. Wziąłem się za podbitkę i przyciąłem kikuty. W przekroju drzewo wygląda zdrowo (nie ma żadnych śladów gnicia). Brzydkie boki zniknęły po przeszlifowaniu papierem ściernym 40. Przychylam się do zdania ubeka: .
  2. pioniur

    Gnijąca więźba

    Ok, teraz zrozumiałem, Dziękuję i pozdrawiam
  3. pioniur

    Gnijąca więźba

    Z tego co widzę to obróbka blacharska części szczytowej tego dachu została zrobiona zamiast montażu dachówek szczytowych. Na poprzednich zdjęciach widać że tamten dach takowe posiada. W tym momencie niestety nie jestem w stanie sobie odpowiedzieć czy tamtemu dachowi brakuje obróbki blacharskiej czy są to poprostu dwa różne (prawidłowe) sposoby wykończenia szczytów .
  4. pioniur

    Gnijąca więźba

    Martinezio, Zbigniew100 o jakich obróbkach blacharskich mówicie? Z tego co widzę to pas nadrynnowy jest zamontowany. Czy coś jeszcze?
  5. Tak jak już wcześniej napisałem, rysunek wygląda mi na wstępny podział na strefy grzewcze. Dla tak przyjętych stref i obliczonego zapotrzebowania na ciepło dla każdego z pomieszczeń można zacząć obliczenia. W wyniku tych obliczeń otrzymujemy rozstaw rurek. Na tym rysunku tego nie ma. Jeśli to jest wszystko co otrzymałeś od osoby projektującej podłogówkę to wydaje mi się że liczył na to, że zadowoli Cię ładnym rysunkiem ze spiralkami. Najważniejsze są obliczenia bo pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze wydane na rurki (lepiej powiedzieć nie wydane na rurki). Tak też można Na pewno będzie działać.
  6. a kto konkretnie ? może udałoby się kupić bezpośrednio od producenta ? Od pracowników po 3,50 (bez gwarancji)
  7. PARK = parkiet TERAK = terakota Fc = powierzchnia pola grzejnego o jednakowym rozstawie rurek Fb = powierzchnia pola grzejnego o jednakowym rozstawie rurek będąca częścią jakiejs sekcji (zagęszczenia pod oknami) To tak na chłopski rozum bo nigdy wcześniej nie widziałem żadnego projektu podłogówki. Wygląda to bardziej na założenia do wyliczenia rozstawu rurek na poszczególnych polach grzewczych.
  8. Na obrazku pex/alu/pex w instalacji wod i co. ścieżki robine lutownicą (szybko i przyjemnie) w pierwszej warstwie ocieplenia. Układanie też przyjemne http://lh5.ggpht.com/_VNOOPSQp_X0/SW3yVqFmiuE/AAAAAAAAADQ/_gkdEFHGf8k/s160-c/Inst.jpg Polecam pexy gdzie się tylko da.
  9. Fuzzy Logic, lub inaczej logika rozmyta, jest tylko sposobem rozwiązania problemu regulacji. Egzekutorem tej logiki może byc sterownik PID. W fuzzy logic nie ma uczenia się.
  10. Znalazles problem szkoda że się z niego wycofałeś Mechanikę przerabiałem dobrych pare lat temu w szkole, ale taka kostka 2x ciensza od klasycznej (sześciennej) będzie mniej wytrzymała (co moze powodować pęknięcia przy ubijaniu). W Twoim przypadku, masz kostkę 4/6, więc wychodzi więcej kostek na m2 niż gdyby to było 8/11. To oznacza że średnio na jedną kostkę 4/6 działa mniejsza siła podczas ubijania, niż na taką 8/11. Koniec teorii, http://picasaweb.google.com/pioniur/Chodnik/photo#5174572266274432034 - jeszcze raz, na dowód, że kostka może pękać.
  11. Znalazles problem, szkoda że się z niego wycofałeś http://picasaweb.google.com/pioniur/Chodnik/photo#5174572266274432034
  12. Jeśli chodzi o użytkowanie to powinno być wszystko w porządku jeśli podkład był dobrze zrobiony. Natomiast przy robieniu należy pamiętać, że podczas ubijania zagęszczarką taka cienka kostka może popękać (robiłem z odpadów gr. 3-5 cm, ubijałem zagęszczarką ok. 90 kg i mi niektóre kostki pękły).
  13. Robiłem z odpadów. Zacząłem w maju, skończyłem we wrześniu (weekendy, po pracy). Ścieżka ok 15m szer. 1,2m + placyk 8m2 Wzór: pasy prostopadłe do ścieżki Bardzo czasochłonna robota. Odpady ciężko dopasować do siebie (większość czasu zeszła mi na dopasowywaniu), krawężnki muszą być pożądnie zrobione Pozdrawiam
  14. Ty masz przynajmniej pasy na gąsiorach a ja takie czarne kropy. Do tego szczytowe masz takiej samej jakości jak standardowe. Jeśli chodzi o kolor to były problemy z jego zamówieniem (widziałem ją tylko na holenderskiej stronie Nelskampa). Podobno były dostępne tylko na zamówienie ale miałem czas by poczekać. Spróbuję zrobić zdjęcia tych moich dachówek - będzie widać o co mi chodzi.
  15. Tak wygląda moja dachówka na stronie Nelskampa http://www.nelskamp.nl/WebData/Nelskamp/Jpg/s-pan_prestige_genuanceerd.jpg W rzeczywistości jest jaśniejsza.
  16. Dzięki za odpowiedź, z tą gwarancją to myślałem że to ściema bo Ci dwaj handlowcy pracowali kiedyś wspólnie, w pewnym momencie się rozłączyli i teraz najeżdżają na siebie jak tylko mogą. A ja kupiłem te dachówki bo właśnie słyszałem że są bardzo dobre, no i te kolorowe mieszanki nie występujące u innych firm. Poza tym cenowo są bardzo atrakcyjne (kupowałem w kwietniu - kosztorys dachówki IBF brązowej był tylko o 2000zł tańszy.) Wolałem dopłacić za kolor i jakość. Dodam że nie mam nic do zarzucenia dachówkom IBF - mój brat ma i sobie chwali. Pozdrawiam
  17. Ponieważ też kupiłem betonową Skę Nelskampa - kolor Premium (taka brązowo - czarna i bardziej matowa niż na zdięciu) mam szybkie pytanie. Mam dach dwuspadowy i dachówki szczytowe znacznie różnią się jakością malowania. W standardowej dachówce kolor brązowy delikatnie przechodzi w czarny. W dachówce szczytowej i na gąsiorach wygląda to jakby ktoś wziął brązową dachówkę i domalował czarne kleksy. Bardzo mi się to nie podoba. Jak jest u Ciebie Sloneczko? Drugie pytanie dotyczy gwarancji. W mojej okolicy rywalizują ze sobą dwie firmy handlujące dachówkami. Tylko w jednej był dostępny Nelskamp. Niemniej jednak podczas rozmowy z właścicielem drugiego składu, Ten powiedział mi (mimo że nie handluje Nelskampem) że tamta firma sprzedaje odpady z Niemiec - dużo gorsze jakościowo. I że trzydziestoletnia gwarancja powinna być podpisana na jakimś orginalnym papierze firmowym. Przedstawiciel drugiej firmy zarzekał się że gwarancja obowiązuje na podstawie faktury a towar jest pierwszego gatunku. Moje pytanie brzmi: czy Wy dostawaliście jakiś ekstra papier potwierdzający gwarancję?
  18. właśnie chciałbym uniknąć jakiegokolwiek podcinania słupa lub płatwii (nie ze względu na grubość ale ze względu na zupełny brak doświadczenia). W jakimś prospekcie złączek znalazłem informację że płytki perforowane mogą zastąpić tradycyjne łączenie tych elementów. Krótko mówiąc miecze były przycięte na płasko do powierzchni płatwii i słupa a łączenie miało następować tylko poprzez te płytki. Ale nie wiem na ile wierzyć takiemu połączeniu.
  19. właśnie chciałbym uniknąć jakiegokolwiek podcinania słupa lub płatwii (nie ze względu na grubość ale ze względu na zupełny brak doświadczenia). W jakimś prospekcie złączek znalazłem informację że płytki perforowane mogą zastąpić tradycyjne łączenie tych elementów. Krótko mówiąc miecze były przycięte na płasko do powierzchni płatwii i słupa a łączenie miało następować tylko poprzez te płytki. Ale nie wiem na ile wierzyć takiemu połączeniu.
  20. Robię sobie dach o konstrukcji krokwiowo-płatwiowej. Płatwie są oparte na ścianach szczytowych i podparte na środku słupem. Dodatkowo projektant dachu zastosował miecze pod kątem 45 stopni do słupa, mają podpierać płatwie w odległości 1m od słupa. Wymiary płatwii 24x14, słupy 14x14. Ponieważ w projekcie nie ma słowa na temat sposobu mocowania tej części więźby mam pewien dylemat. A mianowicie: czy mogę połączyć miecze z płatwiami i słupem tylko za pomocą płytek perforowanych, bez żadnego dłutowania i robienia złączy ciesielskich?
  21. Z moim doświadczeniem (ciesielskim) najchętniej zrobiłbym trójkątne wcięcia w krokwii i dodatkowo łącznik ciesielski dla połączeń krokwiowo płatwiowych (znalazłem taki na stronie koelnera).
  22. Podsumowując dotychczasowe odpowiedzi i szybkie przeszukanie sieci: ad 1. Należy izolować więźbę od murów ad 2. Murłatę łączyć na zakład (czterema gwoździami lub do kotwy - tak jak u kachny) Płatwie łączyć na zakład, w środek pierścień Geka i skręcić śrubą, na to narzucić złącze Gerbera i powinno być dobrze (znalazłem rysunki tych złączy i już mniej więcej wiem o co chodzi) ad 3. Słupy u mnie w projekcie są nad ścianami nośnymi. Więc wystarczy kontownik ciesielski mocowany do betonu. ad 4. Sciany będę miał z bloczków ceramicznych poryzowanych więc najchętniej to bym zrobił kilkucentymetrową poduszkę betonową ale nie wiem czy to wystarczy ad 5. Poszukam w internecie ad 6. Wręby max 4 cm - pełne na płatwiach, w kształcie trapezu na murłacie z wcięciem w murłacie Dziękuję za Wasze odpowiedzi, wiele się dzisiaj nauczyłem I jeszcze jedno pytanie: czy wyrzynarka z długim ostrzem to dobre narzędzie do takich prac?
  23. Ponieważ niedługo zacznę układać więźbę, chciałbym zadać kilka pytań na które nie znalazłem odpowiedzi w moim projekcie (dach 45 stopni, konstrukcja płatwiowo kleszczowa, dwie płatwie, słupy po środku płatwii + miecze). Od razu piszę że nigdy wcześniej nie robiłem dachu i nie będę miał ekipy (tylko rodzina). Dach bez żadnych wolich oczek, lukarn itp - dwuspadowy, jak w stodole. 1. Czy należy izolować więźbę (murłatę, słupy i płatwie) od muru i stropu? (Widziałem kiedyś taką izolację na jednej budowie - papa między murem a murłatą) 2. Długość płatwii i murłat w projekcie to ponad 12 m. W tartaku powiedziano mi że nie zrobią takich długich więc będę musiał łączyć. Pytanie brzmi: jak łączyć murłaty (14x14) i płatwie (24x14) na słupach - przyciąć na zakład i skręcic śrubą, czy bez przycinania blaszką stalową i gwoździami? 3. Jak zamocować słup (14x14) do stropu? Wystarczy postawić czy zastosować jakieś sztywne łączenie (jakie) ? Słup można stawiać bezpośrednio czy należy dawać podkładkę - deskę (jakie wymiary) ? 4. Jak oprzeć płatwie na ścianie szczytowej? Wystarczy postawić i obmurować? 5. Jak mocuje się miecze do słupa i płatwii? 6. jak głębokie wręby powinny być na krokwiach (8x16) ? Narazie to wszystkie pytania, z góry dziękuję za odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...